kvaliteta digitalnog zvuka
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

kvaliteta digitalnog zvuka


16.12.2011 | 14:56
ponajviše skidam muziku i najčešće izbjegavam mp3 već koristim flac.moja pitanja su: a) je li flac krajnja dobra kvaliteta ili ima još bolje obrade kvalitete zvuka.
b) koliko poboljšava eksterna zvučna kartica? osim što mora biti kvalitetnija da li to podrazumjeva..recimo 30% poboljšanja zvuka i
c) da li postoji program koji nam omogućuje da sami obradimo lošu matricu.

koristim jbl aktivne monitore wireless 2.4G.odlični su za digitalni zvuk.tako dobro sviraju i produciraju npr.u iTunes,radio..jazz
16.12.2011 | 15:19
a) Je, FLAC nema nikakve kompresije i zato je najbolji izbor za "audiofile".
b) Ne nuzno, sve je to subjektivno iskustvo.
c) Zavisi u kojem formatu je zapis.
16.12.2011 | 18:08
Mislim kako je FLAC kompresija bez gubitla (lossless).
16.12.2011 | 18:20
Flac je definitivno najkvalitetniji format jer kao sta je vec receno nema nikakve kompresije, a sto se tice poboljsanja kvalitete zvuka mislim da neces puno postic. Ja sam to isprobavao pa sam na kraju skidao sve nanovo u boljem formatu.
16.12.2011 | 18:40
Što znači najkvalitetniji format? Što je sa sirovim formatom (PCM)?
Flac IMA kompresiju čim postoji CODEC za njega. Za što bi on drugačije služio? To što je bez gubitka, ne znači kako nije komprimiran. Tipično 50-60%.
PCM nema CODEC već D/A pretvorgu (nemremo slušati nule i jedinice).
16.12.2011 | 19:00
tetanus kaže:
Flac je definitivno najkvalitetniji format jer kao sta je vec receno nema nikakve kompresije, a sto se tice poboljsanja kvalitete zvuka mislim da neces puno postic. Ja sam to isprobavao pa sam na kraju skidao sve nanovo u boljem formatu.

FLAC ima kompresiju, ali lossless, dakle bez gubitka kvalitete. Kao da zazipas tekstualni file, neces iz njega izgubiti nista, ali ce file biti manji. MP3 naprimjer je lossy kompresija, dakle gubis na kvaliteti.
16.12.2011 | 21:49
Ok, malo sam se krivo izrazio, al poanta svega sta sam htio reci je da se ne gubi na kvaliteti.
Moj bed, sorry
16.12.2011 | 22:24
Pa, nije ni to baš sasvim točno. Samom digitalizacijom se gubi nešto kvalitete. To se naziva "šum kvantizacije" i nastaje time što se od analognog signala digitalizacijom stvara stepeničasti. Izlomljeni stepenasti signali (osobito okomiti dijelovi) stvaraju visoke harmonike prilikom ponovne pretvorbe u analogni signal (pri reprodukciji na zvučnicima), dakle sasvim neovisno o tome da li je digitalni zapis komprimiran s gubitkom ili bez. Prema tome, nekvalitetna D/A pretvorba i analogno pojačanje mogu loše potisnuti ovaj šum, čak i pri reprodukciji CDDA (CD Digital Audio) nekomprimiranog formata.

Kompresija s gubitkom, naravno, unosi dodatni gubitak kvalitete time što namjerno odbacuje izvorne frekvencije iznad standardnog praga čujnosti (20 kHz), čime se neznatno mijenja boja tonova određenih vokala i instrumenata. Neki su ljudi na to više, a neki manje osjetljivi.

Međutim, znatno je više onih ljudi koji čuju šum kvantizacije prilikom reprodukcije lošim D/A pretvaračem i pojačalom. I obično to nazivaju "oštrim" ili "staklenim" zvukom.
17.12.2011 | 00:32
Onda je tu i fazna neusklađenost signala što se, ako se ne varam, zove jitter.

No, osim FLAC-a, imaš i Apple lossless, kao i APE (Monkeys audio format). Za obradu muzike ti preporučam odličan besplatan (open source) program Audacity s kojim možeš puno toga. Za pretvorbe raznih formata imaš XLD i Max kao besplatne i isto sjajne programe. Max ti omogućuje i ripanje diskova u razne formate, a mislim da možeš čak i snimati izravno iz njega.
Lossless kompresija ti radi točno kao zip: tak tak tak tak postane 4tak (4 znaka umjesto 12). Mp3 koristi efekt prekrivanja. Recimo da ti govoriš u jednoj sobi, a netko u drugoj sobi. Logično je pretpostaviti da koristite slične frekvencije i da onog iz druge sobe nećeš razumjeti, a vjerojatno ni čuti. Upravo tako radi algoritam Fraunhofer instituta i odbacuje te informacije koje teoretski nisu bitne. U praksi se mp3 pokazuje kao manjkav zapis koji odmah ubije stereo sliku, a potom napumpa visoke i basove....
Lossless formati (FLAC, ape, Apple Lossless) teoretski nude originalnu kvalitetu zapisa
17.12.2011 | 01:00
dobro,dobro...hvala vam:laugh:
ako se ne varam...

Eric Clapton - Me and Mr. Johnson (2004) (Apple Lossless - m4a file) (Size: 339.71 MB)

Eric Clapton-Just One Night(1980)(1994 MFSL Rem.)[EAC-APE][TWR63 (Size: 534.41 MB)

Eric Clapton - Slowhand (1977) [lossless FLAC level 8] with covers (Size: 223.98 MB)

17.12.2011 | 09:00
Da, I?
17.12.2011 | 14:31
smayoo kaže:
Da, I?

pa to bi trebalo biti to,odnosno ovo su 3 različita fajla koja su obrađena u toj najboljoj kvaliteti koja ja navedena gore.samo potvrđujem kako bi bio siguran.
17.12.2011 | 16:35
Sudeći po veličini, to jest nešto nekomprimirano ili losless komprimirano (osim ako stvari ne traju po pola sata ).

To ti, naravno, nije dovoljan uvjet visoke kvalitete reprodukcije, kao što smo napisali gore.
17.12.2011 | 19:21
smayoo kaže:
Sudeći po veličini, to jest nešto nekomprimirano ili losless komprimirano (osim ako stvari ne traju po pola sata ).

To ti, naravno, nije dovoljan uvjet visoke kvalitete reprodukcije, kao što smo napisali gore.

znam,ono što sam trebao i htio znati saznao sam.ostalo što se spominje da bi se u konačnici izvuklo što najbolje uzevši u obzir sve komponente (programi,eksterna zvučna,kablovi..itd) je u radu.hvala svima.
02.11.2012 | 13:15
S obzirom da je ovdje riječ o FLAC-u zanima me kako od FLAC-a "napraviti" audio CD na OS X (Mountain Lion)? Ako je moguće besplatnom metodom.
03.11.2012 | 05:41
Ljepota zvuka se sastoji od 3 komponente: kvalitete snimanja (i tehnike koja to radi), kvalitete tehnike zapisivanja i "pretvorbe" kojom se prenosi, te kvalitetom reprodukcijske tehnike (kojom se vraća u "početno stanje".

Vi se ulovili dijela br- 2 i gulite li gulite po njemu, a sve to reproducirate na pitaj-Boga-kakvom-zvučniku, na primjer... da ne govorim o tome tko sve ne snima tu istu mjuzu (i ne "miksa"...

Ja se, osobno i ne trudim imati "savršenu reprodukciju" preko nekakva laptopa, i bez B&O - a (piezo-elektrike). Svaki, ali baš SVAKI zvučnik koji ima klasičnu membranu IMA retenciju i startnu inerciju. Dakle sve osim P-E- - je više manje uzalud, vjerujte na riječ. Što veći zvučnik, iskrivljenija reprodukcija.
24.12.2012 | 14:31
Gdje se može vidjeti kompresija od neke mp 3 pjesme.Koliko ima bit-rate ta pjesma,imam vlc,winamp plus playeri od OS X....nigdje ne mogu vidjeti koliko koja pjesma ima bit-rate.....pretražio sve izbornike od playera i pola neta i čorak.Izgleda da i za tako jednostavno radnju treba pisati nekakvu skriptu

Sad vidim da se spominje i neki program Audacity,free je skinuo ga i tu mogu naći miljardu i jednu info samo nema koliko ta pjesma ima bit-rate u kbs
24.12.2012 | 14:50
@cariblanco
Gdje god se fajl nalazio, označi ga i pritisni ⌘ + I.
24.12.2012 | 14:54
joskocurkovic kaže:
@cariblanco
Gdje god se fajl nalazio, označi ga i pritisni ⌘ + I.


Nije to,to.To mogu dobiti i s get info desnim klikom miša...vidi sliku

www.zaslike.com/files/sqr5mutqksj2lrs2zhkt.png
  • Sank
  • Moderator
  • 220
24.12.2012 | 14:58
Ja za tu svrhu koristim MediaInfo for Mac, ali sad vidim da više nije besplatan, sad se zove Media Inspector i može se jedino skinuti sa Mac App Storea za 2,99$. Moja stara verzija je 0.7.36 i pokazuje info za video i audio datoteke i još uvijek dobro radi na MLu.
24.12.2012 | 15:00
Da ne ponavljam, to i je "get info", a to možeš napraviti i u VLC playeru, iTunesu itd.
U ovom prozoru koji si postao otvori "more info" pa vidi bit-rate.
  • Sank
  • Moderator
  • 220
24.12.2012 | 15:08
Meni na ML u Get Info pa More info i dalje ne piše koji je bit-rate, samo sample rate. No, u VLCu se može pronaći taj podatak: desni klik na mp3 u play listi pa Media information... i onda Codec Details. VLC verzija 2.0.5
24.12.2012 | 15:24
joskocurkovic kaže:
Da ne ponavljam, to i je "get info", a to možeš napraviti i u VLC playeru, iTunesu itd.
U ovom prozoru koji si postao otvori "more info" pa vidi bit-rate.


na more info nema tog podatka...samo kad je napravljen i kad je zadnji put otvoren,ali ima na vlc playeru kad stisnem more info...ty što se mene tiče priča je gotova
24.12.2012 | 22:20
U iTunesima odi u view i odaberi kaj hoćeš da tis e prikazuje. Između ostalog imaš i opciju bitrate....
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 26 minuta
  • cariblanco: Zašto je anketa vezana na samo jedan proizvod ?
  • Bertone: Skrolaš prema dolje pa ti redom idu: Vikalica > Prijava > Prisutni jabučari > Novo na Jabučnjaku > Anketa ;)
  • MacSlavko: Gdje nađete tu anketu, bohtenće? Gledam već danima i nakako da je nabodem... ;-(
  • Borisone: E da, jučer potiho predstavljen novi iPad mini
  • Borisone: Bertone, PC je test razumijevanja. Ako je pitanje koji Mac koristitie, a odabereš PC, znači da ne čitaš pažljivo :-)
  • Zdravac: Ja sam očekivao da će biti nas više sa Macbook Air M
  • IgorD: Ja koristim 7 od 14, najbolje da ne diram ništa u anketi ;)
  • drlovric: Najvise nas ima Macbook Pro sa M procesorima. Iznenadjen sam iskreno, ali veliki umovi valjda slicno razmisljaju :D
  • Piko: ups, ..... tipfeler ... ali čak je o cool ovako ;)
  • Piko: M kao Mototola 680x0 :) ....
  • Bertone: ... iako bi ispravnije bilo Intel PC, AMD PC ili ARM PC ;)
  • Bertone: Anketa je diskriminirajuća jer se pod PC hardver navodi samo Windows PC, a ne i Linux PC pa molim ispraviti na Windows/Linux PC :D
  • Yonkis: Ajmo ispočetka sa anketom. :)
  • ZeljkoB: Anketa bi trebala biti multiple choice, osim ako se ne misli sto koristim upravo sada :)
  • Tito: S obzirom na broj glasova... 4 korisnika. Nije neka brojka.
  • drpongrac23: Iznenađuje me u anketi veliki udio Mac Studio korisnika
  • Gjuroo: Ankete na Jabučnjaku su mi oduvijek omiljeni dio. To je dio gdje netko zbilja želi čuti tvoje mišljenje :)
  • Bertone: Bio sam brzoplet i krivo kliknuo,... što sad?
  • Borisone: Nevalja jer je isključiva (samo jedan od ponuđenih izbora).
  • drpongrac23: Napokon nova anketa, nakon 100 godina, ali je zato izvrsna!!!!
  • Zdravac: a možda je car play jedinica bolja opcija
  • Zdravac: trajanje baterije nije bitno, biti će spojen sa punjačem
  • Zdravac: Ima li netko iPad mini viška da mu bezveze stoji? Trebao bih nešto da montiram na motor za navigaciju i da radi continuity funkcija
  • moragd: Mislio sam na atv plus.
  • moragd: Atv sa hrvatskim acountom? Imal neko info jel ce to raditi?
  • dpasaric: Nova anekta! :)
  • Kloba: Vidio sam to jutros. Reko neću staviti tu ako ispadne patka. Ipak, čini se da je ok izvor. Tko zna tko će završiti na giljotini zbog ovoga. Sjetćamo se pijanog vlasnika testnoga iPhonea 4 i kako je Jobs poslije tužo Gizmodo
  • kupus: Novi mb pro s m4 leakan [link]
  • Borisone: To je samo za fizičke osobe.
  • m@xym: Odnedavno znači prije par mjeseci. Ne pratim redovito njihove stranice, ali ne sjećam se da sam prošle godine to vidio. Radi se u njihovom "Easy upgrade" programu: [link]
  • Borisone: Ne tnam što je "odnedavno" ali u ožujku su mi javili da nude samo leasing preko Grenke.
  • m@xym: Borisone, to odnedavno nudi istyle.hr za Apple Watch, iPhone i Mac računala
  • kupus: tj ovaj [link]
  • kupus: [link]
  • kupus: evo borisone
  • Zdravac: Nisan sad isao provjeriti, ali zar nije Sancta Domenica iz ZG nudila?
  • Borisone: Za pravne osobe, a ne za fizičke osobe.
  • Borisone: Nudi li neka tvrtka u HR najam Mac računala? Nešto tipa mjesečno plaćanje, po isteku 2 ili 3 godine zamjena novim uz produženje ugovora.
  • marioart: photoshop za 89€, cijeli CC 430, paralels 60... hrpa nekih antivirusa... ja gledam na DE, mozda na US ima vise :) ... airpods pro 225€...
  • drlovric: Imal jos kakvih dobrih dealova za software, usluge i sl?
  • marioart: da se nadovezem... kako su sad Prime Days na Amazonu, moze se uzeti Family M365 na 15mj za 53€ ... ako nekome eventualno treba :)
  • smayoo: I ja kažem! :)
  • zoranowsky: Libre office FTW!
  • drlovric: Meni je jedna dobra dusa ovdje na Jabucnjaku poklonila MS Office. Neka bulk licenca je bila u pitanju, mislim nesto vezano za obrazovne ustanove. Radi godinama. Sad gledam ovu novu 2024. Skoro su pa identicne. Uopce ne znam niti sto je tu novoga :)
  • Borisone: Microsoft 365 Family (za 6 korisnika) je oko 60 eur kada je na akciji. A često je. Kupiš par komada i miran si par godina.
  • Zdravac: 150 € je ravno 2 godine pretplate na office 365, vjerujem da je to bolja opcija
  • drpongrac23: Ah, trebao je biti plačko!!!!
  • drpongrac23: @drlovric - ????????????????????????????????
  • drlovric: @drpongrac23: Kupujes? :)
  • Kloba: Jebote šta ove poplave rade po BiH, to je prestrašno... :(

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO