04.10.2008 | 10:55
Što znači "rikne mreža"?
Nisam točno shvatio što će vam VPN? Ako koristiš VPN (Virtual Private Networking), to znači da se preko svoje vlastite veze na internet spajaš na internu mrežu neke npr. firme kao da sjediš tamo za stolom, a za to ti treba
par (dakle 2 kom) VPN gateway-a koji međusobno razmijene asimetrične ključeve i onda prenose sve pakete asimetrično kriptirane tako da ostali korisnici interneta ne mogu (odnosno teško mogu) "preslušavati" te podatke.
Prema ostalom što si opisao, meni to ne zvuči kao da koristiš VPN, nego običan WLAN pri čemu imate jedan access point (AP) na koji se svi spajate, a onda s tog access pointa ide sve na DSL router van na Net. Je li to tako?
Ako je tako, onda moraš provjeriti:
1. da li je Mac na takvoj poziciji da mu je prijem bežične mreže preslab (marginalan) i/ili nestabilan. To znači da ako staviš mac na mjesto PC-a koji ti radi, a PC na mjesto Mac-a, onda radi MAc, a PC ne.
2. koji enkripcijski algoritam za wlan je postavljen na access pointu, odnosno da li je taj isti postavljen na Mac-u. Pri tom terminologija nije baš sasvim ista. Npr. ono što se u pravilu uvijek naziva "WPA PSK" ili "WPA Pre-shared key" na Appleu se naziva "WPA Personal". Također u slučaju da se koristi WPA, na Appleu nije moguće odabrati tip enkripcije (standard predviđa i većina routera nudi AES, TKIP, a neki nude AES/TKIP prilagodljivo prema klijentu). U svakom slučaju, Mac koristi AES. Većina mobitela (ne znam za iPhone) korisi TKIP. Windows PC-ji imaju ovo defaultno podešeno na TKIP (dakle lošija, odnosno manje sigurna enkripcija).
3. ako je sve ovo kako treba biti, još provjeri da nije slučajno enkripcijski ključ ili passphrase odabran tako da sadrži slova s dijakriticima (čćžšđ) jer u tom slučaju uspostava veze možda ne funkcionira jer Mac ova slova šalje po UTF-8, a router ih očekuje po ISO-8859-2 ili po Win-1250. U ovom slučaju, probajte promijeniti passphrase tako da koristi samo 26 slova osnovnog engleskog alfabeta (što znači da će svi sudionici u mreži morati ovo mijenjati). Isto tako, ako passphrase koristi neke specijalne znakove (kose crtte, točke, zareze, zvjezdice itd.), moraš paziti na to da su neki od tih znakova drugačije smješteni na apple tipkovnici pa je moguće da si ih pri tipkanju na slijepo krivo utipkao)
4. ako je i ovo kako treba biti, onda treba provjeriti da li je IP adresiranje ok podešeno. Dakle, ako router ili access point daje DHCP servis, onda podešavaš IPv4 adresu na "automatically". Inače na "manually" pa ti netko mora reći koju adresu, subnet masku, adresu gatewaya, DNS adrese upisuješ. IPv6 na Macu svakako moraš isključiti.
5. Ako si 10000000% siguran da je sve u prethodne 4 točke točno i dobro napravljeno, onda probaj Mac spojiti u mrežu preko ožičenog Ethernet interfacea i u neki drugi WLAN negdje drugdje (opet uz uvažavanje 4 gornje točke) da bi provjerio ispravnost. Ako ni u toj drugoj mreži ne radi, nosi u servis.