U teškoj kategoriji sve se odvija staloženije. Mac Pro danas izvana izgleda jednako kao PowerMac G5 iz 2003. godine, a netko tko ne prati promjene arhitekture mogao bi primjetiti i da se takt procesora nije znatno promijenio. No, unutar robusnog aluminijskog kućišta uvijek ima novosti. Zadnji test Mac Pro serije imali smo na Jabučnjaku u svibnju 2009. godine kada je "Nehalem" arhitektura zamijenila "Harpertown". Od tada do danas nije bilo većih promjena osim uvođenja procesora na nešto višem taktu i opcije da se odaberu procesori sa šest jezgri iz serije "Westmere".
|
Mac Pro je velik i težak, ali ipak elegantan - čak i kada je otvoren!
|
Ovaj put nećemo testirati hi-end čudovište u konfiguraciji od više od sto tisuća kuna, već ulazni model u profesionalni segment. U Jabučnjakov test-lab došao je 3.2GHz model s četverojezgrenim procesorom uz par slatkih CTO (Configure To Order) dodatka. Testirana konfiguracija stoji nešto više od trideset i pet tisuća kuna i sadrži:
- 4-jezgreni 3.2 GHz Xeon Nehalem (8 MB Level 3 cache) s Hyper-Threadingom za do 8 virtualnih jezgri
- 64-bitna sabirnica s trokanalnim pristupom radnoj memoriji
- 6 GB ECC memorije (proširivo do 32 GB)
- 1 + 2 TB hard diskova
- LG BH10LS30 Blu-ray snimač
- Apple LED Cinema Display 27" spojen na Radeon HD 5870
|
Četiri jezgre na 3.2 GHz uz pozamašan L3 cache i 6 GB radne memorije
|
|
U ovom trenu ne možete kupiti ugodnije Mac radno mjesto od ovoga
|
Inače, Mac Pro je danas dostupan u šest konfiguracija Xeon procesora:
- 4 jezgre na 2.8 GHz
- 4 jezgre na 3.2 GHz
- 6 jezgri na 3.33 GHz
- 8 jezgri na 2.4 GHz
- 12 jezgri na 2.66 GHz
- 12 jezgri na 2.93 GHz
Vitak maneken ili snažan šljaker?
Mnogi će pitati zašto znatno skuplje platiti Mac Pro i Cinemu 27" umjesto kupovine iMaca 27 - pogotovo danas kada je prije par dana objavljena nova iMac generacija s izuzetno brzim Intel i7 quad-core procesorima? Recimo to ovako: profesionalac koji jednom proba Mac Pro kasnije nevoljko pristaje na sve-u-jednom koncept iz više razloga.
Deset razloga za Mac Pro
Prvi i najčešći razlog i velika prednost Mac Pro radne stanice jest velik interni skladišni kapacitet - do 12 TB s današnjim diskovima, a uz neke third-party adaptere čak i više! Sve to je na brzoj internoj SATA sabirnici, a diskovi se dograđuju doslovno u minuti i uz najnižu moguću cijenu - bez ikakvih komplikacija oko izbora i s lakoćom instaliramo bilo koji standardni tvrdi disk koji možemo kupiti u bilo kojoj informatičkoj trgovini. Nekima je već to dovoljan razlog.
|
Dodavanje tvrdih diskova u Mac Pro je doslovno minuta posla!
|
Drugi razlog je brzina svog tog skladišnog kapaciteta - npr. neki obrađuju HD video i žele što bržu pohranu podataka, a onda u igru ulazi hardverski RAID koji je dostupan putem zasebne kartice. Diskovi se upare optimizirano za brzinu i tada zapis i obrada rade bez zastoja i kada se koristi nekomprimirani full-HD video koji proždire diskovni prostor.
|
Appleova RAID kartica omogućuje konfiguraciju polja diskova visokih performansi
|
Treći razlog je brzina Xeon procesora i dvostruka sabirnica kod modela s 8 ili 12 jezgri. Tko izvodi dugotrajne 3D rendere ili aplicira kompliciranije filtere i tranzicije na video ta mu je stavka bitna. Macovi koji služe kao serveri imaju i svoj set opravdanja za veliku procesorsku snagu. Mac Pro je uvijek bio flagship Macintosh ponude i za one koji žele apsolutno najveću procesorsku snagu bez obzira na cijenu on je pravi izbor. Sam-svoj-majstor korisnici vole Mac Pro i iz drugog razloga vezanog za procesore, a to je što se relativno jednostavno mogu zamijeniti bržima.
|
Intel Xeon procesori uvijek su bili odabir profesionalaca. Odličan rezultat za ulazni stroj sa samo 4 jezgre.
|
Četvrti razlog su grafičke kartice. Obično prva stvar koja zastari jest GPU. Njihov razvoj je najdinamičniji i upravo po tome se najlakše vidi koliko je neki stroj star. Mac Pro je tu idealan jer omogućuje kasniju kupovinu novijih generacija grafičkih kartica - ili instalaciju više njih odjednom ako je potreban rad na 3-4 monitora (dva monitora danas podržava svaka kartica). Dodatnu težinu ovome donosi OpenCL standard koji će koristiti svaki raspoloživi GPU za ubrzanje izračuna. Na taj način možemo u Mac Pro ugurati i do četiri grafičke kartice koje će se koristiti kao prava mala "render farma".
|
Radeon HD 5870 ne dominira samo u prostoru za proširenja već i u testovima brzine
|
|
Vrhunski rezultati u OpenGL testovima brzine
|
Peti razlog je mogućnost odabira monitora. Iako osobno preferiram Appleove monitore, mnogima su oni skupi, pa traže alternative. Kada kupujemo iMac "osuđeni" smo na njegov glossy monitor, a Mac Pro dozvoljava izbor. Ranije, dok je Apple nudio anti-glare mat ekrane (Cinema 20", 23" i 30" serija) to i nije bilo toliko važno, ali sada neki grafički profesionalci nemaju izbora ako žele mat ekran - naime, Apple trenutno nudi jedan jedini tip monitora i to u sjajnoj "glossy" izvedbi - Apple Cinemu 27". Nekako se nadam da će objavom novog Final Cut paketa Apple u kompletu najaviti i novu Mac Pro seriju, a onda zajedno s njom i novi profesionalni monitor, adekvatnu zamjenu za nenadmašni Apple Cinema 30" monitor koji se nažalost više ne proizvodi.
|
Sloboda odabira monitora za profesionalace nije mala stvar
|
Šesti razlog je pouzdanost. Mac Pro je šampion pouzdanosti i dugotrajnosti i tko god u poslu nema luksuz da bude bez stroja radi nekog kvara, Mac Pro je najbolji izbor. Za razliku od kućnih strojeva Mac Pro "radni konji" su predviđeni za rad 24 sata i svojim predimenzioniranim hladnjacima jamče dugotrajno funkcioniranje bez stresa za ključne komponente. Mac Pro ima više od 70(!!!) senzora i njegov power management odlično obavlja svoj posao. Dok je iMac fantastičan za kućno korištenje, nije idealan za "time-critical" poslove - npr. što ako vam se usred DVD produkcije pokvari ugrađena slot-in pržilica? Cijelo računalo mora na servis, a originalni rezervni dio je nepristojno skup. Mac Pro nema takvih problema - krepa li vam "prža" samo skoknete do trgovine i za 200 kn kupite nešto poput LG GH22NP i radite dalje.
|
Sve je predimenzionirano i zamišljeno da bude pouzdano i trajno
|
Sedmi razlog je maksimalni kapacitet memorije. Modeli s 4 ili 6 jezgri proširivi su do 32 GB, a modeli s 8 ili 12 jezgri proširivi su do čak 64 GB radne memorije. Dok su ranije Mac Pro serije RAM instalirale u parovima, tekuća serija optimalno koristi propusnost sabirnice ako je RAM instaliran u jednakim trojkama jer se koristi trokanalni memorijski kontroler. Naravno, možete koristiti i kombinaciju u parovima (jer ima 4 utora, tj. 8 utora u skupljim modelima). Iako je razlika "na papiru" velika u stvarnom radu nije presudna. Dakle, ako je moguće treba birati 3, 6, 12 i 24 GB kao poželjne kombinacije. To može biti zanimljivo onima koji žele apsolutno maksimalnu propusnost spram memorije (npr. Motion korisnici). Razlika nije toliko velika da bi se time trebali zamarati, ali ako možete izabrati trostruki raspored - ne može bolje.
|
Lako dostupni memorijski moduli su posloženi na daughterboard u ladici na izvlačenje
|
Osmi razlog su PCI Express utori za proširenja u koje je moguće instalirati razne specijalizirane kartice za proširenja. Najčešći korisnici su glazbeni i video studiji. Tko se bavi serverima kupit će Apple Fiber Channel karticu za super-brzu optičku vezu za spoj na Apple Xsan pohrambenu mrežu (SAN - Storage Area Network) ili drugu brzu komunikacijsku infrastrukturu.
|
Prostor za proširenja omogućuje dodavanje PCI Express kartica za razne nestandardne namjene
|
Blu-ray produkcija? Nema problema! To je mogući deveti razlog. U Mac Pro se bez problema može ugraditi Blu-ray "pržilica". Preporučujem odličan LG model BH10LS30 (10x max Blu-ray write, 16x max DVD write) koji je i kod nas lako nabavljiv (ja sam par komada kupio u Ventexu). Iako za Mac ne postoji Blu-ray player softver (Apple ne želi plaćati licencu za kako Jobs kaže: "Premalo tržište koje će uskoro pregaziti "cloud"…), produkcija diskova je omogućena - kako iz Final Cut Studio paketa, tako i unutar Toast Titanium softvera. Osobno sam isprobao stvar s full-HD video zapisom i radi odlično. Snimljeni Blu-ray disk testirao sam na Playstationu 3 i LG BD390 kućnom Blu-ray playeru. Sve radi "as advertised".
|
Blu-ray snimač izlistan u Apple System Profileru
|
|
Malo Mac korisnika može vidjeti Blu-ray ikonu na desktopu
|
Deseti razlog može biti čisto snobovski - prestiž. Kakav je to test hardvera u kojem se spominju i takve "eterične" karakteristike kao što je "prestiž", pa ne radi se o luksuznom automobilu! Ili to ipak nije bez vraga? ;-) Šalu na stranu, ali u tome ima i istine - ne jednom sam svjedočio da klijenti studio ili tiskaru rangiraju i po tome kakva se oprema koristi. Dakle, je li Mac Pro dobar za image vašeg biznisa? Svakako jest! Masivno aluminijsko kućište koje u punoj opremi teži i do 20 kg svakako daje dojam snage i solidnosti, a istovremeno zahvaljujući odličnom dizajnu biva ukras svakog radnog prostora. Taj trik znaju i u Hollywoodu, pa često u raznim "forenzičkim odjelima" i "super tajnim službama" vidimo Apple Cinema monitore i Mac Pro kućišta.
|
Izgled i izrada Mac Pro stroja su jednostavno fantastični. To je godinama i jedini Macintosh koji se NE proizvodi u Kini već u gradu Corku u Irskoj!
|
LED Cinema Display 27"
Radi li se o istom monitoru kao u iMacu 27"? Da, isti su. Je li monitor dobar? Je, odličan je! Je li savršen? Ne, nije. Glavni problem je "glossy" izgled koji zbilja dobro izgleda kada na njemu konzumiramo sadržaje; boje su lijepo zasićene, kontrastan je, izuzetno oštar, kut gledanja je čak 178 stupnjeva, ali onaj tko je grafički profesionalac ne može se pomiriti s nemogućnošću odabira "anti-glare", tj. mat izgleda. Kod obrade videa to još nije toliko kritično, ali profesionalni grafičari preko toga teško prelaze. Appleova odluka je donekle zbunjujuća jer definitivno nisu odustali od mat ekrana - oni su doplatna opcija i na najnovijoj MacBook Pro seriji, a istovremeno jedini Apple monitor koji možete kupiti uz Mac Pro kao profesionalnu radnu stanicu je neprofesionalnog tipa. Netko će možda reći: "Ma ne, profesionalci će kupiti 30" Eizo, a Cinema 27" je za Mac mini vlasnike…". To naravno ne stoji jer Mac mini + Cinema 27" kao kupovina nemaju ekonomske logike pokraj iMaca 27", dakle ovo jest monitor za Mac Pro kupce. Enigma? Zapravo nije jer Apple Cinema 27" je prije svega zamišljen kao eksterni monitor za MacBook prijenosnike i tada služi gotovo kao dock jer na kabelu imamo MagSafe priključak za napajanje, slika i zvuk idu putem Mini DisplayPorta, a tu je i USB koji se spaja na čvorište u monitoru. Dakle, Cinema 27" je prije svega "dock-monitor" za MacBook seriju prijenosnika, ali trenutno i jedini izbor koji Apple nudi uz Mac Pro.
|
Vrhunski dizajn, kvalitetna slika, kamera, zvučnici, sve je skoro idealno, ali primjećujete li u refleksiji registratore na polici nasuprot? Pri profesionalnom radu mora se paziti na smještaj monitora!
|
Što je s "yellow tinge" problemom o kojem se toliko moglo čitati po netu, prije svega u kontekstu iMaca? Da, ako ste sitničavi i baš idete tražiti problem možete ga pronaći - naime, homogenost boja nije 100% savršena i kod čiste sive u pozadini se ponekad pri dnu monitora može primijetiti jedva vidljivo žutilo. Apple kaže da su te razlike minimalne i "dobrano unutar dozvoljene tvorničke tolerancije", ali najbolje je da to pogledate sami i vidite primjećujete li razliku i je li vam to bitno. Kvaka je što su gotovo svi paneli takvi i reklamacijom se ne bi dobio "bolji", a Apple je onima kojima to nije prihvatljivo vratio novac. Kako se radi o "consumer" monitoru, vjerujem da će malo kome to smetati u korištenju, a ostale njegove prednosti bitno nadmašuju tu nesavršenost. Nadajmo se da će Apple za profesionalne korisnike objavom neke nove Mac Pro serije izdati i novi mat monitor.
Koju Mac Pro konfiguraciju odabrati?
Ako vam "radni konj" treba za posao, a novac nije problem nećete pogriješiti ako kupite i neki od top-modela. Time ste "future-proof" u smislu snage. Od niti jednog vlasnika postojećih Mac Pro strojeva od prije 5-6 godina ne može se čuti da su nezadovoljni ili da su "bacili pare". Dapače, obično se samo hvale kako su višestruko odradili svoju vrijednost, a nerijetko i da je su to najbolji i najpouzdaniji Macovi ikada. S druge strane, ako vam se ne žuri i posao može čekati, a znamo da je Apple upravo u procesu tranzicije na Thunderbolt konekciju, možete sačekati neku novu Mac Pro seriju koja će se vjerojatno pojaviti do jeseni, pa onda imati i tu novotariju. No, u ovom trenu to nije toliko važno, periferija nema, a sigurno će se pojaviti i third-party kartica s Thunderbolt interfaceom, tj. međusklopom.
Ako ste klasičan DTP korisnik ili fotograf, sasvim je u redu uzeti u 4 ili 6-jezgreni model. Ako obrađujete video ili se bavite 3D grafikom, onda ipak odaberite model s 8 ili 12 jezgara. Što se tiče RAM-a, najbolje je u startu kupiti koliko vam je dovoljno za posao. Appleove cijene memorije u Mac Pro sustavima više nisu znatno različite od kupovine kod npr. OWC-a, pa ako već naručujte CTO (Configure To Order) Mac koji se mora čekati (obično 30 do 40 dana), onda si odmah kupite i dovoljno radne memorije za ugodan rad. Diskove je lako dodati i još uvijek su jeftiniji kod nezavisnih trgovaca, pa taj dio investicije možete ostaviti za dogradnju.
Mac Pro 3.2 GHz quad-core pro et contra
Za:
- laka proširivost
- najpouzdanija Mac serija
- brza grafika i kapacitet za OpenCL
- vrlo tih rad
- vrhunska izrada i dizajn
Protiv:
- visoka cijena u odnosu na novi iMac top-model
- samo četiri utora za RAM u osnovnim konfiguracijama
- izostanak adaptera za široko rašireni FireWire 400
- nedostatak IR senzora za Apple Remote
|
Komentari
prije bi to pripiso product placement oglasavanju, mislim da apple trazi takve filmove i serije za prezentirat tvoje proizvode
kad sam kupovo svog pro-a, u trazenju najpovoljnije kupnje, par puta dobio komentare tipa "mislis radit kontrolu leta", "pokreces svemirsku agenciju"...
tak da apple-ov marketing odjel i na tom polju postize uspjehe
uglavnom nije mi zao ni jedne kune potrosene na njega, bas suprotno zao mi je jer nisam potrosio vise na ram jer planiranu nadogradnju u solo izvedbi jos nisam napravio Neku vecu nadogradnju ne planiram jos godinu dvije, a nakon nadogradnje ce se jos nekoliko godina iz njega izvuc. Nakon toga ce sluzit ko server. U svakom slucaju isplativa investicija.
Dobre fotke ovaj put
Ja tek nedavno prvi put otvorio kuciste da ispusem prasinu, iznenadio se makar sam znao da je mjenjanje komponenti jednostavno al nisam mislio da u par minuta mogu prakticno sve izvadit van, iznenadilo me jos i to da je prasine bilo stvarno malo posto nema nikakvih filtera na ventilatorima, u nekom pc-u nakon koje godine koristenja bi bila potpuno druga prica. Zna mozda netko zasto ulazi tolko malo prasine, mislim nije da radim u nekoj sterilnoj prostoriji pa da nema prasina od kud doc.
Ostat će eventualno prednosti nadogradnje grafičke i brzine procesora. No, i to je upitno danas s OpenCL-om...
A da ne spominjem da zbog npr. pregorenog GPU-a iMac mora cijeli u servis, a vi niste u mogućnosti izbristi podatke s internog diska prije servisa (možda sam paranoičan,a li danas ostaviti hdd nekom serviseru da prčka po njemu i nije najpametnija stvar).
Neosporno je da će se kompjuteri smanjivati sve više i to je OK, ali i potrebe će rasti paralelno... tko je npr. 1996. kad je uveden miniDV mislio da će 2011. ljudi 2K ili 4K sliku obrađivati doma na stroju koji košta manje nego "nabrijana kanta" 1996.
@bumbar - glossy je stalna tema rasprava, neki su na totalno ludi i kažu da ne mogu tako raditi, drugima je svejedno, a treći kažu da im se sviđa taj izgled jer je sve "sočno i bombonasto". Meni je mat Cinema 30" najbolje što sam probao. Uskoro ću imati prilike isprobati jedan Eizo 30" kod prijatelja, pa ću javiti dojmove. Za TB Ogi je vjerojatno mislio na to da s toliko brzom vezom više nije bitan interni kapacitet diskova, pa da se onda jedna od glavnih prednosti Mac Pro gubi. No, o-tom-po-tom!
Ovaj stroj spada u one stvari za koje bas i ne treba neki (logican, komercijalan) izgovor ukoliko ih si mozete priustiti.
Niko nikada ne bi kupio Audi S8 ili BMW7 i sl., kada cijela obitelj svakako moze stati i u Skodu Fabiu, i dovesti ih na odrediste, ako bismo isli nekom "logikom" isplativosti i prednosti, u odnosu na nesto drugo.
Siguran da sam da svi ovi Pro strojevi svakodnevno (godinama) uveseljavaju svoje vlasnike, a da su skupi jesu...
Medjutim, ja sam siguran da ce uskoro jedan doci i na moj radni stol, iako sam namjeravao uzeti iMac 27"
Previše toga čitamo po stranim časopisima i portalima pa bi bilo dobro da se tako nešto napravi i kod nas, a po fotkama vidim da se ima gdje provesti takav pravi test.
Inače sve pet. Ne zamjerite na komentaru.
@Anonimac (vezano za TB i neprekidni rad iMaca) - u firmi imamo dva iMaca 27" koji rade neprekidno već 6 mjeseci. Doduše nisu namjenjeni 3d-u nego HD videu i rendanju istog. Rade bez problema i ne pregrijavaju se. A što se tiče zamjena dijelova za iMac moram vas obavjestiti da je to samo mit. iMac je zapravo vrlo jednostavno rastaviti, i ne zahtvjeva nikakvo dodatno znanje u odnosu na rastavljanje bilo kojeg drugog kompa. Svoj iMac sam rastyavio bar 10 puta - zamjenio sam procesor (sa i5 na i7), počistio sam backlight, zamjenio HDD, raspilio ga i napravio eSATA mod (da, raspilio! )
@dpasaric - promjene su možda spore, ali su neminovne
hmmm... ovo je vrlo upitno... eto ja kupio prije tri mjeseca kod OWC-a 16GB za MP 8c westmere.... došlo me s PDVom ali bez carine cca 415 USD
Apple naplaćuje za 16 GB 750 USD u CTO konfi, a ja kupio defaultni sa 6 GB dodao 4x4 izbacio 2 originalna i sad imam 20GB
slaba ti je matematika
Dođe oko 35 kilokuna kažeš?
Otprilike, koliko bi koštala PC inačica ovakvog stroja?
I još nešto, koje procesore će Apple sada staviti u Mac Pro liniju?
16GB (4x4 / 1333 MHz) - 304,99 USD
USPS Express International - 32,20 USD - stiglo je za 10 dana
Skupa 337,19 USD + 23% PDV
Sad je trenutno istih četiri 1333 Mhz keksa 279,99 USD.
Inače, kao i drugi vlasnici MP-a prezadovoljan sam, ni lipe mi nije žao, radi tiho, brzo i stabilno... mislim da mirno mogu preskočiti slijedeće dvije - tri generacije, u međuvremnu možda novi GPU...
kad si vec spominjo monitore, zas ne napravite neki test monitora, vjerujem da medu korisnicima ima ljudi koje bi zanimalo s cim najbolje uparti mac
Upgrading 2009 MacPro to 2010 MacPro
http://forum.netkas.org/index.php/topic,852.0.html
Što se monitora tiče meni je ovaj mraaakkk.... možda ga i uzmem do ljeta http://www.eizo.de/monitore/flexscan/sx/24-zoll/SX2462W.html
znaš... mislim da smo previše prostora uzeli na tu temu...
Evo baš na tu temu, Barefeats je objavio benchmarke neke od popularnih igara na najnovijoj iMac seriji (Radeoni serije 6) u usporedbi punokrvnim Radeonom HD 5870 u Mac Pro stroju ove generacije. Naravno, Mac Pro je najbrži, ali za igre razlika u cijeni ne opravdava razliku u performansama. No, nemojmo zaboraviti da je ovo "prošla" generacija Mac Pro strojeva, da će nova tek doći tijekom ove godine, a onda ćemo imati materijal za fer usporedbu.
Bill je imao sreću danas zarolati Power Fractale na top-top modelu! 12-core 2.93 GHz! Pogledajte rezultat!
Čini mi se kako nitko nije primjetio koliko LaCie zapravo košta(ništa ispod 10soma kn), a samim time dali to performansama opravdava. Kada sam tražio prošle godine "pravi" monitor za sebe nekako je Dell ispao jako dobar odabir, bilo to U2410 ili u mom slučaju U2711(5soma kn).
Za MP, respect (..one day