iMac 27 late 2013 - isplati se napraviti update?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iMac 27 late 2013 - isplati se napraviti update?


26.07.2024 | 11:57
Pozdrav,

imam taj model u naslovu, još ako je bitno Ram 16 GB, 3,2 GHz i5 i 256 SSD.

Uglavnom stao je na 10.15.17 Catalina, eh sada, meni je ovaj iMac još uvijek super i volim taj veliki ekran, a nažalsot iMac više nema taj velik, već samo manje, pa bih još ostao kod ovoga.

Sada je pitanje, je li bi ok bilo njega nadograditi na najnoviju OSX? Mislim zbog performanse?

Jer sada mi već polako neke programe kažu da nema update više za njih, npr. Chrome... A neke druge ne mogu uopće instalirati više...
26.07.2024 | 12:08
ako hoces da se malo zezas sa OpenCore, radice ti to jako dobro i na dalje. bez brige, nije nista komplikovano, samo citaj uputstva.
ja sam na MacBook Pro - retina 2012. stavljao Monterey, nisam imao nikakvih problema.
tako da je moj glas da zadrzis dok god bude mogao da radi.
26.07.2024 | 16:01
Ok, hvala ti... Ajde idem u to pa ćemo vidjeti...
jedino, vjerojatno je to normalno, skidanje preko OpenCore ovaj noci OSX 14.5 ide jako sporo, trebat će oko 10 sati dowloadanje... to je normalno? Oko 370 KB/s
26.07.2024 | 16:32
nesto ti je spor DL, mislim da to obicno ide brze.
za OS 14.5 ne znam, ja sam na Monterey, ne zurim nikad sa novim sistemima.
i za svaki slucaj, pre svega toga uradi neki backup.
26.07.2024 | 16:56
A očito je nešto kod njih... evo slika:

27.07.2024 | 16:28
Kao sve je ok prošlo, idem reboot, držeći "alt" tipku , želim isntalirati pa dobijem ovo:

27.07.2024 | 20:09
Sada ide to, ali mi neće instalirati na disk, kao greška SMART...:

27.07.2024 | 20:56
Nije mi jasno zbog čega se toliko forsira MacOS na uređaje koji ga ne podržavaju?!? Proizvođač je zamislio kako je zamislio, na primjeru ovog iMaca zadnji podržani OS je 10.15, i tu prestaje sva priča. I tada uređaj daje sve najbolje od sebe, proizvođač za ostalo ne garantira.

Ima novih Macova, M1, M2, Mac mini, Mac Studio. Svi oni u već osnovnoj konfiguraciji jedu sve ove stare Intel dinosaure za doručak.
28.07.2024 | 01:09
Jer kod Applea postoje dva slučaja kako računalo zastari - birokratski i tehnički.

Većina ih zastari samo birokratski, ali kada Mac zastari tehnički, onda zaista treba odustati i kupiti novi Mac. No, kada vidiš da se radi tek o birokratskoj odluci marketing ili tehničkog odjela, onda ti bude krivo da dobar stroj ode u mirovinu.

Stvarni tehnički razlozi mogu biti nedovoljno memorije ili zastario GPU. Čak CPU ne bi smio biti problem, iako ponekad i oni dođu na red. Svi Macovi unatrag 10 godina bi trebali pogoniti tekući MacOS, ali to ponekad nije tako. Ja i dalje radim na 15 godina starom Mac Pro i naravno da imam najnoviju Sonomu. I sve radi savršeno što znači da stroj nije stvarno zastario već se radi o formalnoj odluci da se umirovi.

Netko će reći da je to i licemjerno od modernog korporativnog svijeta koji se busa u prsa svojim "zelenim politikama".
31.07.2024 | 22:17
Pozdrav,

A nije baš tako lako jer:
1. Zašto nešto novo kupiti kada mi je ivače ovaj dovoljan skroz za moje potrebe, a to je Chrome, oko 20 tabova, Youtube, Office... Od programa nešto više i nemam, ponekada Pixelmator...
2. Inače da nisu maknuli iMac 27 inča, vjerojatno bih kupio polako novi, ali ne želim se odreći ovoga jer nema konkurencije zbog dizajna, meni je on prekrasan, super paše doma... sve ostalo mi je ružno... ako ipak nešto ima što je po dizajnu kao iMac, javite... ali samo da nije par tisuća EUR...
3. I da, inače bi to sve išlo, da nije SSD očito otišao, odnosno ne želi na taj više instalirati jer je prestar?

Kako mogu točno provjeriti status SSD?

Meni u sustavu piše samo ovo:

Intel 8 Series Chipset:

Dobavljač: Intel
Proizvod: 8 Series Chipset
Brzina veze: 6 gigabita
Brzina pregovarane veze: 6 gigabita
Fizički međuspoj: SATA
Opis: AHCI Version 1.30 Supported

SAMSUNG SSD SM841 2.5" 7mm 256GB:

Kapacitet: 256,06 GB (256.060.514.304 bajtova)
Model: SAMSUNG SSD SM841 2.5" 7mm 256GB
Revizija: DXM02D0Q
Serijski broj: S12LNSAF104975
Redanje naredbi: Da
Dubina reda: 32
Uklonjivi mediji: Ne
Odjeljivi pogon: Ne
BSD naziv: disk0
Vrsta medija: SSD pogon
TRIM podrška: Ne
Vrsta mape particije: GPT (GUID Partition Table)
S.M.A.R.T. status: Provjereno
Jedinice:
EFI:
Kapacitet: 209,7 MB (209.715.200 bajtova)
Datotečni sustav: MS-DOS FAT32
BSD naziv: disk0s1
Sadržaj: EFI
UUID jedinice: 0E239BC6-F960-3107-89CF-1C97F78BB46B
Bez naziva:
Kapacitet: 255,85 GB (255.850.758.144 bajtova)
BSD naziv: disk0s2
Sadržaj: Apple_APFS


Pa:
SAMSUNG SSD SM841 2.5" 7mm 256GB:

Kapacitet: 256,06 GB (256.060.514.304 bajtova)
Model: SAMSUNG SSD SM841 2.5" 7mm 256GB
Revizija: DXM02D0Q
Serijski broj: S12LNSAF104975
Redanje naredbi: Da
Dubina reda: 32
Uklonjivi mediji: Ne
Odjeljivi pogon: Ne
BSD naziv: disk0
Vrsta medija: SSD pogon
TRIM podrška: Ne
Vrsta mape particije: GPT (GUID Partition Table)
S.M.A.R.T. status: Provjereno
Jedinice:
EFI:
Kapacitet: 209,7 MB (209.715.200 bajtova)
Datotečni sustav: MS-DOS FAT32
BSD naziv: disk0s1
Sadržaj: EFI
UUID jedinice: 0E239BC6-F960-3107-89CF-1C97F78BB46B
Bez naziva:
Kapacitet: 255,85 GB (255.850.758.144 bajtova)
BSD naziv: disk0s2
Sadržaj: Apple_APFS



A ovdje ipak piše:
Bez naziva:

Slobodno: 255,71 GB (255.711.698.944 bajtova)
Kapacitet: 255,85 GB (255.850.758.144 bajtova)
Točka podizanja: /Volumes/Bez naziva
Datotečni sustav: APFS
Može se zapisivati: Da
Zanemari vlasništvo: Ne
BSD naziv: disk1s1
UUID jedinice: F5CF275E-366E-49D1-8BFB-933CFE4D30F4
Fizički pogon:
Naziv uređaja: SAMSUNG SSD SM841 2.5" 7mm 256GB
Naziv medija: AppleAPFSMedia
Vrsta medija: SSD
Protokol: SATA
Ugrađen: Da
Vrsta mape particije: Nepoznato
S.M.A.R.T. status: Ne uspijeva



Znači kada idem u opcijama u SSD piše za SMART provjereno, ako idem onda na Pohranu, piše pod Smart Ne uspijeva... kako to?
31.07.2024 | 22:40
Očito ništa od SSD?

ibb.co/J2ZMgsV
ibb.co/HYzfm5T
ibb.co/XfPRjmT
ibb.co/DMz1nmb




Sada je pitanje, koliko košta 256 GB SSD za iMac? I koliko košta da mi netko to instalira ako netko zna?
31.07.2024 | 23:56
Toliko mali SSD se više ne isplati kupovati, sada je 512 GB samo 40 €, a može se dobiti već i 1 TB za 65 €.

Ovisno o modelu, "ruke" za ugradnju su 70 do 150 €.
01.08.2024 | 14:04
A joj, ok... hm... imaš možda/znaš iz Zagreba nekoga tko to radi?
01.08.2024 | 14:21
Franziskaner kaže:
A joj, ok... hm... imaš možda/znaš iz Zagreba nekoga tko to radi?


Probaj kod iservice.hr oni su u Zagrebu.
01.08.2024 | 15:33
iklinika.hr/

Fallerovo šetalište (Trešnjevka). Stručni, uslužni, brzi. Cijene su kakve jesu, Mac je svugdje skupo servisirati.

Davno sam tamo dao mijenjati flat kabel i ugraditi SSD na starom MacBook Pro iz 2012. Radi još i danas, iako ga ne koristim.

Dečki uz svaki ozbiljniji zahvat temeljito ispušu i očiste unutrašnjost računala.
Moja topla preporuka!
02.08.2024 | 14:22
A koji SSD mi možete preporučiti?
256 ili 512... uglavnom ne od Samsunga, a ostale?
03.08.2024 | 16:00
500 GB, pisanje i čitanje 500m/s, to je ok? Bolje je valjda od ovog mog pokvarenog Samsunga?

eu.crucial.com/ssd/bx500/ct500bx500ssd1
03.08.2024 | 16:34
Za današnje standarde i kao ulog u budućnost, 1TB, s obzirom da ugradnja dosta košta.
03.08.2024 | 21:15
A mislim ga nekada prodati kada si uzmem iMac 2020... pa ne bi sada previse novaca dao, 512GB je za sada max...
04.08.2024 | 09:36
Franziskaner kaže:
500 GB, pisanje i čitanje 500m/s, to je ok? Bolje je valjda od ovog mog pokvarenog Samsunga?

eu.crucial.com/ssd/bx500/ct500bx500ssd1


Ovaj je sasvim ok, i sam koristim takav u jednom starom Mac Pro. Samsungovi su odlični, ali su i skuplji. Nema potreba za njima jer stari Macovi imaju sporije SATA kontrolere, pa se ekstra brzina i ne može iskoristi.
04.08.2024 | 12:16
Jedno pitanje, u čemu je razlika između MX500 i BX500?
www.nabava.net/ssd-disk/crucial-mx500-ss...60-510-mb-s-59135511

?

BX je kao sa pohranu samo, ne za rad baš? Kako ću to osjetiti kada je brzina 500mb/s?

Pa je i taj model BX isto po performanse kao ovaj moj pokvareni SAMSUNG SSD SM841 2.5" 7mm 256GB?
04.08.2024 | 12:23
MX je brži, ima nešto interno RAM-a za cache.
04.08.2024 | 13:06
A je li taj interni bitan? Ne kužim se baš u tome, ali evo, što je isto ili bolje od ovoga:
SAMSUNG SSD SM841 2.5" 7mm 256GB?
04.08.2024 | 18:01
Ta serija je imala "tiering" sustav pohrane, znači Fusion Drive složen od manjeg SSD-a (Appleov tip) i klasičnog HDD-a koji čini cjelinu. Koji model imaš, s kakvim Fusion Driveom? Ako je krepao samo taj ugrađeni SSD, možeš ga i ignorirati, reformatirati drive kao običan single-volume i nastaviti koristiti samo HDD nešto sporije, ali ne moraš plaćati novi SSD niti skupi servis da se ugradi.

Sada sam pogledao screenshote pa vidim da je to možda bio CTO model koji je imao samo SSD? Koja je točno bila konfiguracija koju si kupio?
04.08.2024 | 18:57
To sam preko oglasa kupio tako, nije imao HDD, samo taj SSD. Ali radio mi je super, što se tiće brzine sve ok, za mene dovoljno... pa sada pošto je otišao, moram nešto drugo uzeti...
04.08.2024 | 22:42
Sada ne znam... ili nešto drugo do 40 EUR?:
www.nabava.net/ssd-disk?se=2074%2C188659...&cod=&cdo=60
05.08.2024 | 00:03
Ostaje otvoreno pitanje je li taj SSD unutra originalni Appleov i stroj je bio CTO samo sa SSD-om - ili je netko već petljao i vadio što je bilo unutra, pa stavio taj SSD.

Možeš li u Apple System Profileru (u novim sistemima se zove "System Information") pogledati pod SATA sabirnicu što tamo piše? Pogledaj i koji su diskovi izlistani pod "Storage"...
05.08.2024 | 11:36
Ako mogu preporučiti, dečki u gore navedenom servisu nude i ugradnju svojih diskova (novih), svakako je skuplje, ali onda gore instaliraju i zadnji službeno podržani OS, i to onda na kraju bude napravljeno po sistemu "ključ u ruke". Jednom riječju, ti doneseš a ono obave sve ostalo, dobiješ na kraju praktički reparirani Mac.
05.08.2024 | 20:14
06.08.2024 | 02:07
Čekaj, je li ti na SATA sabirnici i WD od 6 TB? Ili je to neki eksterni disk?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 10 sati
  • smayoo: @damy, piši u forum
  • drlovric: Ide li netko u OS na utakmicu reprezentacije? :)
  • damy.: dal netko zna zašto netko ne prima pozivnicu u dijeljenje s obitelji kad im pošaljem, stalno piše nije isporučeno
  • Borisone: Nova cijena za Studio Display u oglasniku (1.190 EUR)
  • smayoo: Jedna Bajagina :)
  • smayoo: U to ime... [link]
  • drpongrac23: Čorbu ću pamtiti po izvanrednim albumima do 1989, a kasnije po glupostima zbog kojih se mnogima zamjerio. Sve u svemu , o pokojniku samo ono najbolje, a za loše i ružne stvari suditi će valjda netko drugi.
  • cariblanco: Istina je, uvjek sve najbolje za pokojnika...kad će umrjeti putin da otvorim šampanjac ;)
  • Ender: ali, ipak - o pokojniku sve najlepse.
  • Ender: bilo je konacno jasno da je izdao sebe kad je poceo da se nesto sredjuje i da se farba pre nekoliko godina. tad je neko rekao - srpski r'n'r je izgubio rokera, a estrada je dobila pevacicu.
  • Ender: nazalost, moram da se slozim. navodno je bio rekao skoro - da mu telo sahrane u Cacku, a srce u Sloveniji.
  • drlovric: Umro kod konjusara koje je pljuvao cijeli zivot. Veliki umjetnik ali populisticko govno od covjeka.
  • smayoo: Ode Bora Čorba. Da se nije upustio u low end politiku, ostao bi zauvijek high end rocker... :(
  • smayoo: :)
  • cariblanco: smayoo, sori
  • cariblanco: Ajmo repete da smacco izgubi koju kili :)
  • smayoo: Previše je to, nemoj... :)
  • Yonkis: Čekaj, nisam još ja čestitao. Šećer na kraju :) Sretan rođendan smayoo! Poživio ti nama još toliko!
  • smayoo: Hvala. Već je pomalo i zaboravljen... :)
  • BigMac: Sretan rođendan Emile, sve najbolje!
  • iMo: Sretan rođendan! : )
  • smayoo: Hvala! :)
  • Beli: Sretan rođendan dragi Smayoo, od srca...
  • Bertone: Sretan rođendan smayoo
  • smayoo: Hvala svima! :)
  • cariblanco: Sve najbolje Emile :)
  • Djuro genijalac: Sve najbolje!
  • Djuro genijalac: Pa kad prije, majkumu?!?!
  • Djuro genijalac: O, Emile, omatorilo se opet?!
  • Air: Smayo sretan rođendan!
  • zoranowsky: Sretan ročkas Smayoo!!! :)
  • Kloba: Uvijek kasno palim, pa ću i sada. Sretan ti rođendan, Smayoo! ;)
  • Gjuroo: Sretan rođendan, Smayooooo!
  • smayoo: Nemoj, previše je... :D
  • mbp2009: Doživio barem još toliko
  • mbp2009: Smayo sve najbolje
  • drpongrac23: Sretan rođendan Smayoo :) :) :)
  • smayoo: Hvala! :)
  • dpasaric: Sretan rođendan našem Smayootu! :)
  • Kloba: Ping, ne ljuti se. Samo sam napisao neki osobni dojam. Daleko sam ti ja od nogometnog znalca. Nitko ne spori šta si napisao. Samo mi je žao da barem nemamo dva kluba koja će se pošteno potući za titulu. Ako je četiri već previše. :)
  • cariblanco: MI Dinamo i BBB smo za Ukrajinu, zato morami s njima zajedno strahovati, da budemo vjerodostojni ;)
  • drlovric: Bilo bi jako lijepo da taj veliki klub izgradi stadion na koji smijes odvesti obitelj a da ne strahujes da ce vas kopati ispod rusevina :)
  • ping: ...i za kraj Dražan Jerković (rezerva Šuker). To su inače najbolji strijelci svjetskih prvenstva.
  • ping: @Kloba WTF Svugdje u svijetu se gleda veličina kluba po broju osvojenih trofeja samo se kod nas gleda po broju registriranih članova. Škorić, Belin, Pirić, Gračanin, Blašković, Brnčić, Gucmirtl, Rora, Čerček, Ramljak, Lamza i Gucmirtl. Ove nove, Boban, Prosinečki Modrić neću ni spominjat. Al kad si već spomenul Matošića i druge. Kralj, Hitrec, Mara Wolfl, braća Crnković, I za k
  • drlovric: Jbg odreza mi text :) Otvorite najbolje temu pod Razno...
  • drlovric: Ti moras biit clan Hajduka, placati godisnjun clanarinu (preko 120K ljudi trenutacno) da bi uopce imao sansu da kupis ulaznicu za utakmicu. I opet padaju serveri i 100 cuda. Brat iz DE i ja iz BiH otvorimo po par browsera, logiramo se na waiting list, cekas da upadnes u online sustav da bi kupio kartu. Vozis satima, dodjes na Poljud tamo tisuce ljudi iz Slavonije ili Hercegovine traze karte. Ne pi
  • Kloba: Kontiuitet igranja na dva kolosijeka, da nadopunim dubrovačkog kolegu. Znači da sadašnja velika četvorka (Rijeka i Osijek uz Dinamo i Hajduk) imaju roster da mogu igrati uredno utakmice utorak/srijeda pa subota/nedjelja
  • Kloba: Jbt. Imaju navijaču skupinu koja je stara koliko beogradski i zagrebački klubovi. Kada su ovi nastali pod današnjim imenima. To govori nešto. Šteta za takav klub da ima mutavu Upravu. A toliko jakih nogometaša je dao, zaista ne razumijem u čemu je fora da se ne može naći rješenje.
  • Kloba: Frane Matošić, Beara, i naravno Bernard Vukas...
  • Kloba: Potpuno se slažem sa m@xym-om. Jak Hajduk koji je da se ne lažemo veći klub od Dinama. Po meni najveći klub nekadašnje velike četvorke gledamo li kada je osnovan, da im je nuđeno da se uključe u Calcio, da im je nakon WWII nuđeno da budu vojni klub ali nisu htjeli seliti iz Splita pa je tek tada nastao Partizan...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

MacSlavko, Riba, Anonimci (332)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO