25.12.2014 | 21:29
RSSove može nitko više ni ne koristi danas (barem ne nešto jako aktivno) za razliku od FBa/Twittera i sličnih, kao neki izvor informacija, ali osobno mi je i dalje draže imati sve portale i vijesti na jednom mjestu (appu) nego prelistavati XY njih kako bi skužio da u biti nema ništa korisno.
RSS mi nudi opciju da na brzinu pregledam samo naslove i već ocijenim kako od 100tinjak novih topica ću pročitati možda njih 10, od čega 2 detaljno.
Pošto je Google Reader već prije više od 1 god u mirovini, u međuvremenu se pojavilo puno alternativa, što besplatnih što komercijalnih. Feedly je možda najpoznatiji 'free' RSS site/app. Naravno ima ih mnogo i neću ulaziti u detalje.
Razlog ovog članka je možda za korisnike RSSa (kao medija informacija) i popratnih aplikacija, ali i koji su ujedno vlasnici (Synology) NASa (ne mora nužno biti Synology brand).
Tiny Tiny RSS je open source platfoma koja ima vrlo jednostavan zadatak, a to je napraviti zamjenu Google Readeru. Kao zahtjev tu je PHP/MySQL okružje koje se može 'hostati' praktički bilo gdje.
Ono što je interesantno je kombinacija NAS okruženja na kojem bi se nalazio TTRSS server te bi se istom pristupalo ili preko Web sučelja ili putem neke Mac/Win/iOS/Android aplikacije.
Mnogi će se pitati čemu sve ovo kada postoje i besplatne alternative? Pa moj odgovor za sada je, čisto zato jer mogu i zato jer mi NAS ionako radi 24/7, a TTRSS kao jedan od servisa ima manje od 0,5% opterećenja na cjelokupan sustav. S druge strane svi teže nekom 'private cloudu' pa zašto RSS ne bi bio jedna od tih servisa.
Moja ideja je dakle složiti RSS server na NAS okružje (Synology) kojem će se pristupa ti sa 3 fronte (web, Mac, iOS). Za Mac/iOS aplikaciju koristim komercijalnu aplikaciju Reeder 2.
Nativno Reeder ne podržava TTRSS, ali zato suportira Fever API (koji s druge strane funkcionira u kombinaciji sa TTRSSom). Dakle finalni setup će biti:
NAS -- TTRSS + Fever API -- Mac/iOS client
01. Instalacija TTRSSa
LINK:
tt-rss.org/redmine/projects/tt-rss/wiki
Zahtjevi su dakle PHP 5.3 ili noviji i PostgreSQL ili MySQL
Instalacija na Syno NAS okruženju se može izvršiti i preko paketa spremnog za TTRSS, ali iz nekog razloga nije prolazila kako treba, pa sam je napravio manualno.
a) MySQL (MariaDB) i phpMyAdmin
Prvo ide instalcija MariaDB platforme kao i phpMyAdmin aplikacije putem koje će se dobiti GUI za administraciju svih SQL baza na NASu. Nakon što se iste instaliraju i konfiguriraju inicijalne lozinke potrebno je logirati se u u myPHPAdmin i napriviti novu TTRSS bazu.
b) Instalacija/konfiguracija webstationa
na linku:
tt-rss.org/redmine/projects/tt-rss/wiki/InstallationNotes navedene su sve potrebne upute za napraviti potrebnu instalaciju, ali objasniti ću neke specifičnosti koje možda nisu navedene.
Kao prvo potrebno je osim koraka 1 napraviti i pripremiti WebStation na samom NASu. To je dakle web server platforma koja je defaultno konfigurirana i zahtjeva samo aktivaciju istu (Control Panel -- Web Services -- Enable Web Station)
To će u rootu (vjerojatno prve particije Volume1) napraviti folder 'web'. Unutar foldera 'web' će se već nalaziti i phpMyAdmin folder gdje je DSM napravio njegovu instalaciju. Odmah ovdje potreno je napraviti i budući folder gdje će instalacija TTRSSa postojati. Ja sam za primjer uzeo ime 'ttrss'.
Koristeći dijalog 'Virtual Host' mogu se definirati i putanje, protokol i port na kojem će se nalaziti razni web servisi koji se hostaju. Osobno sam zato tu definirao 2 putanje koje reflektiraju stanje 'web' foldera i njegove strukture jer sam htio da se pozivanje istih javljaju na https (443) portu. Stanje kod mene izgleda zato ovako:
Dakle koristeći host header imena, govorim web serveru da na portu 443 po https protokolu preusmjeri korisnika na pravu destinaciju.
Primjerice:
javno_ime_servera/phpMyAdmin - otvoriti će se phpMyAdmin konzola,
javno_ime_servera/ttrss - otvoriti će se TTRSS sučelje
c) Instalacija TTRSS
Prateći upute na TTRSS wikiu prvi korak nakon preuzimanja instalacije je istu rapakirati negdje na web server. Za ovaj primjer ja sam koristio
ttrss folder koji se nalazi unutar
web foldera na Volume1 particiji.
Slijedeće prije pristupa samoj instalaciji (koja se radi preko browsera) potrebno je napraviti bazu i kreirati tablice. Baza se dakle radi preko phpMyAdmin sučelja i može biti proizvoljnog imena, te je naknadno potrebno i napraviti nekog ttrss korisnika koji će se koristiti za pristup bazi i operacijama nad istom.
Kreirati bazu preko phpMyAdmina je krajnje jednostavno. Nakon logiranja u sučelje u samom lijevom kutu nalazi se opcija 'New':
Unesemo ime baze, a 'collation' pustimo defaultno i za kraj tipka 'Create'. Baza je kreirana. Sada je potreno kreirati tablice (ovo se mora napraviti jer u protivnom instacija TTRSSa neće proći) koje će se izgenerirati putem skripte (skripta se nalazi na lokaciji: /web/ime_ttrss_foldera/schema).
Provjerimo da je odabrana novo kreirana 'ttrss' baza i prebacujemo se u phpMyAdmin konzoli na tab 'Import' te putem 'Chose file' tipke nalazimo ili ttrss_schema_mysql.sql ili ttrss_schema_pgsql.sql datoteku, ovisno o tome koja vrsta SQLa se hosta (u mom slučaju to je ttrss_schema_mysql.sql). Sve ostalo ostaje defaultno i za kraj tipka 'Go'.
Sve tablice su kreirane i to bi u konačnici trebalo izgledati ovako:
Za kraj treba napraviti usera ove baze koji će se koristiti. Dok je ttrss baza odabrana prebacujemo se na 'Privileges' tab i kreiramo novog usera preko 'Add user' linka.
Unosemo username (proizvoljno), host (ip adresa vašeg NASa), password te na dnu odaberemo 'Global privileges - Check all' opciju. Nakon toga na samom dnu tipku 'Go'.
Ovo će generirati usera i dodati mu prava (sva) nad bazom. To će izgledati slično ovome:
Ovime je priprema za instalaciju gotova.
Za kraj preko linka [http://ip_adresa_NAS/ttrss/install] pokrećemo instalaciju. Unutar browsera pojaviti će se 'wizard' koji nas vodi kroz provjere i u konačnici instalaciju same TTRSS okoline.
Za kraj će trebati (po uputi wizarda) napraviti 'config.php' datoteku u koju će se unijeti potrebni parametri (ime baze, usera, pass itd). Nakon što sve bude gotovo preporučam da se /install folder ukloni iz sigurnosnih razloga.
2) Konfiguracija TTRSSa
Sada kada je sve spremno ttrss okolina bi trebala biti dostupna na URL koji je tipa
ip_adresa_nas/ttrss ili preko javnog DDNS imena:
ddns_ime_nas/ttrss
Nakon logiranja sa defaultnim 'admin' accountom dolazimo u sučelje TTRSS okoline
a) Instalacija Fever plugin
Isti se može preuzeti sa lokacije:
github.com/dasmurphy/tinytinyrss-fever-plugin i nakon extracta njegov folder se kopira u /plugins folder ttrssa na samom NASu.
Logiramo se ponovno u TTRSS okolinu i preko 'Preferences' sučelja aktiviramo plugin:
Na dnu za kraj stisnemo tipku 'Enable selected plugins'. Napravimo refresh stranice i sada pak sa apsolutnom dnu 'Preferences' stranice treba biti 'Fever Emulation' sekcija. To je znak da je plugin prepoznat uredno.
Sve što preostaje je definiranje passworda za pristup (to je password koji će se koristiti unutar same aplikacije na Mac/iOS okolini), dok će username biti user s kojim ste obavili prijavu u samo TTRSS sustav.
Kao što i Fever emaulation dijalog kaže (ispod polja za unos lozinke), sada je samo potrebno koristiti URL:
ddns_ime_nas/ttrss/plugins/fever u kombinaciji sa korisničkim imenom TTRSS okoline i prethodno definirni password.
OPCINALNO b) import RSSova
TTRSS nudi mogućnost importa (OPML/XML datoteke) iz recimo google readera ili nekih alternativnih aplikacija već prethodno složene RSS pretplate tako da nije potreno ponovno generirati strukturu i smjestiti odgovarajuće URL na odgovajuću lokaciju.
Import se izvodi preko 'Preferences -- Feeds - OPML' stranice gdje se samo definira putanja do XML datoteke i TTRSS će napraviti ostalo.
Nakon uspješnog importa pristup stranici će izgledati slično ovome:
c) Auto refresh RSS feedova
Za automatsko primanje feedova i njihovo osvježavanje potrebno je definirati ili cronjob ili unutar Syno Task Scheduler-a složiti custom job. Ja sam se odlučio za drugu varijantu.
Vrlo jednostavno, otvorimo Control Panel unutar DSMa, te u task scheduler-u složimo skripu: 'php /volume1/web/ttrss/update.php --feeds' koja će se vrtiti pod useremo koji je minimalno power user. Dinamika okidanja taska ovisiti će o tome koliko često želimo refresh (ja imamo to na 15 min). I to je sve.
3) Korištenje RSS klijenta - Reeder
Za kraj ostaje samo instalirati RSS klijenta i u preferences definirati putanju prema prethodnom složenom Fever pluginu. U Reeder-u se pod Accounts odabere opcija 'Self-Hosted -- Fever':
i u polja unesemo slijedeće:
Server:
ddns_ime_NAS/ttrss/plugins/fever ili
ip_adresa_nas/ttrss/plugins/fever
email: tu ide username koji koristimo za prijavu u sam TRSS (defaultno je to account admin, ali ne mora biti)
password: lozinka koju smo setirali preko Fever Emulation plugina unutra TTRSS okružja.
Nakon toga stisnemo tipku 'Sign In' i ukoliko je sve složeno kako spada RSS klijent će pristupi TTRSSu i povući strukturu koja je tamo složena.
Na kraju to izgleda ovako: