1bit tiff print
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

1bit tiff print


27.01.2009 | 14:39
Ima li nacina da se iz presepariranih 1bit tifova dobije neki izlazni format (kompozitni) koji je moguce isprintati na ploteru (Epson 9600). Dakle najprikladniji formati su pdf, jpg i sl.
30.01.2009 | 18:38
Možeš li biti malo konkretniji? Kakvi su to pre-separirani tiffovi?
1 bit po pixelu?
To je neka crno bijela ili jednobojna grafika?

Sigurno se može napraviti output i kompozitno i separirano.
Kakav je original?
30.01.2009 | 19:24
U stvari ako je jedna boja, onda je isto i kompozitno i separacija
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
30.01.2009 | 19:37
Nije pitanje može li se, nego na čemu se plota. Ako je ploter s olovkama ili nedajbože noževima, onda imaš problem; mora biti u vektorskom formatu.
Ako je prnter/ploter inkjet, što Epson 9600 vjerojatno jest, onda ga tagiraš u neku boju. Po defaultu bespolutonski 1-bitni tiff je crno s bijelim (tzv. štrih). Ako se u layoutu događa da su bijele partije prozirne a to ne želiš (jer je npr. podloga u nekoj boji), a to se zna dogoditi, onda ga u Photoshopu konvertiraš u grayscale.

Da naglasim: TIFF znači tagged image file format. On je bazični nekomprimirani format za sliku.
Ako ta slika ima neke suptilno tanke crte, ili osjetljivi raster, nema smisla pretvarati ga u JPEG ili PDF, jer će se izgubiti oštrina na kontaktnim područjima crnih i bijelih površina.

Ako je to pak polutonska slika, tj. dio je separiranog CMYK-a u kojemu su već definirani rasteri, a raster predstavlja neugodnost koje bi se htio riješiti jer možebitno želiš polutonsku sliku, onda polutonske partije toga motiva (one koji nisu tipografija i geometrija) trebaš podvrgnuti "mučenju" u Photoshopu, dakako selektirane, tako da se efekti filtra ne prenose na partije koje moraju ostati oštre.

P. S. Malo je bedasto što sam morao izmišljati kakvi se sve slučajevi mogu dogoditi jer u pitanju nema dovoljno preciznih informacija.
31.01.2009 | 11:33
Pa konkretno se radi o tome da sam dobio na test probu 1bit tiff-ove za jednu formu, dakle 4 fajla, svaki za jednu boju, koji su naravno sada B&W, u rezoluciji 2400 dpi. Koristim Lotem II, imam mogucnost osvjetliti te fajlove na ploce, ali iz nekog blesavog razloga narucioc zeli i isprinte u boji, srednje kvalitete, cisto za kontrolu i to meni stvara problem. Te sam fajlove jedino uspio otvoriti u Corelu 12, Photoshop ih ne otvara, Acrobat otvara samo jedan dio forme, u InDesigne ne ulazi... Kao workflow koristim Prinergy 3.xxx koji nema nikakvih mogucnosti ulaska tih fajlova i ne postoji niti nikakav plugin za to.
31.01.2009 | 12:29
Ok, koliko sam shvatio ... dobio si izvatke boja, tj. separaciju za svaku boju posebno.
Imaš 4 TF i svaki ti je izvadak na svome tiffu.

E sad, kako ćeš ih spojiti kompozitno, toje već stvar tvoje mašte.
Sretno
31.01.2009 | 12:42
Jedan od načina da to izvedeš jest da importiraš tiffove u vektorski program, a to je u tvom slučaju corel draw, te da ih vektorski identično precrtaš i da svakom izvatku daš original boju i to sve skupa kao jedan file isplotaš.

Pretpostavljam da se radi o vektorskom crtežu, jer če ti to biti lakše napraviti.

Sasvim je normalno da stranka traži probni otisak.
31.01.2009 | 20:01
mhorva58 možeš napraviti i ovo :
Te tiffove na bilo koji način ubaci u photoshop. To se jednostavno može i mora napraviti.
Možda su ti sejvani za pc?!

1. Otvori novu bijelu ili prozirnu podlogu u fotošopu (uzmi dimenzije koje ti trebaju, ali (šta je najbitnije) ta nova podloga mora biti u cmyk-u.

2. Svaki od ta 4 tiffa zalijepi u channel u koji pripadaju (cyan u cyan, magentu u magentu , yellow u yellow a black u black)
Kasnije ih preko layera ili nekako drugačije dovedi u red, tj da se poklapaju ili da su u passeru, kako se to kaže u grafičkom žargonu;)

Na taj način češ moći napraviti kompozitni print (plot) odnosno probni otisak.
02.02.2009 | 11:43
Kako je to nekad jednostavno bilo - separirani filmovi i Cromalin probni otisak i problem riješen.

Pa nije moguće da se to više ne moze napraviti! (nisam imao potrebe za tim već godinama pa neznam da li neki studio još ima Cromalin)
02.02.2009 | 15:44
MLADJO je napisao:
Kako je to nekad jednostavno bilo - separirani filmovi i Cromalin probni otisak i problem riješen.

Pa nije moguće da se to više ne moze napraviti! (nisam imao potrebe za tim već godinama pa neznam da li neki studio još ima Cromalin)


Meni se sve čini da je tu neko neš sprčkao. Po ovome šta pričaš, onaj ko je slao je htio poslati separirani DCS fajl. E sad, ako je u pitanju separirani DCS, onda si trebao dobiti pet fajlova. Jedan kompozitni (privju) i po jedan za svaki kanal. To PhotoShop uredno otvara i hendla.

Možeš slobodno na mail poslat.

tomislav(@)artstudio.hr
ili
tomislav(@)jabucnjak.hr
03.02.2009 | 13:13
Fajlovi su malo pre veliki za slanje mailom, cca 60 MB po boji, ali mislim da bi ovaj nacin za spajanje u Photoshopu mogao proci, s time da na macu nisam uspio, ali mi nije palo prije na pamet da je moguce sejvano za pc. Uglavnom hvala svima na pomoci i savjetima.
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
03.02.2009 | 16:57
Nije DCS. To su naprosto četiri rastrirana TIFF-a, iza RIP-a, "ukradena" na ulazu u osvjetljivačku jedinicu.

Doista, mhorva58 treba napraviti sljedeće:
1 Otvoriti jedan TIFF u Photoshopu da vidi kolikih je dimenzija (xxxxx puta xxxxx piksela kroz 2400 dpi)

2 Otvoriti toliku novu sliku toga formata u Photoshopu u CMYK-u

3 Otvoriti sva četiri TIFF-a

4 Kopirati svaki TIFF u njegov kanal. Dakle cijan u cijan, magentu u magentu, yellow, black...

5 Spremiti fajl pod nekim imenom

6 Printati ga iz Photoshopa na dostupni izlazni uređaj (ovaj put Epson inkjet)

Trablšuting:

1 Može se dogoditi da je fajl prevelik za Photoshop (više od 50.000 piksela po široj osi). Tu nema spasa. Treba postupiti lukavije. Kako? Recimo u InDesigni naslagati četiri boxa za četiri boje. Svakoj odrediti ručno koje je boje i zadati overprint svake. Boxove napuniti odgovarajućim tiffovima.

2 Format slike je pregust za izlaz. Pogotovo ako je format npr. A4. Za proofprint može biti vjerodostojan i veći format, A3 ili A2, ako to printer dopušta, pri čemu će gustoća TIFFova biti manja (1200 ili 600 dpi), a da pritom ne dolazi do redukcije sadržaja - pri čemu raspoloživi printer može "progutati" poslani zadatak i vjerodostojnije iscrtati rastere koji su u TIFF-ovima već definirani.

3 Ako ne ide ovo, u nekom print-servisu (npr Daba Copy) isprintati iz InDesigna spremljeni PDF
28.09.2009 | 23:40
Sve ovo što ste nabrojali su pokušaji koji nisu dovoljno dobri u radnoj okolini. Vjerojatno je da čovjek želi nakon separiranog fajla koji će se osvijetliti na film ili na ploču, iste te fajlove koristiti i za isprint na neki ploter kao improof prije tiska. Postoji nekoliko raznih varijanti kakoje to moguće riješiti prije nego li se rade separacije u 1 bit tiff, a separirane jednobitne fajlove moguće je u GMG-u pretvoriti u kompozitni tiff. Ti fajlovi su obično u rezoluciji 1200, 2400 ili 2540 dpi pa sve ove varijante ranije predložene su dostatne tek za pojedinačne pokušaje.

lp
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 22 sati
  • Borisone: E da, jučer potiho predstavljen novi iPad mini
  • Borisone: Bertone, PC je test razumijevanja. Ako je pitanje koji Mac koristitie, a odabereš PC, znači da ne čitaš pažljivo :-)
  • Zdravac: Ja sam očekivao da će biti nas više sa Macbook Air M
  • IgorD: Ja koristim 7 od 14, najbolje da ne diram ništa u anketi ;)
  • drlovric: Najvise nas ima Macbook Pro sa M procesorima. Iznenadjen sam iskreno, ali veliki umovi valjda slicno razmisljaju :D
  • Piko: ups, ..... tipfeler ... ali čak je o cool ovako ;)
  • Piko: M kao Mototola 680x0 :) ....
  • Bertone: ... iako bi ispravnije bilo Intel PC, AMD PC ili ARM PC ;)
  • Bertone: Anketa je diskriminirajuća jer se pod PC hardver navodi samo Windows PC, a ne i Linux PC pa molim ispraviti na Windows/Linux PC :D
  • Yonkis: Ajmo ispočetka sa anketom. :)
  • ZeljkoB: Anketa bi trebala biti multiple choice, osim ako se ne misli sto koristim upravo sada :)
  • Tito: S obzirom na broj glasova... 4 korisnika. Nije neka brojka.
  • drpongrac23: Iznenađuje me u anketi veliki udio Mac Studio korisnika
  • Gjuroo: Ankete na Jabučnjaku su mi oduvijek omiljeni dio. To je dio gdje netko zbilja želi čuti tvoje mišljenje :)
  • Bertone: Bio sam brzoplet i krivo kliknuo,... što sad?
  • Borisone: Nevalja jer je isključiva (samo jedan od ponuđenih izbora).
  • drpongrac23: Napokon nova anketa, nakon 100 godina, ali je zato izvrsna!!!!
  • Zdravac: a možda je car play jedinica bolja opcija
  • Zdravac: trajanje baterije nije bitno, biti će spojen sa punjačem
  • Zdravac: Ima li netko iPad mini viška da mu bezveze stoji? Trebao bih nešto da montiram na motor za navigaciju i da radi continuity funkcija
  • moragd: Mislio sam na atv plus.
  • moragd: Atv sa hrvatskim acountom? Imal neko info jel ce to raditi?
  • dpasaric: Nova anekta! :)
  • Kloba: Vidio sam to jutros. Reko neću staviti tu ako ispadne patka. Ipak, čini se da je ok izvor. Tko zna tko će završiti na giljotini zbog ovoga. Sjetćamo se pijanog vlasnika testnoga iPhonea 4 i kako je Jobs poslije tužo Gizmodo
  • kupus: Novi mb pro s m4 leakan [link]
  • Borisone: To je samo za fizičke osobe.
  • m@xym: Odnedavno znači prije par mjeseci. Ne pratim redovito njihove stranice, ali ne sjećam se da sam prošle godine to vidio. Radi se u njihovom "Easy upgrade" programu: [link]
  • Borisone: Ne tnam što je "odnedavno" ali u ožujku su mi javili da nude samo leasing preko Grenke.
  • m@xym: Borisone, to odnedavno nudi istyle.hr za Apple Watch, iPhone i Mac računala
  • kupus: tj ovaj [link]
  • kupus: [link]
  • kupus: evo borisone
  • Zdravac: Nisan sad isao provjeriti, ali zar nije Sancta Domenica iz ZG nudila?
  • Borisone: Za pravne osobe, a ne za fizičke osobe.
  • Borisone: Nudi li neka tvrtka u HR najam Mac računala? Nešto tipa mjesečno plaćanje, po isteku 2 ili 3 godine zamjena novim uz produženje ugovora.
  • marioart: photoshop za 89€, cijeli CC 430, paralels 60... hrpa nekih antivirusa... ja gledam na DE, mozda na US ima vise :) ... airpods pro 225€...
  • drlovric: Imal jos kakvih dobrih dealova za software, usluge i sl?
  • marioart: da se nadovezem... kako su sad Prime Days na Amazonu, moze se uzeti Family M365 na 15mj za 53€ ... ako nekome eventualno treba :)
  • smayoo: I ja kažem! :)
  • zoranowsky: Libre office FTW!
  • drlovric: Meni je jedna dobra dusa ovdje na Jabucnjaku poklonila MS Office. Neka bulk licenca je bila u pitanju, mislim nesto vezano za obrazovne ustanove. Radi godinama. Sad gledam ovu novu 2024. Skoro su pa identicne. Uopce ne znam niti sto je tu novoga :)
  • Borisone: Microsoft 365 Family (za 6 korisnika) je oko 60 eur kada je na akciji. A često je. Kupiš par komada i miran si par godina.
  • Zdravac: 150 € je ravno 2 godine pretplate na office 365, vjerujem da je to bolja opcija
  • drpongrac23: Ah, trebao je biti plačko!!!!
  • drpongrac23: @drlovric - ????????????????????????????????
  • drlovric: @drpongrac23: Kupujes? :)
  • Kloba: Jebote šta ove poplave rade po BiH, to je prestrašno... :(
  • drpongrac23: Evo i link [link]
  • drpongrac23: Izašao "MS Office 2024" za Mac i PC, kao standalone verzija, pa eto, ako koga zanima…
  • Bertone: Što se je dogodilo? 27 sati nitko ništa nije napisao na forumu :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

MacSlavko, Anonimci (299)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.07 Seconds

Provided by iJoomla SEO