29.05.2012 | 18:31
smayoo je to više manje dobro opisao. Kinesko pismo nekada davno i jest bilo slikovno pa se onda s vremenom mijenjalo zbog bržeg pisanja. Zadnje jače pojednostavljene se dogodilo nakon pobijede komunizma. Zato danas imamo dvije vrste kineskog pisma simplified i traditional.
Znak za sredinu 中 zaista je nekada bio meta sa strelicom, a kinezi svoju zemlju zovu 中国 (zhong guo) ili "Središnja zemlja" jer su dugo vjerovali da se oni nalaze u centru svijeta
Isto tako je "konj" nekada bio nacrtan sa četiri noge, glavom, tijelom i repom, onda se polako pretvorio u ovo: 馬 (Ma) na tradicionalnom tj. 马 (Ma) na pojednostavljenom.
U starokineskom svaki je ideogram bio pojam za sebe, no danas sa razvojem tehnologije moderni kineski ima riječi koje se sastoje od dva, tri i više znaka, za primjer:
Upaljač je 打火机 (DaHuoJi) ili direktno prevedeno "Izrada vatre aparat" tj aparat za izradu vatre
U kineskom je najteže zapamtiti sve te znakove kojih ima preko 50.000, a prosječni kinez ih zna oko 3000 do 4000 tisuće dok ih fakultetski obrazovani Kinez mora znati barem 12.000. No postoji vrlo dobra logika u svemu tome pa nije i nemoguće