24.08.2019 | 16:06
zabac kaže:
@m@xym, što govoriš su floskule. Privatne firme i privatni kapotal država ne bi trebala spašavati.
Da, u kapitalizmu nema socijalne osjetljivosti, kapitalac radi samu u SVOM interesu preko "leđa" radnika. Što je tu toliko čudno?
GUP kako god donesen, uvijek je u nećijem interesu.
To da privatne firme i privatni kapital država ne treba spašavati, se apsolutno slažem sa tobom.
Ovdje se samo postavlja pitanje da li su navedena brodogradilišta propala zato što su, radeći u najboljoj namjeri, propala zbog donošenja krivih poslovnih odluka, ili su te Uprave namjerno donosile pogrešne odluke, da brodogradilišta dovedu do ruba propasti.
Radnici, koje ja BTW uopće nisam spomenuo, su ovdje u dvojakoj ulozi, kao radnici, i kao vlasnici najvećeg broja dionica (47%) u Uljanik-u, a isti taj Uljanik je većinski vlasnik 3. maj-a (85%).
S obzirom da radnici kao takvi nisi niti homogeni, niti dovoljno upoznati sa načinom upravljanja jednom takvom firmom, nije teško zaključiti da firmom (bez obzira na udio u vlasništvu) ne upravljaju radnici, nego netko tko je u tome puno snalažljiviji od njih.
Takva osoba (ili više njih) može, bez većih problema, postaviti Upravu koja će donositi odluke koje će dugoročno prelijevati kapital iz brodogradiliša u tvrtke koje su pod direktnim nadzorom te osobe ili grupe ljudi, i koja će u končanici brodogradilište obrzvrijediti ili zadužiti do te mjere, da će ono morati poći u stečaj.
Tada će se, ista ta grupa ljudi pojaviti kao "spasitelji", preuzeti tvrtku u potpuno vlasništvo, i dogovoru sa lokalnom samoupravom (naravno uz "malu financijsku naknadu" koja će otići u privatne džepove), prenamijeniti postojeće zemljište i prodati ga za puno više novaca nego što su potrošili da bi došli u vlasništvo brodogradilišta.
U oba dva slučaja, radi se o zemljištu koje se nalazi u samom srcu grada, pa nije teško procijeniti o kakvoj vrijednosti se tu radi.
Oni preko čijih leđa će se sve to napraviti, su radnici-vlasnici (radnike-radnike uopće ne spominjem jer su u cijeloj ovoj stvari oni nebitni) i ostali manji dioničari.
Najveći problem naših radnika je u tome što se još nisu riješili navika iz socijalizma, kad su tvornice bile u društvenom vlasništvu, i kad je država spašavala posrnule firme; pa su stekli naviku da mjesecima ili čak godinama rade bez plaće ili uz minimalna primanja.
Na zapadu je to praktično nemoguće, jer su radnici svjesni da ako u roku od 7 ili 14 dana ne dobiju plaću (ovisno o tome da li se ista isplaćuje tjedno ili dvotjedno) ta firma propada, i oni se 8. (odnosno 15.) dan više ne pojavljuju a poslu, a firma bez radnika nema šta raditi, i automatski propada, i nesposobni vlasnik zajedno sa njom).
Kod nas je GUP uvijek u nečijem interesu (kod nas je sve uvijek u nečijem interesu), ali bi trebao biti u interesu razvoja lokalne zajednice, a ne primarno u svrhu zadovoljenja nečijih financijskih apetita.
Zagrebački slučaj je očiti primjer kako se to ne treba raditi.
Dakle, ne treba prvo pronaći privatnog ulagača pa ga pitati što bi on tu htio napraviti, a onda "očistiti" teren, provesti 'natječaj' forme radi, i pomagati privatnom ulagaču da ostvari svoje ciljeve.
Nego bi prvo trebalo provesti javni natječaj o tome kako bi neko područje trebalo urediti, zatim provesti promjene GUP-a, pa napraviti natječaj na koji se mogu javiti svi zainteresirani, sa jasno definiranim stavkama, i odabrati najboljeg ponuđača, i tek tada pristupiti gradnji.
Eeee, ali onda bi bilo puno teže dobiti poneku pinkicu od onih silnih milijardi tisućica....