08.01.2021 | 21:42
E, sad, ako uđemo u detalje, odnosno u dubinu...
Stabilnost EE sustava održava se u proizvodnim pogonima, tj. na generatorima, kroz mehanizam tzv. primarne, sekundarne i tercijarne regulacije.
Ponajprije... gotovo svi značajni proizvodni pogoni koriste sinkrone generatore. Sinkroni generator je stroj koji se može opteretiti samo pod sinkronom brzinom i nijednom drugom. Regulacija brzine vrtnje turbine (tj. turboseta) postoji SAMO za vrijeme zaleta (tj. pokretanja). Jednom kad se dosegne sinkrona brzina i kad se generator sinkronizira na mrežu, brzina vrtnje je "zacementirana" na frekvenciju mreže.
Kad se radi o tako ogromnoj mreži kao što je UCPTE, to je jednostavno - to. Frekvencija mreže varira za manje od ±0,05 Hz.
Inače, u uvjetima kad bi neka mreža bila bitno manje stabilna (jer bi ukupno instalirana snaga bila tek neznatno - recimo manje od 100% - veća od dnevne špice opterećenja) puno više do izražaja dolazi primarna regulacija koja održava (pokušava održavati) frekvenciju mreže stabilnom na način da svaki generator za sebe "dodaje gas" kad opterećenje raste tako da se zadrži frekvencija, tj. sinkrona brzina.
U spomenuto vrijeme rata je u Istri i Primorju te Zagrebu sa širom okolicom frekvencija varirala od 48,8 do 50,5 Hz.
Sekundarna regulacija je zadužena za održavanje toka energije. Dakle, da energija teče iz generatora u mrežu, tj. da se generator ne okrene u motorski rad (tu slijedi more struke u koje se neću upuštati dalje od pojma "pogonska karta generatora"). U osnovi, automatika svakog generatora, održavajući sekundarnu regulaciju, sveukupno jamči da mreža uvijek daje upravo potrebnu snagu da pokrije trenutno opterećenje.
To je objašnjenje promatrano "iz elektrane". Promatrano "s mreže", najčešće se govori o naponskim prilikama u mreži, gdje je napon na proizvodnom čvoru uvijek nešto veći od napona na potrošačkom čvoru (sve je ovo vrlo banalizirano) kako bi struja tekla od izvora prema potrošaču.
Da zakompliciram još više, mogu dodati samo da još postoji i priča o jalovoj (reaktivnoj) energiji, koja može biti kapacitivna ili induktivna, a pojedini generator može, po potrebi, raditi i u kapacitivnom, i u induktivnom kvadrantu, već prema tome kakav je karakter reaktivne snage trenutno prisutan u mreži, da bi ga kompenzirao (pokušao kompenzirati).
Tercijarna regulacija zapravo i nije regulacija u smislu automatskog djelovanja na razini elektrane, odnosno generatora, već se radi o dispečerskoj aktivnosti koja je djelomično automatizirana - mali dinamični proizvodni pogoni kao što su male hidroelektrane često nemaju posade već ih se pokreće, zaustavlja i regulira daljinski, iz dispečerskog centra - dok se većim i tromijim proizvodnim pogonima dostavlja dnevni dijagram opterećenja uz eventualne korekcije u hodu.
Glavna razlika između primarne, sekundarne i tercijarne regulacije je - u dinamici. Tercijarna je spora i gruba, njena dinamika se mjeri satima i minutama, a oscilacija u megavatima. Sekundarna je brža i finija, njena dinamika se mjeri u sekundama, a oscilacija u kilovatima, a primarna je najbrža i najfinija, njena dinamika se mjeri u milisekundama, a oscilacija se ne promatra u domeni snage, nego frekvencije.