U ožujku smo testirali "unibody" MacBook Pro 15" kao najpopularniji profesionalni Apple notebook. Sada je došao na red pronađeni Sveti Gral notebook računala, stroj koji svojim performansama samouvjereno može konkurirati stolnom računalu, a ipak je prijenosan. Testirali smo MacBook Pro 17" u najboljoj CTO (Configure To Order) konfiguraciji s 3.06GHz dvojezgrenim procesorom, 8 GB radne memorije, 500 GB 7200 diskom i anti-glare full-HD ekranom. Bacili smo oko i na Apple Time Capsule kao najbolji dodatak za MacBook korisnike koji ne vole voditi brigu o backupu. Ovo je najtanji i najlakši 17" notebook na svijetu. Čak i takav, sa svoja 3 kg, neugodan je za nošenje nakon što se čovjek navikne na MacBook Air od svega 1,3 kg. No, takva usporedba zasigurno nije fer. Slični PC prijenosnici su barem pola kilograma teži, a to je velika razlika.
Zanimljivo je da u nekim regijama 17" model po prodaji nadmašuje i znatno jeftinije studentske MacBook modele - možda su profesionalci dugo čekali ovakav stroj, pa su sada krenuli u masovan upgrade? Uglavnom, dojam je da nema krize među profesionalcima. MacBook Pro 17" je i prvi Appleov notebook koji je uveo ugrađenu bateriju kao standard. Klasičari su se pobunili, a tehnološki pioniri pozdravili takav potez. Trik je što se izbjegavanjem mehanizma za zamjensku bateriju, i novim formatom ćelija, sada može ugraditi čak 40% veća stalna baterija. Osobno pozdravljam ovaj potez, a tko je navikao prčkati po hardveru, može i sam promijeniti bateriju jer otvoriti stroj sa stražnje strane nije komplicirano. No, o tome treba razmišljati tek za pet godina - ako ćemo vjerovati Appleu. Apple se rukovodio statistikama koje su pokazale da zanemariv broj korisnika ima dvije ili više baterija za zamijenu na terenu. Isto tako ogroman broj korisnika nikada ne kupi drugu bateriju! Rezultat prelaska na ugrađenu bateriju je fantastičan - operativno vrijeme je najduže ikada u velikoserijskom notebook računalu, čak do 8 sati u idealnim uvjetima! Litijum-polimer baterija dozvoljava 1000 punjenja i radni vijek do pet godina, dakle koliko i prosječan vijek samog računala. Ja sam u testu izvukao preko sedam sati s isključenim naprednim grafičkim procesorom, ali s uključenom bežičnom mrežom. Prva stvar koja se primjeti na svakom novom MacBook Pro računalu je fantastično "unibody" kućište izglodano od jednog komada aluminija. Solidnost i krutost koje se tako postižu nemaju konkurenciju. To se pogotovo vidi kod velikih 17" notebooka - kada nakon ovog MacBooka uzmete kakav HP ili Dell od 17" u ruke, odmah dobijete onaj "gnjaaah" osjećaj jeftinog plastičnog uređaja "klasu ispod". Osobno bi mi već samo kućište bilo dovoljan razlog za odabir baš Apple notebooka. Tipkovnica s pozadinskim osvjetljenjem danas je standardna oprema u gotovo svim Apple prijenosnicima. Izuzetno je korisna i daleko elegantnije rješenje od npr. USB svjetiljki i sličnih drangulija za par dolara. Trackpad je odličan. Stakleni! Geste s dva, tri i četiri prsta štede vrijeme i potpuno su "cool" - osobno uživam u show-desktop-expose-all-windows kombinaciji. Kako trackpad radi pod Windowsima od mene nećete saznati, ali sumnjam da ima bitnih poboljšanja, a to znači da pruža tek osnovnu upotrebljivost bez ikakvih naprednih mogućnosti.
Anti-glare ekran je opcija uz doplatu od pedesetak eura. Grafički profesionalci i fotografi obično biraju takav mat model. Sjajni "glossy" ekran nije toliko problem kod stolnog računala, ali na otvorenom i u pokretu može biti neugodnost ako radite s fotografijama. Full-HD rezolucija je pretjerano visoka za samo 17" ekran i mnoge stvari su zaista sitne. Zato valja malo povećati fontove na desktopu. Opet, s druge strane, full-HD rezolucija predivan je luksuz za mnogo toga i čini se da je kompromis u redu. Same odlike ekrana su vrhunske, najbolje što novac može kupiti u prijenosnom računalu.
Priključci na novoj generaciji MacBooka mogu biti problem korisnicima koji nemaju najnoviju generaciju periferija. Npr. nema raširenog FireWire 400 priključka, samo noviji 800, a adapter se ne može kupiti "iza ugla". Također, potreban je adapter za spajanje na monitore jer se sada koristi novi standard - Mini DisplayPort. Izuzetak je ako ste sretni vlasnik nove Apple Cineme 24" koja koristi novi priključak.
MacBook Pro serija poznata je i po ideji korištenja dvaju grafičkih procesora. Izgleda rastrošno imati redundantni sustav, pogotovo u prijenosnom računalu, ali kada novac nije u pitanju, a to kod Macova i inače nije visoko na listi prioriteta, onda je to najbolji put za imati najbolje od oba svijeta.
Prvi GPU, ekonomični, sada je u mnogim Apple strojevima standardan - NVIDIA GeForce 9400M. Izuzetno je skroman potrošač, ali to ne znači da je spor - dapače, većina korisnika koja ne koristi zahtjevnije igre ili se profesionalno bavi 3D-om neće nikada niti morati uključiti "ozbiljan" GPU, tj. NVIDIA 9600M GT. Koja je razlika u brzini, možete vidjeti u OpenGL testu. MacBook Pro 17" s uključenim jačim grafičkim procesorom još uvijek je primjetno sporiji od npr. high-end stolnog iMaca s novom NVIDIA GT 130 karticom (rezultat 2075 i 159), ali je zato bez problema brži od iMac modela s Radeonom HD 2600 XT. Kada pogledamo koliko su velike današnje high-end grafičke kartice i koliki su potrošači, ovaj omjer performansi i potrošnje je zapanjujuće dobar! A brzina samog centralnog procesora? Isplati li se doplata za korak od 2.8 GHz do 3.06 GHz? "Normalnim" korisnicima ne, ali često 17" Apple notebook ne kupuju "normalni" korisnici, nego oni kojima treba i maksimalna moguća brzina. Najveći problem takve CTO kupovine (Configure To Order) je rok isporuke od do 45 dana. Test je pokazao da je razlika u brzini linearna s frekvencijom procesora. MacBook Pro smo testirali u punoj opremi, pa se tako na stolu našao i Time Capsule. Za one koji nisu upoznati, Time Capsule je zapravo bežični hard disk i router. Ova "vremenska kapsula" zamišljena je kao jednostavno rješenje za sve one koji koriste Appleov Time Machine backup sustav, a posebno za one s prijenosnim računalima jer se backup obavlja bežično i bez intervencije korisnika. Čim se vaš MacBook vrati "u bazu", potraži Time Capsule i napravi sigurnosnu kopiju svega što ste radili na terenu. Iako je moguće svaki disk koristiti kao Time Machine disk, ovo je svakako najelegantnija, ali i najskuplja opcija. A možda ne koristite Time Machine? To je danas neoprostivo! Naime, cijene hard diskova postale su toliko zanemarive spram cijene podataka i vašeg vremena, da više nema baš nikakve isprike ne raditi organizirani dnevni backup. Zaključak bi bio da MacBook Pro 17" nije za svakoga. Previše je jak i previše skup da bi ga kupio netko kome zaista ne treba toliko snage u pokretu. Cijena se kreće od 20 tisuća kuna za osnovni model, pa sve do preko 30 tisuća ako se odaberu sve opcije i SSD disk. To je niša rezervirana za profesionalne glazbenike, fotografe i video majstore. Možda je 15" dobar omjer? Za mnoge svakako jest. Osobno, najdraži mi je MacBook Air jer je tako lagan i neopterečujuć, a opet na njemu mogu obaviti gotovo sve što je potrebno raditi van ureda. No, svakome prema potrebama! Sve u svemu, Apple ima notebook za svakoga - studenti su zadovoljni svojim bijelim MacBook bilježnicama, a poslovni korisnici i profesionalci imaju na izbor sve - od ultralakog i supertankog, pa do mrcine snage desktopa i baterijom koja traje koliko i prosječan radni dan.
Za:
Protiv:
|
Komentari
MacBook Pro 15" je visok 2.41, širok 36.4 i dubok 24.9 cm
MacBook Pro 17" je visok 2.50, šriok 39.3 i dubok 26.7 cm
MacBook Air 13" je visok 0.40 do 1.94, a ostalo kao običan MacBook Pro
@Breed, da onima koji ga ne mogu kupiti! Oni koji ga mogu kupiti, obično ga otplate u 2-3 posla.
Evo, prošli tjedan došli i arhitekti s upitom - i to sve samo za top konfiguracije, SSD-i, najbrži procesor... dakle interesa itekako ima!
Irena, drago mi je da si tako tolerantna prema drugačijem životnom stavu, da ne kažem potrebama. :-[
Ja sam projektant i najvećim dijelom svog posla radim na ogromnim nacrtima. Da je u vrijeme kad sam kupovao bio već izašao novi MBP 17, možda bi se i odlučio platiti još toliko više novca. Kad budem kupovao idući, nadam se da ću zaraditi dovoljno da mi ta razlika neće biti problem. Da postoji 21" čudovište od nije me briga koliko kila, samo da ima display, touchpad, tipkovnicu, procesor, memoriju, grafu i sve ostalo, s baterijom od barem 4h autonomije, bez i jedne jedine žice, ja bi ga kupio. Jer ga 90% vremena ne nosim na ramenu, nego se vozi u autu i gdje god dođem ima stol, tako da ne radim na krilu, nego na stolu (ili na haubi od auta). Nema to nikakve veze s preseravanjem, nego s potrebom. So, there...
No, opet, možda je netko drugi ima drugačija iskustva.
U normalnom režimu (sve popaljeno na max.) imam barem 2:30.
Davore, odradio si vrhunski review!
@miomika - vjerujem, i ja na Airu izvučem jedva pola od deklariranog u stvarim uvjetima, ali ova mrcina je zbilja izdržala toliko. OK, nov je i sve, ali vjerujem da to neće mnogo pasti. Fora je kada ga otvoriš nakon dosta rada, a onda ti pokazuje da još imaš npr. 6 i pol sati! Što se tiče garancije na bateriju, treba naći na netu politiku za to, možda zaista možeš tražiti novu. Evo, Smayoo ima sličan model koliko kužim i traje mu osjetno duže.
@Anonimac - tržište je slobodno i to je predivna karakteristika 21. stoljeća. Nema planske privrede i samo po jedan model neke tehničke stvari (uvijek se sjetim Trabanta). Zato će netko kupiti 17" notebook za 4,500, a netko za 30,000 kn. I prilično sam siguran da ste i jedan i drugi jako sretni odabirom! Nije li to lijepo?
Prevelik za jedan lap? Da
Dal bi ga htio? O DA!
p.s. Davore super review B-)
kao i kolega smayoo laptop imam kao zamjenu za desktop racunalo.
i istina je, malo je tezak za duze nosenje, ali na mojih 96 kila jos 3 nije problem.
izvrstan osvrt!
btw, ne vjerujem da su ovi arhici isli uzimati Apple zbog wow-efekta, prije bih rekao zbog bezbolnog i intuitivnog rada
(i predivnog dizajna svih elemenata sucelja, cini zivot ljepsim)
super mi je kad ustekam neciji usb a gore virus...nikakav problem za Mac.
uglavnom.. svi znamo da nije stvar u komponentama nego u opertivno sistemu, zar ne?
jeli uocen takav problem?
Kad baterija nije skroz prazna, iako se puni, ne primjećuje se problem, osim u vidu toga da ti prikazano očekivano vrijeme do kraja punjenja raste umjesto da opada kad ga opteretiš na 100% - baterija se prestane puniti i pokriva manjak snage kojeg napajač nema.
Možda je (nadam se!) napajač koji se isporučuje uz 17" jači od ovog 85W koji dolazi uz 15".
ono, po tvom iskustvu, jeli to problem koji dolazi do izrazaja pri svakodnevnom radu ili pri dovrsenju projekta ili nikad
(posto ja rijetko svoj upregnem do kraja)
Ali slažem se s Ribom - to su trebali negdje jasno i glasno napisati. Ili barem ponuditi jači napajač za one koji ga žele, uz ekstra doplatu, ili whatever.
Davore, koja epizoda? To je cijeli film. Meni je najbolja vještica koja postavlja 3 pitanja da te propusti dalje. I onda pita "Koja ti je omiljena boja?", a ovaj kaže tužno "Ne znam". I pogine. LOL
koliko se grije takav stroj?
koliku buku stvara pri maksimalnom opterećenju?
znam da se stara generacija poprilicno grije.
(to je komp za zimu stavim ga u krevet prije spavanja...ili pod noge dok spavam
Malo sam offtopic, ali zagrijao sam se za kupnju Aira u blizoj buducnosti...
Koliko ti izdrzi baterija, ajde da kazem u realnim uvjetima?
S druge strane, kada uzmeš ovaj 17" u ruke, već po samoj težini se može naslutiti da može raditi 6-7 sati bez beda. Baterija unutra je zaista ogromna.
Hvala na odgovoru. Da, to je realno, tako nesto sam i ocekivao od tako male baterije...
Pretpostavljam da je trajanje baterije kod MBPro 13'' (ovih novih) dosta vece? Ipak ima vecu bateriju... Da li netko ima neka iskustva ili informacije?
Da... ovaj MBP 13'' isto tako nije težak (2.04 kg), a sa druge strane mu baterija drži duže od Air-a (kako kažete, preko 3:30 sati, što je već SUPER!) i jači je stroj.
A opet, Air je najljepši i najlakši, a opet upotrebljivi (tu ne računam one 10'' asuse i MSI, bez uvrede...) notebook koji sam držao u rukama
Eh, dileme...
Sve mi se više čini da prenosivost podrazumijeva i što veću autonomiju u radu (veću i izdržljiviju bateriju).
A i 2.04 kg mislim da nije preteško.
Naravno Air je kralj u prenosivosti što se tiče "težine" i dimenzija.
osobno koristim stari MBP 17", i to kao jedini kompjuter na kojem radim s time da se naravno u kancelariji koristim i eksternim monitorom. nažalost imao sam i nešto problema s tim kompjuterom... problemi s ventilatorima i hlađenjem, problemi s memorijskim portom zbog čega je dva puta mijenjana matična ploča a sad nakon nepune tri godine dogodio se i poznati problem s napuhavanjem baterije (ok prošlo je neko vrijeme i mogla je jednostavno prestat radit, ali nije mi drago što se krenula napuhavat).
pošto sam se opekao...a pošto sam i sve više skeptičan u pogledu svih novih tehnologija (mislim da se stvari izbacuju na tržište bez puno testiranja i provjera što je logično dio kapitalističkog duha) mislim da se ne bi odlučio za novi MBP barem neko vrijeme dok ne isplivaju njegove falinge i odgovarajuća rješenja.
što se tiče veličine ekrana... to svatko zna što mu treba... meni nikad dosta a opet ako trebate samo nešto napisat ili pokazat čemu se uopće zajabavat s ovim kompjuterom... 13-15" su sasvim dovoljni i dobri bilo da se radi o PC ili MAC
ne slažem se da je 1920x presitno, čini mi se taman za "na teren. sad koristim 15.4 1680x1050, a sljedeći bi radije 14" sa 1440x900 - to je ista stvar po gustoći pikselića.
sad bi gledao 13 ili 14" - i tako ako ga koristim kao glavni komp imam neku vrstu dockinga i monitor+tipkovnicu.
plus, optički pogon treba rijetko a tegliš ga bezveze sa sobom. recimo kod pi-sija, hp-ovi simpatični aluminijski 14" elitebooci mogu umjesto cd-a imati drugi disk. to je dobra fora, to bi radije nego cede koji koristim rijetko i nikad
kako ja zbog toga jer sam ekološki osviješten robu peglam gravitacijski, ne treba mi 17" laptop! QED
gravitacijsko peglanje je ono kad pustiš robu na žici dok se ne istegne dosta da se ne kuži da nije popeglana
Samo cu se nadozezati na to da vecina DJ-a uzima manje laptopove (13") zbog transporta i da nezauzimaju puno mjesta na pultu.
Napominjem da moj rad nije nesto pretjerano CPU intenzivan, uglavnom Entourage, Terminal, browser, Word, Excel. Ako bas divlje opteretim stroj, onda imam oko sat i pol - dva autonomije.
E, da, CPU je uglavnom downvoltan jer mi ide nakurac kad iskljucuje jezgru kad se pregrije...
G.
i nije da se bavim glazbom, videom, cad-om i slicnim stvarima…… bavim se telekomunikacij ama i mrezama..… znaci prvenstveno cu ga koristiti za spajanje na svakojaku opremu…..
e sad, mozete reci da sam idiot i da to mogu raditi sa bilo kojim laptopom od 2k kuna, to stoji…..
ali i ja sam bio jedan od onih koji je mislio da su macovi cisto izdrkavanje, naravno, gledno po cijeni, dok se jednom nisam osobno imao prilike uvjeriti kako ti njihovi laptopi rade, pogotovo sto se tice brzine i stabilnosti…. skroz mi je nevjerojatno da se neki drugi laptop iste ili mrvicu bolje konfiguracije vuce sporije nego appleovi…. tako da onaj tko to nije probao, ne bi trebao to ni komentirati….
druga stvar sto se tice velicine, je veliko je..… ali ja dosta putujem i vucaram se po aerodromima i nije mi ga problem nositi sa sobom jer znam da kada cu na njemu raditi da necu biti isfrustriran sporoscu i nestabilnoscu windowsa….. a to je nesto sto se ne moze kupiti novcem..… a za sve ostalo, tu je mastercard…...