Vraćanje sa Time Machine nakon instalacije 10.6
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Vraćanje sa Time Machine nakon instalacije 10.6


17.11.2009 | 21:46
Elem,

DVD je doma, psihički sam spreman napraviti prijelaz na 10.6. Međutim, kako na oba stroja (Mini 2007 i MBP late 2008) imam razloga za oprez jer možda nešto neće raditi kako treba na Snowu, želim biti siguran da nakon instalacije Snježnog kojom bi bio nezadovoljan mogu jednostavno sve vratiti na staro.

Čitam tu po forumu da se napravi Time Machine backup i poslije se on jednostavno vrati na disk. To tako napisano zvuči jednostavno, no kako to nikad nisam radio, Time Machine mi ima malo freaky pristup backupu, itd. molim (ne bilo vam teško) da mi baš ono detaljno detaljno detaljno objasnite kako to ide. Evo nekih mojih nedoumica:

1. Što se točno mora definirati za backup? Baš cijeli cijeli cjelcati disk? Ili samo neki dio? Koji? System folder?

2. Da li instalacija OS-a koja nije "Clean" nego "upgrade" *IŠTA* brlja po Applications i Users folderu?

3. Instaliram Snow i onda napravim update na 10.6.2 i štojaznam što još. I onda skužim da mi nešto bitno ne radi. Kako *TOČNO* onda povučem stari 10.5.8 (odnosno 10.5.7 na MBP) natrag na disk?

4. Da li je nakon operacije ad 3 zaista sve 33333333333 milijuna posto točno ma na dlaku do zadnjeg bita baš onako isto kao što je bilo i prije nego sam ubacio Snow DVD?

5. Ako bi pak odlučio napraviti "clean install", prije toga bi trebao napraviti backup baš cijelog cjelcatog diska (i System, i Applications, i User foldera, i svega ostalog). Onda bi, nakon instalacije morao s TM-a povući samo Applications i Users foldere? Da li još nešto? Što s /Library folderom (ne onom u Systemu, niti onom u mom korisničkom, nego baš onom u rootu)? Da li njega smijem, mogu, moram, ne smijem prekopirati...? Kako se *TOČNO* s TMa povuče baš samo te foldere?

6. Ako onda vidim da nešto ne radi kako treba pa želim sve vratiti na stari 10.5.8 (10.5.7), kako *TOČNO* to napravim?

7. Nakon operacije ad 6, da li je zaista sve ma baš ono na dlaku (vidi točku 4) isto kao što je bilo i prije nego sam ubacio Snow DVD?

8. Da li je Time Machine najbolji izbor za te tramake? Da li mi je bolje koristiti Carbon Copy Cloner ili nešto drugo?

9. Malo mi je i bed što će mi ti backupovi požderati masu mjesta na vanjskom disku (2 stroja, 2 full backupa, a masa toga je redundantna). Da li se ta TM backup particija može kako jednostavno s vanjskog diska prekopirati na file server u firmi, gdje bi ta privremeno pohranjena količina podataka bila manje bolna? Kakav je to točno zapis TM-a? Standardna Mac OS X particija s nekom file strukturom ili nešto čudno? Može li se to "ručno" kopirati običnim dragom iz Findera na neki mrežni drive, a da se pri tom ništa ne izgubi i da se kasnije može vratiti na vanjski HDD i da opet bude funkcionalno kao TM backup?
17.11.2009 | 22:15
1. default postavke. svakako backupirati i applications folder. vanjske diskove ne backupirati.

3. ubaciš instalacijski dvd, u tools odabereš install from time machine backup ili tako nekako. samo ne pokretati instalaciju iz os-a, nego bootati s dvd-a (nakon prvog klika gdje biraš jezik instalacije)

4. 99.99% npr. morat ćeš nekim datotekama reći da ih ne otvara QuickTime nego VLC i mail će se ponašati kao da ga prvi puta otvaraš, ali će ti onda importirati sve mailove i sve postavke.

6. vidi 3.

7. vidi 4.

8. ja ga koristio više puta i nikada nije iznevjerio.

9. nitko ti ne brani da ih poslije, nakon nekog vremena, obrišeš.
17.11.2009 | 22:20
Ja sam bio nešto zeznuo jer sam odmah išao na čistu instalaciju, a nisam provjerio bakupiranje sa TM, pa kasnije nisam mogao dosta toga ( gotovo sve ) vratiti na SL. Provjeri imaš li ovlaštenje za appove itd. Mislim da slobodno napraviš upgrade i ako ti više nešto nebi radilo kako treba možda ima apdejt za SL. Meni skener na Lexmarku all in one još uvijek nema drajvera. Ako te baš ne svrbi, strpi se još mjesec, dva dok se to stabilizira.
Za upgrade ga samo ubaciš (DVD) i mirna Bosna.
Da sam znao u početku da sve neće šljakati , malo bi još pričekao, ali ti si za mene napredniji za X2 svjetlosnih godina te mislim da ipak nečeš biti razočaran, jer je to u biti isti Leo malo ispeglan.
Držim ti fige !
Bok !
17.11.2009 | 22:50
Ma, ako nemaš aplikacije za koje je dokumentirano da imaju probleme pod Snowom, samo pukni update i ciao! Ja sam to tako prilično "bahato" napravio i na svom work-critical stroju na poslu. Jedino što ti može praviti pravi problem (a da ga neće srediti nekakav update) je softver ili driver koji se više ne održava. To može biti problem s npr. nekakvim jako starim printerom ili skenerom.
17.11.2009 | 22:56
Pa evo npr. imam Parallels Desktop 4 koji vrti Windows XP sa BootCamp particije u dualnom hardware profilu. Ovi iz Parallelsa mi daju političke odgovore u stilu "Parallels 5 je namijenjen radu pod SL". Onda ih pitam kako ide taj upgrade s obzirom na moj bootcamp s dual hardware profilom te da li napraviti najprije to pa onda upgrade na snow ili obratno, i sad, evo, vijećaju.

A to mi je work-critical (nažalost).

Ovo sve drugo je već pokrpano za snow i ne očekujem probleme.
17.11.2009 | 23:03
Smayo jel imas jos koji eksterni disk? Ako imas napravi na njemu fino ful backup sistema sa carbon copy clonerom ili super duperom, to ti je 100% sigurna varijanta sa kojom se brzo i jednostavno vracas na stari sistem ako ista krene po zlu. Ja inace imam i time capsule za normalne svakodnevne backupove ali imam i jedan stari disk u usb kucistu koji mi sluzi za full backup sistema prije takvih nekakvih kriticnih operacija.
18.11.2009 | 00:05
OK... Zvuči mi kao dobar savjet. Opet... Kako *TOČNO* napravim restore s takvog full backupa sa CCC? Bootam s tog vanjskog diska (on postane bootabilan kad napravim na njega full backup?)? Ili...?
18.11.2009 | 00:23
Kad napraviš clon svog sadašnjeg diska (recimo da se zove HAL9000 i da mu je ikona ono oko HAL-a iz odiseje 2001) s CCC-om, dobit ćeš IDENTIČAN disk koji će se pokazati na tvom stroju s istim imenom i tom ikonom. Dakle, HAL9000. Taj je disk također bootabilan što se može vidjeti ako odeš u system prefse i pogledaš startup disk. Ja imam sve eksterne diskove s FW-om pa znam pouzdano da se s njega može dić komp. Ljudi vele da se na intel strojevima to može s USB diskovima, ali ja nemam iskustava po tom pitanju. No, uglavnom sad imaš identičnukopiju svog diska na kompu. Preporučam da ju odmah preimenuješ u SAL9000 da ne bude sranja kasnije i da se ne zabuniš. Oko može ostatiB)
Pred tobom su sad dvije mogućnosti: možeš ovaj sistem koji imaš (aka 10.5.7) upgradeat na 10.6, povući update na 10.6.2 i onda normalno raditi ako nema nikakvih problema. Drugi način je da digneš stroj s DVD-a (SL) obrišeš kompletan hard disk u kompu i onda kreneš instaliravat od nule. Ako se odlučiš za to, onda lijepo instaliraš SL, povučeš sve update i onda pokreneš migration assistent. On će ti naći vanjski disk(nazvali smo ga SAL9000, sjećaš se?) i ponuditi da s njega povuče sve, Odabereš i doksove i aplikacije u odeš se igrati s djecom na sat-dva dok on sve ne sazvače. I opet, kad se vratiš, komp bi trebal biti spreman za rad i sve kak je i bilo.
E sad, ako ustanoviš da se nekaj zasralo, ili da ne radi kak bi trebalo, onda je postupak vraćanja na 10.5.7 ovakav. Digneš komp uz alt i kao startupa disk odabereš 10.5.7 na SAL9000. Logički ti je sad tvoj unutarnji hard (HAL9000) onaj kojeg treba srediti. Lijepo sa SAL-a digneš disk utility i formatiraš HAL koji postaje macintosh HD ako ga ne preimenuješ i oko se izgubilo i postalo defaultna ikona harda.
Kad je to gotovo, digneš CCC i samo veliš da SAL bude source, Macintosh HD target i da clone. I opet se odeš igrati s djecom i recimo za dva sata imaš svoj 10.5.7., bogatiji si za jedno iskustvo i siromašniji za potrošenih nekoliko sati života. preporučam tu varijantu, ne Time Mashine. Naime, TM NIJE BOOTABILAN disk, a klon koji napravio CCC jest. I zbog toga si mnogo fleksibilniji oko vraćanja na staro
18.11.2009 | 00:39
Đuro, majstore, prijatelju, brate, kolega i starješino! Hvala ti. Evo, to mi je trebalo - detaljno, jasno i nemaglovito objašnjenje u kojem ne vidim rupe.

Zašto ti, dovraga, još nisam platio ćevape? Javim ti se idući put kad sam u ZG neizostavno!
18.11.2009 | 00:57
Ne znam je li to netko sada spomenuo, nemam vremena sve čitati (sorry još na poslu!), ali već par puta je netko pitao kako se zapravo vraća cijeli stroj s Time Machinea - dakle, na taj način da se boota Appleov origigi DVD i među alatima odabere "Restore from Time Machine"!

Probao sam jednom i radilo je ok!
18.11.2009 | 01:28
Iskreno, na temelju ovdje napisanog (HAL reče da restore nije potpun), meni sigurnije zvuči ovo s CCC.
18.11.2009 | 02:01
Da, ako želiš bit-to-bit backup, onda CCC.

Osobno ga nisam morao koristiti za ozbiljno, ali čitao sam samo pozitivno o njemu.
18.11.2009 | 09:14
Ukoliko na disku sa TM postoji više backupa (od više datuma) od kojeg će datuma biti vraćeni backup?
18.11.2009 | 09:39
Ja osobno za takve stvari koristim CCC. Još od pamtivijeka...
TM samo koristim za dnevne ili tjedne backupove, za slučaj ne daj Bože...
18.11.2009 | 10:46
Ja sam davno koristio CCC, no jednom ili dvaputa mi je štekalo nešto, pa sam prešao na SuperDuper! i odonda sam na njemu, isplati se.
18.11.2009 | 10:54
Eto Djuro je sve lijepo napisao, ja inace koristim SuperDuper jednostavno zato sto sam ga kupio na nekoj akciji i ima smart update koji CCC nema ili ga barem tada nije imao. Moj eksterni disk je usb i uredno s njega dizem stroj (intel iMac) ali sam i ja cuo da to ne radi na g5 masinama nego samo fw!
18.11.2009 | 11:23
Davore, istina je da se može napraviti restore s Time mashina i sam sam to napravio nekoliko puta. Problem je što nisam ziher kaj se dogodi ako netko ima gore i windowse kak ih Smayoo ima. A CCC radi bit za bit klon i tu nema greške.
Kad se radi restore s Time Mashina, napravi se restore ZADNJEG backupa koji je zabilježen. Po defaultu TM radi backup svakih sat vremena, ako se ne varam. No, kako i dalje imaš sve back upove od prije, možeš se naknadno vratiti i u stanje diska od prije mjesec dana, tj. naći fajl koji te zanima i onda ga Restore natrag.
@Vanja
Ja sam imal jednom problem s CCC-om koji mi nije nikak htel napraviti clon diska na 10.5.8. kad sam mijenjal disk u laptopu. No, onda sam skužil da imam prastari CCC (još iz doba Panthera!) i kad sam skinul novu verziju, sve je prošlo bez ijednog problema. Evo, kao primjer. Kupil sam laptop, dolje opisani powerbook. On je bil čist, ali s punim sistemom i svim updateima gore. Nije mi se dalo iznova instaliravati i povlačiti puste update, pa sam iskloniarl taj disk na novi s CCC-om, krknul ga unutra i onda s Time Mashina povukel sve aplikacije, doksove, mailove i sve ostalo. Nije bilo NI JEDNOG problema i sve radi ko grom.
No, za vraćanje na staro je opcija klona s CCC-om definitivno jednostavnija i brža i pride ima BOOTABILNI disk s kojeg uvijek možeš dići komp i u krajnjoj liniji i raditi. Tako i danas imam clon iMaca s 10.5.8, iako je u njemu 10.6.2. I dosad mi je zatrebal u par navrata, ironije li, zbog printanja slika u boji o čemu sam već postal ovdje na forumu....
S time mashinom bi se mogel samo slikati...
18.11.2009 | 11:40
Jos jedan glas za CCC, koristio sam ga pred tjedan dana kada sam prebacio kompletan sistem na externi disk, i mislimd a je najsigurnija i najlaksa metoda na vracanje natrag u slucaju da nesto ne stima. Ustrucavao sam se komentirati ranije jer nikad u zivotu nisam koristio Time Machine ne bilo koji nacin...
19.11.2009 | 09:28
Onda, Smayoo, kak je prošla saga 10.6.2? Sve OK?
19.11.2009 | 15:11
Nema Smaye, mozda restora sistem
19.11.2009 | 15:22
ma to traje vuru-dvije, ne dva dana.......
19.11.2009 | 22:24
Možda je kasno za postati, ali ja koristim Parallels 4 i nakon nadogradnje na SL sve radi bez problema, mozda mrvicu sporije i kratice na tipkovnici(cmd+enter= full screen ili obratno) ne rade, sto po meni nije neki problem, a isti windowsi su instalirani ipreko bootcampa.
19.11.2009 | 22:56
Djuro genijalac je napisao:
Onda, Smayoo, kak je prošla saga 10.6.2? Sve OK?


Eh, jbg, 10.6.2 mi je negdje 64. na listi prioriteta, nakon djece, žene, posla, spavanja, prijatelja, jabučnjaka.....

Večeras kad budem išao spavati stavit ću ccc da napravi clone diska na macbooku pa sutra možda napravim upgrade.

SirOliver, hvala na info, to mi je dosta bitno. Kad kažeš da ti Windows radi još sporije pod Parallelsima, to me uznemirava, jer sam već i sad nezadovoljan.
19.11.2009 | 23:26
Ja imam hack-a 10.5.8 na toshiba lapu. Napravih backup cijelog sistemskog diska sa disk utility-em i to na externi hdd. Odaberem sistemski disk, new image, na externi hard i dovidjenja i imam image sistema kojeg vratim butanjem instalacijeskog dvd-a. Nakon sto dignem sistem vratim iz time machine backupa podatke i postavke koje su mijenjane u medjuvremenu i sve radi besprijekorno, bez ikakvih dodatnih programa.
(prikupljam novcanice za originalni hardware)
20.11.2009 | 00:57
Uglavnom nije ništa strašno, nemaš razloga za zabrinutost Bitno je da ver. 4 radi na SL bez problema
20.11.2009 | 16:35
Bavim se mišlju da napravim downgrade na 10.5, jer još uvijek nemam drivere za skener za 10.6 plus od tada me gnjavi T-com mail, te još par drugih stvari. Ako je netko to napravio, molio bih za informaciju , kako je prošlo.

Pozdrav !
20.11.2009 | 20:04
jzelko, ja sam bil opako blizu toga na iMacu. Naime, mene je mučilo kaj nema drivera za laserjet P1006. No, nakon pretraživanja foruma, jedan je talijan otkril, tko zna kak, da stari drajver za taj printer (v1.04, aktualna je 1.06) radi pod SL-om. Nakon toga sam napravil clean install i svi su bugovi nestali. Baš svi. Otad sve radi super i nemam razloga za povratak unazad. A canon pixma MP210 ima drajver za SL i dapače, sad mogu skenirati iz print utilitya, ne treba mi posebna aplikacija za 10.5
A ako se odlučiš na downgrade, to je dosta problematično, ako nemaš negdje kopiju cijeloig diska. Naime, nisam baš ziher da time maschine šljaka unazad; tj. da sa 10.6 možeš povući sve na 10.5... Ostaje ti samo archive and install opcija novog sistema 10.5

BTW, kad smo već kod toga, ja to nisam uspio naći na 10.6. Kod njega je drugačiji proces instalacije i nigdje nisam našel opciju instalacije sistema gdje se stari pohranjuje u mapu previous system....

Ajmo, Smayoo, već sam nervozan od brige. jel sve OK? Čovječe, sav se oznojih!
20.11.2009 | 20:50
@Đuro Na Yubitou:silly: je neki , valjda indijac, pokazao kako sa 10.6 ide na 10.5 preko Tajmmašine.Doduše sa MacBook Pro, pa sam probao sa iMacom, ali mi je prilikom instalacije izbacilo da je DVD zamazan te prekinulo instalaciju.Nekaj je spopalo komp, jer je totalno usporio te me izživciralo da sam to išao probati. I tako nisam se vratio na 10.5 ali sad iMac radi kao violina, brzo i tečno. Probat ću i ostalo kaj mi je štekalo, ali skener na Lexmarku "sve u jednom" X5470 i dalje ne radi.
Uglavnom mi je malo lakše ! Uh !
20.11.2009 | 21:00
@jzelko
Koliko vidim ovdje je driver za tvoj "all in one" za Snow Leoparda:
support.lexmark.com/index?page=content&a...=en_US&locale=en
20.11.2009 | 21:07
Skini ovaj drajver i onda probaj iz printer utilitya skenirati. Meni tak radi canon all in one pixma MP210 pod SL-om. I to radi jako dobro
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 1 minute
  • dpasaric: Vidim da će stare QWERTY tipkovnice odjednom dobiti na cijeni! :)
  • zvone: Nervira me jer mijenjaju bez veze.
  • smayoo: Ali zašto je to takav stress? Ako su potpuno ukinuli stari layout, posložiš si kako ti paše pomoću Ukelele
  • smayoo: QWERTZ je uvijek i oduvijek hrvatski standard tipkovnice, a ovaj apple QWERTY hibrid je izmišljotina iz nekadašnjeg "zastupnika" PEL Velebit.
  • IgorD: Prvo su prebacili @ pa sad stalno stišćem ™ a od zadnjeg sistema ni € nije gdje je bio
  • IgorD: Ja na iOSu ionako uvijek imam EN tipkovnicu, samo kad mi treba đ prebacim na hr. Frka je što su i s Macovima krenule qwertz tipkovnice
  • zvone: Ako se vrati u postavkama automatski se vraca na qwertz. Iritantno do bola.
  • zvone: Kupio novu tipkovnicu za m4 ipad pro. Hrvatska je ali vise nije qwerty nego qwertz. Razocaran.
  • drlovric: Ja nemam dres Osijeka :)
  • VanjusOS: ako ćeš obući dres Osijeka, ja ti nabavim kartu bez problema
  • VanjusOS: drlovric, nema više karata za Hajduka
  • drlovric: Ako ima neko iz Osijeka molim da mi se privatno javi. Trebam uslugu. Hvala puno :)
  • JOHN: Počivao u miru Božjem :(
  • Borisone: U oglasniku mini Pro ako nekog zanima.
  • Gjuroo: Počivao u miru.
  • smayoo: Ode nam Papa Franjo, na Uskrsni ponedjeljak. Počinak je zaslužio, i više od toga. Neka se Crkvi primi barem nešto od njegovog nasljeđa.
  • VanjusOS: Sretan Uskrs!
  • Damirst: Srstan Uskrs!
  • smayoo: Sretan Uskrs svima! :)
  • Tomek: Sretan Uskrs !!
  • ping: Sretan Uskrs
  • dpasaric: Mira i ljubavi! :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs svima!
  • Zdravac: Sretan Uskrs!
  • drpongrac23: Sretan Uskrs svima koji slave!
  • Tomek: sad dok se ja ponovo uštekam u MACOS sustav, imat ću pitanja pa ću biti malo dosadniji :D
  • Tomek: Hvala svima... Kakav je stroj, računam s njime barem 10 godina...
  • dpasaric: Welcome back! :)
  • smayoo: Eeeej, Tomek! :)
  • Zdravac: Tomek, dobrodošao nazad! Nek te dobro i dugo služi! :)
  • Tomek: Eto nakon dugo godina, ponovo na Macu... Pozdrav svima
  • Borisone: Rekao političar i otišao krkati s generalima dok je vojska na paštetama i prekuhanim jajima.
  • Junuz: ko nehrani svoju vojsku hraniće tuđu
  • Yonkis: Apple Maps kamera naprtnjača: [link]
  • m@xym: ...nikakvu vojnu naobrazbu.
  • m@xym: Za dva mjeseca možeš naučiti rukovati pješačkim naoružanjem (od rastavljanja, sastavljana i čišćenja, do toga kako ga otkočiti, zakočiti, napuniti, sve do pucanja). Čovjek koji nema nikakvu vojnu naobrazbu, je glineni golub u slučaju rata, osoba koja je dva mjeseca nešto učila, i naučila, svakako nije. Zamisli koliko bi tek žrtava bilo da nitko od ljudi sa kojima si bio nije imao
  • Maxxy: Mi imamo malu aktivnu podobnu vojsku. A za 2 mjeseca će samo naučiti biti lijepa meta na ratištu. Proveo sam u ratu malo manje od 5 godina, i sve što ću još reći na ovu temu je da smo imali više žrtava od neznanja (igranje sa raznim zanimljivim spravicama i puškama) nego od neprijatelja! Srećom u ono vrijeme nije bilo dronova!
  • drlovric: Ja sam bio 10-11 mjeseci cini mi se. Pola vremena smo aktivno nesto ucili, pola smo ribali hodnike, kupili lisce i smarali se po vojarni. Ja sam bio 11107 (prepisali JNA VES oznaku) vojna policija, antiterosticke aktivnosti.
  • drlovric: Nekakav ustroj sa 3 mjeseca temeljne obuke da vojnik zna koirsititi pusku i kretati se unutar svoje formacije je bolje nego nista. I mozda neki modus za dodatna 2-3 mjeseca specijalisticke obuke tko to zeli. Kao neki vid nadgradnje znanja.
  • m@xym: Mi to (malu sposobnu aktivnu vojsku) već imamo. Ovih 2 mjeseca je sasvim dovoljno da mladići nauče osnove baratanja oružjem.
  • Maxxy: Vojnirok od 2 mjeseca je sprdnja. Ili lupite godinu dana, ili financirajte malu sposobnu aktivnu vojsku. Ovako se samo bacaju novci bez ikakve koristi
  • Yonkis: A što ne otvorite temu nego ovdje tipkate :)
  • Szguri: Ono što želim reći je da ljudi mogu živjeti nevjerojatno sigurne i udobne živote zato što je njihova država spremna za loše scenarije.
  • Szguri: nego zato što razumiju geografiju i povijest Rusija im je susjed, a povijest nije bila blaga. Isto sa Švicarskom: poznata po neutralnosti, ali izuzetno utvrđena i uvježbana. Država je doslovno dizajnirana tako da invazija bude noćna mora. Njihova neutralnost nije pasivna čuva je disciplina i spremnost.
  • Szguri: Osobno ne shvaćam naivnost toga da se ignorira činjenica da je rat i sukob odnosno mogućnost istog nešto što je ljudska slika i prilika od pamtivijeka. Možeš biti i spreman i miroljubiv, Švedska i Finska, primjerice, zadržale su ozbiljne obrambene kapacitete čak i tijekom mirnih vremena. Finska ima obvezni vojni rok i ogromne pričuvne snage, ne zato što su agresivne, nego zato što raz
  • Szguri: Pozdrav svima, čisto da se nadovežem na vruću temu. Kao netko tko je također bio u vojsci i imam raznog iskustva po tom pitanju.
  • drlovric: Bio sam u istoj misiji kao i profesionalni hrvatski vojnici. Nisam bio terorista niti neki placenik koji je isao da nanosi zlo ljudima tamo.
  • drlovric: Ja sam u pustinje isao po pare. Kao da je to neka tajna :) Nisam tamo bio iz uvjerenja ili nekih ideala, kao ni 95% ostalih ljudi.
  • JOHN: i odlučuje o tuđem mesu. Ja ako imam osjećaj braniti svoj dom i obitelj, to ću po inerciji napraviti, a ne da mi tamo neki kozojeb docira koji u backgroundu zgrče pare dok preslaguje pijune po karti a u pauzama vrti sa ratnim profiterstvom

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, korisnik, robee, smayoo, Anonimci (1056)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO