Čemu kupnja novih slušalica? Pa sa svakim iPodom ili nekim drugim MP3 plejerom dobivamo u kompletu i slušalice, zar ne? Da, to je istina. Ali, ovakve vam slušalice ne daje nitko! Odmah priznanje: ovaj je naslov zapravo prodajni slogan za slušalice s kojima se poznati i iznimno cijenjeni proizvođač zvučnika pokušava približiti moderni(ji)m generacijama kojima je HiFi sustav kod kuće samo komplikacija. No, to ne znači da je B&W napravio pogrešan korak ili da nije dobro znao što radi. Ipak, krenimo redom...
Svaki(a) ljubitelj(ica) Zagrižene jabuke vrlo dobro zna onaj neponovljivi osjećaj raspakiravanja novog proizvoda i ushit koji je osjetio(la) diveći se detaljima i ljubavi s kojom je proizvod upakiran. Upravo tako će se osjećati svaki ponosni vlasnik ovih slušalica koje su dobile nimalo prikladnu oznaku P5 koja zvuči kao da se radi o obrascu za izdavanje pokaza za javni gradski prijevoz ili, još gore, o dokazu da je nečiji kućni ljubimac cijepljen protiv svinjske gripe. Oznaka nije na razini kutije koja svojom kvalitetom oduzima dah, ali to je tek početak. Naime, u njoj se nalaze vrlo vjerojatno najkvalitetnije napravljene slušalice koje je danas moguće kupiti. Dizajneri su odradili sjajan posao i ove sluške uspijevaju istovremeno izgledati moderno i retro u kombinaciji metala i kože. Jedini plastični dio nalazi se na kablu i skriva potenciometar za podešavanje glasnoće (mikrofon je u slušalici) koji je kompatibilan s iPhoneom i novijim iPodima.
Kako autor ovog napisa nema iPhone, odgovor na pitanje koliko je kvalitetan mikrofon ne mogu dati, ali činjenica je da ako slušate glazbu s iPhonea i netko vas nazove, glazba staje dok ne završite s razgovorom i tad se nastavlja dalje. Savršena integracija Applea i Bowersa & Wilkinsa je nešto što smo već doživjeli kod testova MM1 i Zeppelina.
Iz P5 izlazi žica koja duga oko metar i nešto i završava klasičnim jackom od 3,5 mm. U kompletu se isporučuje i produžni kabel kao i adapter za veće utikače promjera 6,35 mm (odnosno 1/4"). Sadržaj kutije se na tome ne iscrpljuje jer ispod slušalica nalazimo i futrolu za njihovo sigurno prenošenje; P5 je ipak zamišljen kao par slušalica koje se nose po gradu, na putovanjima i u sličnim prigodama. Futrola mene osobno podsjeća na otmjene higijenske torbice, ali napravljena je od kvalitetnih materijala. Ipak, da sam negdje u avionu ili sličnoj prigodi, gledao bih da slušalice izvučem iz futrole dok je ona u torbi.... Kad su slušalice već jednom vani, vrijeme je pogledati kakve su? Mogu se podešavati i to je proces koji je potrebno odraditi ako želite maksimalni sonični učinak: već i mali pomaci na uhu dosta utječu na dubinu stereo slike i reprodukciju visokotonskog spektra. Sama udobnost nošenja je vrlo dobra, ali kod dugotrajnijih nošenja će vam se uši oznojiti. Jastučići su vrlo udobni i tu nema problema, ali kako se radi o slušalicama koje blokiraju vanjske zvukove tehnikom brtvljenja, nema ni cirkulacije zraka i otud ovaj problem znojenja ušiju. Za uzvrat, recimo da je blokada vanjske buke jako dobra i da P5 na dugim letovima i(li) vožnjama u autobusu ili vlaku može ponuditi doista opuštajuće slušanje glazbe i potpuno isključivanje iz okoliša.
Kako su P5 namijenjene nosanju uokolo, ključno je pitanje kako se one odražavaju na životni vijek baterije? Zato je dobra vijest: iPod nano četvrte generacije nije pokazivao nikakve znakove bržeg posustajanja baterije kad su na njega spojene ove raskošno dimenzionirane slušalice. U usporedbi sa Harmanovim slušalicama koje se isporučuju s iPodom nema spomena vrijednih promjena. Dapače, čak mislim da postoji potencijal za produljenje trajanja baterije jer dobra izolacija vanjske buke nudi mogućnost slušanja na nižoj razini glasnoće čim se štedi baterija. U svakom slučaju, P5 neće isisati bateriju za sat vremena.
A kako zapravo P5 svira? Kao i ostali proizvodi Bowersa & Wilkinsa i P5 sviraju mekano i nježno. To se odnosi prije svega na visokotonski dio spektra koji nije nimalo naporan, a nakon usviravanja postaje još mekši i zaobljeniji. Da se pri osmišljavanju mislilo i na mlađe generacije vidi se po dinamici koja je upečatljiva i donjem području koje je snažno. Ukratko, P5 je uravnotežen proizvod s kojim će svi biti zadovoljni. Ipak, tko je potrazi za besprijekornošću koja izvire iz cijene (o njoj malo kasnije) neće biti zadovoljan ovakvim opisom.
Karakterno se nikako nisam mogao oteti dojmu da P5 preferira jazz i slične, malo nježnije, ali i kompleksnije glazbene izričaje. Zadrti rockeri će tražiti još malo ataka u dinamičkom smislu, ali glasnoće ne nedostaje niti njima; zasluga je to i dobre zvučne izolacije vanjske buke. Ako slušate glazbu okruženi ljudima, onda znajte da oni neće znati što slušate, jer 'bježanja' zvuka prema van nema. Stereo slika je vrlo jasna, ali uvelike ovisi o kvaliteti reproduciranog materijala. Kao i obično, mp3 se pokazuje najlošijim rješenjem koje uvelike ovisi i kvaliteti kodiranja, ali i samog programa koji to radi. Tu je vrijedno istaknuti da je Fraunhofferov algoritam koji koriste iTunesi najbolji i s njim se postižu najbolji rezultati. Ipak, suženje stereo slike, zrnatost visokih i naglašavanje basa je i tu nemoguće izbjeći. Flac i ostali nekomprimirani formati su mnogo bolji izbor, no oni donose i veće količine zapisa pa se tako smanjuje i izbor glazbe koju možete ponijeti sa sobom na put u nekom iPodu.
S druge strane, spajanje P5 na PowerBook je donijelo više preciznosti u basu i dodatnu porciju dinamike pa se P5 pokazuju idealnim suradnikom u nekom dosta bučnom uredu gdje je potrebna maksimalna koncentracija. Ako tako postavite stvari, onda bi ta tvrtka mogla u svoja osnovna sredstva za rad upisati i P5 koji koštaju inače 1,890 kuna (MPC, PDV uključen). To su već vrlo ozbiljni novci za slušalice, posebice ako se sjetimo da većina iPoda košta manje od toga! I iPod classic sa 160 GB kapaciteta, i iPod touch kapaciteta 8 GB koštaju manje od 1800 kuna... No, s druge strane, B&W P5 su doista izvrsne slušalice, besprijekorne kvalitete izrade koje nude dosad nezamislivu mobilnost u ovoj klasi kvalitete. Zahvaljujemo tvrtki TD elektronika koja nam je ustupila proizvod za ovaj prikaz. Dodatne informacije možete potražiti na Sonus Art web stranici. |
Komentari
Nevezano, ne mogu ne primjetiti koliko dan danas dobro izgleda ovaj 8 (osam!) godina stari PowerBook G4! Mnogi PC prijenosnici niti danas ne izgledaju ovako dobro!
A PowerBook je super. Ima 250 Gb hard, ona Ribina baterija se pokazala super (uopće nije riječ o novcima, a prema njima je najbolja na svijetu!) i komp radi bez grede. Zapuše ga samo flash (nikak da to sranje odumre...), sve ostalo radi, uključujući u Adobe Incopy CS3 koji vrti bez beda... Zbilja sjajna mašina. A na disku ima mjuze i mjuze i ovi bowersi su su pasali kao kapa ćelavoj glavi.....
Ja sam nedavno bio na sajmu u Amsterdamu, i proveo sam dosta vremena na B&W štandu. Između ostalog, imao sam prilike probati i ove slušalice i zaista su sjajne.
Bez obzira na sve, za one koji slušaju jazz i drugu glazbu bez električnih instrumenata, B&W je odvijek bio, a i dalje ostaje apsolutno najbolji izbor.
Sennheiser su OK slušalice. Pa i više od toga. Ali za menea s ovima od B&W nisu ni usporedive.
Nekad su kazići bili (polu)sprdnja, ali postojal je Nakamichi koji je doista svirao sjajno (ili mi se to tad činilo tako, ali bio je bolji od svega drugog s kazetom), ali nijedan mp3 nije do koljena AIFF,u Apple lossless, ape ili flacu. No, da bi čuo razliku, trebaju ti sluške poput ovih