Još od mojih Windows dana, fascinacija Macintoshem dijelom ima povod u zanimljivim aplikacijama koje su za slične namjene na Macu uvijek bile znatno moćnije. Razmatrao sam i njihova imena, uvijek čudna i neshvatljiva, ali to je bio dodatak na šarm tih softverskih alata. Tako i danas imamo par softverskih rješenja različite namjene koja privlače pozornost svojom posebnošću. Radi se o programima softverskog nakladnika Eltima Software. Poslali su nam tri alata na test: CloudMounter, CommanderOne i VideoDuke. Dvije sam aplikacije uspješno preuzeo, međutim, svojom greškom nisam uspio preuzeti VideoDuke. No, on je odlično predstavljen i na webu, pa zavirite sami ako vas zanima downloader za YouTube, Vimeo i slične servise. Na kraju sam u ovaj prikaz dodao i Fluid – alat koji web-stranicu pretvara u Macovu aplikaciju. CloudMounter Ideja ove aplikacije je objediniti većinu cloud based rješenja uključujući i FTP servere. Ako korisnik koristi više takvih rješenja i želi pojednostaviti njihovo korištenje, CloudMounter je izuzetno koristan program. Posebno je zanimljivo što se rješenja u oblaku ne dodaju u sistem kao mape koje se sinkroniziraju, već kao mountable diskovi koje možete aktivirati i deaktivirati klikom miša. To ima najviše smisla onim korisnicima koji često koriste takav pristup radi sinkronizacije više računala. Na prvi pogled ne posebno korisno, ali kada promislimo i usporedimo to s drugim servisima, npr. s Google Driveom, ovdje možemo dodati i diskove za više korisničkih računa, za razliku od klasičnog rješenja gdje je jedan korisnički račun ujedno i maksimum. Pohrana u računalnom oblaku jednostavno je dostupna na radnoj površini
Koristite li jedno računalo za više ukućana, sada možete sinkronizirati svaki pojedinačni disk i pristupiti mu putem Findera. Ovako CloudMounter izvodi „povećavanje“ memorijskog kapaciteta vašeg računala budući da su sve datoteke koje CloudMounter umreži u oblaku, a ne fizički na računalu. Nađete li se negdje gdje nemate interneta, zaboravite na pristup vašim datotekama, zato vodite o tome računa. CloudMounter nudi i zaštitu diskova u oblaku putem enkripcije, no njihova enkripcija na Macu ne znači i enkripciju u samom oblaku, tako da je korisnost takve zaštite ograničena. CloudMounter prati sve preporučene elemente dizajna modernog macOS-a te nudi i prečicu za izbornik putem koje se može dodati, izbrisati, aktivirati ili deaktivirati izvore podataka u oblaku. CommanderOne S ovim alatom sam se borio; zamjena Findera nije idealan tijek događaja za način na koji ja koristim računalo. Do sada nisam vidio prednosti ni u jednom softveru koji želi zamijeniti, meni odličan, Finder. CommanderOne ima dualni način prikaza podataka u jednom prozoru, tj. u lijevom i desnom „pretincu”. Usporedni prikaz često olakšava rukovanje datotekama
Moguće je otvoriti gotovo beskonačan broj tabova (nisam isprobavao dokle ide), a tu zna biti koristan prilikom premještanja datoteka, pogotovo ako je potrebno imati tri ili više prozora otvoreno. Lakše je imati dva taba s jedne strane, a cijeli folder otvoren na drugoj strani – za razliku od klasičnog Finder rješenja gdje su sva tri taba u istom prozoru. Naravno, može se i prozor ostaviti otvoren sa strane u Finderu, ali ovo je stvarno zgodno rješenje. Stara garda će komentirati: "Gle, Norton Commander na Macu!"
Traka s alatima Commander One vizualno je siromašna, no nudi par prednosti u odnosu na Finder. Mogućnost gašenja prikaza skrivenih datoteka prisutna je ikonicom, te nije potrebno „kemijati“ kako bi se došlo do skrivenih datoteka. Posebno je zanimljiva i funkcija komprimiranja datoteka u ZIP arhivi jednim klikom. Tu je i ikona kojom dovodi do svih funkcija CloudMountera koji se kao dodatak pojavljuje u CommanderOne. Nisam siguran javlja li se ikona kao dodatak prilikom kupnje CloudMounter ili je sastavni dio CommanderOne. Ako volite hakerski stil, može i tako izgledati!
Za prave power usere, CommanderOne nudi i par prečica korištenjem funkcijskih tipki, pa tako npr. pritiskom na F7 u otvorenom prozoru otvarate novi folder. Ako ste fan mijenjanja tema, ovo je savršen softver za vas jer u sebi ima ugrađen nemali broj vizualnih tema s različitim prikazom boja, a moguće je stvoriti i svoje. Fluid
Ovaj alat služi da neku web-stranicu pretvorite u Mac aplikaciju. Besplatan je za sve glavne funkcije, a uz cijenu od 5 $ možete otključati njegov pun potencijal. Osobno, dovoljna mi je i besplatna verzija. Siguran sam da većina od vas koristi nekakvu web-aplikaciju na dnevnoj bazi bio to Messenger ili nekakav pretvornik mjernih jedinica ili pak kakav softver za odabir opreme ako ste inženjer ili projektant. Web u App, jednostavno!
Kako biste izbjegli korištenje Safarija, koji vas vjerojatno mami da „samo na tren“ pročitate zadnje vijesti na portalima ili Twitteru, Fluid vas izolira tako što vašu web-aplikaciju pretvara u punopravnu Mac aplikaciju i tako vas odmiče od, često kontraproduktivne, web-okoline. Često korišteni webovi mogu biti direktno dostupni na Docku
Korištenje je jednostavno; prilikom pokretanja, pripremite link web-aplikacije koju želite stvoriti, zatim zalijepite link u Fluid te po želji odaberite i ikonicu po kojoj ćete prepoznati traženo. Ikonu možete lako dodati i kasnije ili jednostavno koristiti standardni favicon. Na kraju novostvorenu aplikaciju spremite u folder po vašoj želji, a ako je prijekopotrebna možete je staviti i u Dock. Ako vam se ovaj kratak prikaz svidio i ako želite više ovakvih tema, javite se u komentarima, pa ću se potruditi češće sabirati popis korisnih alata. Hvala na čitanju! |
Komentari
CloudMounter mi se isto čini potencijalno koristan onima koji rade u intenzivno umreženim okolinama, pa stalno nešto skidaju i stavljaju u oblak. Osobno to ne radim dovoljno često da bi mi bilo potrebno nešto povrh standardnih rješenja.
CommanderOne je zgodan, ali meni je tlaka dizati poseban app samo da bih odradio neku manipulaciju s datotekama u Finderu. Ja otvorim više prozora, namjestim staze kako mi treba i onda vučem stvari između i to mi je većinom dovoljno.
Fluid bih mogao koristiti za npr. Twitter, ali opet, ne da mi se to raditi, ja samo imam brzi link na tabu u Safariju i to mi je dosta. Prošla su za mene ona vremena kada sam imao stotine alata na stroju, sada sve volim držati što čišće. :)
A koliko takav "app" jede resursa (memorije i CPU prvenstveno)? Ako ih imaš npr. tri otvorena istodobno, trosi li to bitno vise resursa nego tri otvorena taba (ili prozora) u Safariju?
To je i mene brinulo. Da se ogradim, nisam usporedivao brojke, nego sam isao po feelingu. Zakljucak je da radi jednako, ako ne i bolje. Dosta je "lagan" app. Ovo je anegdotalno. Trebalo bi usporedit brojke, ali nisam imao potrebe jer mi sve radi bez problema.