22.01.2008 | 21:21
FileVault samo kriptira tvoje fajle na disku. Ne osigurava ih od preslušavanja u tranzitu. Ta je enkripcija simetrična (ključ za enkripciju je isti kao ključ za dekripciju), što znači da je sigurna onoliko koliko je siguran i tvoj password za logon na Mac. Security teorija kaže da sigurnost statičkog passworda drastično opada s vremenom. Rule of thumb je da prosječan korisnik svake godine ima po 20% veću vjerojatnost da je netko doznao njegov statički password (bilo zato što ga nesvjesno izgovara dok ga utipkvava, bilo zato što ga je negdje zapisao, bilo zato što mu je password među top 10 najčešćih: 12345, qwerty, qwertz, lozinka, ime bračnog druga, ime djeteta, registracija auta...). Ako ti ovo nije dovoljno sigurno, mijenjaj svoj password radikalno (ne sa pero11 na pero12, nego sa QFGE22%%rf na VjrYH??&) svaki mjesec barem, ili nabavi PGPdisk ili nešto slično (ne znam kako se zove ovakva aplikacija za Mac, ali sigurno postoji).
Ako se želiš osigurati od toga da ti netko preslušava podatke u mrežnom tranzitu (mailove, html koji čitaš, ftp transferirane fajle...) - a ovo je nešto
sasvim drugo nego da ti je OS X provaljen - treba ti asimetrično kriptirana komunikacija, oliti ssh.
E, sad, sa ssh na Macu se nisam imao vremena još dovoljno zabavljati, ali pretpostavljam da može isto što i ssh na standardnom Unixu - tunelirati ostale protokole kroz kriptiran kanal. Ali ovo je nešto što i server kojem pristupaš mora podržavati. Sve u svemu, to je prilično advanced funkcija pa bi trebao biti dovoljno siguran da je baš to to što ti treba pa da se upustiš u kopanje, učenje i mučenje oko toga.
Što se tiče provaljivanja OS X-a, tu stvarno moraš biti malo precizniji (s interneta? s lan-a? s wlana? s bluetootha?). Ovako \"iz aviona\", ako misliš da je Internet tvoj problem, ono najprvije što možeš napraviti je System Preferences, Security, Firewall. Ako si vrlo bazičan user (mail, safari, ništa više) stavi \"allow only essential services\", inače stavi \"Set access for specific services\" pa definiraj ono što ti treba (npr. printer sharing, ftp, ssh...).
Da ti je kompjuter hacknut može se otkriti na nekoliko milijuna načina, ali bojim se da ne postoji tool koji bi downloadao i pokrenuo pa da ti on prikaže veliki crveni burek i napiše \"Your computer has been hacked.\".
Isto kao što neki vlasnici firmi godinama ne znaju da ih zaposlenici potkradaju i ne postoji kutija koju se može kupiti i donijeti u firmu pa da ona upali crvenu lampicu i kaže \"oink\" kad lopov prođe kraj nje.
Dakle, sve ovisi o tome koliko je ozbiljan tvoj problem, kolika je potencijalna šteta, što ti je točno ugroženo (tajni podaci, internetska veza, integritet diska...) i koliko ti je to u životu bitno. U svakom slučaju, ovakve aktivnosti mogu dosta koštati.
Ako možeš, budi specifičniji, ali
ne javno, pošalji personal message. Ako ti mogu pomoći (besplatno) pomoći ću ti.