Sa Mac Mini na Mini PRO, kako?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Sa Mac Mini na Mini PRO, kako?


14.02.2025 | 18:19
Pozdrav ekipa.
Eto, korak po korak i ja polako idem ka Jabučici, ostavljajući Win11 oliti grafa ona ili ova, ne jer nemože stat u kućušte, ova matična ... bolje AMD od Intela, ovaj RAM matična ne prepoznaje, nemogu ovo, ono ----> to ostavljam iza sebe.
Šta se ovoga dijela tiče, Mac je super i nema potrebe da se zabrinjavaš, hoće li stati, jeli dovoljno jako, jeli procesor ... kod Mac-a sve radi out of the box.
Čak sam i neke prijatelje, kad su vidjeli, sami su odlučili da se prebace sa Win na Mac(nažalost mnogi nemogu prodati recimo Windows laptop jer klinci u školi ...).


Ajde da krenemo sa problemom koji imam!
Ja imam Mac Mini M4, napokon sam se dočepao Mac Mini M4 PRO.
Kako sada da krenem sa prebacivanjem, sa jednog na drugi, tj. sa basic modela Mac Mini M4 da prebcim sve na Mac Mini M4 PRO model.
Mac Mini M4 PRO kojeg imam još ga nisam niti upalio jer ne znam proceduru a ne želim raditi dupli posao.
Zato je dobro imati ovakav forum, ljude koji imaju znanje te vas molim za pomoć kako da prebacim sve sa "običnog" Mac Mini-ja na PRO verziju.
I kad sve bude gotovo kako da taj obični vratim na "tvorničke postavke"?
Napomena, imam sve snimljeno na Time Machine, a Time Machine je na USB sticku od 128GB, možda i to može pomoći!

Ako sam nisam nešto dobro objasnio, unapred se ispričavam, nije se nitko rodio da zna sve pa tako ni ja te molim pomoć od vas koji ste stručni u ovom dijelu "svemira".
Možda ima video neki na YT-u ali me strah jer ima videa koji baš i nisu ... tako da sam odlučio tražiti profesionalnu pomoć na forumu.

Hvala na svakoj pomoći!

P.S. Neki znaju da sam "kukao" kako nikako ne mogu nigdje kupiti Mac Mini PRO verziju, lol, netko u ZG-u naručio je PRO verziju prije 3 mjeseca(ili nešto slično) ali je nije pokupio, tj. nikada nije platio niti kontaktirao trgovinu.
Kada je zakonski prošao rok oni ga stave na webshop. Neznam jeli to sreća ili zato što sam član Jabučnjaka, ali zahvalan sam tko god da je odgovoran da se sve ovo odigralo u moju korist.
Ja slučajno jučer ujutro otvorim mac trgovinu, i vidim na "button" ne piše "obavijesti me" već "kupi" i piše zadnji komad. Uzeo odmah telefon, nazvao, i evo ga na mome stolu.
Doslovno u 24 sata su mi sve napravili. Bilo je i nekih ljudskih faktora koji se meni ne sviđaju kao čovjeku ali ovaj put stvarno ne smijem ništa govoriti već biti zahvalan gospođi/ci u ZG koja je sve profrsionalno odradila.
Taman joj šaljem mail da se zahvalim jer je bila jako ugodna i profesionalna. U USA bi bila top (mala šala) ali nisu svi takvi, brzi, pedantni ...
14.02.2025 | 18:37
Ništa jednostavnije - samo zadnji Time Machine backup digni na novi Mac. Ako prvi put pokrećeš novi Mac onda će te pitati želiš li migraciju sa starog, a ako si novi već pokrenuo, onda to radiš putem Migration Assistant.

A što uopće prebacuješ? Koliko si toga mogao nabrati na tom Macu kada si tako brzo nabavio novi?
14.02.2025 | 19:33
dpasaric kaže:
Ništa jednostavnije - samo zadnji Time Machine backup digni na novi Mac. Ako prvi put pokrećeš novi Mac onda će te pitati želiš li migraciju sa starog, a ako si novi već pokrenuo, onda to radiš putem Migration Assistant.

A što uopće prebacuješ? Koliko si toga mogao nabrati na tom Macu kada si tako brzo nabavio novi?


Hhmmm, vidiš dobro si mi dao tip, imam dosta aplikacija na vanjskom disku, hoće li to raditi na novom Mac Mini-ju 4 PRO?
Ovaj obični Mac Mini 4 koji sam do sada koristio ima neke aplikacije, naročito lozinke pa da se ne moram opet tlačit stavljat, i ugrađivat programe ... etc, zato želim napraviti migraciju.


Znači upalim novi Mac Mini PRO, pitat će me dali želim napraviti migraciju i samo odaberem TimeMachine usb stick ---> prije nego uplaim novi Mac Mini PRO, dali da odmah stavim TimeMachine USB i vanjski disk ili mogu upalit Mac pa naknadno staviti TimeMachine usb stick kad me pita za migraciju?
Otrpilike tako bi trebalo ići?
14.02.2025 | 19:34
Imaš u User folderu sve dokumente i to je ono što ti treba.
Iskustvo govori ako je velika razlika u starom i novom macOS-u, bolje je sve ispočetka napraviti.
14.02.2025 | 19:53
Ne slažem se. Automatska migracija jedino nije preporučljiva ako se preskače nekoliko verzija i između je bilo nekih kardinalnih promjena (kao što je bilo ranije - ukidanje 32bit aplikacija) ili promjena sa intel na Apple silicon hardver. U ovom slučaju, to će raditi bez frke.

pontmax1 kaže:
Hhmmm, vidiš dobro si mi dao tip, imam dosta aplikacija na vanjskom disku, hoće li to raditi na novom Mac Mini-ju 4 PRO?


Vjerojatno većina hoće, ali očekuj da će biti nekih čudnih događanja. Općenito, nije ti to dobra ideja, aplikacije instaliraj na sistemski disk, u /Applications.

Znači upalim novi Mac Mini PRO, pitat će me dali želim napraviti migraciju i samo odaberem TimeMachine usb stick ---> prije nego uplaim novi Mac Mini PRO, dali da odmah stavim TimeMachine USB i vanjski disk ili mogu upalit Mac pa naknadno staviti TimeMachine usb stick kad me pita za migraciju?
Otrpilike tako bi trebalo ići?


Kad dođeš do koraka gdje ti nudi migraciju, uštekaj stick i daj mu minutu da se mounta. Onda odaberi migraciju s TM backupa i trebao bi ti ponuditi sve sparsebundleove koje pronađe (vjerojatno samo taj jedan).
14.02.2025 | 21:50
Evo pogledajte, disk je 256GB a slobodno je 180GB a programa ko u priči, zato sam koristio vanjski disk.
Iskreno, sve je radilo normalno, brzo, nikakvih, smetnji, trzavica, blokiranja ... nikakvih problema nisam imao.
A ovdje što vidite na slici neki programi sami po sebi su teški a i znaju "zafrkavat" naročito ako koristiš kombinaciju Local, Polipayne, 3 browser-a za rad i provjeru i još YT, Netflix ...(kod mene sve je to uvijek otvoreno), pa Affinity ... pa još neki neki editor, pa to treba snimit ... ima programa

I ovo ovako posloženo na "običnom" Mac Mini je radilo ko sat, niti jedne jedine trzavice.

Na Mac PRO verziji, programe bi istalirao na Mac-ov disk jer sad ima mjesta a ostalo na vanjski, imam samo .PSD formata 10TB koje koristim za za web dizajn a di je ostalo.
Prilozi:
14.02.2025 | 22:19
Prebaci te aplikacije na normalan (ugradjeni) disk racunala i uzivaj Kompliciras sebi zivot bez potrebe.

Podatke i sadrzaje kojima rjedje pristupas (zvukovi, video materijali, fotografije, grafike, templates i sl) mozes drzati na vanjskim diskovima, ali za aplikacije stvarno nema potrebe.

Ja evo imam 118 raznih apps instaliranih u Applications folder i sve radi bez greske.

Zasto bi to racunalu bio teret? Taj dio ne kontam...

Sa internog diska moze samo raditi bolje i brze neko preko USB kabela.
14.02.2025 | 22:55
drlovric kaže:
Prebaci te aplikacije na normalan (ugradjeni) disk racunala i uzivaj Kompliciras sebi zivot bez potrebe.

Podatke i sadrzaje kojima rjedje pristupas (zvukovi, video materijali, fotografije, grafike, templates i sl) mozes drzati na vanjskim diskovima, ali za aplikacije stvarno nema potrebe.

Ja evo imam 118 raznih apps instaliranih u Applications folder i sve radi bez greske.

Zasto bi to racunalu bio teret? Taj dio ne kontam...

Sa internog diska moze samo raditi bolje i brze neko preko USB kabela.


Mac mini m4 sa 256GB memorije - stalo bi ali ne znam koliko bi bio stabilan.
Sada je to druga priča, kad sve ugradim zauzet će mi 1/3 diska a ostalo na vanjski disk.
Mislim da bi onda možda bilo dobro da prebacim programe, napravim novi TimeMachine i to je to.
Bili tako bilo bolje?
15.02.2025 | 10:58
Meni se znalo događati u nekim periodima po par mjeseci da sam uredno radio s manje od 10GB slobodnog mjesta na sistemskom disku. Nije bilo posljedica osim što je stalno bacao upozorenja da je premalo mjesta na disku (ali sve je radilo, i to jednako brzo). Bila mi je velika gužva i nisam stizao prebaciti dokumente od završenih projekata u arhivu. A godinama sam radio s cca 30GB slobodnog diska, bez frke.
15.02.2025 | 11:00
pontmax1 kaže:
Mislim da bi onda možda bilo dobro da prebacim programe, napravim novi TimeMachine i to je to.
Bili tako bilo bolje?


Ne znam ti reći kako bi točno trebao "prebaciti" programe, nego da ih nanovo instaliraš iz DMG (ne da ih kopiraš iz Applications foldera vanjskog diska). To onda možeš i na novom MAcu napraviti.
16.02.2025 | 12:54
Sad sam te tek skuzio. Ti si, u biti, drzao aplikacije na vanjskom disku cisto da ne bi do kraja napunio interni disk racunala, pa ga na taj nacin usporio.

To mi ima logike, ali samo u situacijama kada je disk ajmo reci u potpunosti napunjen.

Pojma nisam imao niti koliko imam prostora i sada vidim da je vrijeme da malo pocistim gluposti i obrisem neke stvari

Evo kako to danas izgleda kod mene i sve radi bez greske.


1_2025-02-16.png
16.02.2025 | 13:29
Kod mene slična situacija na svim Macovima (5 kom raznih godišta). Svi pretrpani, uključujući i 4 vanjska harda + 1 vanjski SSD. Mislim da ni Mulder i Scully ne bi uspjeli naći što im treba a pistoji na tim diskovima. Smeće i mailove ne praznim nikad. I sve radi savršeno! To je Mac!
16.02.2025 | 13:33
Moj prijateljski savjet bi ti bio da sebi nabavis mali NAS. Naravno Synology.

Slozis sve to na jedno centralizirano mjesto i onda postaje nebitno sa kojeg racunala radis i gdje se u biti nalazis.

Razmisli malo u tom smjeru
16.02.2025 | 13:38
Hvala na savjetu, razmišljao sam i o tome, ali ti se ja baš ne snalazim u tim mrežama, ali da bi bilo dobro, to svakako.
16.02.2025 | 14:13
Problem SSD-a je što ima specifičan način prepisivanja "obrisanih" čelija.
Ako mu se ostavi premalo mjesta, usporiti će se.
16.02.2025 | 22:06
Otvorio sam novo pitanje jer mi je to jako važno da znam, FileVault - Mac mini M4 PRO
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 18 sati, 20 minuta
  • drlovric: Ako ima neko iz Osijeka molim da mi se privatno javi. Trebam uslugu. Hvala puno :)
  • JOHN: Počivao u miru Božjem :(
  • Borisone: U oglasniku mini Pro ako nekog zanima.
  • Gjuroo: Počivao u miru.
  • smayoo: Ode nam Papa Franjo, na Uskrsni ponedjeljak. Počinak je zaslužio, i više od toga. Neka se Crkvi primi barem nešto od njegovog nasljeđa.
  • VanjusOS: Sretan Uskrs!
  • Damirst: Srstan Uskrs!
  • smayoo: Sretan Uskrs svima! :)
  • Tomek: Sretan Uskrs !!
  • ping: Sretan Uskrs
  • dpasaric: Mira i ljubavi! :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs svima!
  • Zdravac: Sretan Uskrs!
  • drpongrac23: Sretan Uskrs svima koji slave!
  • Tomek: sad dok se ja ponovo uštekam u MACOS sustav, imat ću pitanja pa ću biti malo dosadniji :D
  • Tomek: Hvala svima... Kakav je stroj, računam s njime barem 10 godina...
  • dpasaric: Welcome back! :)
  • smayoo: Eeeej, Tomek! :)
  • Zdravac: Tomek, dobrodošao nazad! Nek te dobro i dugo služi! :)
  • Tomek: Eto nakon dugo godina, ponovo na Macu... Pozdrav svima
  • Borisone: Rekao političar i otišao krkati s generalima dok je vojska na paštetama i prekuhanim jajima.
  • Junuz: ko nehrani svoju vojsku hraniće tuđu
  • Yonkis: Apple Maps kamera naprtnjača: [link]
  • m@xym: ...nikakvu vojnu naobrazbu.
  • m@xym: Za dva mjeseca možeš naučiti rukovati pješačkim naoružanjem (od rastavljanja, sastavljana i čišćenja, do toga kako ga otkočiti, zakočiti, napuniti, sve do pucanja). Čovjek koji nema nikakvu vojnu naobrazbu, je glineni golub u slučaju rata, osoba koja je dva mjeseca nešto učila, i naučila, svakako nije. Zamisli koliko bi tek žrtava bilo da nitko od ljudi sa kojima si bio nije imao
  • Maxxy: Mi imamo malu aktivnu podobnu vojsku. A za 2 mjeseca će samo naučiti biti lijepa meta na ratištu. Proveo sam u ratu malo manje od 5 godina, i sve što ću još reći na ovu temu je da smo imali više žrtava od neznanja (igranje sa raznim zanimljivim spravicama i puškama) nego od neprijatelja! Srećom u ono vrijeme nije bilo dronova!
  • drlovric: Ja sam bio 10-11 mjeseci cini mi se. Pola vremena smo aktivno nesto ucili, pola smo ribali hodnike, kupili lisce i smarali se po vojarni. Ja sam bio 11107 (prepisali JNA VES oznaku) vojna policija, antiterosticke aktivnosti.
  • drlovric: Nekakav ustroj sa 3 mjeseca temeljne obuke da vojnik zna koirsititi pusku i kretati se unutar svoje formacije je bolje nego nista. I mozda neki modus za dodatna 2-3 mjeseca specijalisticke obuke tko to zeli. Kao neki vid nadgradnje znanja.
  • m@xym: Mi to (malu sposobnu aktivnu vojsku) već imamo. Ovih 2 mjeseca je sasvim dovoljno da mladići nauče osnove baratanja oružjem.
  • Maxxy: Vojnirok od 2 mjeseca je sprdnja. Ili lupite godinu dana, ili financirajte malu sposobnu aktivnu vojsku. Ovako se samo bacaju novci bez ikakve koristi
  • Yonkis: A što ne otvorite temu nego ovdje tipkate :)
  • Szguri: Ono što želim reći je da ljudi mogu živjeti nevjerojatno sigurne i udobne živote zato što je njihova država spremna za loše scenarije.
  • Szguri: nego zato što razumiju geografiju i povijest Rusija im je susjed, a povijest nije bila blaga. Isto sa Švicarskom: poznata po neutralnosti, ali izuzetno utvrđena i uvježbana. Država je doslovno dizajnirana tako da invazija bude noćna mora. Njihova neutralnost nije pasivna čuva je disciplina i spremnost.
  • Szguri: Osobno ne shvaćam naivnost toga da se ignorira činjenica da je rat i sukob odnosno mogućnost istog nešto što je ljudska slika i prilika od pamtivijeka. Možeš biti i spreman i miroljubiv, Švedska i Finska, primjerice, zadržale su ozbiljne obrambene kapacitete čak i tijekom mirnih vremena. Finska ima obvezni vojni rok i ogromne pričuvne snage, ne zato što su agresivne, nego zato što raz
  • Szguri: Pozdrav svima, čisto da se nadovežem na vruću temu. Kao netko tko je također bio u vojsci i imam raznog iskustva po tom pitanju.
  • drlovric: Bio sam u istoj misiji kao i profesionalni hrvatski vojnici. Nisam bio terorista niti neki placenik koji je isao da nanosi zlo ljudima tamo.
  • drlovric: Ja sam u pustinje isao po pare. Kao da je to neka tajna :) Nisam tamo bio iz uvjerenja ili nekih ideala, kao ni 95% ostalih ljudi.
  • JOHN: i odlučuje o tuđem mesu. Ja ako imam osjećaj braniti svoj dom i obitelj, to ću po inerciji napraviti, a ne da mi tamo neki kozojeb docira koji u backgroundu zgrče pare dok preslaguje pijune po karti a u pauzama vrti sa ratnim profiterstvom
  • JOHN: pustimo pojedince neka misle i idlučuju za sebe, a ne nekome da se hvali tuđim tijelom(mesom)
  • JOHN: Ako se granatiranje Zagreba ili recimo razvaljivanje Valpova smatra ulazak neprijatelja, onda jesam. I ne pričam drugačije od onoga što ti pričaš, nego samo kažem da netko okreće dobru lovu na tuđoj patnji. Ali kad me već potežeš za jezik…..daj me podsjeti kakve veze ima Afganistan i slične lokacije na kojima si radio s ulaskom u tvoj grad. Ponavljam, ja jedam za obuku i spremu, ali
  • drlovric: Da bi se ti u svojoj drzavi osjecao sigurno. Skupa sa svojom obitelji.
  • drlovric: Nisi srecom doziivo kako izgleda kada ti nepoznati naoruzani ljudi udju u grad/selo. Inace bi pricao drugacije i borio se za to da ti drzava ima najjacu mogucu vojsku.
  • drlovric: Vatrogasac treba alat za svoj posao. Ako ne ugasi pozar ljudi ginu. Vojnik treba alat za svoj posao. Ako vojnik ne odradi svoj posao, ljudi ginu. Jednostavno je.
  • JOHN: Vatrogasac neće nikoga ubiti brentačom ili recimo bocom kisika
  • JOHN: Pa uvijek je sporna kad je u pitanju ljudski život
  • drlovric: ne znam zasto je nenormalno to ocekivati. Nece ni vatrogasac gasiti pozar bez opreme, ali samo je za vojsku uvijek sporna svaka nabavka. Osim kad te napadnu pa kad radi guza od straha :)
  • drlovric: oni koji su spremni da riskiraju zivot, treba da imaju sve sto bi im u toj borbi pomoglo, da soase drzavu svih nas i ostanu zivi ako je moguce :)
  • drlovric: Ja sam kazem da sutra CG, SR, HU, IT napadne HR, ja bi za 3 dana bio na prvoj crti. Ako sam ja voljan braniti tu drzavu i riskirait svoj zivot, normalno je da ocekujem da ta drzava ima sanitet, ili helikopter da me spasi ako negdje krvarim. Ili da ima topnistvo, avione, obucene vojnike/ljekare/informaticare. A imati sve to je proces koji trazi vrijeme, pare i znanje. Ne treba svi ni da ratuju, ali
  • JOHN: :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

drlovric, MacSlavko, tino1, vuzem, Anonimci (886)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.05 Seconds

Provided by iJoomla SEO