Big Sur i ostali - 4GB ram
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Big Sur i ostali - 4GB ram


06.03.2024 | 14:15
Poštovani,

ima li tko iskustva s Big Surom ili novijim, u stroju s 4gb rama?

Konkretno, Air 5.1. Zapeo na najgorem mogucem, Catalini.

Hvala
06.03.2024 | 20:55
Stavio sam ga bio uz OpenCore na jedan Mac mini sa samo 4 GB i bilo je sporo, ali meni se to više činilo do procesora nego do RAM-a. A opet, ako ima samo 4 GB, onda je star i procesor je slabašan?
06.03.2024 | 21:19
Macbook Air 13" 2017 sa 8GB rama i meni je bio spor. Stavio Linux Mint i zadovoljan. Macbook pro 2012 sa 16Gb rama i još ga koristim jer solidno radi. Bit će da je za promjenu Osa kao kod mene.
08.03.2024 | 14:29
Procesor i nije neki, ali bi trebao biti okej za funkciju koju obavlja - tableta s tipkovnicom Maksimalno 3 taba firefoxa i tjt.

Memorija je tu usko grlo, barem mi se tako čini. Dvoumim se između Montereya i Sonome...
08.03.2024 | 16:34
Probao sam i Monterey na Airu i isto spor. Sa pingvinom radi dobro.
08.03.2024 | 19:02
Bio je ubuntu gore, ali on ne može ostat jer je i office potreban

Ne znam je li taj monterey gori od cataline, to je referentna vrijednost.
08.03.2024 | 23:53
Imam Monterey na MBP 2015 (16GB) i na Miniju 2014 (8GB) i mislim da je to max za te strojeve. Radi sasvim pristojno.

MBA 5,1 je 2012 model? Sad sam gledao i za moj MBA 2013 prema ovoj starnici zadnji os je Big Sur a za MBA 2012 veli Catalina.

Ti planiraš to napravit preko OpenCore? Ak to ide bez puno gnjavaže, bome bih ja na svoj 2013 isto digao Monterey pa ga dao nećaku. On se sad pati sa MBA 2011 na kojem je High Sierra i mislim da ga je nakon 3 godine malo prerastao. Njemu bih dao noviji a sebi uzeo taj stari, meni bi bio dobar za experimentiranje i testiranje nekih stvari za koje mi dobro služi i stariji stroj tj. za ono za što sad koristim crni MacBook iz 2008.

Na žalost, oba ta MBA su sa 4 GB memorije iako imaju 512 SSD.
09.03.2024 | 03:10
Da, 5,1 je 2012 model, 4gb ram.

Mislio sam preko open corea, trebalo bi proći bezbolno.



Jedino ne znam može li se napraviti nova particija koja će glumiti USB pa da njoj složim instalaciju?
09.03.2024 | 11:23
kupus kaže:
Bio je ubuntu gore, ali on ne može ostat jer je i office potreban


Hoćeš reći Microsoft Office ti je potreban?

Provjereno imaš problematične dokumente (s raznim čudnim macroima i sl.) pa ti nema druge nego MS Office ili si jednostavno inertan pa nisi nikad ni probao koristiti Libre Office? Na Ubuntu je Libre stock aplikacija, rekao bih, oduvijek, i to ne bez razloga.
09.03.2024 | 22:43
Za mene je (microsoft) office samo jedan, sve ostalo su kopije.

Probao sam libre, taman prije ove cataline bio je ubuntu gore, ali za mene nažalost ne odgovara.
10.03.2024 | 00:50
Eto. Sad sam i to čuo.
10.03.2024 | 19:36
da i ja kazem koju. kod mene je situacija sledeca:
- macbook air 13" mid 2012. - 4 GB ram. stavio Monterey preko OC. nije radio lose, nije brzinski sampion, ali je zavrsavao posao. dao sam ga mladjem sinu, on je na njega stavio najnoviji ubuntu linux i iznenadili smo se obojica kako to fluidno radi.
- macbook pro 15" retina mid 2012. - 8 GB ram. takodje stavio Monterey preko OC. radi jako prihvatljivo i stabilno, ne koristim neke previse zahtevne programe, ali su tu uvek mail, safari (sa milion prozora i tabova), viber, WA, telegram, preview. ms office 2016 se takodje nekad zavrti, VLC i jos poneki program.
sve u svemu, zadovoljan sam. zaustavio sam se na Monterey, nisam hteo da idem na novije sisteme, ovaj mi je sasvim o.k.
10.03.2024 | 20:35
Znači popularan taj Moneterey nešto?



Zadnji koji ima ove normalne System Preferences u kojima znam gdje je što.

Do nedavno sam imao Monterey i na MBA 2019 ali je on sad na Venturi a isti dan sam MBA M1 prebacio sa Venture na Sonomu, čisto da sam u toku sa svemirom.
12.04.2024 | 16:51
Gospodo, problem se desio. Opencore je prilikom instalacije potrebnog dmga na USB stao negdje na sredini, izbacio error te me ostavio sa neupotrebljivim stickom.

Sad taj USB ne mogu formatrirat, disk utility baca grešku "could not unmount the volume"

Ima li rješenja tom problemu?
12.04.2024 | 17:13
Bootao si s nekog drugog medija, uštekao taj stick, on je nečitljiv, ali se (ne znam kako) ipak mountao i sad ga Disk Utility ne može unmountati da bi ga formatirao? Ili sam nešto krivo shvatio?
12.04.2024 | 22:01
kupus kaže:
Da, 5,1 je 2012 model, 4gb ram.


Ček, ovo sam previdio, pa kako 5,1 s 4 GB RAM-a, to u životu nisam vidio! Pa napucaj ga memorijom!
12.04.2024 | 22:38
smayoo kaže:
Bootao si s nekog drugog medija, uštekao taj stick, on je nečitljiv, ali se (ne znam kako) ipak mountao i sad ga Disk Utility ne može unmountati da bi ga formatirao? Ili sam nešto krivo shvatio?


Bootao sam s SSDa, na njemu je Catalina. U procesu instalacije OpenCorea, radi se instalacijski USB. Prilikom izrade, na negdje pola puta, izbacio je error te se izrada instalacije nije dovršila.

Sad, kad ukopčam USB, on je vidljiv u finderu, ali ga je nemoguće formatrirati. Čak dapače, kad ga ukopčaš, i pokušaš otvorit, finder bude not responding.

Probao sam i u safe (i recovery) modeu, opet isti error u disk utilityu (could not unmount the volume x). Kao da su mu "prava" poremećena, na linuxu su mi svi folderi s USBa "zaključani" (tamo mogu normalno otvorit USB bez da se "finder" freeza).

Ako odaberem unmount u disk utilityu, izbaci error "could not unmount the volume because its currently in use"

Tldr; USB je čitljiv, ali ga je nemoguće formatrirati, niti otvoriti u finderu

Točan error je ovaj, prilikom formatriranja

Couldn’t unmount disk. : (-69888)


dpasaric kaže:
Ček, ovo sam previdio, pa kako 5,1 s 4 GB RAM-a, to u životu nisam vidio! Pa napucaj ga memorijom!


Haha, mislim da si predvidio da je riječ o Airu 5,1
14.04.2024 | 11:05
Pokušaj forcible unmount iz terminala

sudo umount -fv /Volumes/imeusbsticka


Ne znam koliko se snalaziš u terminalu pa da napomenem, ovaj dio "sudo" znači da pozivaš komandu s maksimalnim ovlastima. Da bi to radilo, aktivni korisnik (u terminalu) mora imati administratorske ovlasti. Ako nema, moraš najprije bootati stroj i napraviti login na takvog korisnika.

Prije izvođenja komande terminal te pita password ovlaštenog korisnika. Moraš ga natipkati naslijepo (potpuno naslijepo, kursor treperi u prazno, ne prikazuju se nikakve zvjezdice, točkice, niti išta slično) i pritisnuti RETURN tipku (ili ENTER, kakva ti je već tipkovnica).
16.04.2024 | 17:21
Pozdrav svima, stari MBP,11.1 htio bih dici najnoviji moguci OS. Vidim na everymac da je to bigsur ... ali sam malo zahrđao sa mac related informacijama pa nemam pojma kako doci do combo installera.

Link, savjet?
16.04.2024 | 18:41
Nekakav regularni način da ga pribaviš sa strane ne postoji. Ako je taj stroj ikako funkcionalan (koji je na njemu sada OS?) pa da može na njemu pokrenuti Mac App Store sa svojim AppleIDom i ako si sa svojim AppleIDom ikad preuzimao Big Sur (za neki drugi stroj), to ti je najjednostavniji način. Drugi način je da ti netko od jabučara tko ima Maca na kojeg može ići Big Sur (dakle, da nije niti noviji od Big Sura, niti jako prestar) i da je koristeći svoj AppleID na Mac App Store ikad ranije preuzeo Big Sur, downloada instalacijski app kod sebe, prebaci ga tebi (nekim wetransferom ili kako god) i ti onda ga onda kod sebe pokreneš (pri tom ćeš možda morati pomaknuti datum na Mac u neke godine kad je Big Sur bio aktualan i isključiti automatsku sinkronizaciju vremena)
16.04.2024 | 19:54
Ovo ne ponaze?

support.apple.com/en-us/102662
17.04.2024 | 18:06
Hvala Smayoo.
Reboot cmd+opt+R I ponudi se opcija update to bigSur. Click yes. Accept, accept some more ... I riješio.

17.04.2024 | 18:53
Mislim da ti je zapravo pomogao link kojeg je postao @jura22, zar ne?
18.04.2024 | 10:08
Zapravo da brzam, pa zaboravljam tko je sto postao ... tnx jura
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 15 minuta
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

kajjaznam, tino1, Anonimci (263)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO