03.11.2018 | 23:54
Na pitanje ti nije lako odgovoriti. Prije svega, osciloskop je instrument koji se danas puno, puno manje koristi, nego nekad. On je bio jako bitan u analognoj elektronici. Kako ovu digitalna sve više istiskuje, to je osciloskop sve rjeđe korišten mjerni instrument. Da bi sam sebi definirao kakav točno bi tebe zadovoljio, treba sagledati aspekte korištenja.
1. očito je da mora biti baterijski. To danas nije preteško
2. koliku točnost od njega očekuješ? Ako ti je poanta samo kvalitativno vidjeti kakav je oblik signala (a ne i točno i precizno izmjeriti njegove karakteristike), ne moraš zazirati od jeftinih "kineskih" proizvoda (kao da ovi skupi nisu kineski, jel...?
)
3. treba li ti osciloskop u roll-modu (za sporo promjenjive signale, odnosno takve koji nisu periodički - npr. signal lambda-sonde, neko mjerenje temperature, tlaka i sl.)?
4. za periodičke signale bitno je znati koja te gornja granična frekvencija zadovoljava. Nekad je standard bio 20 MHz i njime si mogao, u praksi, bez izobličenja promatrati periodičke signale do frekvencije od 1-2 MHz. Ako se radi o autu, to ti je vjerojatno ibera, ako pretpostavimo da frekvencije periodičkih signala na autu odgovaraju turaži motora (ili eventualno nekom višekratniku). Recimo da pričamo o nečem što je u 6.000 rpm, to odgovara frekvenciji od 100 Hz, zapravo, zar ne? Pa ako se neki signal dogodi i 12 puta u jednom okretaju motora, to je 1,2 kHz. Drugim riječima, tebi bi i DIY osciloskop napravljen od Arduina valjao.
Što se frekvencije tiče, naravno.
5. da li su ti dva kanala dosta, to ne zna nitko osim tebe, jer ti znaš što želiš promatrati
Vjerojatno jesu, samo je bitno razmisliti da li ti je (vjerojatno jest) potreban eksterni trigger koji bi, u slučaju promatranja dva signala, eventualno morao povući s nekog trećeg izvora. Na primjer, ako promatraš dva signala, a želiš vidjeti koji je njihov fazni pomak s obzirom na impuls okretaja motora, onda ti treba treći kanal za okidanje vremenske baze na kojeg ćeš spojiti impuls okretaja.