03.10.2009 | 23:56
2. S obzirom da je dostupno na www, više stvari treba pisati na engleskom, za one posjetioce koji tu nabasaju odnekud. U najmanju ruku - objasniti da je to neprofitni projekt, da se financira isključivo od donacija i volonterskim radom.
U planu je. Engleski hyperviz je spreman i čeka ostatak teksta za web.
3. U tom smislu, kad već mogu porušiti sve lijepo poslagane šalice, zašto ih ne mogu kupiti? Ono - za pravo - kupiti, da mi stigne poštom, ili barem kupiti virtualnu šalicu (kao sliku, wallpaper, neki 3d rendering filmić...). Ili, zašto nema "škrabica" na ulazu? Ne za e-učionicu, nego baš za peek&poke.
Primarna misija je osposobiti učionicu, kao jedan od oblika samofinanciranja muzeja. Zato je upravo tamo fokus na donacijama, da ne tlačimo ljude svakih 5 metara sa "daj babi kunu" konceptom (ne kažem da nije učinkovit, ali...).
4. Bilo bi fora da se na zidu može vidjeti info natpise (koje je to računalo, tko ga je i kad napravio, koliko ih je prodano, itd.). Nama su to sve poznate stare ljubavi, ali mnoštvo je nekih novih klinaca kojima je to sve neka starudija...
Bit će. Vjerojatno ne na zidu nego u nekakvom overlayu, ali bit će.
5. Ne vidi se jasno pročitati što piše u log booku (ne da se dovoljno približiti). Zašto se ne može ništa upisati u log book?
Bit će ti lakše za pročitati u full screenu (tipka "M" ).
Ne može se upisati jer (još) nije interaktivan. Ubacili smo ga, kao i šalice, u zadnji čas, neplanirano, a u međuvremenu je evoluirao samo od statične zatvorene knjige na stolu do knjige koju možeš otvoriti/zatvoriti i pročitati Obijev i Markov komentar.
6. Video-clip s TV prilogom s otvorenja je super ideja, ali je jako jako jako jako previše sprešan - od kompresije se uopće ne razaznaju lica (jeste li to htjeli ili...?) Zašto ne stavite neke engleske subtitlove ispod da oni isti nabasali kuže o čemu pričate.
Kompresija je trade-off u odnosu na veličinu hyperviza (23MB ). Filmići su trenutno u 128x128 pixela. To što se vrti na TVu je duže od svih ostalih filmića zajedno pa bi duplo veća rezolucija značila vraćenje na preko 35MB.
Moguće da ćemo kompletan video prebaciti na streaming, onda to neće biti toliki problem. A titlovi su nešto što se definitivno ne bi vidjelo da je embeddano u filmić te rezolucije, što znači da bi trebalo titlovati u overlayu. Što zapravo nije loša ideja. Dapače.
7. Za te iste nabasale, zašto negdje po zidovima (ili npr. tamo gdje su prazne police na kojima u naravi stoje stare informatičke knjige) ne stoji neki info o Rijeci, Hrvatskoj...
Nadam se da će se taj info naći u nekom drugom hypervizu. :-X
8. Kad kliknem na davanje donacije u budućoj e-učionici (i kod šalica, i kod škrabice na ulazu...), PayPal bi se trebao otvoriti u novom tabu ili novom prozoru umjesto da pregazi hyperviz, jer onda kad se vratim natrag sa back, tura počinje ispočetka, a ne odatle gdje sam stao.
Ako web aplikacija otvara novi prozor, to se tretira kao pop-up, a većina novovjekovnih browsera ima defaultno disejblane pop-upove (i dobro da ih ima!). To nam ostavlja samo dvije upotrebljive opcije: 1. ovo što je sad i 2. otvaranje sadržaja nove stranice na istoj stranici na kojoj je hyperviz, samo na dnu (u frejmovima). Oba rješenja su ne-posebno-sretna: prvo zahtjeva ponovno učitavanje hyperviza, a drugo napravi "kupus" na stranici. Radimo na tome.
9. upravljanje mi je i dalje trapavo - ta kombinacija miša i kursorskih tipaka je... gnnnn. Baš me živcira. Jel to ne može drugačije? Ono - kad mičeš mišem, gledaš okolo, a kad držiš pri tom tipku, hodaš. Ili nekako drugačije, samo da si čisto na mišu.
Može kako god, s obzirom da je sve custom krojeno, ali ovo je standardizirani način pa nema potrebe za otkrivanjem tople vode. Ako su ti kursorske tipke nespretne, na raspolaganju ti je i klasična AWSD kombinacija. A osim "M", možda pomognu i "P" i "0" (nula). "P" isključuje/uključuje glazbu, a "0" prikazuje FPS. Dodatni hint: ako prilikom ulaska u full-screen ("M" ) padne frame-rate, preporučam izaći (ESC) i ući ponovo. Frame-rate u full-screenu mora biti nešto veći od onog u prozoru.
I, kad već pišem hintove, ako grafička kartica ne podržava antialiasing, kvaliteta prikaza bitno opada (ne samo zato što "linije nisu glatke" nego zbog šavova koji se pojavljuju na geometriji topologije optimizirane za AA). Prijevod: preporučam šetnju kroz hyperviz na nekoj "normalnoj" grafičkoj kartici.