08.04.2016 | 20:53
Na banalno-pojavnoj razini VPN je to što si shvatio, cariblanco, ali nije svaki daljinski pristup preko interneta - VPN.
VPN je skraćenica od "Virtual Private Network". Imaš pristup internetu. Ostvariš vezu prema VPN serveru (moraš imati password ili neku jaču identifikacijsku zaštitu kao npr. asimetrični ključ) i ta je veza kriptirana. U žargonu se naziva "VPN tunel".
Na tvom je kompu u pravilu sve namješteno tako da, kad digneš VPN vezu, sav mrežni promet ide kroz nju (dakle, ide kroz VPN tunel).
Enkripcija u današnje vrijeme gotovo uvijek podrazumijeva i kompresiju "on the fly" dakle, efektivno je VPN veza nešto sitno "brža" od normalne veze ostvarene preko iste fizičke veze. Ali obično to ne dolazi do izražaja jer je sam VPN server najčešće usko grlo.
Uglavnom taj VPN server npr. može biti u firmu gdje radiš pa, kad se spojiš na njega, imaš pristup do npr. document servera od firme, mrežnog printera u firmi, itd. Naravno, onda i surfaš preko VPN tunela, dakle na internet izlaziš preko svoje normalne internetske veze (preko nje tunelom prelaziš u svoju firmu) , nego preko internetske pipe svoje firme.
Veće firme koje posluju s puno lokacija u današnje vrijeme obično imaju VPN vezu između svake lokacije i neke centrale i na taj način imaju svoju virtualnu privatnu mrežu za manje novca i bolje zaštićenu nego da imaju neke zakupljene vlastite poprečne veze. I onda obično, ako radiš u takvoj firmi u Hrvatskoj, a centrala firme je u npr. Danskoj, gdje god pristupiš internetu, stranice uvijek misle da si iz Danske, jer kad izađeš na net, imaš danski IP.
E, i sad dolazimo do te specifične primjene VPN-a. Imaš, dakle, po svijetu komercijalne VPN servise kojima plaćaš mjesečnu svotu da se možeš spojiti na njih, da bi na internet izašao s lažnom lokacijom (kao da si u USA, da bi koristio Netflix, ili kao da si u Njemačkoj da bi koristio Spotify, ili da bi mimoišao blokade određenih siteova koje se provode u nekim zemljama svijeta - npr. Kini ili arapskim zemljama).