Nova MacBook Pro "Thunderbolt" serija je među nama. Samo još jedan MacBook Pro rekli biste? To sam i ja mislio: "Dodali su novi port, malo podigli performanse hardvera i to je to!" - o kako sam se prevario! Novi Appleov prijenosnik je toliko evoluirao da nisam mogao vjerovati rezultatima benchmark testova!
Unibody kućište Ako Apple ne promijeni izgled kućišta u novoj seriji nekog računala skloni smo pomisliti kako se radi tek o malom pomaku ili "refreshu" linije. No, MacBook Pro unibody kućište izglodano od jednog komada aluminija je na današnjoj razini tehnologije vjerojatno nemoguće poboljšati. U svojoj osnovi izvana novi MacBook Pro ne izgleda značajnije različito od prvog PowerBook G4 Titanium modela od prije cijelog desetljeća. Usudio bih se reći da taj stari PowerBook Titanium (da, zaista je bio izrađen od pravog titanija!) dan danas izgleda bolje i kvalitetnije od većine plastičnih PC prijenosnika. Naravno, cijena mu je bila takva da je to i opravdano.
Više od deset godina stara reklama za prvi Appleov prijenosnik izrađen od metala, a ujedno i prvi prijenosnik uopće s wide formatom ekrana - PowerBook G4 Titanium. I danas je teško naći PC notebook koji izgleda tako dobro i solidno kao taj stari PowerBook. Mac korisnici s opravdanjem mogu biti umišljeni! ;-) Neki novi izgled kućišta ćemo vidjeti tek kada Apple izbaci optički pogon i iz profesionalne linije, pa zapravo dobijemo nekakav MacBook Pro - Air hibrid. S obzirom da je već godinama MacBook Pro serija bez ikakve konkurencije po pitanju kvalitete kućišta, a to je svakako važna stavka za svaki prijenosnik, o tome zaista ne trebamo brinuti - kupovinom MacBooka Pro dobivamo apsolutno najbolje što tehnologija danas nudi.
Ergela ispod haube Oku vidljivih novosti (ako zanemarimo jedan različit priključak) nema, ali zato "ispod haube" imamo pravu predstavu! Nova Intel Sandy Bridge serija je nasljednik uspješne Nehalem arhitekture. U mobilnim izvedbama procesora zahvaljujući TurboBoost tehnologiji standardni energetski efikasan takt od 2.0 GHz može se podignuti na 2.6 GHz na sve četiri jezgre, a ako dvije isključimo takt ide na 2.8 GHz, dok ako imamo jednoprocesorski zadatak možemo ga na jednoj jezgri odraditi na 2.9 GHz. Ja sam imao sreću dobiti na test jači model na 2.2 GHz koji u TurboBoost modu diže takt na četiri, dvije ili jednoj jezgri na 3.0, 3.2 i 3.3 GHz respektivno. Za one koji ne znaju - TurboBoost tehnologija je zapravo naziv za dinamički overclock procesora. Naime, moguće je ugasiti neke jezgre, a preostalima podići takt ako je obrada takve vrste da to ima smisla.
Kakvi su rezultati u praksi, koliko je to brzo? Razlika u odnosu na prošlu seriju je drastična - stariji MacBook Pro 15" s i7 procesorom na 2.66 GHz s dvije jezgre dostizao je 28.3 gigaflopsa, a MacBook Pro 17" s i5 2.53 GHz duo-core procesorom imao je rezultat od 25.7 gigaflopsa. Nova Thunderbolt serija već na 13" modelu s i7 2.7GHz duo-core procesorom dostiže 30.2 gigaflopsa, a svi 15" modeli imaju i7 quad-core procesor, pa tako 2.2GHz model dostiže, za prijenosnik, nevjerojatnih 57.3 gigaflopsa sirove procesorske moći! Za usporedbu, trenutno najbrži mogući stolni iMac 27” i7 quad-core 2.93GHz je sporiji od toga s rezultatom od 55.2 gigaflopsa! "Show" postaje još zanimljiviji kada se rezultat usporedi s ulaznim modelom Mac Pro radne stanice s Xeon quad-core Nehalem procesorom na 2.66GHz koja dostiže "samo" 51.6 gigaflopsa. Lagani prijenosnik je BRŽI od profesionalne stolne mrcine od 20 kg! To je zaista impresivan rezultat za jedno prijenosno računalo!
No, niti to nije kraj priče o performansama. Ova serija procesora ima HyperThreading sustav koji quad-core procesor može vidjeti kao 8-jezgreni, tj. možemo imati još po jednu virtualnu jezgru na svaku fizičku. Čemu to? Zato jer mnogi softveri nove generacije koji su pisani za operativni sustav koji dobro koristi multi-threading imaju koristi od raspršenja po jezgrama - naime, na taj način neki od podataka za obradu ostaju u cacheu procesora i brže se izvrše nego da ih selimo gore-dolje po sabirnici. Intel tvrdi da se pravilnim korištenjem HyperThreadinga može izvući još dodatnih 30% snage iz procesora.
Prozor u svijet Prozor u informatički svijet ovog MacBooka je oštar, intenzivnih boja i visokog kontrasta, a gornji sloj je i dalje "glossy" tipa. Nema novosti u odnosu na prošlu seriju, i dalje se na 15" standardno koristi 1440 x 900 matrica, a kao opcija po cijeni od stotinjak eura može se odabrati ekran u višoj 1680 x 1050 rezoluciji. Uz još pedesetak eura možete odabrati i "antiglare", tj. mat izvedbu monitora ako ste grafičar ili fotograf profesionalac. Osobno mi se 1440 piksela na 15" čini kao ugodan odabir s ne pregustim PPI (pixels per inch). Većini korisnika, čak i onih razmaženih, standardni ekran će biti sasvim dovoljan.
Bitna stvar za prikaz je i GPU - grafički procesor (koga zanima više o toj temi neka pročita nedavno objavljen članak na tu temu). Apple je ponovio uspješni koncept s prošle serije, pa računalo ima dva nezavisna grafička procesora koje sistem samostalno uključuje i isključuje ovisno o potrebama bez da time zamara korisnika. Prvi, štedljiviji, je Intelov HD Graphics 3000 koji odlično služi u svim dnevnim uredskim i drugim zadacima koji ne traže napredniju trodimenzionalnu grafiku. Drugi GPU je pravi razmetni sin - AMD Radeon HD 6750M s 1 GB brze GDDR5 memorije!
Pri MacBook Pro native rezoluciji od 1440 x 900 postiže OpenGL rezultate bolje od npr. NVIDIA GT130 kartice u stolnom iMacu pri 1920 x 1200 rezoluciji, a brži je i od punokrvnog stolnog Radeona HD 4870 iz Mac Pro serije kada Radeon radi u punoj Cinema 30" 2560 x 1600 rezoluciji. Brži je i od Radeona HD 5750 u novom iMacu ako svaki od strojeva radi u svojoj native rezoluciji, ali ipak vidljivo sporiji kada se iMac spusti na rezoluciju notebooka. Naravno, to nisu prikladne usporedbe u smislu apsolutnih tehničkih karakteristika, ali imaju smisla sa stajališta korisnika kojeg brojke i ne zanimaju već samo gleda je li ono što vidi na svom računalu brzo i glatko animirano.
Ukratko, u ovako tankom prijenosniku ne možete kupiti ništa bolje, a u AMD ponudi postoji samo jedan brži mobilni GPU - Radeon HD 6770M koji umjesto na 600 MHz radi na 725 MHz, ali zato se više grije i više troši. Među prijenosnicima jači GPU nudi NVIDIA koja se koristi u debeljuškastim Alienware PC prijenosnicima u laptop kategoriji koji su ciljano konstruirani za igrače, a to je već neka druga priča. Zaključak je da je Apple mudro odabrao i ugradio najbolji mogući kompromis između potrošnje, zagrijavanja i performansi. Maratonac Trajanje baterije je i dalje fantastično - Apple obećava do sedam sati u tipičnom radu s uključenom bežičnom mrežom i pri surfanju netom. U praksi baterija može trajati i duže ako npr. pišete tekst ili samo slušate glazbu. Divno je imati prijenosnik koji se može bezbrižno koristiti cijeli radni dan bez razmišljanja gdje nam je punjač.
Brza špedicija Thunderbolt je nova Intelova tehnologija povezivanja perifernih uređaja koju je razvio u suradnji s Appleom i MacBook Pro je prvo komercijalno računalo koje ga koristi. Omogućuje brzinu prijenosa podataka od 10 Gbit/sec što je dvostruko brže od USB 3.0 standarda. Tu je i odgovor zašto je Apple namjerno ignorirao USB 3.0 u svim svojim računalima.
U originalu projekt je krenuo pod kodnim imenom "Light Peak" i ideja je bila da se razvije optički priključak tolike propusnosti (do 100 Gbit/sec) da je potpuno univerzalan i upotrebljiv za sve - od raznih sitnih periferija, pa sve do spajanja monitora i širokopojasnih komunikacija. Želja je bila da dođe do konvergencije raznih interfacea u samo jedan. Svi uređaji bi imali jedan tip utora i postojao bi samo jedan jedini tip kabela. Predivno jednostavno! Utopija! No, plan se pokazao previše ambiciozan i prema zadnjim prognozama Intel neće Light Peak dovesti na razinu za komercijalnu uporabu u skoroj budućnosti - prema nekim izvorima spominje se tek 2015. godina. Plan B je bio tu tehnologiju dovesti na tržište čim prije, ali bez optičke konekcije, već koristeći stare dobre bakrene žice. I sami su se ugodno iznenadili da stvar radi odlično i s klasičnom tehnologijom uz gore spomenuto ograničenje od 10 Gbit/sec.
I gdje smo sada? Evo, tu smo, u 2011. godini s odlično postavljenim standardom koji će vremenom rasti, ali sada na samom početku u praksi nije upotrebljiv iz banalnog razloga što ne možemo kupiti uređaje s tim priključkom. Jedan od prvih je LaCie "Little Big Disk" koji je najavljen za ovo ljeto. Navodno je Sony idući koji planira usvojiti ovaj standard za svoju Vaio seriju, a u ekipu brzo dolaze Avid, Blackmagic, spomenuti LaCie i Western Digital. Kako Thunderbolt "ne traži kruha" i predstavlja ulog u budućnost, pustimo da dođe njegovo vrijeme. I ostale igračke… MacBook Pro od sada ima FaceTime HD kameru (nekadašnji iSight) koja podržava 720p rezoluciju. Obzirom na napredak DSL veza to je svakako dobrodošlo za kvalitetnije video-konferencije. Sa strane imamo i SDXC utor koji podržava memorijske kartice kapaciteta do 64 GB. Trackpad je ostao isti i zaista je najbolji u cijeloj industriji. Zanimljivo je da taj dio za sada nitko nije uspješno iskopirao od Applea.
Zaključak MacBook Pro je zadržao titulu najboljeg profesionalnog prijenosnika - ili kako PC Magazine kaže: "Appleov MacBook Pro 15" Thunderbolt je najbrži i tehnološki najnapredniji prijenosnik koji smo ikada testirali!". Naravno, cijenom nije za svakoga (17.629 kn, PDV uključen), ali zato predstavlja spoj najbržeg mobilnog procesora s najboljim industrijskim dizajnom u tankom i laganom pakiranju - jednostavno to je i dalje je najbolje konstruiran prijenosnik ikada. Ono što ostavlja najsnažniji dojam su performanse novih procesora. Imati u torbi računalo koje je brže od skupe stolne Xeon radne stanice od prije koju godinu je nevjerojatan luksuz!
Za:
Protiv:
|
Komentari
BTW odličan stroj
koliko vidim sretnici koji će si moć kupit ovu zvijer od računala i dijela umjetnosti sigurno će isti bez problema moć korisiti sljedeće 4 godine gotovo za sve poslove.
Inaće Jabučnjak je definitivno jedini IT portal koji objavljuje članke koji imaju veze
a) s mozgom
b) osobne profesionalne recenzije, a ne copy/paste vijesti
Šteta i sramota za druge "važne" HR portale da su postali copy/paste žurnalisti, svaka čast pojedinim autorima koji rade na takovim portalima, ali mnogi bi se mogli ugledat na Jabučnjak.
Jabučnjak bi mogao bit primjer IT kulture kod nas.
Svaka čast još jednom .
Moram priznati na kraju kad sam procitao, nekako sam si mislio demn steta sto nisam ipak uzeo ovaj model.Ovo je zbilja mala zvijer.
No realno, kad vidim da mi je i ovaj u radu vise nego odlican i dovoljan, jaci model ostavljam proficima
Pred par godina sam zahvalio u forumu svim posjetitljima Jabučnjaka koji su također zaslužni da ovo bude ugodno mjesto, pa mogu samo to ponoviti.
@AlanFord - ma ne mora ti biti žao ako nisi u 3D renderima ili montaži HD videa, ionako je snaga ovakvih makina većinom neiskorištena. Neki od nas u Kreativnom odjelu radimo profesionalne multimedijske poslove na Macovima u klasi ispod njega, pa ne fali snage.
@gogh - da, ovo što je Zita poslala je istina, naime oni valjda računaju da će profići uvijek uzeti barem 15", pa onda samo za 15" i 17" nude kao opciju mat ekran. Što se tiče više rezolucije, meni je 1680 previše za 15", ovo mi je taman.
@gjuroo - hvala na pohvalama, nama svima ovdje je drago kada se prepozna naš entuzijazam jer sve ovo traži dosta vremena. Za jedan solidan test ili članak čovjek bez problema utroši puna 2-3 radna dana. Naravno, sve to ne bi imalo smisla bez pametnih, kulturnih i kolegijalnih korisnika - kakva je većina ovdje na Jabučnjaku!
Samo da ti prenesem poruku iz Apple sales dept, kako si odlično odradio članak, te kako će ti preostali iznos isplatiti do konca tjedna.
Btw, a što je sa diskom? Zar ne odlaze rotirajuće ploče?
Što se tiče SSD-a to radi prekrasno (probao sam na Airu), ali još uvijek je preskupa stvar da bi se ležerno kupovala ako zaista nemaš jako dobro opravdanje za taj luksuz.
Stvarno ne znam kojom će dinamikom ići postavljanje znaka "@" na tipkovnicu. Čuo si kao i ja, kada je onaj Beckett izjavio, da je to procedura i da se ponekad nepotrebno oteže. Nasmijali smo se do suza, kada sam mu objasnio, da je vjerojatno nešto pomiješao, jer je i prošli put donio 4 powerbooka za onaj fond Jabučnjak nagrađuje. Bacio je neku dosjetku na svoj račun, te zamolio, ako možeš još jednom organizirati igru za čitatelje, na sličan način kao i prošli put.
Nije se mogao sjetiti imaš li dvoje ili troje djece, pa mi je dao 3 iPada, jednoga sam uzeo za sebe, pa ćemo se naknadno dogovoriti. Btw, pošalji mu nekakav screenshot nagradne igre, da može gore pravdati, ma znaš i sam..
Idem, čujemo se za ono..
Mene oduševljava svaki put tako dobro napisana recenzija.
Ne kaže se za ludu "daj dite materi"
Što se tiče fotki neka su u smeđem štihu, ono što treba da se vidi- vidi se.
@ znak naravno postoji, samo nije ucrtan na tipki na hrvatskom rasporedu.
U Apcom-u sam vidio cijenu 14.619 k? Dali je to cijena sa, ili bez PDV-a?
Sto se znaka @ tice, nije komplicirano. Umjesto uobicajenog Shift+2, koristi se Shift+Alt+2. Ako promijenis u sistemu layout na negleski onda je naravno i dalje Shift+2. Ovo pitanje se cesto poteze iskljucivo zato jer znak nije ucrtan na tipki.
Kako da importiram mail-ove/folder e koje imam u Outlook-u na novi Mac?
Predlažem da daljnju raspravu prebacimo u forum jer nije izravno vezana za gornji tekst.
Da li ta opcija postoji samo u Lionu?
U pravu si, sto se tice ove nase korespondencij. Mozemo je prebaciti na forum, jer zaista nije izravno vezana za gornji tekst.