Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


24.10.2024 | 15:20
Da se sad ne pogubim u citatima, ne slažem se da su čak i najnoviji motori baš tako dobri da iz auspuha izlazi samo topli zrak i CO2. Prvo, na Euro 6 motoru se u STP ne da izmjeriti emisije jer je auto u leru. U nepovoljnim stvarnim uvjetima rada (kretanje na semaforu) te emisije mogu biti i do 100x veće. Osim toga, na ulicama su TISUĆE auta koji ispuštaju plinove SATIMA i danima. U nepovoljnim vremenskim prilikama (nizak atmosferski tlak, bez strujanja zraka) ti se otrovni plinovi skupljaju i njihova koncentracija kumulativno raste.

S kupusovom tezom "ako želiš čisti zrak, idi onda pješice" se slažem, na način da onda kažemo - OK. Od sutra zabranjen promet svim ICE vozilima po širem centru Zagreba, osim autobusa i taxija. Svi lijepo pješke, biciklom, romobilom, ZETom. Ali SVI. Jer reći "ako ne želiš zagađivati, idi pješke (a meni se fućka pa ja neću)" - hm...? Stvarno?
24.10.2024 | 15:55
smayoo kaže:

S kupusovom tezom "ako želiš čisti zrak, idi onda pješice" se slažem, na način da onda kažemo - OK. Od sutra zabranjen promet svim ICE vozilima po širem centru Zagreba, osim autobusa i taxija. Svi lijepo pješke, biciklom, romobilom, ZETom. Ali SVI. Jer reći "ako ne želiš zagađivati, idi pješke (a meni se fućka pa ja neću)" - hm...? Stvarno?


Prvi potpisujem, to je zapravo i budućnost po meni, nevezano za ekologiju. Općenito smatram da je budućnost unutar gradskog prometa razvoj javnog prijevoza, a ne proširivanje prometnica.
24.10.2024 | 16:13
smayoo kaže:
... Od sutra zabranjen promet svim ICE vozilima po širem centru Zagreba, osim autobusa i taxija...


@smayoo, jutros idem na posao i stanem na križanju Selske i Zagorske na crveno, ispred mene dva auta, desno od mene tri auta i još dva iza mene,.. i znaš što, ja jedini nisam bio taxist
24.10.2024 | 16:49
kupus kaže:
smayoo kaže:

S kupusovom tezom "ako želiš čisti zrak, idi onda pješice" se slažem, na način da onda kažemo - OK. Od sutra zabranjen promet svim ICE vozilima po širem centru Zagreba, osim autobusa i taxija. Svi lijepo pješke, biciklom, romobilom, ZETom. Ali SVI. Jer reći "ako ne želiš zagađivati, idi pješke (a meni se fućka pa ja neću)" - hm...? Stvarno?


Prvi potpisujem, to je zapravo i budućnost po meni, nevezano za ekologiju. Općenito smatram da je budućnost unutar gradskog prometa razvoj javnog prijevoza, a ne proširivanje prometnica.


Upravo tako. I ja potpisujem. Jbt te promet i prometno rješenje kad mi od Knežije do Borongaja treba min 40min autom. Stanem na romobil ili sjednem na motor i za 15-25 min pređem tu relaciju, ovisno što vozim. Vozači su danas postali teški degenerici, fakat ne kužim što je u glavama. Polovici bi oduzeo vozačke samo zbog kriminalne vožnje, a ostaloj polovici bi pola njima oduzeo vozila jer im je dosadno u životu pa se eto đirakaju
Nekad se pitam koji k… ti ljudi rade u životu kad se po cijele dane vozakaju!? Kakva su to radna mjesta? Fakat bi netko od novinara trebao napraviti neku detaljnu višetjednu anketu na semaforima, od 8 do 16h, koja bi sadržavala pitanja vezano na svrhu trenutne vožnje.
24.10.2024 | 17:06
JOHN kaže:
Fakat bi netko od novinara trebao napraviti neku detaljnu višetjednu anketu na semaforima, od 8 do 16h, koja bi sadržavala pitanja vezano na svrhu trenutne vožnje.


Mene da tvoj novinar to pita, ja bih mu odgovorio:

Ustanem oko 9, pola 10. Odem autom na kavu, pa negdje na dorucak. Onda do nekog ducana pokupujem sto treba. Pa zujim po gradu (autom) ako imam nekih obveza/sastanaka i onda oko 1 popodne natrag doma. I moj radni dan, u biti, tek tada pocinje.

Ne radimo jbg svi od 8-4

I na pamet mi ne pada glavu izgubiti na onom elektro prdavcu na dva kotaca. Sve te ratove sam uspjesno prezivio i poginuo radi ekologije. Budi realan
24.10.2024 | 17:38
kupus kaže:
smayoo kaže:

S kupusovom tezom "ako želiš čisti zrak, idi onda pješice" se slažem, na način da onda kažemo - OK. Od sutra zabranjen promet svim ICE vozilima po širem centru Zagreba, osim autobusa i taxija. Svi lijepo pješke, biciklom, romobilom, ZETom. Ali SVI. Jer reći "ako ne želiš zagađivati, idi pješke (a meni se fućka pa ja neću)" - hm...? Stvarno?


Prvi potpisujem, to je zapravo i budućnost po meni, nevezano za ekologiju. Općenito smatram da je budućnost unutar gradskog prometa razvoj javnog prijevoza, a ne proširivanje prometnica.


Drago mi je da se onda ipak slažemo. Već sam više puta ovdje pisao o tome kako je budućnost gradskog prometa u autonomnim električnim vozilima (robo-taxijima, kako reče Rimac ).
24.10.2024 | 18:54
Da u pravu ste obojica, onda još negdje i stigneš, pa tražiš parking 10 minuta kružeći okolo. Trebalo bi veći dio centra grada zatvoriti za sav promet, osim javnog.
24.10.2024 | 19:08
Da u ZG smanjiš broj Taxi vozila za 90%, znači na razinu od prije što ja znam 5-6 godina, gužve bi bile manje (a i zagađenje),... danas je valjda svako treće ako ne i drugo vozilo u vrijeme kad ja najčešće vozim - Taxi (napisao sam u prethodnom postu, šest komada na semaforu i ja, bilo je 5:25 ujutro), a ti stanu gdje i kad hoće (zaustave i uspore ionako zagušen promet), vole i biciklističke staze i nogostupe/pješačke prijelaze za zaustavljanje/parkiranje na par minuta, voze po tračnicama kao i tramvaji iako sav drugi promet osim tramvaja ide u suprotnom smjeru, vrh idiotarije i bezobrazluka kojeg sam nekidan vidio je kad je lik sa taksijem ušao u okretište tramvaja na Črnomercu, stao ispred kioska Tiska, iz vozila izašao putnik, otišao po cigarete i vratio se u taxi koji je onda napravio krug po tračnicama terminala, izašao iz terminala i odvezao barabu dalje,... tako da se slažem s vama da se ukine privatni prijevoz ako će to uključiti i micanje taxi vozila,... do tada, dok me svaka šuša za volanom taxia hebe u zdrav mozak svaki dan, žalim samo što nisam umjesto Kuge kupio Raptora sa brdom bull barova

Sad kad sam iznio svoju frustraciju na taxi vozila koje neki zazivaju, prekjučer dedo&medo objavio članak na temu auta pa koga zanima, evo
24.10.2024 | 19:32
drlovric kaže:
JOHN kaže:
Fakat bi netko od novinara trebao napraviti neku detaljnu višetjednu anketu na semaforima, od 8 do 16h, koja bi sadržavala pitanja vezano na svrhu trenutne vožnje.


Mene da tvoj novinar to pita, ja bih mu odgovorio:

Ustanem oko 9, pola 10. Odem autom na kavu, pa negdje na dorucak. Onda do nekog ducana pokupujem sto treba. Pa zujim po gradu (autom) ako imam nekih obveza/sastanaka i onda oko 1 popodne natrag doma. I moj radni dan, u biti, tek tada pocinje.

Ne radimo jbg svi od 8-4

I na pamet mi ne pada glavu izgubiti na onom elektro prdavcu na dva kotaca. Sve te ratove sam uspjesno prezivio i poginuo radi ekologije. Budi realan


Nije prdavac za nesposobne s dvije lijeve, a taj isti mene odveze na vrijeme kad ja hoću i u koliko hoću, pa eto ne ovisim o zujatorima od 8 do 16 kojih u zadnjih par godina ima ko dreka. Tako da se ti okani tih prdavaca jer ima ona opće poznata…..nije žvaka za seljaka. Neki nisu rođeni za 4 kotača, a dva su takvima uglavnom misterij ili trenutak odluke za suicid…..ako me razumiješ. Nemoj ovaj komentar osobno shvatit, to je moje opće promišljanje na one s dvije lijeve ili suicidalne osobe.
24.10.2024 | 19:41
@Bertone uz zvijeri s bull barom bi dodao i ophodnje s palicama. Ko shebe, odmah po tamburi, bez razgovora. Odmah si zamišljama scenu kako se iz kaosa stvaraju ravne linije…..ta disciplina. No ipak, probudim se, sjednem na motor ili na tog užasnog električnog prdavca i jednostavno idem dalje
24.10.2024 | 19:54
Romobil mi ima premale kotače za naše pokrpane nogostupe, s druge strane vozio sam custom složen Oset 20R i to je brutalno, da imam trenutno par tisuća eurića viška udomio bi jednoga
24.10.2024 | 20:16
@John:

Neka meni moje dvije lijeve a ti budi ultra ekoloski osvijesten, ako te to raduje Ja ne osudjujem ljude koji to rade. Svako ima svoje razloge, i nema veze koliko god meni retardirano bilo vidjeti ljude od 100kg na ta dva tockica.

Ja osobno se ne bojim se da cu poginuti sto ne znam voziti to nakaradno prijevozno sredstvo vec sto ne znam kud bi ga vozio. I sta bih s njim kad stignem na odrediste? Sve oko tih romobila mi je tlaka.

Nit mi s vozi prometnicom da me neko opali i ubije, nit mi se vozi biciklistickom stazom kojih nemam previse, niti trotoarima da ugrozavam pjesake koji setaju i ne zele mene besumnog iza svojih ledja.

Ne vozi mi se romobil ni po kisi, ni po suncu, ni po snijegu, ni po hladnom vremenu, ni po magli, ni po nikad...
24.10.2024 | 20:39
Al ja nisam ništa od toga o čemu pričaš. Niti imam 100kg, imam 83kg, niti mi je ekologija na prvom mjestu(na prvom mi je moje dragocijeno vrijeme, a ekologija se lijepo uklopila), ne vozim ga po kiši, a snijega ionako nema godinama.
Vozim ga kada mi uvjeti odgovaraju, uglavnom sam na nogostupu uz Zagrebačku av. gdje skoro pa nema ni psa, uglavnom piče biciklisti i prdavci, a na biciklističkim stazama su biciklisti uglavnom brži od mene jer voze i preko 30km/h. Toliko o tome tko je koliko opasan. Biciklisti ili ti električni prdavci?!
Peace
Da se ne zavaravamo, nije ništa za dvolijeve i kamikaze, a sve je za normalne…..počevši od žlice za juhu pa eto i do prdavca kako ih ti zoveš
  • Air
  • Korisnik
  • 70
24.10.2024 | 20:42
Kada dođu robotaksiji barem od njih neće biti kaubojskog zaustavljanja na zebrama, prije raskrižja, i sličnim nedozvoljenim mjestima za potrebe izlaza i ulaza putnika.
24.10.2024 | 20:48
Bertone kaže:
Romobil mi ima premale kotače za naše pokrpane nogostupe, s druge strane vozio sam custom složen Oset 20R i to je brutalno, da imam trenutno par tisuća eurića viška udomio bi jednoga


Slažem se oko kotača, ali za moje potrebe i rutu dovoljan je ovaj koji imam i taj klizi po relativno dobrom asfaltu.
Mada i ja ponekad maštam o nekom s duplom suspenzijom i 2x1kWh+ , čisto da si malo guštam u kontroliranim uvjetima.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 32 minuta
  • Yonkis: New Mac announcement incoming [link]
  • vicko: Pozdrav, prodajem Apple Watch 8 novi samo je kutija otvorena. Oglas je u oglasniku pod iUređaji pa ako nekoga zanima neka se javi, vjerujem da ćemo se dogovoriti ;-)
  • stefanjos: ekipa forum iParty2024
  • smayoo: Piši u forum
  • 1v@n: Imam glup problem i vjerojatno znam odgovor, ali da svejedno pitam. Razlog zašto mi Thunderbolt 2 na HDMI ne radi na Mac Pro 2013 koji je na Sequioa je zato što su računali da nitko s TB2 neće koristiti nepodržani OS? Bootcamp windowsi mi rade normalno, OSX daje samo crnu sliku? Jel ima rješenja da iskoristim 60Hz, jer HDMI daje max 30?
  • cariblanco: Zašto je anketa vezana na samo jedan proizvod ?
  • Bertone: Skrolaš prema dolje pa ti redom idu: Vikalica > Prijava > Prisutni jabučari > Novo na Jabučnjaku > Anketa ;)
  • MacSlavko: Gdje nađete tu anketu, bohtenće? Gledam već danima i nakako da je nabodem... ;-(
  • Borisone: E da, jučer potiho predstavljen novi iPad mini
  • Borisone: Bertone, PC je test razumijevanja. Ako je pitanje koji Mac koristitie, a odabereš PC, znači da ne čitaš pažljivo :-)
  • Zdravac: Ja sam očekivao da će biti nas više sa Macbook Air M
  • IgorD: Ja koristim 7 od 14, najbolje da ne diram ništa u anketi ;)
  • drlovric: Najvise nas ima Macbook Pro sa M procesorima. Iznenadjen sam iskreno, ali veliki umovi valjda slicno razmisljaju :D
  • Piko: ups, ..... tipfeler ... ali čak je o cool ovako ;)
  • Piko: M kao Mototola 680x0 :) ....
  • Bertone: ... iako bi ispravnije bilo Intel PC, AMD PC ili ARM PC ;)
  • Bertone: Anketa je diskriminirajuća jer se pod PC hardver navodi samo Windows PC, a ne i Linux PC pa molim ispraviti na Windows/Linux PC :D
  • Yonkis: Ajmo ispočetka sa anketom. :)
  • ZeljkoB: Anketa bi trebala biti multiple choice, osim ako se ne misli sto koristim upravo sada :)
  • Tito: S obzirom na broj glasova... 4 korisnika. Nije neka brojka.
  • drpongrac23: Iznenađuje me u anketi veliki udio Mac Studio korisnika
  • Gjuroo: Ankete na Jabučnjaku su mi oduvijek omiljeni dio. To je dio gdje netko zbilja želi čuti tvoje mišljenje :)
  • Bertone: Bio sam brzoplet i krivo kliknuo,... što sad?
  • Borisone: Nevalja jer je isključiva (samo jedan od ponuđenih izbora).
  • drpongrac23: Napokon nova anketa, nakon 100 godina, ali je zato izvrsna!!!!
  • Zdravac: a možda je car play jedinica bolja opcija
  • Zdravac: trajanje baterije nije bitno, biti će spojen sa punjačem
  • Zdravac: Ima li netko iPad mini viška da mu bezveze stoji? Trebao bih nešto da montiram na motor za navigaciju i da radi continuity funkcija
  • moragd: Mislio sam na atv plus.
  • moragd: Atv sa hrvatskim acountom? Imal neko info jel ce to raditi?
  • dpasaric: Nova anekta! :)
  • Kloba: Vidio sam to jutros. Reko neću staviti tu ako ispadne patka. Ipak, čini se da je ok izvor. Tko zna tko će završiti na giljotini zbog ovoga. Sjetćamo se pijanog vlasnika testnoga iPhonea 4 i kako je Jobs poslije tužo Gizmodo
  • kupus: Novi mb pro s m4 leakan [link]
  • Borisone: To je samo za fizičke osobe.
  • m@xym: Odnedavno znači prije par mjeseci. Ne pratim redovito njihove stranice, ali ne sjećam se da sam prošle godine to vidio. Radi se u njihovom "Easy upgrade" programu: [link]
  • Borisone: Ne tnam što je "odnedavno" ali u ožujku su mi javili da nude samo leasing preko Grenke.
  • m@xym: Borisone, to odnedavno nudi istyle.hr za Apple Watch, iPhone i Mac računala
  • kupus: tj ovaj [link]
  • kupus: [link]
  • kupus: evo borisone
  • Zdravac: Nisan sad isao provjeriti, ali zar nije Sancta Domenica iz ZG nudila?
  • Borisone: Za pravne osobe, a ne za fizičke osobe.
  • Borisone: Nudi li neka tvrtka u HR najam Mac računala? Nešto tipa mjesečno plaćanje, po isteku 2 ili 3 godine zamjena novim uz produženje ugovora.
  • marioart: photoshop za 89€, cijeli CC 430, paralels 60... hrpa nekih antivirusa... ja gledam na DE, mozda na US ima vise :) ... airpods pro 225€...
  • drlovric: Imal jos kakvih dobrih dealova za software, usluge i sl?
  • marioart: da se nadovezem... kako su sad Prime Days na Amazonu, moze se uzeti Family M365 na 15mj za 53€ ... ako nekome eventualno treba :)
  • smayoo: I ja kažem! :)
  • zoranowsky: Libre office FTW!
  • drlovric: Meni je jedna dobra dusa ovdje na Jabucnjaku poklonila MS Office. Neka bulk licenca je bila u pitanju, mislim nesto vezano za obrazovne ustanove. Radi godinama. Sad gledam ovu novu 2024. Skoro su pa identicne. Uopce ne znam niti sto je tu novoga :)
  • Borisone: Microsoft 365 Family (za 6 korisnika) je oko 60 eur kada je na akciji. A često je. Kupiš par komada i miran si par godina.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

blackserpent, danielosijek, Ender, Anonimci (377)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.12 Seconds

Provided by iJoomla SEO