Automobili (i sve oko toga...)
(2 korsinik/a gleda/ju temu) kupus, (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


22.10.2024 | 13:15
korisnik kaže:
(BMW - ima signalizaciju za odlazak u servis).


IOLMS (Intelligent Oil Life Monitoring System) sustavi su sve češći. Odmah da vas razočaram, auto nema ugrađeno postrojenje za plinsku kromatografiju koje parti sve elemente u ulju pa kaže sad je ulje loše, nego radi prediktivno temeljem podataka koji su uprogramirani u sustav od strane tvornice tijekom razvoja.
Osnovni je kriterij količina utrošenog goriva. Recimo da je tvornica tijekom ispitivanja (kad je imala na raspolaganju sve laboratorije) ustanovila da je ulje izgubilo potrebne kvalitete nakon 20.000 km (to uvelike ovisi i o veličin kartera tj. količini ulja koju motor vozi sa sobom). Da bi to ostvarila u svojem testnom protokolu, prosječna je potrošnja bila 6,5 l/100 km. Dakle, za 20.000 km je potrebno 1300 litara goriva i to je naša bazna vrijednost tj. okidač upozorenja da je potrebna zamjena ulja. Netko će se voziti kao divljak i njemu će auto trošiti 8 l/100. Njemu će iskočiti notifikacija na 16250 km. Netko tko se vozi samo otvorenom cestom i pridržava se propisa će spustiti potrošnju na 5 l/100 km. On će napraviti 26000 km sa tom količinom goriva.
Kad imamo baznu vrijednost, sad ju možemo modificirati u plus ili minus. Broj regeneracija DPF-a (jako se podiže temperatura ispušnih plinova pa i temp ulja koja podmazuje turbinu), broj gašenja motora (start-stop), broj hladnih startova itd... Prvi auti (BMW E30!) su koristili samo kriterij količine utrošenog goriva, a otad se ti modeli dorađuju i sve više faktora utječe na ovu brojku.
I onda, na kraju svega dođe marketing, tj, promise department, koji kaže: moramo ponuditi dulji servisni interval od ostalih, jer nam je to dobar selling point i onda se to rasteže.
Zato i dalje savjetujem, mijenjajte ulje na pola propisanog servisnog intervala. Zahvalit ćete mi kasnije
22.10.2024 | 14:02
Na svim autima sam do sada mijenjao ulje svakih 10-12tis km. Nikada ništa nije zaribalo, nikada ni na jednom nije trošile više ulja, nije dimilo, nije trokiralo itd..
Moj stav je da kad auto izađe van jamstva vrlo vjerojatno krenu problemi zbog takvih suludih servisnih intervala odnosno lošeg održavanja. Ako se ne varam, neki sada ograničavaju na suludih 30000km ili standardno godinu dana odnosno što prije nastupi. Tako da bi ja uz selling point dodao i taking point kada auto izađe iz jamstva

Najčešći problemi, odnosno skupi popravci, nastupe kod vozila od 100000-200000km. A to su kilometri kada u pravilu isteknu uobičajena jamstva. Oni preko te kilometraže ili su naočigled teško groblje ili su vlasnici mudro održavali kroz razumne servisne intervale.
22.10.2024 | 14:32
U pravilu su najgori floteri iz nekog lizinga. Ugovor je na 3-4 godine, održavanje je minimalno po svim mjerilima (kvaliteta i kvantiteta, uz poneku časnu iznimku), auto nije vlasništvo korisnika pa ga za njega boli qura_, i po isteku ugovora je nečiji tuđi problem. Ako je korisnik MUP ili Šume, vjeruj mi, oni bi i kamen pokvarili...

Izuzetno je bitna specifikacija ulja. Evo, konkretan primjer:ford ecoboost 1.0 prve generacije s razvodnim zupčastim remenom u ulju. Propisana specifikacija ulja je WSS-M2C948-B. Gradacija ulja (ono za što se svi love) je 5W-20. Ali, specifikacija je bitna. Naime, ulje gumu razgrađuje. A zupčasti remen se kupa u ulju. Zato je Castrol prema narudžbi Forda razvio ulje sa specifikacijom WSS-M2C948-B s posebnim aditivima koji trebaju to spriječiti. Takvih ulja ima na tržištu nekoliko, a ulja gradacije 5W-20 koliko hoćeš.I onda se dogodi da se remen oguli jer je ulje bilo neodgovarajuće, zapuni se sito uljne pumpe, motor zariba i ecoboost je sranje od motora...
Kod dizela je izuzetno bitna pravilna specifikacija ulja, jer o njoj ovisi rad DPF-a koji može krepati prije reda zbog krivog ulja. Nepravilno ulje može pojačano čađiti čime se opterećuje DPF itd itd... Danas su motori, poglavito sustav tretmana ispuha izuzetno efikasni, ali i izuzetno osjetljivi.
22.10.2024 | 16:13
Neke učinke zbog pogrešne specifikacije, koje opisuješ, nisam ni pojmio da bi mogle biti od tolikog značaja. Generalno sam također stava da se treba držati tvorničkih specifikacija ulja.
22.10.2024 | 16:17
Djuro genijalac kaže:
Treći stupanj su full hibridi kod kojih je moguće da auto vozi i s ugašenim ICE motorom. Oni se pokreću svakako, ovisno o samoj izvedbi pogona (paralelni, serijski).


Hvala ti još jednom na detaljnom objašnjenju. Nisam ni bio svjestan da se toliko svašta nešto naziva hibridnim pogonom. Ja sam imao iskustva samo s ovim posljednjim (full hibridom).

Kako god bilo, takav se hibrid u stani-kreni gradskoj gužvi koristi samo električnim pogonom pa niti nema tog učestalog pokretanja benzinskog motora koje mu škodi.

Volio bih ipak od tebe čuti komentar na ovo:

U vezi gašenja start-stop sustava, recite, zaista vam je u životu važnije da vam motor traje dulje (npr. 400.000 umjesto 250-300.000) od toga da manje trujete sebe, vlastitu djecu i sve ostale sugrađane?
22.10.2024 | 16:20
drlovric kaže:
korisnik kaže:


Inače, koliko sam kroz godine pratio neke serijske pogreške na motorima ili probleme u održavanju, većinu se moglo izbjeći na način da se prepolovilo servis izmjene ulja. Meni je (okvirno) interval na 24.000km (BMW - ima signalizaciju za odlazak u servis), ali između "redovnih" napravim još jedan gdje samo zamijenim ulje i filter.


Moj prijatelj vozi BMW 5, kupio ga novog. Sada je star mozda 3 godine. Ide redovito na servise u ovlasteni, auto je pod jamstvom.

Medjutim u garazi mijenja ulje sam, izmedju dva servisna intervala. Servis, kaze neka radi za servisnu knjigu i jamstvo, a ja ovo mijenjam za sebe.

Ulje, filter ulja i kabine. To eto mijenja sam izmedju dva servisa. Kaze da ga ne izadje uopce skupo, jer ne placa samu uslugu zamjene.

Dizel je auto, ne znam jel to pretjerivanje, ali na tragu je ovoga sto Djuro zagovara


U potpunosti se slažem s tvojim frendom.
Uljni servis + filteri kabine i zraka, su red veličine 100-250 eura u materijalu, kako za koji auto, a promjena do oko sat-dva vremena.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 1 minute
  • Bertone: Skrolaš prema dolje pa ti redom idu: Vikalica > Prijava > Prisutni jabučari > Novo na Jabučnjaku > Anketa ;)
  • MacSlavko: Gdje nađete tu anketu, bohtenće? Gledam već danima i nakako da je nabodem... ;-(
  • Borisone: E da, jučer potiho predstavljen novi iPad mini
  • Borisone: Bertone, PC je test razumijevanja. Ako je pitanje koji Mac koristitie, a odabereš PC, znači da ne čitaš pažljivo :-)
  • Zdravac: Ja sam očekivao da će biti nas više sa Macbook Air M
  • IgorD: Ja koristim 7 od 14, najbolje da ne diram ništa u anketi ;)
  • drlovric: Najvise nas ima Macbook Pro sa M procesorima. Iznenadjen sam iskreno, ali veliki umovi valjda slicno razmisljaju :D
  • Piko: ups, ..... tipfeler ... ali čak je o cool ovako ;)
  • Piko: M kao Mototola 680x0 :) ....
  • Bertone: ... iako bi ispravnije bilo Intel PC, AMD PC ili ARM PC ;)
  • Bertone: Anketa je diskriminirajuća jer se pod PC hardver navodi samo Windows PC, a ne i Linux PC pa molim ispraviti na Windows/Linux PC :D
  • Yonkis: Ajmo ispočetka sa anketom. :)
  • ZeljkoB: Anketa bi trebala biti multiple choice, osim ako se ne misli sto koristim upravo sada :)
  • Tito: S obzirom na broj glasova... 4 korisnika. Nije neka brojka.
  • drpongrac23: Iznenađuje me u anketi veliki udio Mac Studio korisnika
  • Gjuroo: Ankete na Jabučnjaku su mi oduvijek omiljeni dio. To je dio gdje netko zbilja želi čuti tvoje mišljenje :)
  • Bertone: Bio sam brzoplet i krivo kliknuo,... što sad?
  • Borisone: Nevalja jer je isključiva (samo jedan od ponuđenih izbora).
  • drpongrac23: Napokon nova anketa, nakon 100 godina, ali je zato izvrsna!!!!
  • Zdravac: a možda je car play jedinica bolja opcija
  • Zdravac: trajanje baterije nije bitno, biti će spojen sa punjačem
  • Zdravac: Ima li netko iPad mini viška da mu bezveze stoji? Trebao bih nešto da montiram na motor za navigaciju i da radi continuity funkcija
  • moragd: Mislio sam na atv plus.
  • moragd: Atv sa hrvatskim acountom? Imal neko info jel ce to raditi?
  • dpasaric: Nova anekta! :)
  • Kloba: Vidio sam to jutros. Reko neću staviti tu ako ispadne patka. Ipak, čini se da je ok izvor. Tko zna tko će završiti na giljotini zbog ovoga. Sjetćamo se pijanog vlasnika testnoga iPhonea 4 i kako je Jobs poslije tužo Gizmodo
  • kupus: Novi mb pro s m4 leakan [link]
  • Borisone: To je samo za fizičke osobe.
  • m@xym: Odnedavno znači prije par mjeseci. Ne pratim redovito njihove stranice, ali ne sjećam se da sam prošle godine to vidio. Radi se u njihovom "Easy upgrade" programu: [link]
  • Borisone: Ne tnam što je "odnedavno" ali u ožujku su mi javili da nude samo leasing preko Grenke.
  • m@xym: Borisone, to odnedavno nudi istyle.hr za Apple Watch, iPhone i Mac računala
  • kupus: tj ovaj [link]
  • kupus: [link]
  • kupus: evo borisone
  • Zdravac: Nisan sad isao provjeriti, ali zar nije Sancta Domenica iz ZG nudila?
  • Borisone: Za pravne osobe, a ne za fizičke osobe.
  • Borisone: Nudi li neka tvrtka u HR najam Mac računala? Nešto tipa mjesečno plaćanje, po isteku 2 ili 3 godine zamjena novim uz produženje ugovora.
  • marioart: photoshop za 89€, cijeli CC 430, paralels 60... hrpa nekih antivirusa... ja gledam na DE, mozda na US ima vise :) ... airpods pro 225€...
  • drlovric: Imal jos kakvih dobrih dealova za software, usluge i sl?
  • marioart: da se nadovezem... kako su sad Prime Days na Amazonu, moze se uzeti Family M365 na 15mj za 53€ ... ako nekome eventualno treba :)
  • smayoo: I ja kažem! :)
  • zoranowsky: Libre office FTW!
  • drlovric: Meni je jedna dobra dusa ovdje na Jabucnjaku poklonila MS Office. Neka bulk licenca je bila u pitanju, mislim nesto vezano za obrazovne ustanove. Radi godinama. Sad gledam ovu novu 2024. Skoro su pa identicne. Uopce ne znam niti sto je tu novoga :)
  • Borisone: Microsoft 365 Family (za 6 korisnika) je oko 60 eur kada je na akciji. A često je. Kupiš par komada i miran si par godina.
  • Zdravac: 150 € je ravno 2 godine pretplate na office 365, vjerujem da je to bolja opcija
  • drpongrac23: Ah, trebao je biti plačko!!!!
  • drpongrac23: @drlovric - ????????????????????????????????
  • drlovric: @drpongrac23: Kupujes? :)
  • Kloba: Jebote šta ove poplave rade po BiH, to je prestrašno... :(
  • drpongrac23: Evo i link [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, diplodocusIII, moragd, Riba, zoranowsky, Anonimci (416)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO