26.03.2012 | 23:06
Elem, crko disk u Miniju. Nema veze, sve je na Time Machine backupu, na kućnom NAS-u.
Kupio drugi disk, zamijenio ga prema uputama na ifixit, svaka im dala!
Ubacio original DVD od Minija (10.6.3), bootao. Odabrao restore from Time Machine backup iz menija Utilities.
Međutoa, naravno, Mac ne vidi taj mrežni drive gdje mu je backup... jer se ne radi o direktno priključenom vanjskom disku niti o Apple Time Capsule.
I što sad? Ništa. Malo terminala. Prava poslastica za jednog unix freaka, ali nije preteško ni za prosječnog Mac korisnika. Bitno je samo znati fizičku IP adresu svog kućnog NAS-a (dakle ne nešto kao mojnas.doma.lan, nego nešto kao 192.168.1.9).
Elem, najprije uspostavimo LAN konekciju na Macu koji se bootao s install DVD-a (pretpostavljam da je s Lionom slično nekako, samo što se boota s neta, valjda, pa LAN konekciju i internet konekciju treba uspostaviti odmah kod paljenja).
Da bi provjerili da li je mreža živa, imamo pod Utilities Network Utility. Otvorimo ga i pomoću ping pokušamo doći do našeg NAS-a (upišemo njegovu fizičku adresu i kliknemo PING).
Ako to radi, otvorimo Terminal.
Najprije kreiramo mount point za mrežni volume:
onda mountamo mrežni drive:
mount -t afp afp://user:pass\@192.168.1.9/sharename /Volumes/NAS
razmaka između "user:" i "pass" ne smije biti - to jabučnjak sam ubacuje jer misli da je ovo drugo E-mail adresa
umjesto user i pass upisujemo username i password koji od nas traži NAS kad mu pristupamo preko mreže. Ako ne traži ništa, onda izbacujemo i jedno i drugo, i dvotočku između, i monkey iza
umjesto sharename upisujemo ime sheranog mrežnog foldera na NASu kojeg je inače TimeMachine koristio za svoj backup
Sada je mrežni resurs mountan na Darwina, ali Finder to još ne zna.
Da bi mu to rekli, najprije moramo izvući jedan podatak.
dobijemo dosta ispisa, gledamo retke koji počinju s
***Disk Appeared ('nešto', mountpoint: 'neštodrugo'...)
zanima nas onaj redak gdje za mountpoint piše /Volumes/NAS. Za taj redak pročitamo što piše u prvim navodnicima nakon zagrade. I onda kažemo Finderu da tome pristupi:
disktool -m toštosmogorepročitali
Trebali bi dobiti poruku nešto kao "successfully mounted" i onda možemo zatvoriti Terminal.
Možda će se pobuniti da je disktool obsolete i da treba koristiti diskutil. To se isto može, ali sintaksa je drugačija, treba proučiti man pages. Međutim, moralo bi raditi i s disktool.
Nakon toga bi u onom prozoru gdje je prije pisalo "Searching for backup volumes" trebao biti prikazan TM backup s NAS-a. Odaberemo ga i idemo dalje.
Možda još problem bude u tome što ne nalazi novougrađeni hard kad treba odabrati kamo se radi restauracija backupa. To je vjerojatno zato što je hard disk friški iz kutije i nije još formatiran ni particioniran. Pod Utilities ima Disk Utility gdje se novi disk može particionirati i formatirati (erase). Nakon toga će automatski biti mountan pa ćemo ga vidjeti u izboru diskova za restore.
I nakon toga preostaje samo čekanje... Evo, kod mene kaže: restoring files (9,4%) 3 hours 25 minutes remaining...