Naoružavanje OSRH
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Naoružavanje OSRH


13.10.2024 | 16:56
Kako naslov kaže teme kaže, ovdje bih htio da se pozabavimo sa hrvatskim moderniziranjem obrambenih snaga.
Zanima me da li ljudi koji se razumiju u tematiku smatraju da se ide u dobrom smjeru ili da se prvo trebala napraviti neka strateška odrednica šta i kako, pa u kome roku, i s kojim sredstvima?
Ovako to doslovno ispada ovako (navodim najsvježiji primjer našeg predsjednika):
Milanović u 2022. povodom potipisavanja ugovora u kupovini polovnih Rafalea F3R izjavljuje da previše dajemo za polovne avione iako se radi o četvrtoj generaciji istih.
Isti čovjek dvije godine kasnije, kada je skužio da je Vučić ostvario ono za što smo svi u HR mislili da priča budalaštine koje koristi za dnevno političke svrhe - tvrdi da ne vjeruje da su Srbiji Francuzi ipak prodali ne samo Rafale, nego njihovu najnoviju 4.1 verziju te dodaje "da smo i mi trebali gledati u tom smjeru".

Ovdje sada i mene zanima zna li itko koliko ovi naši Rafalei imaju sati leta "u rezervoaru", što bi se reklo. Seljačkim rječnikom pitano, koliko će nam godina trajati minimalno?

Što se Zokija tiče, zanimljivo mi je to mijenjanje teze, pogotovo od tipa koji tvrdi da svi njegovi oponenti to rade, on naravno nikada.
Politiku sa strane, istina je da dok mi zaista nemamo rod u vojsci koji se može pohvaliti da je potpuno opremljen modernom opremom, preko Drine se kupuje na veliko šta god fali (ne ulazim kako je to odluka jednog čovjeka, njihova stvar - gledam kako taj čovjek ipak postiže neke rezultate) a da ne pričamo i da imaju i vlastitu proizvodnju iliti kako oni kažu "namensku industriju".
Nadalje, ispod klipova o našoj vojsci dosta sam puta naletio na komentare kako je šteta što nemamo vlastitu tvornicu municije.
Anyway, prvih osam Bradley vozila od njih 44 koliko ih je stiglo u Hrvatsku je pri samom dovršetku, sada se u suradnji sa američkim stručnjacima kalibriraju i testiraju oružani sitemi tih vozila.
Ovaj video navodno nije prikaz modernizacije vozila, već revizije istih.
To sam pobrao od nekog komentatora ispod.
A vi me demantirajte ako sam u krivu.
13.10.2024 | 17:05
No, nisam dodao a glupo mi je to pisati u PS.
Nabavka tenkova Leopard 2A8, nabavka jurišnih helikoptera Viper od američkog Bell-a jer su nam helikopteri Apache preskupi (vjerujem da je Anušić tu mislio na nove modele, a cijenu jednih naspram drugih nisam provjeravao).
Osobno sam navijao za Apache.
Pa mornarica.
Pa Rafalei.
Čujemo svaki tjedan iznad Zagreba barem dva do tri puta zvuk mlaznog aviona što znači da piloti vježbaju.
Prema NATO standardima Vojni pilot treba imati 140 sati naleta godišnje.
Postoje informacije da ovi naši piloti jedva imaju po 90 do 100 sati.
A mi, niti MORH niti Vlada, pa niti Milanović koji ne propušta svaku priliku da popljuje ovoga na čelu Vlade - nisu izrazili inicijativu sve ove godine da se izradi poštena studija šta se smatra modernom hrvatskom vojskom, što bi joj trebalo, i krenuti u nabavku svih tih jedinica iz svih grana vojske.
I posljednje, nekada sam se veselio što se Bradleyi moderniziraju u Đuri Đakoviću.
Domaća tvrtka - domaća pamet, ovo ono - to mi je bio glavni razlog.
Dok nisam shvatio da su ĐĐ kupili Česi.
No, dobro - ostaje nada da još uvijek u Đuri rade domaći ljudi koji ipak uče posao.
13.10.2024 | 17:47
To nema baš nikakve veze s našom vlasti i to nisu naše odluke, čak niti na razini koje čizme ćemo kupiti, a kamo li nešto skuplje. U koje naoružanje se troši naš porezni novac određuje zapadni vojno-korporativni lobi i naš briselski poslušnik mora to odraditi onako kako mu gazde kažu. Ima tek onoliko slobode koliko mu oni dozvole.
13.10.2024 | 18:22
dpasaric kaže:
To nema baš nikakve veze s našom vlasti i to nisu naše odluke, čak niti na razini koje čizme ćemo kupiti, a kamo li nešto skuplje. U koje naoružanje se troši naš porezni novac određuje zapadni vojno-korporativni lobi i naš briselski poslušnik mora to odraditi onako kako mu gazde kažu. Ima tek onoliko slobode koliko mu oni dozvole.

Nisu naše odluke da se izradi studija na kojoj bi sudjelovali stručnjaci (generali itd) i da se vidi što nam najviše treba?
Ovo je zaista - ne znam kako se pristojno izraziti - čudna izjava.
Koja ozbiljna država u bilo kojoj sferi upravljanja prvo ne izradi studiju da se vidi gdje je, kakvo je stanje, i što se treba nabaviti od onih najbitnijih i najhitnijih do onih manje hitnih ali skupih sistema da se dođe na nivo koji je potreban?
Što će reći - moderne vojske dostojne stoljeća u kojem živimo.
By the way, uniforme, čizme, kacige pa i rukavice hrvatskih vojnika sve su Made in Croatia.
I još mnogo toga.
vijesti.hrt.hr/hrvatska/nove-uniforme-ci...i-puske-za-hv-698631
Tako da čisto sumnjam da nam Amerikanci, Njemci ili Francuzi broje koliko ćemo opskrbiti uniformi, kagica i čizama našim vojnicima.
Njima ni iz džepa ni u džep.
Ne znam da li to nisi znao ili držiš da trebamo tražiti dozvolu i za WC papir?
13.10.2024 | 20:03
Kloba kaže:
Ovo je zaista - ne znam kako se pristojno izraziti - čudna izjava.
Koja ozbiljna država u bilo kojoj sferi upravljanja prvo ne izradi studiju da se vidi gdje je, kakvo je stanje, i što se treba nabaviti od onih najbitnijih i najhitnijih do onih manje hitnih ali skupih sistema da se dođe na nivo koji je potreban?


Čudna izjava? A je li čudna izjava Predsjednika RH da je naš Ministar obrane "obični Pokemon"? I što je najbolje potpuno se slažem s tim.

"Koja ozbiljna država..." - šališ se? Mi ti izgledamo kao ozbiljna država?
14.10.2024 | 02:10
Kloba kaže:
Kako naslov kaže teme kaže, ovdje bih htio da se pozabavimo sa hrvatskim moderniziranjem obrambenih snaga.
Zanima me da li ljudi koji se razumiju u tematiku smatraju da se ide u dobrom smjeru ili da se prvo trebala napraviti neka strateška odrednica šta i kako, pa u kome roku, i s kojim sredstvima?


Ne znam ima li tu ljudi koji se BAŠ ONO razumiju u tematiku
Kroz rasprave bih rekao da su Đ. Genijalac i Dr. Lovrić nekako najkompetentniji za davanje izjava po tom pitanju.
Bez obzira na to koliko smo ne/ozbiljna država, dio smo dva velika saveza čijim standardima moramo udovoljiti (EU i NATO). Po pitanju članstva u savezima, tu se sa saveznicima sigurno savjetujemo na širem planu. NATO svakako diktira standarde po pitanju naoružanja i spreme vojske. Ne sjećam se da sam ikada pročitao neku vijest gdje se navodi da zaostajemo po pitanju tih standarada. Ok, vjerojatno su nam stari MiG-ovi bili ahilova peta. Sad smo i to riješili.
Sjećam se da je Dr. L. više puta spominjao manjkavost naše PZO, od onog famoznog drona što je "pao" u ZG, pa nadalje. Ne znam hoće li HIMARS-i, koje navodno nabavljamo, riješiti sve naše PZO probleme, ali očigledno se opremamo i po tom pitanju.

Sad... Sr**e je što uopće (opet) živimo u vremenima u kojima se opet moramo naoružavati i razmišljati o sigurnosti vlastite zemlje. Za sada ne vidim razlog da bismo se naoružavali kako bismo nekoga napali. Potencijalne prijetnje napada na našu državu vidim iz smjera (dakako) psihopata Vučića i famoznog Orbana. No, nije ovo više stvar lokalnih čarki već pričamo o WWIII (pa makar to bio rat "Rusije" i NATO-a). Rusiju sam stavio pod navodnike jer su tu otvoreno i njeni saveznici DNR Koreja i Iran. Neće nas napasti ni Srbi ni Mađari bez debele podrške Rusije. Tako se ni mi nećemo morati braniti sami. Mislim da bi se u tom slučaju 6. flota usidrila u Jadranu i bez Članka br. 5. Koliko nam treba aviona i PZO-a uz podršku 6. flote? Svakako manje nego da nismo u NATO.u
Koliko god da Davor tvrdi da nismo ozbiljna država (što ga donekle razumijem), koliko smo bitni Rusiji, toliko smo bitni i NATO-u. Barem za cjenkanje

Rusija je, napadom na Ukrajinu, popušila (strateški bitan) Mediteran. Turska je članica NATO-a i Bosporski prolaz je za Rusiju zatvoren (do daljnjeg). Samim time i Krim gubi na važnosti, što je za Rusiju nesnošljiva bol. No, ostaje i manje dobra opcije, a to je da Rusija zauzme ukrajinu do granice s Mađarskom. Tu se, preko Mađarske i Srbije, otvaraju putevi prema Jadranskom moru preko Hrvatske i/ili Crne Gore (obje u NATO-u). Na Crnu Goru se već vrši žestoki politički pritisak, a nas mogu dobiti samo ratom.
S te strateške situacije, mislim da će nas 6. flota braniti ako dođe do rata. U tom smislu možemo balansirati naše naoružanje i opremljenost vojske s podrškom Amera.
Nemojmo zaboraviti da Srbija dobija novije Rafale tek 2028. Ako u međuvremenu iskoristi MiG-ove za napade na NATO članice, teško da će dobiti i te Rafale.

Ukratko, ako dođe do agresije na HR, vjerujem da se nećemo morati boriti sami. Amerima je onomad bilo dovoljno da se usidre u Jadranu i da se "s vode" bore protiv Srbije. Ne vidim razlog da sada bude drugačije.

Sa strane samostalnosti, u najmanju ruku imamo "HS Produkt" i "Šestan-Busch" koji se barem donekle mogu pobrinuti za osnovnu opskrbu naših prašinara.
14.10.2024 | 02:13
dpasaric kaže:
Kloba kaže:
Ovo je zaista - ne znam kako se pristojno izraziti - čudna izjava.
Koja ozbiljna država u bilo kojoj sferi upravljanja prvo ne izradi studiju da se vidi gdje je, kakvo je stanje, i što se treba nabaviti od onih najbitnijih i najhitnijih do onih manje hitnih ali skupih sistema da se dođe na nivo koji je potreban?


Čudna izjava? A je li čudna izjava Predsjednika RH da je naš Ministar obrane "obični Pokemon"?


Ned'o Bog da je to diplomacija i političke igre... Force is with you, young padawan.
14.10.2024 | 05:02
Davore, jesi li primjetio da više uopće ne razjšnjavaš svoje stavove?
Sve ti je postalo jedina OGROMNA TEORIJA ZAVJERE.
Eto - kada me vučeš za jezik - to sam mislio pod "čudna izjava".
I kada ti se pokaže da griješiš, nemaš više niti tri čiste da priznaš da si pogriješio makar u toj sitnici uniforma i osnovne opreme vojnika, što je neko osnovno znanje - već se okrećeš na predsjednika države i premijera i njihove razmirice.
Imaš li pojma kako su iste uopće počele?
Za to ti ne trebaju ni Djuro ni Lovrić, obično političko znanje je dovoljno.
Pa da ti razjasnim - Milanović je praktički u svemu što kaže u pravu.
Problem je što je izgubio filter i počeo je baljezgati priče na sastancima s državnicima (kao nedavno u Crnoj Gori) da je ostalima kraj njega doslovno neugodno.
Jer priča kao da je sa društvom u birtiji, a ne kao predsjednik države na nekom summitu.
Pogubil' se, kako bi rekli u Zagrebu.
Što ne abolira Plenkovića, nikako.
Ono malo što ja znam jest da je među njima sve počelo još devedesetih, kada su kao mlade nade suprotnih stranaka bili kućni prijatelji i sa suprugama boravili u Parizu na radnim zadacima.
Bili su si toliko dobri da su odlazili jedni drugima na večere. Iako je jedan bio u HDZ-u a drugi u SDP-u.
Jer da se toliko mrziš, prvo se moraš cijeniti.
Čovjek ne može mrziti osobu do koje mu nije stalo. Za tu osobu mu se jednostavno fućka i ignorira ju.
Nije li tako?
A ova dvojica se baš mrze.
Ta mržnja je počela "relativno nedavno", ima nekoliko godina od toga - kada se Milanović ponovo pogubio i bez filtera javno rekao (što točno ne znam, ali vjerujem da se radi o onoj rečenici kada Plenkovića naziva "sinom crvene buržoazije i lekarskim detetom").
Ovaj je navodno toliko "popizdio", smrtno se uvrijedio (ovdje ću biti iskren i reći da spekuliram, ali vjerujem da sam nisam daleko od istine) zato što je Milanović to rekao javno zbog čega mu Plenki preko toga ne želi prijeći ni-ka-ko.
I od tada njihov "odnos" postaje sve gori i gori, a država pati.
Ali kakve to veze ima sa uniformama, za koje smo ustanovili da nisi napisao istinu?
Granted, ova dvojica klaunova su nam na najbitnijim položajima u državi, ali nisu bili tu oduvijek niti će biti tu zauvijek.
A struka je bila, jest i biti će u oblicima ovih ili onih ljudi koji znaju posao.
No, ono što je prava poanta mojih riječi "čudna izjava" su tvoje potrebe (prema mome utisku) da uvijek i u svemu budeš u pravu i da redovito vidiš stvari koje mi ostali ne vidimo jer nismo toliko mudri da slušamo teorije zavjere.
Možda i nismo, ali ja sam (primjerice) učen da je istina uvijek na sredini.
Nije ni "na tvojoj", ni "na mojoj" strani, već negdje između.
Što želim reći?
Nije sve teorija zavjere.
Kada bi poslušao samo jedan podcast koji se bavi tim fenomenom koliko slušaš klipove o zavjerama, puno bi ti stvari bilo jasnije.
I dalje bi vjerovao, samo ne toliko da je ama baš sve zavjera.
Nešto je čista ljudska glupost.
Ne bi vjerovao koliko sranja se izdogađalo radi toga.
Stoga, prilažem ti link:

Podcast odlazi u bit zašto smo toliko podložni vjerovanju da je sve teorija zavjere.
Da ih ima, ima ih - to nitko ne spori.
Ali da je cijeli svijet lažan, e pa tu bih ipak stisnuo kočnicu i malo provjerio stavove spram onih koji tvrde suprotno.
To se zove istraživanje.
Istina nije ni dobra ni loša.
Istina je samo to - istina.

Želim ti ugodan dan i nadam se da ovaj post nećeš pročitati kao uvredu, već savjet.
Sam Bog zna koliko sam ih ja dobio od raznih članova ovdje, i svi su ispali dobronamjerni.
14.10.2024 | 09:03
Gle, ili je nešto "teorija zavjere" ili je "teorija slučajnosti".

Da, ponekad se zalomi i čista ljudska glupost, ali što je iznos novca veći, to su manje šanse da je netko tek "glup".

Nakon previše dokazanih ne-slučajnosti ostaje ono ružno: ljudska pohlepa i želja za moći.
14.10.2024 | 09:23
Gjuroo kaže:

Sjećam se da je Dr. L. više puta spominjao manjkavost naše PZO, od onog famoznog drona što je "pao" u ZG, pa nadalje. Ne znam hoće li HIMARS-i, koje navodno nabavljamo, riješiti sve naše PZO probleme, ali očigledno se opremamo i po tom pitanju.


Nazalost, nece

Himars nije PZO oruzje, ispaljuje zemlja-zemlja rakete. To bi se na tecno hrvatskom valjda zvalo raketno topnistvo...
14.10.2024 | 09:48
Strogo vojnicki gledano, Hrvatska ima izuzetno nepovoljan oblik drzave, tanko u obliku slova C. Jako duga granica koju treba cuvati. Drzava se prilicno lako presjece na pola i odsjece dio teritorija.

Unutrasnjost drzave ti popunjava BiH, koja moze biti koristan proksi igrac tvom potencijalnom neprijatelju. Ako bismo hipoteticki zamislili HRV vs SRB kao sukob koji ima najvece sanse da se desi. A nece... Previse je razloga, da ne idemo u detalje.

Zatim, velika obala, otoci. I sve to adekvatno braniti i cuvati bez para, moderne opreme, bez vojnicke tradicije, sa par milijuna stanvnika

Problem je puno kompleksniji nego mi to poimamo, ali je ipak rjesiv.

Izrael je isto tako mala drzava pa se uspjesno brani. Tehnologijom, parama, vojnickom obukom, asimetricnim metodama ratovanja, mocnim saveznicima...

Po meni, Hrvatskoj treba:

1. Opremiti i obuciti odredjen broj jedinica profesionalnog sastava. Mobilne jedinice, super opremljenih i visoko obucenih profesionalaca spremnih da prime prvi udar neprijatelja. Cisto da kupe vremena dok se pricuvne jedinice ne aktiviraju. A za pricuvu moras imati obucene ljude...

2. Vratiti obvezni vojni rok (pola godine je optimalno za nauciti barem osnovni minimum).

3. Stvarati domacu vojnu industriju. Topnicko streljivo 155mm je izuzetno trazena roba. I bice narednih desetljeca, jer se skladista sve vise prazne zbog Ukrajine. Otvoriti veliku tvornicu, ili par manjih, nikako ne moze bit glup potez. A da ne pricamo o tvornicama FPV ili kamikaza dronova.

4. Ne izlaziti Amerima iz guzice. Uvlaciti im se na svakom koraku i suradjivati s njima. U slucaju rata, NATO Article 5 ne znaci puno. Vec smo pricali o tome. Nije uopce definirano kako ti ostale clanice moraju pomoci. Posalju ti jastuke tonere za printere i A4 papir, i on je soju ugovornu obvezu ispunio. Pomogao ti je A da ne pricamo o scenariju da HRV zarati sa HU. Porokaju se dvije NATO clanice, kome onda pomoci?

5. Izdvajati vise za vojsku i vojni budzet opcenito. Modernim tehnologijama mobilizirati mlade da zele da rade u vojnom sektoru. Madjari rade odlicno po tom principu.

Politicari su uspjeli napraviti da branitelji danas budu drzavni uhljebi, paraziti, satorasi. Ljudi koji su nekada bili spremni svoje zivote dati za drzavu, pretvoreni su u pijavice koje sisaju drzavni budzet do iznemoglosti.

To treba promijeniti iz temelja. Animirati mlade ljude da pocnu razmisljati da je cool biti vojnik ili raditi sa vojskom. Mlade mozgove i poduzetnike nauciti da HV vide kao mocnog partnera ili klijenta/kupca (dronovi, robotika, softverska rjesenja).

Nazalost, politicka klima u HRV je takva da niko ne gleda nista dugorocno. Rade se stvari od izbora do izbora. Vizija niti strategija ne postoje, tako da niti malo nisam optimistican u tom pogledu.
14.10.2024 | 11:31
dpasaric kaže:
Gle, ili je nešto "teorija zavjere" ili je "teorija slučajnosti".

Da, ponekad se zalomi i čista ljudska glupost, ali što je iznos novca veći, to su manje šanse da je netko tek "glup".

Nakon previše dokazanih ne-slučajnosti ostaje ono ružno: ljudska pohlepa i želja za moći.

OK.
Ovdje ti nemam što prigovoriti jer sve stoji.
Koliko si u pravu, samo ću ti usporediti sa jednom drugom sferom poslovanja hrvatske države.
Pouzdano znam, ne mogu otkriti odakle jer ću kompromitirati izvor, da se hapšenje one dvojice HDZ-ovih djelatnika u Hrvatskim cestama i lokalnoj samoupravi (šefa Hrvatskih cesta Josipa Škorića i gradonačelnika Otoka Josipa Šarića) unaprijed znano, te uređeno tako da daju ostavke prije hapšenja kako ne bi ukaljali ugled teflon premijera.
U struci su svi to znali, kada će Uskok izvesti akciju i nikakvih iznenađenja za navedeni dvojac tu nije bilo.
Sada uzmi to u sve ostale sfere našega društva.
Nemoral, korupcija, zataškavanje i hapšenje tek onda kada iz Ureda Europskog tužitelja dođe nalog, prije kojeg uhapšeni redovitno daje ostavku "iz obiteljskih razloga" a Plenković ostaje "teflon don".
Tako da pričati o ovome što spominje Lovrić u posljednjem pasusu svoga posta, a što je moja velika želja da se jednom desi i da postane modus operandi hrvatskih javnih i privatnih tvrtki - jednostavno je smiješno dokle god se ovakve stvari događaju a narod to dopušta.
PS:
Zaboravih dodati, navodno da se bušenjem druge cijevi tunela Učka pokralo toliko novaca da je to nešto prestrašno. Vidjet ćemo hoće li i tu proraditi europski tužitelj. Jer lova je njihova ako ne griješim.
14.10.2024 | 11:33
dpasaric kaže:
To nema baš nikakve veze s našom vlasti i to nisu naše odluke, čak niti na razini koje čizme ćemo kupiti, a kamo li nešto skuplje. U koje naoružanje se troši naš porezni novac određuje zapadni vojno-korporativni lobi i naš briselski poslušnik mora to odraditi onako kako mu gazde kažu. Ima tek onoliko slobode koliko mu oni dozvole.


Rekao bih da si, možda i u pravu, da nismo kupili Rafalle. Misliš da su ameri darivatelji kojima je stalo do Dassaulta pa su nas natjerali da njih pomognemo s milijardom eura ili dvjema?
14.10.2024 | 12:13
Djuro genijalac kaže:
Rekao bih da si, možda i u pravu, da nismo kupili Rafalle. Misliš da su ameri darivatelji kojima je stalo do Dassaulta pa su nas natjerali da njih pomognemo s milijardom eura ili dvjema?


Samo njihov interni dogovor tko će nam što prodati. Ti avioni su cool i skupi show-off, ali da je u pitanju pravi rat, bili bi beskorisni i brzo uništeni.
14.10.2024 | 12:46
dpasaric kaže:
bili bi beskorisni i brzo uništeni.


Ovo je, da prostiš, čisti kajgodizam.
14.10.2024 | 12:53
Hrvatska je trebala avione ODMAH jer su MIG 21 padali gradjanima na glavu.

Prvo Izraelski rabljeni avioni (sto je propalo), zatim rabljeni Rafali. Novi Rafali ili F-16 Block 70 su tek mogli biti isporuceni za cca 4-5-6 godina.

Hrvatska nije imala toliko dugo da ceka. Zahvaljujuci vec spomenutim politicarima.

Zato se prinudno islo na najbrze rjesenje. Inace bi placali drugima da nam cuvaju nebo. Izgubili bi usput pilotsku bazu i totalno unistili taj rod vojske.

Kupovina Rafala je najbolje i najkorisnije sto se desilo HV od kako postoji. Meni je nestvarno da to ljudi ne vide i ne prepoznaju.

Vise ce Rafali kreirati kvalitetnih visoko-tehnoloskih radnih mjesta nego cijeli Sabor zajedno.
14.10.2024 | 12:58
drlovric kaže:
Gjuroo kaže:

Sjećam se da je Dr. L. više puta spominjao manjkavost naše PZO, od onog famoznog drona što je "pao" u ZG, pa nadalje. Ne znam hoće li HIMARS-i, koje navodno nabavljamo, riješiti sve naše PZO probleme, ali očigledno se opremamo i po tom pitanju.


Nazalost, nece

Himars nije PZO oruzje, ispaljuje zemlja-zemlja rakete. To bi se na tecno hrvatskom valjda zvalo raketno topnistvo...


Ondak sam negdje nešto krivo pročitao ili krivo shvatio
14.10.2024 | 13:17
drlovric kaže:
Hrvatska je trebala avione ODMAH jer su MIG 21 padali gradjanima na glavu.

Prvo Izraelski rabljeni avioni (sto je propalo), zatim rabljeni Rafali. Novi Rafali ili F-16 Block 70 su tek mogli biti isporuceni za cca 4-5-6 godina.

Hrvatska nije imala toliko dugo da ceka. Zahvaljujuci vec spomenutim politicarima.

Zato se prinudno islo na najbrze rjesenje. Inace bi placali drugima da nam cuvaju nebo. Izgubili bi usput pilotsku bazu i totalno unistili taj rod vojske.

Kupovina Rafala je najbolje i najkorisnije sto se desilo HV od kako postoji. Meni je nestvarno da to ljudi ne vide i ne prepoznaju.

Vise ce Rafali kreirati kvalitetnih visoko-tehnoloskih radnih mjesta nego cijeli Sabor zajedno.

Reci mi kolega, jeli nerealno nadati se da će se jednoga dana kupiti novi Rafalei 4.5 ili koji će već redni broj tada imati, ako ne i drugo ime (kao što je prije Rafalea Dassault proizvodio Mirage)?
Ja čak mislim da, ako se tako odigra, ovo ispada skroz dobro da se piloti nauče na moderne zapadne avione, uredno vježbaju, i taman kada se uvježbaju ovi će biti za otpis i moja je naivna nada da se neće ići na remont već na kupovinu novih.
Koliko uopće ti avioni kao rabljeni mogu izdržati još sati naleta?
14.10.2024 | 13:22
dpasaric kaže:
Samo njihov interni dogovor tko će nam što prodati. Ti avioni su cool i skupi show-off, ali da je u pitanju pravi rat, bili bi beskorisni i brzo uništeni.

Znam da ti je brat pilot i da se razumiješ u ovu granu vojske.
Zanima me zašto to misliš? Kraj svih tih video klipova i tekstova da se radi o izvrsnom omirole borbenom avionu, što tebe odbija kod spomenutih aviona?
Ozbiljno pitam, zaista me zanima.
14.10.2024 | 13:45
Kloba kaže:
Zanima me zašto to misliš? Kraj svih tih video klipova i tekstova da se radi o izvrsnom omirole borbenom avionu, što tebe odbija kod spomenutih aviona?
Ozbiljno pitam, zaista me zanima.


Ne, nemam problem s Rafalima, oni su i dosta solidan izbor ako se već kupuju avioni, svakako bolji od onih izraelskih starih modificiranih F-16 kanti. Problem koji vidim je što bilo kakvi borbeni avioni u suvremenom ratu su totalno ranjivi, a sami ne mogu mnogo protiv dronova. Meni se opet admiral Lošo čini tu najmudriji, on je predložio osnivanje dron segmenta HV-a koji bi se bavio napadom i obranom tim putem, što se, vidimo u zadnjim ratovima, pokazalo kao ključno u suvremenoj vojnoj taktici.
14.10.2024 | 17:35
@Kloba:

Dani Top Guna su prosli i puno su vaznije rakete koje zrakoplov nosi, nego njegove letne karakteristike.

F-15 ni po cemu nije najbolji na svijetu, ali dokazano je najefektivniji moderni vojni zrakoplov ikada, sa najvise confirmed kills.

Jednostavno se uvijek nalazio u sukobima gdje je mogao obarati neprijatelje koji uglavnom nisu znali ni sto ih je snaslo

Dva identicna Rafala u nekom imaginarnom sukobu gdje jedan nosi raketu dometa 70km, a drugi 150km, nisu ista liga.
15.10.2024 | 03:04
dpasaric kaže:
Samo njihov interni dogovor tko će nam što prodati. Ti avioni su cool i skupi show-off, ali da je u pitanju pravi rat, bili bi beskorisni i brzo uništeni.


Kako objašnjavaš činjenicu da ruski avioni još uvijek redovito i kvalitetno obavljaju borbene misije premda bi, po tvom mišljenju, trebali biti beskorisni i podložni brzom uništenju?
15.10.2024 | 08:01
Gjuroo kaže:
dpasaric kaže:
Samo njihov interni dogovor tko će nam što prodati. Ti avioni su cool i skupi show-off, ali da je u pitanju pravi rat, bili bi beskorisni i brzo uništeni.


Kako objašnjavaš činjenicu da ruski avioni još uvijek redovito i kvalitetno obavljaju borbene misije premda bi, po tvom mišljenju, trebali biti beskorisni i podložni brzom uništenju?


Ne, to nije moje mišljenje. Ignoriraš gomile varijabli u toj jednadžbi.

Ili da obrnem - kako objašnjavaš činjenicu da je "maca papala jezik" o F-16 koji će "preokrenuti rat"? Nakon što su jednog sami sebi srušili, niti glasa o njima, a kamo li da su izveli neku uspješnu akciju. Kao i u Starcraftu, avijacija ima smisla kada si velik, jak i imaš svu podršku za te avione. U jednoj maloj Hrvatskoj, gdje ih doslovno nemaš gdje niti sakriti, oni su čisto show-off, moralni booster za naciju i gomila love za zapadnog proizvođača. Još nam ih mogu isključiti ako radimo s njima nešto što im se ne sviđa.

Kao što je Lovrić pametno rekao - avioni su danas tek lansirne rampe za rakete i pametne bombe. Kakav crni dog-fight ili nešto slično! Mi smo toliko maleni da bi nam bilo jeftinije imati eskadron balona koje bismo dizali iz šume i s njih lansirali rakete.
15.10.2024 | 12:29
dpasaric kaže:
Mi smo toliko maleni da bi nam bilo jeftinije imati eskadron balona koje bismo dizali iz šume i s njih lansirali rakete.


Ako tako postaviš stvari, još je jeftinije ne imati vojsku uopće i biti na milost i nemilost susjeda/bilo koga. Pa bi onda plaćali tu tuđu vojsku nakon što nas pohara... Paradoks vojske je da u nju ulažeš da ju imaš ako ti zatreba. Ako si dobar i smislen u tom ulaganju, onda nikom ne padne na pamet da te napadne pa se stvori privid da ti vojska uopće nije potrebna, jer ti nitko ni ne prijeti. Dakle, samo nepotreban trošak, dok se ne pokaže potreba, a onda, ako nemaš vojske si u dreku preko glave...
15.10.2024 | 14:45
Vojska je skupa igracka za svaku drzavu.

Ali to treba posmatrati kao kasko osiguranje. Mislis da cijelo vrijeme bacas pare, ali onaj jedan put kad ti zatreba, toliko ti je drago sto si ga imao
16.10.2024 | 01:30
dpasaric kaže:
Gjuroo kaže:
dpasaric kaže:
Samo njihov interni dogovor tko će nam što prodati. Ti avioni su cool i skupi show-off, ali da je u pitanju pravi rat, bili bi beskorisni i brzo uništeni.


Kako objašnjavaš činjenicu da ruski avioni još uvijek redovito i kvalitetno obavljaju borbene misije premda bi, po tvom mišljenju, trebali biti beskorisni i podložni brzom uništenju?


Ne, to nije moje mišljenje. Ignoriraš gomile varijabli u toj jednadžbi.


Koliko vidim, na kraju tvoje rečenice je točka. Ergo, to je mišljenje / izjava / tvrdnja iza koje stojiš imenom, prezimenom i nicknameom, zar ne?
Samo sam tražio objašnjenje tvoje tvrdnje, odnosno objašnjenje kako to po tebi nešto vrijedi za jednog, a za drugog isto to ne vrijedi.
Po tvome bi se Rusi trebale odreći avijacije (jedne jake grane naoružanja) samo zato što ih Ukrajina svakodnevno skida s neba, a bogme ih i taraca po vojnim aerodromima.
Oružje u ratu i služi tome da se koristi i da se troši. Kako vrijedi za jednu stranu, tako vrijedi i za drugu.
U kojem ratu bi naši Rafalei bili samo tako potaracani bez da ičemu koriste? Za takav scenario jedino mi pada na pamet da ovaj tren zaratimo s Amerima.

Ili da obrnem - kako objašnjavaš činjenicu da je "maca papala jezik" o F-16 koji će "preokrenuti rat"? Nakon što su jednog sami sebi srušili, niti glasa o njima, a kamo li da su izveli neku uspješnu akciju. Kao i u Starcraftu, avijacija ima smisla kada si velik, jak i imaš svu podršku za te avione. U jednoj maloj Hrvatskoj, gdje ih doslovno nemaš gdje niti sakriti, oni su čisto show-off, moralni booster za naciju i gomila love za zapadnog proizvođača. Još nam ih mogu isključiti ako radimo s njima nešto što im se ne sviđa.


Ovaj put čak ne moraš ni raditi klasični spin jer sam ja bio mišljenja da F-16 neće ni doći u Ukrajinu prije kraja rata. Da, i ja sam to vidio samo kao moral-booster i ništa više. Međutim, zadnjih dana se sve više piše o uspješnom djelovanju F-16ica tako da sam očigledno bio u krivu.

Kao što je Lovrić pametno rekao - avioni su danas tek lansirne rampe za rakete i pametne bombe. Kakav crni dog-fight ili nešto slično! Mi smo toliko maleni da bi nam bilo jeftinije imati eskadron balona koje bismo dizali iz šume i s njih lansirali rakete.


Molim da uđe u zapisnik da se i ja slažem s Lovrićem i da nisam spominjao nikakve dog-fightove ni top-gunove.
Na kraju krajeva, u ratu je i moral jedna jako bitna stavka. Nekada to može biti i prevaga u naizgled izgubljenoj bitci. Treba to boostati.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 dana
  • Borisone: E da, jučer potiho predstavljen novi iPad mini
  • Borisone: Bertone, PC je test razumijevanja. Ako je pitanje koji Mac koristitie, a odabereš PC, znači da ne čitaš pažljivo :-)
  • Zdravac: Ja sam očekivao da će biti nas više sa Macbook Air M
  • IgorD: Ja koristim 7 od 14, najbolje da ne diram ništa u anketi ;)
  • drlovric: Najvise nas ima Macbook Pro sa M procesorima. Iznenadjen sam iskreno, ali veliki umovi valjda slicno razmisljaju :D
  • Piko: ups, ..... tipfeler ... ali čak je o cool ovako ;)
  • Piko: M kao Mototola 680x0 :) ....
  • Bertone: ... iako bi ispravnije bilo Intel PC, AMD PC ili ARM PC ;)
  • Bertone: Anketa je diskriminirajuća jer se pod PC hardver navodi samo Windows PC, a ne i Linux PC pa molim ispraviti na Windows/Linux PC :D
  • Yonkis: Ajmo ispočetka sa anketom. :)
  • ZeljkoB: Anketa bi trebala biti multiple choice, osim ako se ne misli sto koristim upravo sada :)
  • Tito: S obzirom na broj glasova... 4 korisnika. Nije neka brojka.
  • drpongrac23: Iznenađuje me u anketi veliki udio Mac Studio korisnika
  • Gjuroo: Ankete na Jabučnjaku su mi oduvijek omiljeni dio. To je dio gdje netko zbilja želi čuti tvoje mišljenje :)
  • Bertone: Bio sam brzoplet i krivo kliknuo,... što sad?
  • Borisone: Nevalja jer je isključiva (samo jedan od ponuđenih izbora).
  • drpongrac23: Napokon nova anketa, nakon 100 godina, ali je zato izvrsna!!!!
  • Zdravac: a možda je car play jedinica bolja opcija
  • Zdravac: trajanje baterije nije bitno, biti će spojen sa punjačem
  • Zdravac: Ima li netko iPad mini viška da mu bezveze stoji? Trebao bih nešto da montiram na motor za navigaciju i da radi continuity funkcija
  • moragd: Mislio sam na atv plus.
  • moragd: Atv sa hrvatskim acountom? Imal neko info jel ce to raditi?
  • dpasaric: Nova anekta! :)
  • Kloba: Vidio sam to jutros. Reko neću staviti tu ako ispadne patka. Ipak, čini se da je ok izvor. Tko zna tko će završiti na giljotini zbog ovoga. Sjetćamo se pijanog vlasnika testnoga iPhonea 4 i kako je Jobs poslije tužo Gizmodo
  • kupus: Novi mb pro s m4 leakan [link]
  • Borisone: To je samo za fizičke osobe.
  • m@xym: Odnedavno znači prije par mjeseci. Ne pratim redovito njihove stranice, ali ne sjećam se da sam prošle godine to vidio. Radi se u njihovom "Easy upgrade" programu: [link]
  • Borisone: Ne tnam što je "odnedavno" ali u ožujku su mi javili da nude samo leasing preko Grenke.
  • m@xym: Borisone, to odnedavno nudi istyle.hr za Apple Watch, iPhone i Mac računala
  • kupus: tj ovaj [link]
  • kupus: [link]
  • kupus: evo borisone
  • Zdravac: Nisan sad isao provjeriti, ali zar nije Sancta Domenica iz ZG nudila?
  • Borisone: Za pravne osobe, a ne za fizičke osobe.
  • Borisone: Nudi li neka tvrtka u HR najam Mac računala? Nešto tipa mjesečno plaćanje, po isteku 2 ili 3 godine zamjena novim uz produženje ugovora.
  • marioart: photoshop za 89€, cijeli CC 430, paralels 60... hrpa nekih antivirusa... ja gledam na DE, mozda na US ima vise :) ... airpods pro 225€...
  • drlovric: Imal jos kakvih dobrih dealova za software, usluge i sl?
  • marioart: da se nadovezem... kako su sad Prime Days na Amazonu, moze se uzeti Family M365 na 15mj za 53€ ... ako nekome eventualno treba :)
  • smayoo: I ja kažem! :)
  • zoranowsky: Libre office FTW!
  • drlovric: Meni je jedna dobra dusa ovdje na Jabucnjaku poklonila MS Office. Neka bulk licenca je bila u pitanju, mislim nesto vezano za obrazovne ustanove. Radi godinama. Sad gledam ovu novu 2024. Skoro su pa identicne. Uopce ne znam niti sto je tu novoga :)
  • Borisone: Microsoft 365 Family (za 6 korisnika) je oko 60 eur kada je na akciji. A često je. Kupiš par komada i miran si par godina.
  • Zdravac: 150 € je ravno 2 godine pretplate na office 365, vjerujem da je to bolja opcija
  • drpongrac23: Ah, trebao je biti plačko!!!!
  • drpongrac23: @drlovric - ????????????????????????????????
  • drlovric: @drpongrac23: Kupujes? :)
  • Kloba: Jebote šta ove poplave rade po BiH, to je prestrašno... :(
  • drpongrac23: Evo i link [link]
  • drpongrac23: Izašao "MS Office 2024" za Mac i PC, kao standalone verzija, pa eto, ako koga zanima…
  • Bertone: Što se je dogodilo? 27 sati nitko ništa nije napisao na forumu :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, MacSlavko, Maxxy, temeljnik, Zoki, Anonimci (507)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO