Pages i fusnota
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Pages i fusnota


29.05.2012 | 00:45
Pozdrav svima.

Vec se dugo nisam javljao na jabucnjaku, ne samo sta sam bio zauzet akademskim problemima, nego jednostavno nisam imao nikakvih problema s mojim jabuka-proizvodima (bog ih blagoslovi).

Ali sada, pisem diplomski rad i ima jedna stvar koja me jako uznemiruje (ima ih vise, ali ovu cu mozda lakse rijesiti) te nisam nasao nikakvu soluciju tom banalnom problemu.

Naime, kada zelim ubaciti fusnotu (footnote) koja je vise od par redova u tekst pri kraju stranice, Pages (verzija 4.1) mi automatski prebaci odlomak sa fusnotom na novu stranicu ostavljajuci tako veliki prazan dio stranice. Znam da nije cesta pojava da je fusnota veca od par redova, ali eto, kod mene je 20% diplomskog u fusnoti.

Volio bih da mi se ne odvaja text sam od sebe te da ako je fusnota prevelika neka se samo ona prebaci na iducu stranicu. U mnogim knjigama vidim da autori tako postupaju stoga znam da je izvedivo. Pitanje je samo KAKO?

Ako ima netko pametan savjet, bio bih mu neizmjerno zahvalan.
29.05.2012 | 01:10
Mene su učili da tako opsežnoj fusnoti nije mjesto u fusnoti, nego u glavnom tekstu. Ali eto, valjda to ima veze sa strukom, jer ja nisam vidio ni knjiga s tolikim fusnotama.

Evo sad gledam Pages (inače ne koristim Pages jer mi je prenedorađen za moje potrebe) - moj je 4.0.9 (Pages '09). Kod mene to radi točno onako kako bi očekivao:

Kako fusnota raste, popunjava stranicu odozdo. Kad vrh fusnote dosegne dno teksta, komad (ne cijeli!) odlomka od dna se seli na drugu stranicu, ali fusnota i redak koji ju referencira ostaju na istoj stranici. Kad fusnota dosegne i pregazi redak koji ju referencira, normalno, sve skupa se seli na drugu stranicu. Zaista ne znam kako bi to izgledalo da pola fusnote koja se odnosi na nešto na stranici npr. 42 završi na stranici 43.

Ako ti ipak zasigurno znaš da je to OK, onda postavi kursor u fusnotu, pa u inspectoru odaberi text inspector pa u tabu More odkvačicaj "keep lines together". Možda će kod tebe raditi. Kod mene ne radi, ali taj Pages je meni inače poluproizvod, s dosta takvih mušica pa su možda baš ovu kod tebe riješili.
29.05.2012 | 08:16
Misliš valjda - podrubnica? Podrubnice su kratke napomene koje dodatno objašnjavaju što je pisac time htio reći. Tako da to stvarno pokušaš objasniti u tekstu - a ne napraviti rad s bezbroj podrubnica.


Nego što je to Pages? Jel to ono čudo u iWork-u? To služi za prelamanje - nisam znao.

Uzmi Quark, InDesign... I onda prelomi svoj rad dvostupčano, strogo pazi na lijevo i desno poravnanje - da nemaš po pet razmaknica između riječi jer to program tako napravi ili poravnanje samo u lijevo pa kako završi tekst s desne strane bit će dobro...
29.05.2012 | 08:43
Sta je podrubnica? Fusnota? Krasnog li hrvatskog jezika

Ovako si trebao napisati.
Šta je to Stranice? Jel to ono čudo u jaRadim?
Uzmi Kvark ili uOblikovanje i tamo rješi problem
29.05.2012 | 09:16
Tito kaže:
Sta je podrubnica? Fusnota? Krasnog li hrvatskog jezika

Ovako si trebao napisati.
Šta je to Stranice? Jel to ono čudo u jaRadim?
Uzmi Kvark ili uOblikovanje i tamo rješi problem


E to te ja pitam!

Evo pojašnjenje:
www.vrsa.pgsri.hr/I-razred/I-Vjezbe/3.PD...Word%208-Fusnote.pdf
29.05.2012 | 10:25
Raditi prijelom u tekst procesoru je vrlo teško i često frustrirajuće, ali da se. Napravio sam bezbroj prijeloma (od diplomskog, preko mora članaka, pa do nekoliko korisničkih uputa i konačno jedne stručne knjige) u Microsoft, pa kasnije Open/Neo Officeu. Znam da postoje alati za to. Ali nije ih baš uobičajeno koristiti za neke jednostavnije stvari. Nisam još čuo da diplomski netko prelama u inDesignu.
29.05.2012 | 10:39
Iako odlazimo u OT. Još tamo početkom devedesetih na faksu sam prelamao radove u programu "Ready,Set,Go 4.0" koji smo tad koristili za prijelom na Macu! Bio je to program koji nije mogao ni rotirati tekst za 90 stupnjeva i slično. Većina ovdašnjih korisnika Mac platforme nije nikad ni čula za taj software.

Čak sam tada na FOI-ja održao i predavanje o istom na predmetu kod prof. Sabatija INDOK - Informacijsko-dokumentacijski sustavi (ili tako nešto slično). I zahvaljujući tom predavanju - za mene su vježbe iz INDOK-a bile položene još u listopadu.
  • Sank
  • Moderator
  • 221
29.05.2012 | 10:57
Ja sam svoj diplomski pisao kineskim jezikom u Word Perfectu pod CCCC DOS-om na AMSTRAD PC640 (sad je u PEEK&POKE) i printao na 24-iglični printer i definitivno me nisu mučili prijelomi i fusnote Bilo je to nezaboravno iskustvo.

Slažem se sa smayoom u vezi korištenja softwera. Koliko si to studenata može priuštiti nabavku kakvog profesionalnog softwera za prijelom i još k tome potrošiti određeno vrijeme da nauče u njemu raditi? Samo ne treba zaboraviti da i u Wordu na jednu stranicu može stati samo određena količina teksta i ni linije više, a što će prebaciti na slijedeću treba mu reći jer inače radi po svom ćefu koji nam obično nikad ne odgovara
29.05.2012 | 14:34
@Sank, još uvjek se čudim tom tvojem kineskom, svaka čast.
29.05.2012 | 16:46
nisi jedini naučit kineski i razbit atom golim rukama, meni pari li-la :O
29.05.2012 | 17:09
Nije kineski baš tako nesavladiv. Jako je to različito od europskih jezika, ali nije nesavladivo. Pismo mi je osobito zabavno. Ima neke uvrnute logike u tom ideografskom kreiranju pojmova. Npr. slovo koje znači "centar" izgleda kao horizontalni pravokutnik "proboden" vertikalnom crtom (to je dosta grubo opisano, ali tako je otprilike), a ideografsko tumačenje je "strelica pogađa točno u sredinu mete". Fora, zar ne? Ali najbolja je fora da isto slovo znači i "Kina" (pa onda i "kinesko" itd.).
  • Sank
  • Moderator
  • 221
29.05.2012 | 18:31
smayoo je to više manje dobro opisao. Kinesko pismo nekada davno i jest bilo slikovno pa se onda s vremenom mijenjalo zbog bržeg pisanja. Zadnje jače pojednostavljene se dogodilo nakon pobijede komunizma. Zato danas imamo dvije vrste kineskog pisma simplified i traditional.

Znak za sredinu 中 zaista je nekada bio meta sa strelicom, a kinezi svoju zemlju zovu 中国 (zhong guo) ili "Središnja zemlja" jer su dugo vjerovali da se oni nalaze u centru svijeta

Isto tako je "konj" nekada bio nacrtan sa četiri noge, glavom, tijelom i repom, onda se polako pretvorio u ovo: 馬 (Ma) na tradicionalnom tj. 马 (Ma) na pojednostavljenom.

U starokineskom svaki je ideogram bio pojam za sebe, no danas sa razvojem tehnologije moderni kineski ima riječi koje se sastoje od dva, tri i više znaka, za primjer:

Upaljač je 打火机 (DaHuoJi) ili direktno prevedeno "Izrada vatre aparat" tj aparat za izradu vatre

U kineskom je najteže zapamtiti sve te znakove kojih ima preko 50.000, a prosječni kinez ih zna oko 3000 do 4000 tisuće dok ih fakultetski obrazovani Kinez mora znati barem 12.000. No postoji vrlo dobra logika u svemu tome pa nije i nemoguće
29.05.2012 | 20:52
Vidim da je "Ji" sastavljen od dva simbola a lijevi je znak negacije. Dakle, "aparat" im je ideografski "ne-nešto" (što?)?

Slično tako je naranča = "ne-limun"

Ali samo ideografsko tumačenje znaka za "ne" mi je sjajno: "Ptica leti prema nebu, ali nikad ga ne dostiže!"
29.05.2012 | 23:22
Evo mog savjeta. Kako se i sam bavim sličnom vrstom pisanja potražio sam softver koji bi mi najbolje odgovarao. To je Mellel http://www.redlers.com/ koji se i u svojim promotivnim materijalima diči podrškom upravo za "akademsko" pisanje. Da budem do kraja iskren preporučio mi ga je prijatelj, a ja sam ga prigrlio (Mellel, ne prijatelja!) nakon par dana isprobavanja.
Brz, jednostavan, bez suvišnih opcija. Kompatibilan je sa reference managerima (npr. Bookends http://www.sonnysoftware.com/) koji ubrzavaju i pojednostavljuju upravo citiranje, fusnote i sl.

Cijena od 39$ korektna je i preporučujem ti da barem isprobaš Mellel pa da sam doneseš odluku.

PS u svojim radovima imam veliki broj fusnota i nikada nisam imao problema.
29.05.2012 | 23:36
Heto, da se vratimo na temu... Hvala na informaciji, DrAle. S velikim brojem fusnota nema nijedan procesor teksta nekih problema. Barem oni koje sam ja koristio. Ali gljiva se žali na problem kod neobično velike fusnote. Kako se Mellel s tim ponaša?
30.05.2012 | 00:52
Hvala svima na odgovorima. Nemam se previse veremena igrati s novim programima, ali mislim da cu probati Mellel. Nije to tako strasan problem. Pojavljuje se svega 3-4 puta. Nadao sam se da postoji negdje neka kvacica, ili neka skrivena opcija (probao sam smayoo tvoju, ali ni meni ne funkcionira).

U svakom slucaju hvala na pomoci, a i na kratkoj lekciji kinsekog.
30.05.2012 | 09:58
smayoo kaže:
Heto, da se vratimo na temu... Hvala na informaciji, DrAle. S velikim brojem fusnota nema nijedan procesor teksta nekih problema. Barem oni koje sam ja koristio. Ali gljiva se žali na problem kod neobično velike fusnote. Kako se Mellel s tim ponaša?

Ako word možemo zvati procesorom teksta onda tvoja tvrdnja baš i ne stoji! Naime, sa njime sam imao problem i sa fusnotama i sa listama i sa još stotinu stvari. Dokument je bio dugačak više od 100 stranica te je sadržavao grafove, slike i sl. To je bila strava. Da bi stvar bila gora onaj kome sam trebao predati rad uvjetovao je da rad bude u "word formatu" (da, baš tako je pisalo!). To iskustvo ne bih htio ponavljati

Probat ću kako ide sa velikim fusnotama u Mellelu pa javim. Baš sada gledam svoju najveću fusnotu. Ima 13 redova (otprilike 20% stranice) i sve je na svom mjestu.

No, potpuno se slažem sa smayoom da tako velike fusnote treba izbjegavati tj. treba razmisliti o drugačijem načinu strukturiranja teksta (npr. da fusnota postane tekst poglavlja ili neko potpoglavlje).
30.05.2012 | 21:48
Evo, samo kratko. U Mellelu tekst na kojeg je vezana fusnota i fusnota sama idu "ruku pod ruku" tj. Mellel drži na istoj stranici i jedno i drugo. Kada se tekst sa fusnotom prebaci na drugu stranicu za njim ide i fusnota (to je i očekivano i to bi trebao raditi bilo koji tekst procesor koji podržava fusnote).

Naravno, kao što i u bocu od litre nitko (još!) nije uspio uliti više od litre tako i fusnotu ne možemo stisnuti tamo gdje ne stane!

Uspio sam nagurati 50 redova teksta u fusnotu na jednoj stranici i koliko mogu primijetiti Mellel dobro izlazi na kraj sa tolikom količinom teksta u fusnoti, stalno držeći na istoj stranici fusnotu i tekst vezan uz fusnotu. Ukoliko na toj stranici ima još fusnota Mellel i tekst i te fusnote prebacuje na sljedeću stranicu.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 14 minuta
  • cariblanco: [link]
  • cariblanco: Vidi komentare ispod ovog teksta !!
  • cariblanco: Zadatak za smayoo...zašto je nestalo struje
  • dpasaric: Vidim da će stare QWERTY tipkovnice odjednom dobiti na cijeni! :)
  • zvone: Nervira me jer mijenjaju bez veze.
  • smayoo: Ali zašto je to takav stress? Ako su potpuno ukinuli stari layout, posložiš si kako ti paše pomoću Ukelele
  • smayoo: QWERTZ je uvijek i oduvijek hrvatski standard tipkovnice, a ovaj apple QWERTY hibrid je izmišljotina iz nekadašnjeg "zastupnika" PEL Velebit.
  • IgorD: Prvo su prebacili @ pa sad stalno stišćem ™ a od zadnjeg sistema ni € nije gdje je bio
  • IgorD: Ja na iOSu ionako uvijek imam EN tipkovnicu, samo kad mi treba đ prebacim na hr. Frka je što su i s Macovima krenule qwertz tipkovnice
  • zvone: Ako se vrati u postavkama automatski se vraca na qwertz. Iritantno do bola.
  • zvone: Kupio novu tipkovnicu za m4 ipad pro. Hrvatska je ali vise nije qwerty nego qwertz. Razocaran.
  • drlovric: Ja nemam dres Osijeka :)
  • VanjusOS: ako ćeš obući dres Osijeka, ja ti nabavim kartu bez problema
  • VanjusOS: drlovric, nema više karata za Hajduka
  • drlovric: Ako ima neko iz Osijeka molim da mi se privatno javi. Trebam uslugu. Hvala puno :)
  • JOHN: Počivao u miru Božjem :(
  • Borisone: U oglasniku mini Pro ako nekog zanima.
  • Gjuroo: Počivao u miru.
  • smayoo: Ode nam Papa Franjo, na Uskrsni ponedjeljak. Počinak je zaslužio, i više od toga. Neka se Crkvi primi barem nešto od njegovog nasljeđa.
  • VanjusOS: Sretan Uskrs!
  • Damirst: Srstan Uskrs!
  • smayoo: Sretan Uskrs svima! :)
  • Tomek: Sretan Uskrs !!
  • ping: Sretan Uskrs
  • dpasaric: Mira i ljubavi! :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs svima!
  • Zdravac: Sretan Uskrs!
  • drpongrac23: Sretan Uskrs svima koji slave!
  • Tomek: sad dok se ja ponovo uštekam u MACOS sustav, imat ću pitanja pa ću biti malo dosadniji :D
  • Tomek: Hvala svima... Kakav je stroj, računam s njime barem 10 godina...
  • dpasaric: Welcome back! :)
  • smayoo: Eeeej, Tomek! :)
  • Zdravac: Tomek, dobrodošao nazad! Nek te dobro i dugo služi! :)
  • Tomek: Eto nakon dugo godina, ponovo na Macu... Pozdrav svima
  • Borisone: Rekao političar i otišao krkati s generalima dok je vojska na paštetama i prekuhanim jajima.
  • Junuz: ko nehrani svoju vojsku hraniće tuđu
  • Yonkis: Apple Maps kamera naprtnjača: [link]
  • m@xym: ...nikakvu vojnu naobrazbu.
  • m@xym: Za dva mjeseca možeš naučiti rukovati pješačkim naoružanjem (od rastavljanja, sastavljana i čišćenja, do toga kako ga otkočiti, zakočiti, napuniti, sve do pucanja). Čovjek koji nema nikakvu vojnu naobrazbu, je glineni golub u slučaju rata, osoba koja je dva mjeseca nešto učila, i naučila, svakako nije. Zamisli koliko bi tek žrtava bilo da nitko od ljudi sa kojima si bio nije imao
  • Maxxy: Mi imamo malu aktivnu podobnu vojsku. A za 2 mjeseca će samo naučiti biti lijepa meta na ratištu. Proveo sam u ratu malo manje od 5 godina, i sve što ću još reći na ovu temu je da smo imali više žrtava od neznanja (igranje sa raznim zanimljivim spravicama i puškama) nego od neprijatelja! Srećom u ono vrijeme nije bilo dronova!
  • drlovric: Ja sam bio 10-11 mjeseci cini mi se. Pola vremena smo aktivno nesto ucili, pola smo ribali hodnike, kupili lisce i smarali se po vojarni. Ja sam bio 11107 (prepisali JNA VES oznaku) vojna policija, antiterosticke aktivnosti.
  • drlovric: Nekakav ustroj sa 3 mjeseca temeljne obuke da vojnik zna koirsititi pusku i kretati se unutar svoje formacije je bolje nego nista. I mozda neki modus za dodatna 2-3 mjeseca specijalisticke obuke tko to zeli. Kao neki vid nadgradnje znanja.
  • m@xym: Mi to (malu sposobnu aktivnu vojsku) već imamo. Ovih 2 mjeseca je sasvim dovoljno da mladići nauče osnove baratanja oružjem.
  • Maxxy: Vojnirok od 2 mjeseca je sprdnja. Ili lupite godinu dana, ili financirajte malu sposobnu aktivnu vojsku. Ovako se samo bacaju novci bez ikakve koristi
  • Yonkis: A što ne otvorite temu nego ovdje tipkate :)
  • Szguri: Ono što želim reći je da ljudi mogu živjeti nevjerojatno sigurne i udobne živote zato što je njihova država spremna za loše scenarije.
  • Szguri: nego zato što razumiju geografiju i povijest Rusija im je susjed, a povijest nije bila blaga. Isto sa Švicarskom: poznata po neutralnosti, ali izuzetno utvrđena i uvježbana. Država je doslovno dizajnirana tako da invazija bude noćna mora. Njihova neutralnost nije pasivna čuva je disciplina i spremnost.
  • Szguri: Osobno ne shvaćam naivnost toga da se ignorira činjenica da je rat i sukob odnosno mogućnost istog nešto što je ljudska slika i prilika od pamtivijeka. Možeš biti i spreman i miroljubiv, Švedska i Finska, primjerice, zadržale su ozbiljne obrambene kapacitete čak i tijekom mirnih vremena. Finska ima obvezni vojni rok i ogromne pričuvne snage, ne zato što su agresivne, nego zato što raz
  • Szguri: Pozdrav svima, čisto da se nadovežem na vruću temu. Kao netko tko je također bio u vojsci i imam raznog iskustva po tom pitanju.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO