iMac 27" (2009) i OpenCore
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iMac 27" (2009) i OpenCore


30.07.2024 | 22:33
Vozi li još tko stari iMac 27" (koji ide do High Sierre) i da je uz OCLP išao na neki noviji sistem? Usko grlo je GPU koji nije Metal kompatibilan, pa to sve radi s improviziranim driverima, ali navodno je dosta upotrebljivo.

Je li se netko već igrao s tim ili opet moram ja?
31.07.2024 | 19:03
Ah Davore, imam 2 stara iMac-a iz 2008-e, 24" Intel Core 2 duo. Jedan kao svirač mjuze i gledanje filmova, u podrumu kad se skupi ekipa:) Drugi je u ormaru, u kutiji, nekada se samo zblesira ekran, pa nakon restarta opet radi.
Na oba je 10.11.6.
Koji mi je prvi korak, da i ja probam.
31.07.2024 | 20:55
Nemoj te 2008., to je prestaro ipak, probao sam s Mac minijem i radi to na kraju nekako, ali bude zaista presporo. Pokušat ću ja sutra s ovim 27" 2009. pa da vidimo konkretno, kupio sam jedan SSD samo za taj eksperiment.

Javim rezultate!
31.07.2024 | 21:26
A joj, u ovim mojim iMacovima su klasični hardovi od 320 GB. Nisam baš spreman ni sposoban ugrađivati SSD, vidim da je dosta pipkanja oko toga, a jako slabo vidim, imam šećernu bolest, nažalost
31.07.2024 | 21:35
A žao mi je odustati od njih, prodavao ne bih nikako, a ni poklanjao. Mislio sam da će koristiti naš sinčić od 7 god., ali on je htio PC, jer eto, svi u školi imaju PC. Naravno, Fortnite je glavni krivac za to.

Ali me svejedno zanima koliko se mogu obavljati svakodnevni "kućni poslovi" na starijem "neslužbeno" nadograđenom Macu.

Ta računala jednostavno traju i traju, a trenutno imam gdinu i pol dana star MBA M1 u osnovnoj konfiguraciji.
31.07.2024 | 21:37
Oni su super kao kućni MP3 sustavi, imam dva tako postavljena, to je gomila glazbe i lijepo se kontrolira, pogotovo kod modela koji su podržavali i daljinski upravljač.
02.08.2024 | 10:37
evo ja ali bar sam postavio pitanje sa novelom pod naslovom već ste mi pomogli pa nastavite

late 2011 prvi apple uređaj ikad imao je high sierra pa mi prodavač u garaži kao neznam pa sta cemo vamo tamo ja reko idem ja doma pa sam ja valjda stisnuo format da ne ponavljam kako sam naivan ali opet naučio sam sam od ničega pa sam na el capitanu sada.

mislim dns ili sutra optic po ssd, samo eto umjesto da gledam po youtubeu što i hoću htio bih staviti high sierru da li trebam opet sa usbom ili direkt skinem dmg. jer sam el capitan sa transmacom

prije par dana napravio te iz drugog pokušaja jer vrijeme u terminalu nisam vratio bio te wi fi off, no sada bih install dalje po redu pa ako imate link rađe vjerujem vama znalcima thx unaprijed no sada imam apple uređaj pa ne trebam transmac jel
03.08.2024 | 19:21
Evo, dužan sam feedback!

Uspio sam staviti Monterey na iMac 2009. Ne leti, ali radi prihvatljivo brzo za uredske i slične poslove. Metal aplikacije ne rade, pa očekivano niti Metal screen saver. No, vraćanje života jednom toliko lijepo složenom stroju s i danas odličnim monitorom vrijedi truda.

Dobro je pri ruci imati USB 2.0 hub radi tipkovnice i miša dok ne patchirate kextove za taj dio.

Da li ga dizati na Sonomu? Kažu mnogi da radi, ali hacknuti driveri su u tom slučaju u beti, pa navodno ima glitcheva. Za sada je Monterey sasvim ok, još uvijek je podržan od Applea.

Za one koji ne znaju, to je bila ona serija iMaca koja je imala dvosmjerni Mini DisplayPort, a to znači da na njega možete priključiti drugi Mac i koristiti ga kao lijepi 27" eksterni monitor.

Da stvar bude bolja - to radi čak i s novim M serijama MacBooka!
03.08.2024 | 21:25
svaka cast, zasluzen palac gore!
30.08.2024 | 23:56
Danas sam odradio i jedan Mac mini (late 2012), stavio sam SSD umjesto diska, upgradeao RAM na 16 GB i instalirao najnoviju Sonomu 14.6.1 i sve lijepo radi!
31.08.2024 | 00:09
jos jednom sve pohvale i jos jedan palac gore!
ja se razmisljam da stavim Monterey na Mac Mini 2010. god samo da vidim da ga memorijski nadogradim. malo se bojim da ce biti spor, ni sada sa High Sierra i 8 GB mem i SSD, nije nesto brz.
31.08.2024 | 17:26
dpasaric kaže:
Danas sam odradio i jedan Mac mini (late 2012), stavio sam SSD umjesto diska, upgradeao RAM na 16 GB i instalirao najnoviju Sonomu 14.6.1 i sve lijepo radi!

Svaka čast. Ja se bacam na 2011 27" prvo SSD ( ima 16 gb rama) pa onda neki noviji OS. Šta predlažeš?
31.08.2024 | 17:50
BigMac kaže:
dpasaric kaže:
Danas sam odradio i jedan Mac mini (late 2012), stavio sam SSD umjesto diska, upgradeao RAM na 16 GB i instalirao najnoviju Sonomu 14.6.1 i sve lijepo radi!

Svaka čast. Ja se bacam na 2011 27" prvo SSD ( ima 16 gb rama) pa onda neki noviji OS. Šta predlažeš?


Nemaš metal podršku, nije neka sreća s tim. Prvo bi trebao mijenjati grafu, a to je već malo skuplji projekt.
01.09.2024 | 08:26
Metal je problem za igre i 3D aplikacije, većina toga za normalno korištenje radi ok bez Metala, ali da, naravno da je ključno provjeriti da li aplikacije koje su ti bitne koriste Metal ili mogu raditi i bez naprednog GPU-a.

Strojevi gdje Metal ne radi su super za uredske poslove, surfanje, velikim dijelo za audio obrade, a dosta dobro rade i Photoshop, Illustrator i slični alati (kod PS-a se može isključiti GPU podrška i nije baš neka velika razlika u brzini).
01.09.2024 | 09:35
Šta je to "metal", i od koje verzije MacOS-a se počeo primjenjivati? Da li je tu riječ o nekoj vrsti "drivera"? Ne znam, pa pitam, a vidim da se često spominje ovdje na forumu.

Ako ima netko da mi što jednostavnije, kao laiku, objasni, bio bih zahvalan.
01.09.2024 | 21:28
Koliko sam ja skužio metal je mogučnost da ti program koristi i snagu grafičke kartice
03.09.2024 | 07:37
Metal je isto što i OpenGL ili na Windowsima DirectX - grafički podsustav operativnog sistema koji se oslanja na 3D hardver grafičke kartice.
03.09.2024 | 09:21
Hvala na odgovorima, sad mi je jasno.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 34 minuta
  • cariblanco: Zašto je anketa vezana na samo jedan proizvod ?
  • Bertone: Skrolaš prema dolje pa ti redom idu: Vikalica > Prijava > Prisutni jabučari > Novo na Jabučnjaku > Anketa ;)
  • MacSlavko: Gdje nađete tu anketu, bohtenće? Gledam već danima i nakako da je nabodem... ;-(
  • Borisone: E da, jučer potiho predstavljen novi iPad mini
  • Borisone: Bertone, PC je test razumijevanja. Ako je pitanje koji Mac koristitie, a odabereš PC, znači da ne čitaš pažljivo :-)
  • Zdravac: Ja sam očekivao da će biti nas više sa Macbook Air M
  • IgorD: Ja koristim 7 od 14, najbolje da ne diram ništa u anketi ;)
  • drlovric: Najvise nas ima Macbook Pro sa M procesorima. Iznenadjen sam iskreno, ali veliki umovi valjda slicno razmisljaju :D
  • Piko: ups, ..... tipfeler ... ali čak je o cool ovako ;)
  • Piko: M kao Mototola 680x0 :) ....
  • Bertone: ... iako bi ispravnije bilo Intel PC, AMD PC ili ARM PC ;)
  • Bertone: Anketa je diskriminirajuća jer se pod PC hardver navodi samo Windows PC, a ne i Linux PC pa molim ispraviti na Windows/Linux PC :D
  • Yonkis: Ajmo ispočetka sa anketom. :)
  • ZeljkoB: Anketa bi trebala biti multiple choice, osim ako se ne misli sto koristim upravo sada :)
  • Tito: S obzirom na broj glasova... 4 korisnika. Nije neka brojka.
  • drpongrac23: Iznenađuje me u anketi veliki udio Mac Studio korisnika
  • Gjuroo: Ankete na Jabučnjaku su mi oduvijek omiljeni dio. To je dio gdje netko zbilja želi čuti tvoje mišljenje :)
  • Bertone: Bio sam brzoplet i krivo kliknuo,... što sad?
  • Borisone: Nevalja jer je isključiva (samo jedan od ponuđenih izbora).
  • drpongrac23: Napokon nova anketa, nakon 100 godina, ali je zato izvrsna!!!!
  • Zdravac: a možda je car play jedinica bolja opcija
  • Zdravac: trajanje baterije nije bitno, biti će spojen sa punjačem
  • Zdravac: Ima li netko iPad mini viška da mu bezveze stoji? Trebao bih nešto da montiram na motor za navigaciju i da radi continuity funkcija
  • moragd: Mislio sam na atv plus.
  • moragd: Atv sa hrvatskim acountom? Imal neko info jel ce to raditi?
  • dpasaric: Nova anekta! :)
  • Kloba: Vidio sam to jutros. Reko neću staviti tu ako ispadne patka. Ipak, čini se da je ok izvor. Tko zna tko će završiti na giljotini zbog ovoga. Sjetćamo se pijanog vlasnika testnoga iPhonea 4 i kako je Jobs poslije tužo Gizmodo
  • kupus: Novi mb pro s m4 leakan [link]
  • Borisone: To je samo za fizičke osobe.
  • m@xym: Odnedavno znači prije par mjeseci. Ne pratim redovito njihove stranice, ali ne sjećam se da sam prošle godine to vidio. Radi se u njihovom "Easy upgrade" programu: [link]
  • Borisone: Ne tnam što je "odnedavno" ali u ožujku su mi javili da nude samo leasing preko Grenke.
  • m@xym: Borisone, to odnedavno nudi istyle.hr za Apple Watch, iPhone i Mac računala
  • kupus: tj ovaj [link]
  • kupus: [link]
  • kupus: evo borisone
  • Zdravac: Nisan sad isao provjeriti, ali zar nije Sancta Domenica iz ZG nudila?
  • Borisone: Za pravne osobe, a ne za fizičke osobe.
  • Borisone: Nudi li neka tvrtka u HR najam Mac računala? Nešto tipa mjesečno plaćanje, po isteku 2 ili 3 godine zamjena novim uz produženje ugovora.
  • marioart: photoshop za 89€, cijeli CC 430, paralels 60... hrpa nekih antivirusa... ja gledam na DE, mozda na US ima vise :) ... airpods pro 225€...
  • drlovric: Imal jos kakvih dobrih dealova za software, usluge i sl?
  • marioart: da se nadovezem... kako su sad Prime Days na Amazonu, moze se uzeti Family M365 na 15mj za 53€ ... ako nekome eventualno treba :)
  • smayoo: I ja kažem! :)
  • zoranowsky: Libre office FTW!
  • drlovric: Meni je jedna dobra dusa ovdje na Jabucnjaku poklonila MS Office. Neka bulk licenca je bila u pitanju, mislim nesto vezano za obrazovne ustanove. Radi godinama. Sad gledam ovu novu 2024. Skoro su pa identicne. Uopce ne znam niti sto je tu novoga :)
  • Borisone: Microsoft 365 Family (za 6 korisnika) je oko 60 eur kada je na akciji. A često je. Kupiš par komada i miran si par godina.
  • Zdravac: 150 € je ravno 2 godine pretplate na office 365, vjerujem da je to bolja opcija
  • drpongrac23: Ah, trebao je biti plačko!!!!
  • drpongrac23: @drlovric - ????????????????????????????????
  • drlovric: @drpongrac23: Kupujes? :)
  • Kloba: Jebote šta ove poplave rade po BiH, to je prestrašno... :(

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.96 Seconds

Provided by iJoomla SEO