Pozdrav s Windows XP based PC-a ;)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Pozdrav s Windows XP based PC-a ;)


15.11.2004 | 19:56
Dobra vecer dobri ljudi!.


Evo za pocetak moram napomenuti da sam totalno ne upucen covjek sto se Mac svijeta tice, ali da je moj posjet ovoj stranici zapravo novi pocetak u zivotu, nova prekretnica. . Stranica je zanimljiva i ljudi su zanimljivi koliko vidim i btw ''Jabucnjak'' je vrlo zgodan naziv, svaka cast. Naime, ja sam cvrsto odlucio preci na Mac. Za jabucnjak sam saznao od kolega (ne znam mozda su neki, a vjerojatno jesu i clanovi jabucnjaka) na news grupi hr.comp.mac. Tamo sam zadnjih mjesec dana postavljao Vama mozda smjesna pitanja ali za mene vrlo teska i ne razumljiva, a dio njih sam ostavio i za kraj ovog posta jer sve moje nedoumice oko prelaska na Mac OS nisu nestale. Nije bas lako donijeti odluku o ''Switch-u'' nakon sto gotovo cijeli svoj zivot provedes na PC-u i raznim varijacijama Windowsa. Promjenio sam valjda 5 PC-a do sada, ali Mac mi je uvijek bio san... nesto sto sam odgadjao i odgadjao... U realizaciju tog mog sna krenuo sam prvog dana kada sam ugledao novi iMac G5... sto da kazem osim da je prekrasan i pravi primjer buducnosti stolnih racunala... Konkretno, koristim Pentium 4 2.5, sa 512 rama, imam bjesnu graficku karticu ali igram se minimalno i smatram da su to bili uludo baceni novci... Moj stroj je bucan, ogroman, ruzan i gadno siv. Skuzio sam da svoj PC u 97,6% slucajeva koristim za Internet, Mail, Muziku (imam iPod), Digitalne slike, tu i tamo obrade slika i filmova... znaci i nije bas nesto sto potpuno iskoristava potencijal mog debelog, bucnog, gadnog PC-a... iz ovoga slijedi i moje prvo pitanje dragi Jabucnjak. Je li srednji iMac G5, dovoljno jak tj. dovoljno sposoban da na njemu nastavim raditi to na sto sam navikao na PC-u a da ostanem bar jednako sretan Drugo pitanje: Iskreno, koliko se je tesko naviknuti na Mac OS X? nema start tipke, nema desne tipke misa, nema taskbara???? kako vam to ljudi uspjeva... priznajem imam jaku zelju, ali gledam na Vas i Vas OS sa strahopostovanjem... u kratkim crtama dragi Jabucnjace... trebam li se bojati Panthera i Tigrova? Trece pitanje... sa iMacom dolazi OS besplatno... sto ce biti kada dodje Tiger? koliko ce me to kostati... ako vec imam Mac i osudjen sam na Mac Os, trebao bi biti besplatan ili bar jeftin... Cetvrto pitanje... Jeli iLife paket dovoljan za to sto meni treba...? iTunes koristim, odlican je! jeli iPhoto i ostatak ekipe isto tako dobar za svoje podrucje? na PC-u imam Google Picassu koji je odlican za digitalne slike... Peto pitanje... Surfanje internetom? jeli Safari zreo, odrastao i jak browser, iskreno... radi li kako treba... Moj IE na PC-u radi kao beba! na to pitanje se nadovezuje i pitanje u vezi maila... Radi li mail aplikacija kako treba!??? ZNAM da ima IE i Outlook Express za Mac, ali ja necu to! bjezim od MS-a. Zanima me Safari i Mail. Ima li mail u sebi podrsku za pregledavanje news-a... volim njuze i zelim njuze! huh... dalje Sesto pitanje... Mogu li iPodom preseliti podatke sa PC-a na Mac? ono steknem pod u pc, kopiram, steknem pod u mac kopiram? Sedmo pitanje... Ja znam da sa iMacom dodje gotovo sav software (iLIfe) koji meni treba - besplatno! ali ja isto tako zelim i nesto sa strane, ne? recimo za pocetak bar Microsoft Office i Photoshop? isto tako znam da office kosta 3000 kn i photoshop malo manje... ja nemam tu lovu i pitanje je jeli na Macu situacija slicna kao na PC-ju u smislu hmhmh... znate ono, ti meni cd ja doma instaliram i to radi...hmhm.. skuzile ste ne?... Osmo pitanje? kako na Net? u mom gradu DSL dolazi, ali je u ranoj fazi sirenja, nema ga na svim adresama, tako da ga nema kod mene jos, ali bit ce i planiram ga uzeti. Kako sa iMacom na internet? modem 56k ima serijski u sebi zar ne? ali ja recimo doma imam ISDN... adapter moram posebno kupiti? USB ili sto? postoji li nesto sto kupim sada, podrzava ISDN ali i ADSL za par mjeseci? Ne znam... pitam

ma eto...u biti... to je sve sto me za sada muci...

Hvala unaprijed za sve moguce odgovore i savjete... Obecajem da cu biti dobar drug i drzim sam sebi fige da su ova pitanja u biti sva ne potrebna i da je sve u biti jednostavno kako si ja i zamisljam... no cekam potvrdu strucnjaka sa Jabucnjaka, pa nadam se slijedi jos jedan u nizu ''Switcheva''...

Pozdrav, VeL.
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
15.11.2004 | 23:30
Je li srednji iMac G5, dovoljno jak tj. dovoljno sposoban da na njemu nastavim raditi to na sto sam navikao na PC-u a da ostanem bar jednako sretan

Je. Njegovih 1.8 GHz bi trebalo biti bar kao P4 na 3 GHz

Iskreno, koliko se je tesko naviknuti na Mac OS X? nema start tipke, nema desne tipke misa, nema taskbara???? kako vam to ljudi uspjeva... priznajem imam jaku zelju, ali gledam na Vas i Vas OS sa strahopostovanjem... u kratkim crtama dragi Jabucnjace... trebam li se bojati Panthera i Tigrova?

Ne trebas se plasiti. Dovoljna je elementarna predodzba o file sistemu: mapama, dokumentima, aplikacijama ... naime, da to postoji. Ako si ovisnik o "My Computer" i "My Documents" trebas znati da je stvar elegantnije rijesena. My Computer meni je zapravo meni za medije pohrane. Na Macovu desktopu njihove ikone vidis onda kad se na masini dignu, dakle imas izravni prostup. Kad kliknes u neku ikonu s desktopa otvara se prozor koji (na beskrajno ekonomucnijem sidebaru lijevo) ima -- prvo -- ikonu za prelazak na svaki mountani volumen, te mrezne volumene -- drugo -- imas pri ruci zadane direktorije kao Desktop, Applications, Dociments, Music, Pictures... Cesto koristene mape mozes dodavati sam tako da ih potegnes i ispustis u lijevi stupac BILO KOJEG otvorenog prozora. <ako se namnoze, onda ih trpaj u virtualnu mapu - koja je takodjer na sidebaru - Favorites.
Taskbar ti ne treba. Za to postoji Dock. U njega metodom potegni-ispusti trpas ikone svojih najcesce koristenih aplikacija. Osnovne su vec tamo. Mozes ih i izbaciti. U Docku su i ikone vec otvorenih aplikacija, a tu su i ikone minimiziranih aplikacija ili prozora-mapa-otvorenih dokumenata, svejedno. Mis sa dvije tipke MOZES koristiti jer je potpuno podrzan taj feature USB miseva u sistemu. Kupis, pristekas, klikas. No, u propadajucim menijima obrati paznju na kombinacije ikonica desno od naredbe: one pokuzaju kojom kombinacijom tipki nesto postizes jos brze, s tastature. Ako prvoga dana ostanes samo s originalnim misem, druga se tipka simulira tipkom CTRL na tastaturi plusk "klik". Mnogima ne treba druga tipka upravo zato, jer koriste i drugu ruku za racunalim umjesto da se ceskaju, ili sto vec...

O ostalom sljedeci put.
16.11.2004 | 00:30
Pozdrav!
Nadam se da će ti se želja vrlo brzo ispuniti u vezi kupnje stroja....
Evo, i ja sam nedavni switcer (oko godinu dana) i mogu ti reći da nije DAN prošo da sam se poželio vratiti na winblowze, iako svakodnevo ili gotovo svakodnevno radim sa winblowzama na drugim kompjutorija, ja sam uzo maca i to mi je primarna i jedina mašina koju efektivno koristim...
Ajmo redom....
1. Mak ti je odgovorio
2. He.. evo, meni je trebo tjedan da se potpuno naviknem, bez ičije pomoći... ono shortcutovi na tipkovnici, instaliravanje....dakle upravljanje sistemom i sve šta mi treba... tu nije bilo samo privikavanje na OS, nego i na sve programe koje sam koristio i na PC-u... na sam sistem ni je trebalo oko 20 min... nakon toga sam zaboravio na famoznu start ikonu, a i na taskbar...pogotovo sa Expose-om... Sjećam se kad sam nakon 2-3 tjedna korištenja trebao nešto konfigurirati na Winblowzama... i naravno nešto je zezalo... odma mi je mrak pao na oči....
3. upgrade nije toliko skup (provjeri na applovom site-u....)
4. ako te oduševio iTunes (i ja sam ga prvotno koristio na PC-u), čekaj tek dok se počneš igrati sa Garagebandom..... a i svim ostalim iAplikacijama... sve su MRAQ
5. hm... ako te explorer oduševljava......Safari je mraq browser, a imaš i Firefox i još masu...pa biraj koji ti najbolje odgovara...ja koristim Safari.....Mail je mraq stvar....korištenje je kako ti odgovara (kompoziranje mailova), sve se može napraviti u drag & drop modu... News readera ima kolko hoćeš... Mnogi koriste Macsoup, a oped mnogi koriste enterauqe (MS outlook), pa biraj šta ti odgovara....
6. Do defoltu ne, al postoje programi...bar za mac.. .za PC nisam siguran...možda neko drugi zna
8. uzmeš USB ISDN modem... kad dođe ADSL, uzmeš ADSL modem sa Ethernet priključkom, spojiš i sve radi....

tolko od mene
16.11.2004 | 01:10
Nemaš razloga za brigu. Za potrebe koje si ti naveo, iMac G5 srednji model je više nego dovoljan. Na OS ćeš se brzo naviknuti, a sve ostalo nije problem. Da ne ponavljam što su drugi već napisali - samo naprijed, jako je teško naići na ljude kojima se Mac svijet ne svidi.
16.11.2004 | 11:57
Evo i ja sam prešao sa PC-a prije godinu i malo više i nisam požalio ni trenutka. Dapače, par puta sam požalio kada nešto moram napraviti na PC-u. Macos X mi radi bez ikakvih problema, čak sam instalirao Panther preko Jaguara. Nema nikakvih usporenja koja vremenom nastaju na PC-u. Sa samim Mac-om ćeš dobiti aplikacije koje su vrlo upotrebljive i samo u onim područjima u kojima imaš neke specifične želje, će ti biti potrebno nabaviti specijaliziranu aplikaciju. Uvjerenje kako za mac nema aplikacija je potpuno pogrešno, jer možeš nabaviti sve što ti treba. Kada malo bolje razmisliš i na PC-u većina ljudi koristi mali broj kvalitetnih aplikacija, a ostali "izbor" se uglavnom ignorira.
Uglavnom, ova investicija u Mac je jedna od onih investicija koju nisam požalio, dapače, i ja planiram kupiti iMac-a G5 sljedeće ljeto, čisto zbog izgleda
16.11.2004 | 19:00
Kad ovo jednom probas vise nema povratka
Moj najveci posao je bio da naviknem familiju. Sad vec svi rade sta rade ali nema kukanja. Deci nabavis par igrica i da vidis srece. Upravo se spremam da nabavim jos jedan posto su mi iMac oteli. Zbog specificne platforme neces kao vecina PC korisnika cak ni upasti u napast da stavljas razne gluposti. Prvo ti je cudno a posle si srecan.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 12 sati
  • smayoo: @damy, piši u forum
  • drlovric: Ide li netko u OS na utakmicu reprezentacije? :)
  • damy.: dal netko zna zašto netko ne prima pozivnicu u dijeljenje s obitelji kad im pošaljem, stalno piše nije isporučeno
  • Borisone: Nova cijena za Studio Display u oglasniku (1.190 EUR)
  • smayoo: Jedna Bajagina :)
  • smayoo: U to ime... [link]
  • drpongrac23: Čorbu ću pamtiti po izvanrednim albumima do 1989, a kasnije po glupostima zbog kojih se mnogima zamjerio. Sve u svemu , o pokojniku samo ono najbolje, a za loše i ružne stvari suditi će valjda netko drugi.
  • cariblanco: Istina je, uvjek sve najbolje za pokojnika...kad će umrjeti putin da otvorim šampanjac ;)
  • Ender: ali, ipak - o pokojniku sve najlepse.
  • Ender: bilo je konacno jasno da je izdao sebe kad je poceo da se nesto sredjuje i da se farba pre nekoliko godina. tad je neko rekao - srpski r'n'r je izgubio rokera, a estrada je dobila pevacicu.
  • Ender: nazalost, moram da se slozim. navodno je bio rekao skoro - da mu telo sahrane u Cacku, a srce u Sloveniji.
  • drlovric: Umro kod konjusara koje je pljuvao cijeli zivot. Veliki umjetnik ali populisticko govno od covjeka.
  • smayoo: Ode Bora Čorba. Da se nije upustio u low end politiku, ostao bi zauvijek high end rocker... :(
  • smayoo: :)
  • cariblanco: smayoo, sori
  • cariblanco: Ajmo repete da smacco izgubi koju kili :)
  • smayoo: Previše je to, nemoj... :)
  • Yonkis: Čekaj, nisam još ja čestitao. Šećer na kraju :) Sretan rođendan smayoo! Poživio ti nama još toliko!
  • smayoo: Hvala. Već je pomalo i zaboravljen... :)
  • BigMac: Sretan rođendan Emile, sve najbolje!
  • iMo: Sretan rođendan! : )
  • smayoo: Hvala! :)
  • Beli: Sretan rođendan dragi Smayoo, od srca...
  • Bertone: Sretan rođendan smayoo
  • smayoo: Hvala svima! :)
  • cariblanco: Sve najbolje Emile :)
  • Djuro genijalac: Sve najbolje!
  • Djuro genijalac: Pa kad prije, majkumu?!?!
  • Djuro genijalac: O, Emile, omatorilo se opet?!
  • Air: Smayo sretan rođendan!
  • zoranowsky: Sretan ročkas Smayoo!!! :)
  • Kloba: Uvijek kasno palim, pa ću i sada. Sretan ti rođendan, Smayoo! ;)
  • Gjuroo: Sretan rođendan, Smayooooo!
  • smayoo: Nemoj, previše je... :D
  • mbp2009: Doživio barem još toliko
  • mbp2009: Smayo sve najbolje
  • drpongrac23: Sretan rođendan Smayoo :) :) :)
  • smayoo: Hvala! :)
  • dpasaric: Sretan rođendan našem Smayootu! :)
  • Kloba: Ping, ne ljuti se. Samo sam napisao neki osobni dojam. Daleko sam ti ja od nogometnog znalca. Nitko ne spori šta si napisao. Samo mi je žao da barem nemamo dva kluba koja će se pošteno potući za titulu. Ako je četiri već previše. :)
  • cariblanco: MI Dinamo i BBB smo za Ukrajinu, zato morami s njima zajedno strahovati, da budemo vjerodostojni ;)
  • drlovric: Bilo bi jako lijepo da taj veliki klub izgradi stadion na koji smijes odvesti obitelj a da ne strahujes da ce vas kopati ispod rusevina :)
  • ping: ...i za kraj Dražan Jerković (rezerva Šuker). To su inače najbolji strijelci svjetskih prvenstva.
  • ping: @Kloba WTF Svugdje u svijetu se gleda veličina kluba po broju osvojenih trofeja samo se kod nas gleda po broju registriranih članova. Škorić, Belin, Pirić, Gračanin, Blašković, Brnčić, Gucmirtl, Rora, Čerček, Ramljak, Lamza i Gucmirtl. Ove nove, Boban, Prosinečki Modrić neću ni spominjat. Al kad si već spomenul Matošića i druge. Kralj, Hitrec, Mara Wolfl, braća Crnković, I za k
  • drlovric: Jbg odreza mi text :) Otvorite najbolje temu pod Razno...
  • drlovric: Ti moras biit clan Hajduka, placati godisnjun clanarinu (preko 120K ljudi trenutacno) da bi uopce imao sansu da kupis ulaznicu za utakmicu. I opet padaju serveri i 100 cuda. Brat iz DE i ja iz BiH otvorimo po par browsera, logiramo se na waiting list, cekas da upadnes u online sustav da bi kupio kartu. Vozis satima, dodjes na Poljud tamo tisuce ljudi iz Slavonije ili Hercegovine traze karte. Ne pi
  • Kloba: Kontiuitet igranja na dva kolosijeka, da nadopunim dubrovačkog kolegu. Znači da sadašnja velika četvorka (Rijeka i Osijek uz Dinamo i Hajduk) imaju roster da mogu igrati uredno utakmice utorak/srijeda pa subota/nedjelja
  • Kloba: Jbt. Imaju navijaču skupinu koja je stara koliko beogradski i zagrebački klubovi. Kada su ovi nastali pod današnjim imenima. To govori nešto. Šteta za takav klub da ima mutavu Upravu. A toliko jakih nogometaša je dao, zaista ne razumijem u čemu je fora da se ne može naći rješenje.
  • Kloba: Frane Matošić, Beara, i naravno Bernard Vukas...
  • Kloba: Potpuno se slažem sa m@xym-om. Jak Hajduk koji je da se ne lažemo veći klub od Dinama. Po meni najveći klub nekadašnje velike četvorke gledamo li kada je osnovan, da im je nuđeno da se uključe u Calcio, da im je nakon WWII nuđeno da budu vojni klub ali nisu htjeli seliti iz Splita pa je tek tada nastao Partizan...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, kupus, MacSlavko, Riba, Anonimci (379)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO