19.01.2008 | 22:40
Jučer sam napokon stigao nastaviti ovaj \"eksperiment\" i danas mogu konačno reći: \"Job's done.\"
Kao i u većini slučajeva, prilično je trivijalno kad čovjek zna što TOČNO mora napraviti. S obzirom da se na više mjesta može zastraniti, pišem korak-po-korak upute za sve koji se odluče ovako riješiti svoj problem dual boota.
Operacija se izvodi u dva dijela - prvo instalacija i konfiguriranje Thunderbirda pod \"primarnim\" OS-om, a potom isto to pod \"drugim\". U mom slučaju \"primarni\" su Windowsi jer selim iz Outlook Expressa.
#WIN
1. Ako imate (ili ste imali) instalirani Thunderbird, uklonite ga. Preporučam prvo uninstall samog programa, a potom i uklanjanje svih datoteka koje će ostati u Documents and Settings - potražite ih sa search, tražeći \"Thunderbird\". Ostat će malo smeća u registryu, ali ne morate se time zamarati. Cijeli ovaj korak služi isključivo da se u nastavku ne izgubite s identifikacijom starih/novih profila (dakle, možete ga i preskočiti).
2. Instalirajte Thunderbird. Pokrenite ga. NEMOJTE ništa importirati. NEMOJTE kreirati account(e). Quitajte Thunderbird. U ovom koraku Thunderbird kreira defaultni profil i smješta ga u C:\Documents and Settings\Ime Prezime\Application Data\Thunderbird\Profiles folder, pod random imenom tipa \"a1b2c3d4.default\".
3. Ako OS X nema pristup C: disku (ili ako jednostavno ne želite da Thunderbird iz OS X-a petlja po Win boot particiji!), preselite profil kreiran u prethodnom koraku (2) na neko mjesto gdje mu mogu pristupiti oba OS-a. U mom slučaju to je eksterni disk (G: particija, FAT32), folder G:\Documents\Thunderbird - kreirate ga sami, da ne bude zabune. Ja \"u susjedstvu\" (G:\Documents\Outlook Express) držim i Outlook Expressov Store Folder, da mi bude praktičniji za backup. Nakon ovog koraka path za Thunderbird profil je (u mom slučaju) G:\Documents\Thunderbird\a1b2c3d4.default.
4. Promijenite profiles.ini datoteku (C:\Documents and Settings\Ime Prezime\Application Data\Thunderbird/profiles.ini) tako da isRelative bude 0 (IsRelative=0) i (u mom slučaju) Path=G:\Documents\Thunderbird\a1b2c3d4.default. Sljedeći put kad pokrenete Thunderbird, pristupit će vašem profilu na novoj lokaciji.
5. Pokrenite Thunderbird.
6. Uz pretpostavku da želite prenijeti podatke iz Outlook Expressa (moj slučaj), na raspolaganju su vam opcije da importate settinge, adrese i mailove. Ja sam odlučio mailove pustiti u miru (ako mi nešto treba iz arhive, uvijek mogu otvoriti Outlook Express i zaviriti), a adrese i settinge prenijeti. Prvo sam odradio prijenos settinga: Tools/Import->Settings (Outlook Express). Nakon ovog koraka u Thunderbirdu će se pojaviti SVI Outlook Express accounti. Postavite defaultni.
7. Ako importirate više od jednog mail accounta, importirat ćete isto toliko SMTP settinga. Vjerojatno će se pojaviti duplikati pa predlažem da ih počistite: Account Settings -> Outgoing Server (SMTP). Usput postavite i defaultni.
8. Vrijeme je za importiranje adresara. Tools/Import -> Address Books (Outlook Express). Napomena: u Outlook Expressu možete imati više od jedne e-mail adrese za svaki kontakt, ali samo jedna je \"Default E-mail\". Thunderbird će importirati SAMO defaultnu e-mail adresu! Meni ovo nije predstavljalo problem, ali vrijedi spomenuti.
9. Podesite opcije (Options) prema vlastitim željama. Ako to napravite sad, nakon Mac dijela instalacije morat ćete ih podešavati dvaput (zasebno za Win i Mac Thunderbird). Dakle, isplati se fine-tunati ih u ovoj fazi.
Dok ih podešavate, uzmite u obzir da će datoteke u vašem profile folderu (a imat ćete dva profile foldera: jedan pod Windowsima, drugi pod Macom) živjeti \"zasebno\". Ovo je bitno kod, recimo, adresara. Ako (primjerice) pustite uključenu opciju Composition/Addressing/Automatically add outgoing e-mail adresses to my... u oba OS-a adrese će se sakupljati u dvije odvojene history.mab datoteke. Ako vam to paše, OK. Meni ne paše pa sam isključio ovu opciju pod oba OS-a.
Teži dio posla je gotov. Provjerite radi li sve uredno, kreirajte par foldera unutar Thunderbirda, skinite poštu, sortirajte je kao inače... bla, bla.
#MAC
1. Uklonite prethodnu instalaciju Thunderbirda (ako postoji).
2. Instalirajte Thunderbird (preporučam da pripazite na verziju i pokušate pod oba OS-a imati istu - sve napisano je testirano s verzijom 2.0.0.9). Pokrenite ga (da kreira defaultni profil). NE importirajte ništa. NE kreirajte account(e). Quitajte Thunderbird.
3. Kopirajte prefs.js iz svog Win profila u svoj Mac profil (prepišite preko postojećih). Mac profil možete pustiti tamo gdje ga Thunderbird defaultno kreira (/Users/korisnik/Library/Thunderbird...).
4. Kopirajte iz Win profila u Mac profil signons.txt (passwordi za accounte!), abook.mab (adresar, Personal Address Book) i history.mab (Collected Addresses - ako je prazan pod Windowsima, ne morate ga kopirati).
5. Diskonektajte se s neta. Pokrenite Thunderbird. Objašnjenje zašto ste se morali diskonektati nalazi se u sljedećem koraku.
6. Uđite u Tools/Account Settings. Primjetit ćete da su se SVI vaši accounti definirani u Win verziji uredno \"pojavili\". Međutim, trenutno SVI imaju KRIVI PATH (pokazuju na Mail folder unutar Macovog profila). Da se u prethodnom koraku niste diskonektali, eventualni mailovi koji bi sad stigli, bili bi zapisani unutar Mac profila - gdje ih ne želite.
Promijenite, za SVAKI account, Server Settings/Local directory tako da pokazuje na odgovarajući Mail folder u Win profilu. Ako ste prethodno (pod Windowsima) importali i news account, imajte na umu da za news account morate promijeniti dva patha (Local directory i newsrc file). Kad budete mijenjali newsrc file path, upozorit će vas da bi mogao biti prebrisan. Ignorirajte upozorenje, potvrdite da ipak promijeni path i ne brinite - ništa se neće dogoditi.
7. Imajte na umu da kopirani passwordi, bez obzira što ste pod Windowsima možda unijeli master password, trenutno nisu zaštićeni! Utoliko predlažem Options/Privacy/Passwords -> Change Master Password - kreirajte ga.
Nakon ovoga bi sve trebalo biti na svom mjestu. Konektajte se. Možete skinuti poštu na Macu, presložiti je, pootvarati nove foldere, pročitati newse, potom rebootati i Windowse i tamo naići na situaciju kakvu ste ostavili na Macu. Vrijedi i obrnuto naravno.
Ostaje još samo (ne)praktičan problem adresara. Na žalost, nije moguće napraviti hard link na FAT32 particiju, a simbolički link (alias) ne pomaže u ideji da Mac preko njega pristupi abook.mab fajlu u Win profilu. Bilo bi idealno da se većina fajlova u profilima može polinkati, ali, eto, nije slučaj. Do nekog sretnije rješenja, uvijek možete Thunderbird na Macu (ili obrnuto, na Windowsima) dizati preko skripte koja će prvo kopirati aktualni adresar iz \"onog drugog\" profila. Možete otići i korak dalje pa nakon što quitate Thunderbird kopirati aktualni adresar u \"onaj drugi\" profil. Budite kreativni.