07.07.2019 | 09:48
U zagrebačkoj stanici HGSS-a smo prije par godina s Motorola prešli na iCOM. Naše su Motorole GP300, 360 i 380 već bile stare s lošim baterijama, a nove baterije bi krepavale već nakon nekoliko mjeseci. Razlog je bio jednostavan. Kemija tih baterija je bila Ni-Cd koje imaju famozni memorijski efekt ako se potpuno ne isprazne prije punjenja, a priroda našeg posla je takva da radio uređaj uglavnom koristiš par sati pa ga nakon toga staviš na punjač do iduće potrebe. Prva nam je namjera bila nabaviti Motorole nove generacije, ali kada smo zatražili ponude zastupnika raznih brandova uvidjeli smo da su svi ostali jeftiniji, pa smo tako za jedan set Motorole mogli dobiti 2,3 seta iCOM uređaja. Još jedan zgodni plus bila je i informacija u katalogu kako su USMC svoju infrastrukturu zamijenili iCOM uređajima.
Tada smo uzeli uređaje IC-F3002, a godinu nakon nastavili nadopunu novijim i znatno manjim IC-F1000. Baterije na uređajima su Li-Ion i izdrže do tri zimska 10 satna dežurstva na skijalištu. Ljeti traju i dulje.
Mi radimo u VHF području na profesionalnim frekvencijama za koje imamo dozvole, a uređaji su podešeni na maksimalnih 5W predajne snage. Unatoč velikoj izlaznoj snazi koja sa Sljemena bez problema okine repetitor na Kleku, na sljemenskom području ne možemo raditi mikrolokacije bez postavljanja mobilnog repetitora jer nam čak niti onaj na sljemenskom tornju ne pomaže uvijek. Naime, Medvednica je sastavljena od mnogo brežuljaka i udolina koje radio val bez pomoći repetitora ne može zaobići.
U prijelaznom periodu nabave pomogli smo se kineskim Wouxun i Baofeng uređajima koji su nam na kraju ipak odmogli. Naime, to je žešće smeće koje iz hira promijeni frekvenciju, otpadaju dijelovi, baterije krepavaju i sl. Zaobiđite u velikom luku.
Ako nemaš dozvolu za neku frekvenciju ne bi smio raditi u profi opsegu. Naravno da možeš, ali osim sto je protuzakonito, moraš znati da time možeš ometati rad službi čiju frekvenciju koristiš.
Mali uređaji koji se mogu kupiti po raznim dućanima tipa Metro, Interspar i sl. rade na javnoj frekvenciji od 446MHz koju koriste i razne firme tipa građevinske, velika skladišta, skijališta, šumarije, lovci i td. Uređaji su to za koje ne treba posebna dozvola, zaključani su na 446MHz i ograničeni na 0,5W izlazne snage. Skuplji uređaji tipa Motorola, Kenwood, iCOM i sl. imaju odličnu elektroniku koja tu frekvenciju fino podijeli na decimale pa je moguće dobiti i tzv. kanale od kojih svaki radi na 446MHz i nekoj decimalu, npr. 446,075. Osim toga omogućuju i DTCSS kodiranje i još mnogo toga da sad ne nabrajam jer ti vjerojatno nije bitno.
Vjerojatno si primijetio da je izlazna snaga deset puta manja nego na profi uređajima što ih na brdskim područjima i brežuljkastim šumama čini neupotrebljivima na razmaku većem od par stotina metara, a nekada čak i manje. Potreban ti je repetitor kojeg bi premještao ovisno o potrebi.
Nadam se da sam bar malo uspio pomoći.