Kada se u siječnju 2001. godine pojavio PowerBook G4 Titanium, prvi Appleov metalni prijenosnik, bio je pravo tehnološko čudo. Tada je bio toliko ispred vremena da se njegova forma, uz manje izmjene, zadržala sve do danas, ali ono što se danas krije unutra brže je čak 25(!) puta od pionira ovog dizajna. Ono što je nekada bio famozni G4 Titanium, danas je aluminijski MacBook Pro i7 i to je ovog trena najbolji 15" profesionalni prijenosnik. Cijenom nije za svakoga, ali zato predstavlja spoj najbržeg mobilnog procesora s najkvalitetnijim industrijskim dizajnom.
|
Elegancija i performanse bez konkurencije u svijetu prijenosnika - MacBook Pro 15" i7
|
Kada se radi o stolnim Macovima oznaka "Core i7" predstavlja high-end modele koji s četiri fizičke procesorske jezgre postižu brzine obrade blizu onima ulaznih profesionalnih Mac Pro strojeva zasnovanih na skupim Xeon procesorima. Koristeći HyperThreading operativni sustav takav procesor može vidjeti kao 8-jezgreni, tj. možemo imati još po jednu virtulanu jezgru na svaku fizičku. Uz to Intel ima pametnu TurboBoost tehnologiju - što je zapravo naziv za dinamički overclock procesora. Naime, moguće je ugasiti neke jezgre, a preostalima podići takt ako je obrada takve vrste da to ima smisla.
|
2.66 GHz Intel Core i7 procesor s četiri virtualne jezgre
|
Kod prijenosnika se ipak nije išlo na toliko jak procesor zbog zagrijavanja i potrošnje. Tako je Core i7 procesor u MacBooku varijanta koja ima samo dvije fizičke jezgre, ali zato zadržava logiku i7 arhitekture i sustav vidi četiri virtualne jezgre, što ponekad pomaže da se neke obrade odviju brže.
|
Jedan procesor, dvije fizičke jezgre. TurboBoost tehnologija podiže takt sve do preko 3GHz prema potrebi.
|
Procesor u ovom MacBooku je Core i7-620M, izvedba nazivnog takta od 2.66GHz, ali sposobna za overclock u TurboBoost modu od preko 3 GHz. Ovo je trenutno najbrži mobilni procesor u Appleovim računalima i primjetno je brži od klasičnog Core 2 Duo procesora na 3.06GHz koji se donedavno koristio u high-end MacBook Pro seriji (pogledati tablicu).
|
Power Fractal je odličan test sirove snage procesora, a MacBook Pro jednostavno "rastura"!
|
|
Brzina Macova u gigaflopsima - MacBook Pro i7 na rubu stolne pro lige
|
Sjajni ekran je predivan - bogatih boja, svijetao i kontrastan, ali mnogi profesionalci i dalje preferiraju anti-glare mat izvedbu visoke rezolucije (1680x1050) koja se dokupljuje. Naš testirani model imao je upravo takav ekran i zaista je odličan, iako je velika gustoća piksela (PPI) na rubu prihvatljivog za ekran od 15". Nekada su se ovakve rezolucije prikazivale na 19" i većim monitorima.
|
iPad u usporedbi s MacBookom Pro 15" - oba imaju izuzetno kvalitetan prikaz
|
Bitna stvar koja definira svaki MacBook je svakako GPU - grafički procesor. Kao i na prošloj seriji, Apple se odlučio na dvostruku izvedbu - jedan osnovni, spor, ali štedljiv (Intel HD Graphics), i na drugi koji se aktivira samo po potrebi, ali nudi gomilu snage. Ovaj put to je NVIDIA GeForce GT 330M. Velika novost je da je sada moguće prebacivanje s jednog na drugi grafički procesor bez log-off procedure! Nekima je već to dovoljan razlog da razmišljaju o upgradeu - pogotovo onima kojima često treba jaka 3D grafika.
|
Dvostruki grafički sustav MacBooka Pro - štedljiva Intelova i moćna NVIDIA grafika lijepo se dopunjuju
|
Intelova grafika za svoje potrebe rezervira 256MB sistemske memorije, a čini se i da ih nema običaj vratiti sistemu kada se ne koristi. To i nije veliki problem s 4GB memorije, ali kolega koji koristi Windowse 7 na sličnom stroju kaže da oni nemaju taj nedostatak.
|
StarCraft II odlično radi, ali ipak ne i na "ultra" postavkama, to bi zaista bilo previše!
|
Nova NVIDIA GeForce GT 330M je još štedljivija od prošle 9600M GT generacije, a ima veći broj procesorskih jezgri i radi na 500 MHz. Taj procesor inače može raditi i na 600 MHz, ali Apple je radi štednje i zagrijavanja bio umjeren.
|
OpenGL testovi u maksimalnoj rezoluciji, najbrže do sada u jednom MacBooku
|
|
Isti test, ali s uključenom "dodatnom opremom", još uvijek izvrsni rezultati!
|
Sve to nas dovodi do fantastičnog trajanja baterije! Pod OS X-om (Windowsi nisu toliko štedljivi) Apple obećaje trajanje baterije do čak 9 sati! Za razliku od npr. MacBook Aira gdje su Appleova obećanja po pitanju trajanja baterije malo "nategnuta", MacBook Pro serija zaista ispunjava obećanja! Užitak je imati notebook koji se može bezbrižno koristiti cijeli dan bez štednje i razmišljanja gdje nam je punjač.
|
S desne strane nalaze se samo optički pogon i mjesto za sigurnosnu bravicu
|
|
S lijeve strane redom: MagSafe napajanje, Ethernet, FW800, Mini DisplayPort, USBx2, SD card i audio priključak
|
Ne samo da je MacBook Pro i7 najbrži kompaktni notebook koji možete kupiti, on je i svakako najbolje konstruiran prijenosnik ikada. Ima li išta brže od njega? Da, postoje PC prijenosnici s i7 procesorom i high-end grafičkim procesorima, ali izgledaju i teški su kao oklopno SSSR vozilo iz doba hladnog rata, pa mislim da to uopće nisu usporedive stvari. Brzina i tehnologija koju je Apple uspio upakirati u potpuno genijalno "unibody" kućište je zapanjujuća! Čarobnjak industrijskog dizajna i njegov tvorac, Jonathan Ive, kaže kako je MacBook Pro "ljepši izunutra nego li izvana"! Kao šećer na kraju, trackpad sada podržava i inercioni scroll, poput Magic Mousea! Dobitna kombinacija! Cijena? Sitnica! 18,000 kn! :)
Ako želite najbolji notebook koji novac može kupiti, ne tražite dalje, to je to!
Za:
- najtanji, najlakši i najbrži 15" notebook
- najmodernija arhitektura
- evoluirano "unibody" kućište
- najbolji trackpad na svijetu
- trajanje baterije
- izrada i dizajn bez konkurencije
Protiv:
- anti-glare ekran se mora doplatiti
- daljinski se dokupljuje
- video adapter se dokupljuje
- loša podrška za trackpad pod Windowsima
- kraće trajanje baterije pod Windowsima
|
Komentari
Krasna stvar, pa ne bum sad sve (po)kvaril pitanjem: a kaj to košta?
Idem dodati u tekst... tnx!
Znači bolje je imati utor za jedan jedini format nečega, nego univerzalni utor za sve i svašta?!?
Također da nove HC (?) SD kartice niti brzinom više baš ne zaostaju za CF. A navodno su pouzadnije od CF (?).
Nisam inače baš toliko u toku. Moj se fotoamaterizam uglavnom vrti oko moje stare 35 mm Praktice i DLR Yashice. Pa evo, pošto kupio - po to prodajem... B)
Inače, instaliraš Boot Camp update i u settingsima istog konfiguriraš trackpad da ti se pondaša isto kao i poc Macom...
A koliko to košta?
Isto smatram da je SD reader sranje. Mogli su korisnije iskoristiti prostor, recimo zatvoriti ga s komqdom aluminija recmo.
A u medjuvremenu me "usrecilo" crkavanje power supply-a (iako doma spojen na MGE aktivnu zastitu), koje me olaksalo za stinih 1.191,00 Kn. Prica kod mene o pouzdanosti, dakle, ne drzi vodu. Na zalost.
Prodavanje dvojezgrenog procesora sa hyperthreadingo m te nazivajuci ga i7 samo moze zbuniti po kojeg nepazljivog kupca. Konkurencija sa PC strane u prijenosnike uredno ugradjuje 4 jezgre. U cemu je ovdje problem i to jos za 18k kn? Apple ce vjerojatno spominjati famozno trajanje baterije i sl., ali ovo mi lici kao sve veca levatska politika Applea kojom su u zadnje vrijeme krenuli. Od izbacivanja docka iz iPhone paketa, zatim krpice i da ne nabrajam, svi znamo na sto mislim. Kladimo se da ce iduci upgrade Mac book pro-a imati punokrvni i7? Nikako mi se ne svidja u kojem smijeru Apple u zadnje vrijeme ide.
Zasto ne biti realan i reci sto nije u redu. Mozemo mi pricati koliko hocemo o izvrsnosti, dizajnu i sl., i to sve naravno stoji, ali pravi cetverojezgreni i7 sa hyperthreadingo m se niti ne moze usporedjivati sa ovim dvojezgrasem krivog imena i onda ispod slike vidim tekst autora:
"performanse bez konkurencije u svijetu prijenosnika", sto naprosto nije tocno.
Ma dizajn apsolutno, ali performanse, nerealno i neobjektivno. Bez uvrede, uvijek pokusavam biti realan bez obzira sto i sam imam Mac-a. Nadam se da cete ovo objaviti da vidimo sto drugi misle.
Molim onda lijepo konkretno reći koji to prijenosnik nudi ovakve ili bolje performanse u ovim dimenzijama? Tražio sam dosta po netu i sve što je bilo brže, izgledalo je kao rusko oklopno vozilo i bilo jedno tri puta teže.
Da je i7 s dvije, a ne s četiri jezgre potez koji može zbuniti - slažem se 100%, ali mislim da je nomenklatura procesora Intelova, a ne Appleova - zašto bi sada njih krivili?
Sumnjam da je Steve utjecao na to kako će Intel nazvati svoju seriju procesora i pogotovo mislim da ne stoji da bi to Apple napravio zlonamjerno kako bi zaveo kupce imenom procesora koje se veže za nešto drugo. Mislim da je reći da "performanse nisu najbolje" za 28.3 gigaflopsa snage u tankom prijenosniku je prilično bahato i za nekog razmaženog multimedijalca. Vjerujem da imam kredita za to reći. Može li mi netko ponuditi bolji 15" notebook iz PC svijeta kada je ovaj "šaka u oko"?
Također ni sd card nije rađen samo za to.
Tebi/vama paše a nekima drugima ne...
poz
Moj je dojam da je tekst takav da ga se treba čitati "između redaka" ili barem "pažljivo", da se nebi krivo shvatio.
A upravo tako o svojim proizvodima govori sam apple. Govori o svojim proizvodima koristeći "buzzwords" umjesto konkretnih podataka. Te podake se može naravno pronaći ali su oni zakopani.
Ne govorim da ovo druge firme ne rade ... ali se apple po ovome ne razlikuje.
Vezano uz garanciju, i trajanje apple proizvoda; moj G4mini traje i radi bez ikakvog kvara još uvijek. I uvijek ću o tom stroju govoriti kao o čudu tehnike. Ali moj 1.5 godina stari mbp unibody ima pržilicu koja krepava, i to nakon inicijalne garancije a ne kako ti kažeš ... na samom početku.
Zagrijavanje mi je unutar normalnog no po meni je aluminijska šasija u tom smislu designflaw. Jer ja često nemogu držati lap u krilu jer je prevruč. To su stvari koje treba uzimati u obzir.
Sve u svemu ... izbor je kao izbor profesora na akadeimiji kad sam ja studirao, izabereš najmanje zlo od ponuđenog.
U tom smislu ja sam (još uvijek) za maca.
pozdrav
Još uvijek stoji da ću s velikim interesom pogledati bolji PC i7 notebook od 15", ima li koji kandidat?
1) Upravo to bi kršilo Apple filozofiju. Oni ne žele biti još jedna PC kompanija koja ima uređaje koji se došarafljuju, skidaju, dodaju, odnosno ne žele opterećivati svoje kupce na način da postanu serviseri računalne opreme. Apple računala su da se kupe, upale i da se s njima radi konkretan posao. Jednostavno to je tako za sve ostalo je IBM :-))
2) "Samo" 2 jezgre, pa unutra je mobilni i7 procesor, zvekan koji je jači za duplo od bilo kojeg C2D procesora koji se prije nalazio u ovom modelu. A kad večina aplikacija počne koristiti više od 2 jezgre onda će to postati bitno.
3) Čemu 3G modul u 17" laptopu? Ako mi baš zatreba bolje je uzeti Mi-Fi router veličine pola dlana u kojeg uguram mobilnu karticu i preko wifi-ja dijelim konekciju s 5 uređaja, tako da su (smo) svi online.
4) Slažem se
5) Da USB3 ili e-sata dodatak su mogli ugurati, barem 1, makar mislim da Apple uskoro izbacuje van Light Peak, pa ne želi raditi gužvu s još nekim standardima, a Light Peak bi trebao zamijeniti SATA, USB, FireWire, HDMI...
O tomo što im je trebalo neću, jer sam korisnik Apple računala cca. 2 godine pa ne znam kako je bilo sa ranijim MBP modelima, osim što sam od korisnika čuo same pohvale i o ekranu i o konstrukciji, odnosno izdržljivosti samih laptopa. Makar to je sve bilo u eri prije iLudila, dok je Mac Appleu bio najvažniji dio kompanije.
Ako si rekao da je najtanji, najlaksi i najbrzi, ne mozes se opravdavati da je zapravo samo najtanji :/
ista bi logika bila da kazem za neki lenovo da je najtanji, najlaksi i najbrzi iskljucivo zato sto je najbrzi.
evo za primjer, lenovo (http://www.mikronis.hr/shop/item.asp?itemid=15163&catid=16), za 16k kuna, ima nevjerovatnu kvalitetu izrade (moze parirati MBP-u) za 16k kuna ima:
- bolji procesor
- bolju graficku
- veci hard disk
- jednako RAM-a
- 5 sati baterije (na windowsima, koji su se i u gornjem testu pokazali nesto losijima za bateriju)
- tezi je samo 200 grama
U svakom slucaju, ne moze se za MBP govoriti da je najbzi, nikako. Da je najljepsi, je
Nemojte me krivo razumjeti, i sam sam vlasnik mac-a, ali ne volim clanke koji su pisani kao placena reklama, makar ovo bio mac site
ps. ili ovaj HP (http://www.mikronis.hr/shop/item.asp?itemid=12518&catid=19) - bolji proc, slicna graf, isto rama, 5h baterije, 3 GOD GARANCIJE, 2xUSB3.0, 300g tezi, 4 milimetra tanji!, itd itd (14k kuna SA windowsima)
pps. i oba imaju i citace kartica (6u1 i expresscard), 4+usbova....... ..