26.08.2016 | 08:41
Ma ne gnjaviš uopće.
Ovo što sam napisao da ne psotoji docker verzaija to sam mislio za Daphile. Dakle ne postoji image od njega kojeg možeš posložiti unutar Docker okruženja i onda ga koristit.
Docker kao platforma je relativno mlad i on nije prava virtualizacijska tehnologija već služi kao jedan blaži oblik virtualizacije.
Dakle kod prave virtualizacije svaka virtualna makina ima svoj operativni sustav, svoje aplikacije, svoje binaryer i sve ostalo, dok kod dockera se uklanja potreba za operativnim sustavom i hypervisorom te se unutar njega samo smješatju aplikacije i sve ostalo potrebno da bi ta aplikacija radila.
Drugim rječima preko Dockera ne možeš recimo složiti Windows virtualno računalo i unutar njega raditi što te volja (kao premo Fusiona, Parallelsa i slično) već samo možeš u sandbox obliku imati aplikacije koje će preko dockera i njegovog engina vršiti komunikaciju između hardwera koji je ispod (dakle NASa u ovom slučaju) i same aplikacije/platforme koju želiš koristit.
To pak znači da sve što se može vrtit na ARM/Intel procesorima (ovisno o modelu NAS) i sve što može raditi sa linux kernelom se može preko dockera pokrenuti, čak i ako ti DSM od Synologya to ne dozvoljava ili nema službenu podršku za to. Iako se recimo windows OS ne može složiti unutar dockera, CentOS, razne linux distribucije, CRM platforme i svašta još nešto se može složiti jer su kompatibilne sa HW koji leži ispod dockera.
Docker je primarno napravljen da ga se koristi kao platforma unuta koje se mogu smjestiti aplikacije koje će se koristiti i testirati, a bonus je taj da docker može biti na raznom hw. Dakle ti možeš recimo koristiti neku platformu na linuxu (govorimo unutar Dockera) i onda taj image te aplikacije jednostavno se zapakira i prebaci kod nekog drugog tko možda ima docker na Mac stroju ili win PC i sve će uredno raditi. Docker zadržava sve potrebno da ta primjerice aplikacija uredno radila neovisno o HW koji je ispod, pa čak i pod kojim se operativnim sustavom radi.
Također je zgodan jer se na ovaj način mogu testirati i verzije neke aplikacije. Svaka u svojem imageu se može pokrenuti i vidjeti da li i jedna i druga rade kako trebaju i da li ima problema u radu između jedne i druge verzije. Dakle kada vidiš da ti nova verzija aplikacije radi, staru samo ugasiš i to je to.
Primjena je masu. Docker je općenito otvorio neke nove mogućnosti koju su prije tražile prave dedicirane virtualne mašine. Naravno ovdje treba napomenuti da kao i kod prave virtualizacije, dok dockera također treba imati dovoljno CPU i RAMa kako bi se određene stvari pokrenule.
Svaki image (ovisno što predstavlja) će biti gladan fizičkih resursa na kojima leži. Dakle ako NAS ima 1GB fizičkig RAMa to je onda maximum koji će biti na raspolaganju (minus ono što DSM i ostale aplikacije koriste). Prema tome, docker na nekom syno NASu sa 8GB rama i quad core procesorom će moći primiti znatno veći broj virtualni okolina ili recimo 1-2 'teške' virtualke (ajmo ih tako nazvati).
S druge strane ako su to neke sitne aplikacije kao recimo blog platforme, dijagnostički alati, pa čak i neki manji OSovi će raditi bez problema.
Ja recimo koristim Docker za neke download alate, blog plaformu i slično, kažem ima hrpa opcija.
ovdje je repozitorij (službeni):
hub.docker.com/explore/