Objective C početnik, par pitanja
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Objective C početnik, par pitanja


29.11.2010 | 22:36
Dakle nedavno sam počeo s programiranjem i to odmah na macu pa bi vas molio da mi odgovorite na nekoliko pitanja:

1) Da li je uopće normalno da počnem odmah u Objective C ( x code) jeziku ili bi trebao prije savladati neki drugi programski jezik da bi mogao normalno učiti u Obj C u ?

2) Koje bi mi knjige preporučili s obzirom na to da namjeravam raditi u cocoai neke 2D igrice i ostale jednostavnije aplikacije za iphone

3) Koja je razlika između C++ i Objectiv C jezika i mogu li učiti za Objective C iz C++ knjiga, jer ima literature na hrv iz C++a pa mislim da bi mi malo brže išlo učenje.
29.11.2010 | 23:00
1) Da li je uopće normalno da počnem odmah u Objective C ( x code) jeziku ili bi trebao prije savladati neki drugi programski jezik da bi mogao normalno učiti u Obj C u ?

Obj C je nadgradnja (superset) običnog C-a. Slobodno možeš krenuti odmah učiti njega, donekle ćeš si pojednostavniti život, a po putu ćeš naučiti dovoljno C-a da možeš, po potrebi, switchati u običan C ili neki drugi jezik na bazi C-a.

2) Koje bi mi knjige preporučili s obzirom na to da namjeravam raditi u cocoai neke 2D igrice i ostale jednostavnije aplikacije za iphone

U ovom threadu imaš više o knjigama i video tutorialima. S obzirom da krećeš od Obj C, topla preporuka za Kochanovu "Programming in Objective-C 2.0" - idealna je za takav pristup.

3) Koja je razlika između C++ i Objectiv C jezika i mogu li učiti za Objective C iz C++ knjiga, jer ima literature na hrv iz C++a pa mislim da bi mi malo brže išlo učenje.

Ne možeš učiti Obj C iz C++ knjiga. To su dva svijeta. Najveća razlika je u sintaksi, a sitnih (ali bitnih) razlika ima toliko da ih nema smisla nabrajati kao odgovor na ovo pitanje jer ti kao početniku neće puno značiti. Ali ako te baš zanima, imaš ovdje lijepi sažetak.
  • Law
  • Korisnik
  • 6
30.11.2010 | 12:41
Osim što ti je GP () napisao ja bih još dodao da na iTunesU imaš predavanja sa Stanforda vezano na iPhone development pa gledajući ta predavanja možeš dosta naučiti, ja baš pratim predavanja ove jeseni (fall 2010).
  • User
  • Posjetitelj
30.11.2010 | 14:15
Samo da se još nadovežem - zaobiđi C++ u širokom luku - više će ti odmoć nego pomoć u ovom slučaju. Ako već hoćeš dobru podlogu za znanje Objective C-a onda nauči prvo osnove standardnog C-a, onoga bez "++". U jednoj od knjiga koje sam naručio, "Cocoa Programming For Mac OS X", trebala su samo dva poglavlja da se poznavatelju C-a objasni Objective-C, što naravno zahtijeva od tebe da prethodno znaš C i principe objektno orijentiranog programiranja.

Ako ne znaš ništa o C i OOP (a dodatna je komplikacija što C nije objektno orijentirani jezik) i nemaš vremena to postepeno naučit, vjerojatno iz "Programming in Objective-C 2.0" možeš dobit sve što trebaš kao što ti je Djipi preporučio. Ja nisam uzimao tu knjigu pa ti ne bih znao reć
07.12.2010 | 02:35
Ljudi hvala svima na odgovorima !
Počeo sam lagano raditi po knjizi i radim lagano u cocoa-i uz pomoć tutorijala s youtubea, pa me zanima ima li negdje izlistano sve te funkcije,atribute,naredbe koje mogu upisati u kodu jer ima mali milijun svih tih "poziva".
Npr. kad sam radio animaciju slika u cocoi po jednom tutorijalu morao sam pozvati: ImeObjekta .animationImages, .animationDuration , .animationRepeatCount ,startAnimation itd.
i tako za svaku aplikaciju koju radim ima masu tih izraza koje moram upotrijebiti, a ne mogu ih nikako znati sve u svakom trenutku pa se pitam ima li kakva pomoć za to(tipa u nekom dokumentu ispisane i objašnjene sve naredbe) da se mogu malo "osamostaliti" od tutoriala i pokušati nešto sam napraviti, a ne da svako malo tražim naredbe na sto izvora a na kraju pola toga ne nađem.
P.S. znam da mi je informatičko izražavanje koma, ali nadam se da ste razumili što pitam
07.12.2010 | 09:37
Kad si u Xcodeu, klik na Help, pa Developer Reference. Tamo ti je na raspolaganju jedno milijun stranica dokumentacije. Da se ne gubiš nepotrebno, koristi pretraživač (rubrika gore desno, s povećalom) i u njega upiši što te zanima, npr. "animation images".

Druga je mogućnost u samom editoru source codea. Utipkaj ime funkcije ili metode ili propertyja koja te zanima, selektiraj utipkano i onda pomoću cmd+ctrl+? pozovi kratki podsjetnik
07.12.2010 | 21:47
i tako za svaku aplikaciju koju radim ima masu tih izraza koje moram upotrijebiti, a ne mogu ih nikako znati sve u svakom trenutku pa se pitam ima li kakva pomoć za to(tipa u nekom dokumentu ispisane i objašnjene sve naredbe) da se mogu malo "osamostaliti" od tutoriala i pokušati nešto sam napraviti, a ne da svako malo tražim naredbe na sto izvora a na kraju pola toga ne nađem.

Smayoo te uputio u pravom smjeru, ali u novijim izadnjima Dev Toolsa Apple je malo "pretumbao" dokumentaciju pa je po novom "Developer Reference" postao "Developer Documentation" i do njega vodi alt+cmd+?. Spomenuti ctrl+cmd+? otvara Quick Help koji u vlastitom prozoru sažeto lista sve bitno što se odnosi na riječ u kojoj se trenutno nalazi tekstualni kursor (u Xcodeovom editoru). Dakle, ako je kursor negdje unutar riječi "NSView", Quick Help će prikazati informacije koje se odnose na NSView. Kako mičeš kursor i prelaziš na nove riječi, mijenjat će se sadržaj Quick Helpa. Koliko god se čini korisnim, zna biti iritantno nakon nekog vremena.

Utoliko je jedan od tvojih najboljih Xcode prijatelja alt+cmd i dvoklik na bilo koju riječ u kodu. Primjerice, držiš alt+cmd, dvoklikneš na "NSView" (ne moraš ništa prethodno selektirati, samo dvoklikni - mouse pointer se, nakon što pritisneš alt+cmd mijenja u crni križić) i otvorit će se Developer Documentation prozor, a njemu će biti prikazana dokumentacija za NSView (Class Reference).

No, na stranu shortcuti, čini mi se da pravi problem (po običaju) leži u nekom od prethodnih koraka - kako uopće znati što i gdje tražiti?

Kad radiš po tutorialu pa samo poželiš nešto dodati, put do informacije je lakši - kao što je Smayoo napisao, u Searchu Developer Documenationa upišeš ključnu riječ (vjerojatno neku koju već imaš u kodu) i možda već iz prvog pokušaja dođeš do odgovarajućeg dokumenta odnosno informacije u njemu (primjerice, neke druge metode koju možeš pozvati na istom objektu).

Međutim, takav princip, koliko god "savršeno" funkcionira kod učenja, u praksi zapravo nije primjenjiv jer najčešće nemaš pojma što zapravo moraš tražiti (ne znaš ključnu riječ).

Cijeli problem (u smislu "pogađanja" koju metodu možemo pozvati na kojem objektu) se vrti oko toga da prvo moramo biti načisto sami sa sobom što zapravo radimo. Koliko god zadatak pred nama izgledao komplicirano, možemo ga (i moramo) raščlaniti na manje dijelove pa tako možemo i prije nego što krenemo programirati "cijeli program" znati da negdje u programu, primjerice, "moramo prikazati sliku". Potom dokumentaciju čitamo tražeći odgovor na pitanje "kako prikazati sliku?".

Gdje pronaći odgovor na to pitanje?

Appleova dokumentacija prilično je kaotična (pogotovo za početnike). Sadrži preko 3.000 dokumenata koji se često mijenjaju i stalno dolaze novi. Naučiti ih napamet definitivno nije opcija. Srećom, svaki dokument osim naslova ima 3 korisna "taga" (Resource Type, Topic i Framework) koja možemo koristiti za ih sortirati i/ili filtrirati.

Resurce Type je trenutno najmanje bitan, ali vrijedi znati koji sve postoje. Getting Started je uvijek dobar početak pa tako ako je cilj prikazati sliku, možemo kliknuti na Topic (Home/Mac OS X Core Library, ako programiramo za Mac ili Home/iOS Library, ako programiramo za iOS uređaje) "Graphics & Animation" (jer "prikaz slike" očito ne spada u "Security" topic) i u njemu, koristeći polje za pretraživanje/filtriranje dokumenata upisati "getting started" - izbor će se svesti na jedan dokument: "Getting Started with Graphics & Animation". On nam daje svojevrsni overview, odnosno objašnjava nam što uopće sve imamo na raspolaganju i kako su zamišljeni koncepti. Dokumenti tipa "Guides" (konkretnije, Programming Guides) objašnjavaju kako iste te koncepte pretvoriti u konkretan kod. U njima već nailazimo na različite tipove objekata i pozive metoda i nakon toga imamo na raspolaganju dva smjera - primjere (Sample Code) i reference (Reference) - pri čemu su reference uvjerljivo najkorišteniji dio dokumentacije jer ćemo im se stalno vraćati.

Tek nakon nekog vremena, kad svladamo osnovne koncepte i proučimo Programming Guideove, znat ćemo kako stvari funkcioniraju pa nam najviše pomaže onaj alt+cmd dvoklik koji otvori stranicu dokumentacije konkretne klase - i u njoj (obično) tražimo konkretnu metodu.

Nerijetko programeri pokušaju preskočiti "širu sliku" (koncepti) i žive u uvjerenju da će im reference klasa biti dovoljne. Uz puno sreće, i budu im dovoljne, ali takvi programeri obično štošta rade suboptimalno jer im se nikad nije dalo proučiti koje im mogućnosti uopće nude raspoloživi APIji - i nerijetko u vlastitom kodu otkrivaju toplu vodu pišući kod koji je već odavno napisan, samo "spava" u njima nepoznatom APIju. Dio problema je svakako i u tome što APIja ima 1.500+.
05.07.2011 | 00:13
Ova Stanford predavanja su božanstvena, savrsena za one koji tek ulaze na platformu jer se u biti na predavanjima u grubo vidi sto se moze na iOS-u radit. Ljubomoran sam na tu Stanford ekipu
03.08.2011 | 12:57
Ili, ako želiš, investiraj malo novaca, i za šaku dolara možeš naučiti dosta toga, pomoću video tutoriala sa lynda.com
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 37 minuta
  • JOHN: Počivao u miru Božjem :(
  • Borisone: U oglasniku mini Pro ako nekog zanima.
  • Gjuroo: Počivao u miru.
  • smayoo: Ode nam Papa Franjo, na Uskrsni ponedjeljak. Počinak je zaslužio, i više od toga. Neka se Crkvi primi barem nešto od njegovog nasljeđa.
  • VanjusOS: Sretan Uskrs!
  • Damirst: Srstan Uskrs!
  • smayoo: Sretan Uskrs svima! :)
  • Tomek: Sretan Uskrs !!
  • ping: Sretan Uskrs
  • dpasaric: Mira i ljubavi! :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs svima!
  • Zdravac: Sretan Uskrs!
  • drpongrac23: Sretan Uskrs svima koji slave!
  • Tomek: sad dok se ja ponovo uštekam u MACOS sustav, imat ću pitanja pa ću biti malo dosadniji :D
  • Tomek: Hvala svima... Kakav je stroj, računam s njime barem 10 godina...
  • dpasaric: Welcome back! :)
  • smayoo: Eeeej, Tomek! :)
  • Zdravac: Tomek, dobrodošao nazad! Nek te dobro i dugo služi! :)
  • Tomek: Eto nakon dugo godina, ponovo na Macu... Pozdrav svima
  • Borisone: Rekao političar i otišao krkati s generalima dok je vojska na paštetama i prekuhanim jajima.
  • Junuz: ko nehrani svoju vojsku hraniće tuđu
  • Yonkis: Apple Maps kamera naprtnjača: [link]
  • m@xym: ...nikakvu vojnu naobrazbu.
  • m@xym: Za dva mjeseca možeš naučiti rukovati pješačkim naoružanjem (od rastavljanja, sastavljana i čišćenja, do toga kako ga otkočiti, zakočiti, napuniti, sve do pucanja). Čovjek koji nema nikakvu vojnu naobrazbu, je glineni golub u slučaju rata, osoba koja je dva mjeseca nešto učila, i naučila, svakako nije. Zamisli koliko bi tek žrtava bilo da nitko od ljudi sa kojima si bio nije imao
  • Maxxy: Mi imamo malu aktivnu podobnu vojsku. A za 2 mjeseca će samo naučiti biti lijepa meta na ratištu. Proveo sam u ratu malo manje od 5 godina, i sve što ću još reći na ovu temu je da smo imali više žrtava od neznanja (igranje sa raznim zanimljivim spravicama i puškama) nego od neprijatelja! Srećom u ono vrijeme nije bilo dronova!
  • drlovric: Ja sam bio 10-11 mjeseci cini mi se. Pola vremena smo aktivno nesto ucili, pola smo ribali hodnike, kupili lisce i smarali se po vojarni. Ja sam bio 11107 (prepisali JNA VES oznaku) vojna policija, antiterosticke aktivnosti.
  • drlovric: Nekakav ustroj sa 3 mjeseca temeljne obuke da vojnik zna koirsititi pusku i kretati se unutar svoje formacije je bolje nego nista. I mozda neki modus za dodatna 2-3 mjeseca specijalisticke obuke tko to zeli. Kao neki vid nadgradnje znanja.
  • m@xym: Mi to (malu sposobnu aktivnu vojsku) već imamo. Ovih 2 mjeseca je sasvim dovoljno da mladići nauče osnove baratanja oružjem.
  • Maxxy: Vojnirok od 2 mjeseca je sprdnja. Ili lupite godinu dana, ili financirajte malu sposobnu aktivnu vojsku. Ovako se samo bacaju novci bez ikakve koristi
  • Yonkis: A što ne otvorite temu nego ovdje tipkate :)
  • Szguri: Ono što želim reći je da ljudi mogu živjeti nevjerojatno sigurne i udobne živote zato što je njihova država spremna za loše scenarije.
  • Szguri: nego zato što razumiju geografiju i povijest Rusija im je susjed, a povijest nije bila blaga. Isto sa Švicarskom: poznata po neutralnosti, ali izuzetno utvrđena i uvježbana. Država je doslovno dizajnirana tako da invazija bude noćna mora. Njihova neutralnost nije pasivna čuva je disciplina i spremnost.
  • Szguri: Osobno ne shvaćam naivnost toga da se ignorira činjenica da je rat i sukob odnosno mogućnost istog nešto što je ljudska slika i prilika od pamtivijeka. Možeš biti i spreman i miroljubiv, Švedska i Finska, primjerice, zadržale su ozbiljne obrambene kapacitete čak i tijekom mirnih vremena. Finska ima obvezni vojni rok i ogromne pričuvne snage, ne zato što su agresivne, nego zato što raz
  • Szguri: Pozdrav svima, čisto da se nadovežem na vruću temu. Kao netko tko je također bio u vojsci i imam raznog iskustva po tom pitanju.
  • drlovric: Bio sam u istoj misiji kao i profesionalni hrvatski vojnici. Nisam bio terorista niti neki placenik koji je isao da nanosi zlo ljudima tamo.
  • drlovric: Ja sam u pustinje isao po pare. Kao da je to neka tajna :) Nisam tamo bio iz uvjerenja ili nekih ideala, kao ni 95% ostalih ljudi.
  • JOHN: i odlučuje o tuđem mesu. Ja ako imam osjećaj braniti svoj dom i obitelj, to ću po inerciji napraviti, a ne da mi tamo neki kozojeb docira koji u backgroundu zgrče pare dok preslaguje pijune po karti a u pauzama vrti sa ratnim profiterstvom
  • JOHN: pustimo pojedince neka misle i idlučuju za sebe, a ne nekome da se hvali tuđim tijelom(mesom)
  • JOHN: Ako se granatiranje Zagreba ili recimo razvaljivanje Valpova smatra ulazak neprijatelja, onda jesam. I ne pričam drugačije od onoga što ti pričaš, nego samo kažem da netko okreće dobru lovu na tuđoj patnji. Ali kad me već potežeš za jezik…..daj me podsjeti kakve veze ima Afganistan i slične lokacije na kojima si radio s ulaskom u tvoj grad. Ponavljam, ja jedam za obuku i spremu, ali
  • drlovric: Da bi se ti u svojoj drzavi osjecao sigurno. Skupa sa svojom obitelji.
  • drlovric: Nisi srecom doziivo kako izgleda kada ti nepoznati naoruzani ljudi udju u grad/selo. Inace bi pricao drugacije i borio se za to da ti drzava ima najjacu mogucu vojsku.
  • drlovric: Vatrogasac treba alat za svoj posao. Ako ne ugasi pozar ljudi ginu. Vojnik treba alat za svoj posao. Ako vojnik ne odradi svoj posao, ljudi ginu. Jednostavno je.
  • JOHN: Vatrogasac neće nikoga ubiti brentačom ili recimo bocom kisika
  • JOHN: Pa uvijek je sporna kad je u pitanju ljudski život
  • drlovric: ne znam zasto je nenormalno to ocekivati. Nece ni vatrogasac gasiti pozar bez opreme, ali samo je za vojsku uvijek sporna svaka nabavka. Osim kad te napadnu pa kad radi guza od straha :)
  • drlovric: oni koji su spremni da riskiraju zivot, treba da imaju sve sto bi im u toj borbi pomoglo, da soase drzavu svih nas i ostanu zivi ako je moguce :)
  • drlovric: Ja sam kazem da sutra CG, SR, HU, IT napadne HR, ja bi za 3 dana bio na prvoj crti. Ako sam ja voljan braniti tu drzavu i riskirait svoj zivot, normalno je da ocekujem da ta drzava ima sanitet, ili helikopter da me spasi ako negdje krvarim. Ili da ima topnistvo, avione, obucene vojnike/ljekare/informaticare. A imati sve to je proces koji trazi vrijeme, pare i znanje. Ne treba svi ni da ratuju, ali
  • JOHN: :)
  • Bertone: Ak netko iz SOA-e sad čita Jabučnjak, još bu zaključio da je drlovric švercer oružja :D

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, ammadeus, imenso, MacSlavko, Riba, vuzem, Anonimci (1021)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO