14.05.2023 | 11:11
Iskreno, nisam baš siguran koji ti je krajnji cilj s tim vanjskim diskovima. Počeli smo priču s USB C i propusnosti od 10+ GBps, NVME i SSD a dogurali na USB 2.0 i mehaničke diskove koji su za red ili dva veličine sporiji po pitanju prijenosa podataka.
No ajd da prvo razbijemo mit o tome da “kućište ne limitira kapacitet”.
Samo kućište je plastika i/ili metal i naravno da ne može limitirati kapacitet.
U tom kućištu ima ponešto elektronike na nekoj tiskanoj pločici sa čipovima. E tu je limit. Ovisno o izboru proizvođača i ugrađenom kontroleru postoji ograničenje u kapacitetu diskova. Naravno, pošto je riječ o “kineskoj” robi, nijedan “proizvođač” ne navodi model i proizvođača tog kontrolera. U najboljem slučaju kaže maksimalan kapacitet diska koji možeš priključiti. Performanse čitanja i pisanja također ovise o kontroleru, pa i to ne navedu (osim teoretske maksimalne propusnosti sučelja).
Bottom line, nije isključeno da dobiješ mačka u vreći.
Što se konkretne izvedbe tiče, u zadnjih 20ak godina koristio sam cca 15ak različitih kućišta i po načinu spajanja (od USB 1.1 i IDE do USB C NVME raznih proizvođača na HR tržištu - Orico, DELOCK, LC POWER, Sharkoon, Scythe). Ovakva “uštekaj disk” rješenja su se jako grijala (u odnosu na zatvoreno kućište), a u kombinaciji sa 2 diska znalo se događati da jedan na trenutak nestane ili da prijenos uspori/stane.