Synology TFTP/PXE konfiguracija (DSM 5.0.4458 UP1)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Synology TFTP/PXE konfiguracija (DSM 5.0.4458 UP1)


06.04.2014 | 21:41
Znam da je ovo primarno Mac forum i da se o Win elementima baš ne govori, ali u ovom tutorialu sam htio prvenstveno dati osvrt i prikaz kako se PXE servis može složiti na Synology NAS (ima nekoliko korisnika ovog NAS uređaja na forumu), te kako uopće isti konfigurirati i u konačnici napraviti mrežnu instalaciju.

Od verzije DSM 4.2, Synology nudi opciju mrežnog PXE boota za sve uređaje koji danas možda nemaju opciju boota preko optike i/ili USB uređaja ili jednostavno želite mogućnost mrežne instalacije.

Naravno ovo se primarno odnosi na bootanje Linux/Win OS sustava, pošto Mac već ionako ima nekoliko metoda bootanja, dok mrežni boot (NetBoot) traži praktički Mac OS Server kako bi se izvela mrežna instalacija.

Ovaj primjer pokriva setup za bootanje svih M$ OS-a (uključujući i WinXP koji traži malo više pažnje).

A. PXELINUX/SYSLINUX boot loader

Kako bi cijela priča funkcionirala, potrebno je odabrati bootloader koji će moći poslužiti u ovakvim scenarijima i bootati bilo koji potrebni OS korištenjem za to predviđenog medija/instalacije dostupnog na mreži.

U ovom primjeru ja sam koristio syslinux 4.06 (nije najmlađa verzija ali verzija 6.0+ ima problema pa sam temeljem nekih rasprava zaključio da ova starija verzija radi sasvim uredno) za sve MS instalacije (uključujući WinXP <--> Win 8.1 Update 1).

Syslinux moguće je pokupiti sa slijedeće adrese: https://www.kernel.org/pub/linux/utils/boot/syslinux/

Nakon downloada i dekompresije potrebno je napraviti slijedeće:

01. Kreirati neki TFTP/PXE folder na Synologyu (za ovaj primjer to će biti folder PXE)

02. Dodijeliti prava nekog usera preko kojeg će se izvršiti net use naredba sa autorizacijom (kasnije u procesu)

03. Unutar roota novog folder kopirati slijedeće datoteke iz Syslinux instalacije: memdisk, menu.c32, pxelinux.0

04. Također unutar roota PXE folder treba kreirati još jedan folder koje će se zvati pxelinux.cfg (da ovo je folder koji u imenu ima .cfg)

05. Unutar pxelinux.cfg folder treba kreirati datoteku imena ‘default’ (BEZ ekstenzije i apsostrofa). Dakle u konačnici to bi sve skupa trebalo izgledati ovako:

PXE
 |--pxelinux.cfg
     |-- default
 |-- memdisk
 |-- menu.c32
 |-- pxelinux.0


Pošto DSM 5 nudi i novi Text Editor kao built in aplikaciju sada je moguće i elegantno preko nje raditi i modificiranje datoteka hostanih na NASu. U ovom slučaju trebamo napraviti modifikacije nad ‘default’ datotekom unutra pxelinux.cfg foldera.

Nakon što se otvori prazan file potrebno je složiti slijeće:

DEFAULT menu.c32
TIMEOUT 300
ALLOWOPTIONS 0
PROMPT 0

MENU TITLE PXE Boot Menu

LABEL Windows x64
MENU LABEL WinPE x64
KERNEL memdisk
append iso raw initrd=winpe_x64.iso

LABEL Windows x86
MENU LABEL WinPE x86
KERNEL memdisk
append iso raw initrd=winpe_x86.iso


Napravite save datoteke.

Naravno ovo je primjer cijele datoteke koju ja koristim i sada slijedi objašnjenje strukture.

Prve 4 linije su nešto što je defaultno definirano i kao što je vidljivo poziva se menu.c32 datoteka koja se nalazi u rootu PXE foldera.

Slijedeći parametar ‘MENU TITLE’ je naslov PXE izbornika koji će se pojaviti nakon uspješnog mrežnog boota. Tu naravno može ići apsolutno bilo što.

Slijedeći odlomak (4 linije) je potrebno složiti kako bi napravili valjanu stavku u PXE izborniku. U ovom primjeru ja sam za naslov (MENU LABEL) odabrao WinPE x64 (jer ću preko specifične ISO datoteke pokrenuti podršku za instalacijom x64 bit OS-a). Kernel koji će učitati je također datoteka koja se nalazi u rootu od PXE foldera i to je memdisk. Zadnji parametar je ime konkretne datoteke koju želimo bootati. Kao što je vidljivo u jednoj liniji se poziva winpe_x64 dok u drugoj x86 ISO.

WinPE - ovo su posebno kreirani Preinstalation Enviroment mediji koji su složeni unutar Win7 okoline koristeći Windows AIK kit - http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5753

DISCLAIMER
Sada dolazimo do pitanja legalnosti. AIK je free, čisto da to stavimo odmah na stranu. No međutim da bi se izveo i kreirao WinPE.ISO potreno je pod a) imati Win okolinu i b) imati Win OS medij. Iz ovog razloga neću objašnjavati kako se WinPE disk radi (postoji Technet uputa za to kao i krcato YT clipova), niti ću javno objaviti ISO image. Ako netko ima problema ili koje pitanje slobodno na PM.

ISO koji će se koristiti za boot nalazi se (za ovaj primjer) u rootu PXE foldera. PXE folder stanje sada izgleda ovako:

PXE
 |--pxelinux.cfg
     |-- default
 |-- memdisk
 |-- menu.c32
 |-- pxelinux.0
 |-- winpe_x64.iso
 |-- winpe_x86.iso


Jedna napomena. PXE je case SENSITIVE dakle bitno je što u default datoteci pišete i kako. Ako primjerice ISO file sadrži velika i mala slova, pišite doslovno.


B. KREIRANJE PXE/TFTP okoline

Prije svega moguće je ovo izvesti na dva načina. Korištenjem dediciranog DHCPa ili postojećeg (primjerice na nekom dostupnom routeru). Ukoliko se želi koristiti postojeći router i njegova DHCP role-a onda mora postojati i mogućnost prosljeđivanja informacije gdje se nalazi PXE ‘server’ i TFTP folder iz kojeg će se pokrenuti bootloader.

Pošto je većina router-a od strane ISPa zaključana ova opcija ne dolazi u obzir jer zahtjeva SSH spajanje i modifikaciju DHCP konfiguracijske datoteke (pošto kroz GUI to definitivno neće biti vidljivo).

U ovom primjeru je ću se poslužiti DHCP servisom koji će hostati sam Synology i to na način da ću mu pool adresa staviti unutar raspona postojećeg DHCPa kojeg mi nudi router (a znam da se te IP adrese ne koriste). Ovo nije preporučljivo, ali pošto znam da kolizije neće biti onda nema problema.

Unutar DSM Control Panel potrebno je otvoriti kategoriju File Service te unutar nje se prebaciti na TFTP/PXE tab.

Ovdje treba aktivirati TFTP kvačicu i kao TFTP root folder odabrati PXE folder iz ovog primjera (ili naravno folder gdje ćete već hostati sve syslinux datoteke iz prethodnog koraka). Advanced Settings nije potrebno definirati.

Nakon toga aktivirati kvačicu u PXE kategoriji i popuniti sva potrebna polja:

Boot loader: pxelinux.0 (tipka browse će pogledati u root tftp foldera i potreno je odabrati pxelinux.0

Network interface: vjerojatno će biti ponuđena samo jedna opcija, a to je ime Synology LAN interface-a (pustite defaultno)

DNS server: IP adresa vašeg routera (ili dediciranog DNS servera)

Start IP: početna adresa DHCP poola (recimo nešto tipa 192.168.1.35)

End IP: krajnja adresa DHCP poola (192.168.1.40)

Ovime smo definirali da će se sve skupa dodijeliti 6 IP adresa (u praksi ako nećete raditi instalaciju na više od 1 računala u isto vrijeme onda je ovo previše, ali za primjer će poslužiti)

Netmask: ovisno o IP klasi ovisiti će i maska. Prateći gornji primjer IPa to bi bilo: 255.255.255.0

Gateway: IP adresa vašeg router

Nakon toga na ‘Apply’ i to je to. Sve je spremo za PXE network boot. Ono što je sada potrebno je konfigurirati računalo da ima mrežnu karticu kao prvi uređaj u boot listi i PXE server na Synology strani će poslati potreban paket te startati boot loader na ciljanom računalu.

Nakon toga pojaviti će se izbornik koji će očitati stanje ‘default’ datoteke i dati izbor boota odgovarajućeg ISO-a. Nakon kratkog vremena ulazi se u Windows Preinstalation Enviroment.

Kako bi mogli napraviti instalaciju preko mreže potrebno je imati folder sa instalacijskim datotekama za odgovarajući OS. Syno NAS nudi opciju mounta ISO datoteka pa je navedeno potrebno učiniti za OS koji želite instalirati (kasnije će se tom folderu pristupiti putem net use naredbe)

C. KORIŠTENJE WINPE OKRUŽJA ZA MREŽNU INSTALACIJU

C.a (WIN XP)

Kao što sam u početku naveo Win XP mrežna instalacija za razliku od Win Vista --> 8.1 traži malo više pažnje kako bi se instalacija uredno izvršila. Kao što je poznato instalacija XPa prolazi kroz 2 faze (non GUI i GUI) te je potrebno odraditi slijedeće korake kako bi ona protekla uredno.

01. nakon što završi bootanje WinPE okoline dočekati će vas command prompt na X: drive-u

02. Pošto XP neće vidjeti dostupan disk u ovom trenutku potrebno je sa diskpart naredbom odraditi kreiranje particije, dodjelu disk letter-a i formatiranje samog diska.

x:\ diskpart [enter]


diskpart: list disk [enter] 

(popis svih fizičkih diskova, potrebno je zabilježiti broj diska sa kojim ćemo raditi)

diskpart: select disk n [enter]

(gdje je n broj diska na koji ide instalcija, vjerojatno 0 ako je samo jedan disk u pitanju)

diskpart: create partition primary [enter]


diskpart: assign letter=C [enter]


diskpart: list partition [enter] 

(zapamtiti broj particije na koju ide instalacija)

diskpart: select partition n [enter]

(vjerojatno je broj particije 1)

diskpart: active [enter]


diskpart: exit [enter]


Sada bi trebali biti nazad na X: disku te imati pripremljen disk i particiju na slovu C:. Potrebno je još izvršiti i formatiranje:

x:\format c: [enter]

(ovo je full NTFS format)

SLIJEDEĆI KORAK JE IZNIMNO VAŽAN

x:\ bootsect.exe /nt52 C: /force /mrb [enter]

(XP koriti NTLDR i /nt52 ga apliciramo na C: particiju koju smo kreirali)

x:\ net use z: \\IP_ADR_SYNO_NAS\WINXP folder /user:username [enter]

(radimo mapiranje mrežne lokacije XP sadražaja na slovo Z i koristimo /user switch kako bi proslijedili informaciju sa kojim se accountom autoriziramo. Biti će potrebno unijeti i password za pripadajućeg korisnika. Još jednom napominjem da je instalaciju prethodno kroz Syno sučelje trebalo mountati kao virtualni drive kako bi njegov sadržaj bio sada čitljiv putem mapiranog mrežnog diska

x:\ z:\<winxp folder>\i386\winnt32.exe /syspart:C: /tempdrive:C: /makelocalsource [enter]

(jako je važno da se kod syspart i tempdrive switcha NE RADI razmak između : i imena diska na koji ide instalacija. Također : nakon slova je nužna!)

Nakon ovog koraka ulazite u instalaciju XPa koja će samo kopirati datoteke na disk. Po završenom kopiranju Win XP GUI će se zatvoriti i vraćamo se u WInPE command prompt.

x:\exit [enter]

(završavamo rad u winpe i ovime iniciramo reboot)

Sada je potrebno u BIOSu podesiti HDD/SSD kao primarni boot uređaj i nastaviti instalaciju XP. Jasno mi je da za 2 dana prestaje support za XP, ali mislim da će se i dalje koristiti za tko zna što pa sam zato i odvojio veći dio ovog tutoriala za ovaj OS.

C.b (Win Vista -> 8.1)

Kod ‘modernijih’ MS OSa nije potrebno raditi nikakve predradnje (diskpart) već samo krenuti od koraka gdje se koristi naredba net use. Naravno kada se mapira disk za instalacijom recimo Win 7 ili 8.1 jednostavno se pokrene setup.exe i prate daljnje upute.

Nadam se da će nekom ove upute biti korisne, ako postoje kakva pitanja, korekcije ili slično slobodno se raspišite
06.04.2014 | 21:47
Super! Čim ulovim malo vremena isprobam ovo!
07.04.2014 | 07:02
Spalila te munja!
Evo jedna krma!
07.04.2014 | 08:01
BOOYA!!! ty
09.11.2014 | 17:18
Evo prošlo je nešto vremena od kada sam se zadnji put bavio sa PXE boot opcijama na Synology okolini i ono što mi je ostalo za probati i definirati je kako bootat osim Win instalcija i Linux instalaciju (Ubuntu u ovom slučaju).

Pošto se prvi dio ove priče nije promijenio navesti ću samo što sam naknadno napravio kako bi se izveo boot Ubuntu instalacije (internet instalacija i boot/instalcija sa lokalno hostanog DVDa).

NETBOOT

01. U ovom slučaju je riječ o slijedećoj arhivi slijedećoj arhivi koja će se raspakirati i kao rezultat će biti popratni ubuntu-installer folder.

02. Folder iz prethodnog koraka se kopira u root PXE foldera (sa svim preostalim sadržajem iz prethodnih scenarija). Struktura će sada izgledati ovako:

PXE
 |--pxelinux.cfg (ovo je folder)
     |-- default
 |--ubuntu-installer (ovo je folder)
 |-- memdisk
 |-- menu.c32
 |-- pxelinux.0
 |-- winpe_x64.iso
 |-- winpe_x86.iso


03. Sada je potrebno modificirati (u ovom slučaju dodati parametre koji će definirati boot opciju unutar PXE izbornika. Unutar pxelinux.cfg foldera nalazi se default datoteka unutar koje se navede slijedeće:

LABEL Ubuntu Internet install
MENU LABEL Ubuntu Internet install
KERNEL ubuntu-installer/amd64/boot-screens/vesamenu.c32
APPEND ubuntu-installer/amd64/boot-screens/menu.cfg


Dakle za KERNEL paremtar unosimo putanju do vesamenu.c32 datoteke koja se nalazi unutar navedene strukture. Dodatno APPEND naredbom navodimo putanju do menu.cfg izbornika.

04. Sada sa svim prehodnim opcijama samo bootamo stoj i odaberemo stavku 'Ubuntu Internet Install' koja će učitati netboot i momentalno omogućiti preuzimanje instalacije (ili izbora distribucija) kao i sve potrebne konfiguracije:


ScreenShot2014-11-09at16.48.25.png



Ubuntu DVD boot

Za ovaj scenario pripremio sam DVD ubunutu 14.04 LTS verzije (ubuntu-14.04-desktop-amd64.iso) koju sam mountao koristeći Synology mount opciju (nije nužno, može se i cijela instalcija kopirati u dodatni folder unutar PXE foldera, ali treba obavezno pripaziti da .disk folder bude također kopiran).

01. nakon što je mount opcija napravljena struktura PXE folder izgleda sada ovako:

PXE
 |--pxelinux.cfg (ovo je folder)
     |-- default
 |--ubuntu-installer (ovo je folder)
 |--ubuntu14dvd (ovo je ili folder ili mount point preko synologya)
 |-- memdisk
 |-- menu.c32
 |-- pxelinux.0
 |-- winpe_x64.iso
 |-- winpe_x86.iso


02. Sada je potrebno složiti i NFS pristup kako bi Ubunutu installer mogao dohvatit boot datoteke.

NFS konfiguracija

a) Unutar Control panel > File Service > Win/Mac/NFS (1. tab) nalazi se opcija za aktivacijom NFS servisa:

ScreenShot2014-11-09at16.55.26.png


Potrebno je samo aktivirati prvu opciju (osim ako iz nekog razloga nije potrebno aktivirati opciju za v4 podrškom).

b) Sada je potreno složiti NFS prava nad PXE folderom. Control panel > Shared Folder > PXE (ili kako je ime folder u kojem se cijela PXE priča hosta) i zatim odabrati 'Edit' naredbu. Nakon toga, 4. tab po redu je NFS Permissions. Tu treba kreirati client entry koji će dozvoliti računalu (ili više njih) određena prava preko NFSa na PXE folder.

Moj primjer je slijedeći:

ScreenShot2014-11-09at17.00.24.png


Hostname or IP: treba se unijeti jedna IP ili raspon IP adresa; IP adrese koje PXE klijenti dobiju prilikom kontaktiranja PXE servera preko DHCP role od strane Synology-a.

Privilage: Read only (nama potrebe za write naredbom)

Squash: no mapping (dakle puštamo root prava klijentu)

Security: sys (ostale opcije su za Kerberos authentifikaciju

ISKLJUČITI Enable asynochornous

opcija 'Allow users to access mounted subfolders' neka bude uključena ukoliko se koristi mount opcija od Synologya, za razliku od kopirane instalacije unutar PXE foldera.

napomena: ukoliko se prilikom boota pojavi problem oblika 'Permission denied' za NFS mount naredbu (objašnjeno kasnije) kao mogući razlog je potrebno modificiranje NFS permissiona unutar etc/exports datoteke.

preko SSHa se putem root accounta prijavite na NAS i na putanji /etc/exports modificirajte exports datoteku. Njen izvorni oblik biti će sličan ovome:

/volume1/PXE 192.168.1.0/24(ro,sync,no_wdelay,crossmnt,no_root_squash,insecure_locks,sec=sys,anonuid=1025,anongid=100)


a treba izgledati ovako:

/volume1/PXE 192.168.1.0/24(ro,sync,no_wdelay,crossmnt,no_root_squash,insecure,sec=sys,anonuid=1025,anongid=100)


Dakle potrebno je insecure_locks zapisati samo kao insecure.

03. Kao i za netboot sad je još potrebno složiti parametar unutar default datoteke kako bi se prilikom PXE boota pojavila stavka unutar izbornika i započeo proces bootanja:

LABEL Ubuntu DVD install
MENU LABEL Ubuntu DVD install
kernel ubuntu14dvd/casper/vmlinuz.efi
append boot=casper netboot=nfs nfsroot=IP_ADRESA_SYNOLOGYA:/volume1/PXE/ubuntu14dvd initrd=ubuntu14dvd/casper/initrd.lz


Dakle i tu se KERNEL paremetar navodi prema vmlinuz.efi datoteci koja se nalazi unutar casper foldera u rootu DVD instalacije. APPEND naredba ima nekoliko parametara:

boot
netboot
nfsroot (važno je napomenuti da nakon IP adrese NASa putanja mora početi sa imenom /volume#/... ovisno o tome na kojem volume se nalazi PXE folder)
initrd (mora pokazivati na initrd.lz ili initrd.gz datoteku, ovisno o verziji instalacije)

Ako je sve složeno kako treba PXE boot bi trebao proraditi i instalacija nakon uspješnog dohvaćanja preko NFSa bit treba okinuti proces koji bi se standardno pokrenuo preko DVD install medija.

U ovom slučaju instalcija je u biti LiveDVD koji će sve učitati prvo u RAM, ali na desktopu postoji Install opcija koja će kroz svega 10tak minuta napraviti instalaciju na disk.

Toliko, ako sam nešto propustio ili ima nekih komentara ili pitanja, slobodno se javite.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 dana, 10 sati
  • jmustac: poslano
  • Riba: Javi se meni s detaljima.
  • jmustac: kako obrisati profil na ovom forumu?
  • rusty: @marioart - ovisi o hipervizoru, ali ukratko da. Moguće je dobiti emulaciju x86 na ARM bare metal stroju. UTM hypervisor kojeg osobno koristim nudi u mogućnost. Jasno, to zovu emulacijom, ne virtualizacijom ali eto
  • marioart: @rusty .. moze li se ikako dobiti x86 win kroz virtualizaciju?
  • stefanjos: drlovric. pa odgovaranje poruka na aplikacijama koje namu mac app i ako se puni da ne secem po mob, rijesim preko maca i to je to
  • rusty: Virtualizacija bi bio moj odabir, e sada da li je besplatno ili ne, ovisi o tome kako ćeš tu kopiju licencirati
  • VanjusOS: ima li nekakav besplatni način za imati Windows na Macbook sa M čipovima?
  • drlovric: Za sta ti konkretno mirroring sluzi? Ja mu nisam nasao primjenu :/
  • stefanjos: affinty na popustu 50%. ja sam si uzeo novu licensu. do sada sam bio na v1
  • stefanjos: tako da, meni je to top feature
  • stefanjos: ja imam australski app store i iphone mirroring koristim svaki dan
  • drlovric: To ces probati jednom i nikad vise. Nema razloga za biti razocaran :)
  • Zdravac: - NIJE :/
  • Zdravac: Jel proradio iPhone Mirroring? :)
  • Yonkis: iOS 18.1.1 / macOS Sequoia 15.1.1 [link]
  • kupus: pretpostavljam da to ide meni, znaci fino radi.
  • kupus: hahaha
  • drlovric: Znas kako lijepo klepece. Mozes i mijenjati zvuk. Merak pravi ????????
  • kupus: svejedno hvala smayoo
  • smayoo: Ma nemoj me zajebavat... :D
  • drlovric: Prekrasna aplikacija ako zelite zvuk fancy mehanicke tipkovnice :) [link]
  • drlovric: I ja to ocekujem. Na proljece cu u USA i iskreno se nadam da ce izaci do tada. Da donesem makar dva komada :)
  • Borisone: Osim ako nisi na ti s Tim Cookom, najbliže nagađanju kada je: [link]
  • VanjusOS: zna li netko, hoće li izaći uskoro Air sa M4 čipom?
  • smayoo: Pokušao sam, ali sam odustao kad me zavrtio u krug s registracijom i sign-inom na Epic games. Najprije kaže da može iskoristiti moj AppleID, kad napravi login preko AppleID i kažem da ne želim pokazati svoj AppleID onda me opet svejedno traži login. Tako da... sorry, ne bih.
  • kupus: hvala
  • kupus: moze li netko probat ovaj besplatan virtualan masterpiece na m macovima? [link]
  • ping: @drlovric imaš besplatne konvertere na netu pdf to excel ili konvertiraj u jpeg pa potrazi online free konverter ocr to excel
  • drlovric: nemam Acrobat....smo PDF Exprt i Wondershare.... Raspadne se na oba
  • drlovric: Daj mi mail na poruku pls, pa da ti posaljem....a kakav Pentagon, prosla su ta vremena, glupost neka :)
  • Zdravac: negdje ju uploadaj, pošalji mi link pa ak hoćeš, da vidimo kak će ispasti (osim ako nisu neke secret Pentagon pi*darije :)
  • Zdravac: @drlovric - "export to excel" ?! Adobe acrobat
  • drlovric: Imam fakturu u PDF, htio bih od nje napraviti Excel file. Sta da radim? :)
  • mariolino1971: Pozdrav. Pokušavam poslati oglas no stalno dobivam poruku 413 Request Entity Too Large. U čemu je problem?
  • kupus: UK korisnici vs Apple [link]
  • Yonkis: Jeste li znali da se iPhone sam reboota ako nije otključan u 72 sata? [link]
  • Yonkis: jeste čitali komentare na [link]
  • Ender: takodje zainteresovan za neki IPTV, predlog moze u PM.
  • cariblanco: Ako hočeš ja ti svog "provajdera" kojeg koristim 4-5 godina, pošaljem na pp ?
  • cariblanco: Kako veli Zdravac dobar iptv za 10 E i imaš sve i gdjedaš od kud hočeš. Meni je to jako važno pošto puno putujem, trebam samo dobar net i mirna bosna
  • drlovric: Moj Telemach nema Arene vec Sport Klubove....ali postoji kabelska u zgradi koja ima Arene, preko koaksijalnog kabela.... Pa sam se tehnloski vratio deteljece unatrag. Ali radi evo :)
  • Zdravac: Ali to je paket ex yu kanala, nema samo sport vec sve
  • Zdravac: Kvalitetni, koji mogu preporučiti 10 eur/mj
  • Zdravac: Ima, iptv
  • kupus: hometv to go ili kako već
  • kupus: znači ide i eronet aplikacija
  • kupus: u bih prava ima arenasport ako se ne varam
  • drlovric: Jel ima neki nacin da se HNL Supersport liga gleda online? Neki app? Streaming? Iptv?
  • cariblanco: Prošlo iz petog pokušaja...bit će da je Riba na suhom ;)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, Riba, Anonimci (459)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO