Miroslav Ambruš-Kiš 09.01.09

Nisam bio siguran da svi koji koriste webmail Gmail znaju što im se sve nudi. Malo sam se raspitao među znancima pa sam otkrio da se obavijesti o još nekoj Googleovoj novotariji najčešće ignoriraju, umjesto temeljito prouče. Za takvo što malo tko ima vremena. A tih se besplatnih usluga prilično nakotilo. Jedna od najkorisnijih je Google Docs.

Uloga Google Docsa strateška je i za Mac zajednicu; pitanje "A imate li vi MS Office?" postaje još gluplje, a odgovor "Dakako, prije nego vi" više nije nephodan nastavak konverzacije s neznalicama koji misle da su Windowsi sve.

Google Docs je set besplatnih aplikacija koje se izvršavaju na Googleovim serverima. Web klijent je samo terminal za posao koji kroz "oblak" računa udaljeno računalo. Bilo tko na bilo kojem računalu s pristupom internetu i koliko toliko nearhaičnim preglednikom (Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer, Safari, Google Chrome i Opera) prijavljen na Googleu može raditi na svojim dokumentima. Pritom govorimo prvenstveno o Gmail računu, jer je on temelj pristupa svemu.

Povijest Google Docsa kratka je i zanimljiva, a u svim pojedinostima nije poznata ni njihovim zagriženim zagovarateljima, a ima već i takvih.

Kao senilnost: svako malo nešto novo

U jednoj od ležernih radnih skupina u Googleovom kampusu dovršena je aplikacija Writely kupljena u kolovozu 2005. od tvrtke Upstartle. Napisati standardan tekst procesor, kažu programeri, danas je trivijalan posao. Programski "motor" za pisanje s manje ili više mogućnosti već se primjenjuje na mnoštvu formulara na webu. Valjalo ga je samo nakititi sučeljem koje ne bi previše zbunjivalo stare korisnike tekst procesora. Kada je u listopadu 2006. godine isti takav posao dovršila skupina Spreadsheets sve je upakirano i korisnicima Gmaila je 10. listopada ponuđeno kao Google Docs.

Paket aplikacija stalno se obogaćuje nekom novom forom, a najznačajnije unapređenje bilo je kad je od tvrtke Tonic Systems Google kupio aplikaciju Presentations i 17. rujna 2007. pridodao je Docsima. Detalji dinamičnoga razvoja za radoznale dostupni su na blogu Docsa. Tko ima vremena da zaviruje pronaći će mnogo zanimljivih iskustava i samoniklih ideja.

Danas su Google Docsi lokalizirani na 48 jezika, ali to ne znači da na svim tim jezicima ima i spellchecker. Ima li ga ili nema ovisi o browseru! Safari nema, a Firefox kao dodatak koristi stari dodatak iščupan iz OpenOfficea.

Oprez, hrvatski spellchecker kao addition za Firefox je u verziji 1.0.1 javlja da neće raditi s Firefoxom 3.0.x! Tome se može doskočiti tako da se paket skine nekim drugim browserom, ali ne instalira. Datoteka "croatian_dictionary_-_hrvatski_rjecnik-1.0.1-firefox+thunderbird+seamonkey.xpi" u svojoj je biti ZIP arhiva. Zanemari se ekstenzija Firefoxova dodatka za samoinstaliranje, raskomprimira se i naredbom "open" učita u Firefox. Evala!

Ne možeš očekivati da imaš baš sve, a mi smo se s hrvatskim jezikom već navikli na razna dovijanja. U našim je neprirodnim navikama i to da rijetko nešto mijenjamo u postavkama (Settings) pa mi se čini da će malo tko izmijeniti ponuđeni hrvatski, osim ako mu aktivno ide na živce.

Google Docs 18.png

Tko se ulovio na www.google.hr kao osnovnu postavku, i Docsi će mu se pokazati u matičnom jeziku. Ja sam si uložio malo truda i to izbjegao, ali ne kažem da nije sjajno što postoji lokalizirana verzija. Za potrebe prikaza vratio sam se hrvatskom.

Surađivanje na dokumentima

Tekstovi, kalkulacijske tablice i prezentacije, a što je tu nova (osim što je aplikacija besplatna)? Ključna riječ je "share" (ili "podijeli" u hrvatskoj inačici).

Ali idemo od početka. U Gmailovoj startnoj stranici s inboxom nude se Calendar i Documents.

Google Docs 1.png

Također, pri dnu lijevoga stupca je i meni Google Docs s popisom najsvježijih dokumenata.

Google Docs 2.png

Uočite da se vrste dokumenata razlikuju i po ikonama. Na sličici sam obilježio tekstualne i tablične dokumente.

Google Docs 3.png

Osnovni izgled direktorija u najnovijoj inačici omogućuje čak i otvaranje mapa, pa se sve doima prirodnije od rada s web aplikacijom. Tu podešavamo i postavke.

Tekst aplikacija doima se kao prilično uvjerljiv ambijent tekst procesora.

Google Docs 4a.jpg

Osim što možemo stvoriti novi dokument, ili ga u Docse učitati s vlastita stroja, postojeći se dokument u osobnoj bazi može podijeliti s ljudima koji imaju račun kod Googlea. Ljudi mogu na dokumentu kolektivno raditi, a uz Googleov gadget koji radi na temelju RSS vjestica Google Docs može postati ozbiljan kolaborativni redakcijski sustav na kojemu na istom tekstualnom dokumentu mogu raditi autori, urednici, lektori i redaktori.

Svatko u radnoj skupini može pratiti i razvoj dokumenta te vrlo lako uočiti što je tko na njemu uradio te ako j potrebno lako vratiti ponešto greškom izmijenjeno u starijoj fazi dokumenta. Na kraju, ako je to potrebno, pod komandom "Share" dovršeni se tekstovni dokument može poslati bilo u tijelu poruke ili kao privitak RTF, DOC, PDF ili ODF (ISO OpenDocument format).

Pogledajte malo menije!

Google Docs 5.png

 

Google Docs 6.png

 

 

Google Docs 8.png

 

Google Docs 9.png

 

Google Docs 10.png

 

 

Google Docs 13.png

Tablični kalkulator

Google Docs 14.png

Posve različito od tekst dokumenta, kalkulacijske se tablice ili dijele (meni desno, s puno strožim pravilima editiranja ili pristupa), ili eksportira (u meniju File) u formate XLS, ili ODS, te u nizu manje bogatih formata.

Tko je baš u teškoj frci može si fotografijama iz Picasse ili videom iz Google Videa složiti prezentaciju i pokrenuti je s weba te eksportirati je u format PowerPointa, PDF ili tekst.

Google Docsi širom aplikacije podržavaju i kratice s tipkovnice koje se mogu prilagoditi korisniku, ali i neke na Macu stare spretne fore kao što je drag/drop editiranje teksta.

Naravno, izgled i osjećaj rada ne može poništiti da se ipak radi u browseru, a djelomično ovisi i o tome s kakve se mašine radi ipod kojim OS-om. Nisu to još fino izbrušene aplikacije, ali se u njima može učiniti gotovo sve što čovjeku zatreba od Office aplikacija, pogotovo ako dokument (posebno PowerPoint) stigne mailom, a zbog takvih povremenih slučajeva ne želite da vam se na disku kiseli Microsoftov paket ili bilo koja druga inačica OpenOfficea. Brzina rada više ovisi o brzini veze i grafičke kartice, ali se lijepo radi i na starim 68 K strojčićima. Nisam osobito upućen u finese tabličnih kalkulatora, ali znam da se iz Erste banke bez problema može skinuti i ispuniti obrazac za godišnju prijavu poreza.

Google Docs 17.png

Može li se tablični kalkulator natjerati da da izračunava kvadratni korijen iz pi ne bih znao. Javite ako znate ili za tako nešto imate potrebe. I onako trošite tuđe procesorske resurse :-)

Zanimljivo je da je sučelje Google Docsa preuređeno ekskluzivno za iPhone i to je jedina mobilna platforma koja prezentacije može i prikazivati i uređivati (ako je neophodno).

Lijepo, čisto, elegantno koliko je moguće na webu. I još će napredovati. A i badava je. Hvala Google.

Ograničenja i sigurnost

Ali to nije sve, jer aplikacije imaju ograničenja, ali ne toliko beskrajno blesavih na kakve smo navikli u nekadašnjem TeachTextu i još u koječemu iz Microsofta.

Sedam gigabajta po accountu ne bi smjelo biti ograničavajuće za tu vrstu dokumenata, a prilično je i velikodušno što je svakom dokumentu granična veličina od 500k, te svaka slike u njih embedirana ne smije imati više od 2 MB. Nije baš neko ograničenje.

Čak su i dimenzije tabličnoga kalkulatora gospodske: svaki list mora imati manje od 10.000 redaka i manje od 256 stupaca, a sve to je ograničeno na 100.000 ćelija i ne više od 40 listova u jednom dokumentu. Ne mislite li kao povjesničar pratiti kretanje plaća svakoga radnika u Kombinatu Borovo u najboljim danima kroz više godina, jedan dokument bi trebao biti dovoljan za sve. Za Borovo bi možda bile dovoljne dvije tablice, ili tri, jer ih korisnik odjednom otvoriti ne više od 11.

Ipak, čini mi se da su ta ograničenja postavljena umjetno, da se netko ne bi igrao time što bi pokušao zagušiti server.

Sigurnost dokumenata drugi je problem. Pišete li odvjetničke predstavke u ime nekih zatočenih na Guantanamu, vjerujte, netko će ih čitati prije nego što dospiju do suda. Ali to već znamo.

Hoće li konkurentska tvrtka koja se želi dokopati tajne formule vašeg revolucionarnog lijeka uopće pomisliti da radite na Google Docsima jedna je stvar, a druga je da to nije nije osobito pametno.

Ali književna djela, diplomski radovi, monografije, članci, planovi... nastali kolaboracijom u Google Docsima bit će za nepozvane upravo onoliko tajna koliko to korisnik sam odredi. Ali to nema veze s Docsima, nego sa sigurnosnim navikama. Paranoične može biti kritično već i to što je moguće browseru prepustiti da zapamti podatke za prijavljivanje.

Docsi kao i Gmail ne rade automatski pod sigurnosnom HTTPS vezom, nego za to treba u adresnoj liniji jednom pješice upisati "https" umjesto "http". HTTPS opcija izabire se i u preferencama Gmaila (i Google Calendara, ako nam je važna i njegova tajnost).

Što je fenomenološki novo

Google Docs također se mijenja pojam "originala". Sve češće original je ono što sa suradnicima spremamo u Googleovom "oblaku", a poslani dokumenti tek su na neku način eksporti.

Može li Google izgubiti original? Tehnički, može. Praktično, gledajući hardver, dokumenti su kod Googlea mnogo sigurnije spremljeni nego na lokalnom hard disku (prije Leoparda).

Glavna opasnost je da se možete s Google Docsima toliko zaigrati da mu povjerite sav svoj život. A svašta se s ekonomijom može dogoditi preko noći, pa i Google ima pravo preko noći obustaviti svoju uslugu. Ukratko, Google Docse ne treba tretirati bitno ozbiljnije nego Flickr za slike i YouTube za video. Otprilike Google Docsima treba dati onoliko povjerenja koliko se može imati i u točnost Wikipedije. Tim servisima nikad ne biste povjerili sav svoj život, kao što svoj igrački adrenalin ne povjeravate igrama koje su samo na webu, makar bile odlične i besplatne, ali im možda vrijedi dati i malo više povjerenja, jer imaju sasvim zgodnu funkcionalnost.

Zasad nema jednostavnog načina da sve dokumente na Docsima bekapirate lokalno, nego jedino šaljući ih sami sebi jedan po jedan. To je glavni domet i glavno ograničenje Docsa. Ostala su ograničenja najčešće u svačijoj glavi. Paranoja je gadno ograničenje, nimalo plemenitije od šlamperaja.

I jedno i drugo proistječu iz nerealnoga ocjenjivanja važnosti onoga što radite.

Osobno imam navike bekapiranja, pa kad se to radi jedan po jedan dokument, onda to toliko i ne boli.

Trenutačno na webu ima još 10 besplatnih word procesora i još šest tabličnih kalkulatora. Ima i gomiletina besplatnog timskog softvera i rješenja. Čega sve ima i što je besplatno možda najsažetije piše na ovoj adresi.

Na Google Docse sam nasjeo po inerciji i nemam namjeru cjepidlačiti tražeći dalje. Dižem im u zrak oba palca jer imam samo izvrsna iskustva.

Što sutra?

Valja imati suosjećanja prema Microsoftu. Vista im nekako ne ide, XP nije baš neka perspektiva, a ni nove verzije Officea nisu nikome neophodne, jer bazično rade isto što i prije deset godina. Microsoft je najavio da će također imati nekakvu web verziju Officea. Kada, i kako će to naplaćivati možda se sazna. Adobe od 1. lipnja ima www.acrobat.com, online verzije svojih programa. Eh da je te, kakve, Adobe Photoshop Elementse povezao sa servisom kao što je Flickr, gdje bi im bio kraj! Sada se oko svega toga ne čuje baš preveliko uzbuđenja korisnika...

E, ali u prirodi je prevelikih škrtaca da će svakoga iz svojih redova tko svijetu pomisli dati nešto besplatno uvijek opaliti po glavi: čemu investirati milijune u skupi hardver? Zato su zakasnili.

Iskreno rečeno, ni Apple se sa MobileMe ne drži puno pametnijim od gorespomenutih. Budućnost će razmaziti korisnike i očekivat će da ti servisi, i dalje besplatni, budu sve bolji. Apple svoje aplikacije još radije isporučuje aplikacije s računalima. I lijepo je imati "svoje" aplikacija, a ne osjećati se kao lopov. Međutim, vrijeme je i da Apple napravi iskorak dok još ima vremena. Jer, dok se bude plaćalo MobileMe za ono što nudi, radije ću se zadovoljiti Gmailom i svime što ide iz njega badava.

 

Komentari  

smayoo
09-01-2009 | 02:44
Mak, čestitam na sjajnom tekstu i zahvaljujem na lijepo prenesenim iskustvima. Ipak, odabirem i dalje ostati gadno paranoično ograničen. :-)
Ne zato što mislim da je ono što ja radim jako važno, nego upravo zato što niti ne mogu zamisliti na koliko se sve načina može zloupotrijebiti djeliće mog života protiv mene ili nekog trećeg. Sorry, meni je moja privatnost ipak previše važna da je shvatim tako olako.
Djipi
09-01-2009 | 11:20
MAK: Može li se tablični kalkulator natjerati da da izračunava kvadratni korijen iz pi ne bih znao. Javite ako znate ili za tako nešto imate potrebe.

Može, upišeš =SQRT(PI()) u ćeliju. :-)
hal9000
09-01-2009 | 11:42
slažem se sa smayoo-m... gugl je počeo nos zabijati u sve i svašta. lokalno editiranje i proizvodnja dokumenata je sasvim dovoljno. meni barem :-)
dpasaric
09-01-2009 | 12:47
Odličan prikaz, jako mi je koristio. Znao sam za Google Docse, ali tek površno. Sada su mi jasniji i moram priznati da su vrlo napredni za jednu web-aplikaciju. Da li ću ih koristiti - vjerojatno neću jer sam lijen i nemam vremena ispitivati novo, a postojeća rutina radi - iako me često frustrira. Isto tako, većina mojih dokumenata su poslovni, pa to radije ne bih držao na Google Docsima. Ipak, pisanje nečeg zgodnog (npr. ovakav Jabučnjak prikaz) zajedno s ostalima on-line putem ovakvog sistema mi izgleda fora i praktično. Ovo je svakako vrijedno preporuke svima kojima treba nešto slično. I da - mislim da je budućnost u ovakvim on-line stvarima. Ne za sve potrebe, ali za mnogo toga.

Dugoročno mislim da je MS zbilja nadrapao. Dok oni razviju svoju on-line verziju Officea biti će već toliko dobrih besplatnih solucija na webu da će im se jako suziti tržište. Dogoditi će im se ono što se dogodilo Britanici nakon dolaska Wikipedije. Imam kupljeno 2-3 Britannice koje mi sada stoje na polici, ali više uopće nemam želju kupiti novo izdanje jer me čak i površna i nepouzdana Wikipedija sasvim zadovoljava - jer ne radim znanstvene projekte koji traže super točnost. Isto tako, vjerujem da 90% korisnika može sve svoje potrebe obaviti u Google Docsima - potpuno besplatno!
Anonimac
09-01-2009 | 14:45
Ima kogle još alata evo jednog opisanog na http://public.carnet.hr/~vskocili/Clanci9.html#47
NenadX
09-01-2009 | 19:37
Sve je to divno i krasno, ali kako da pristupim googletu? Pomocu racunala ili ti ga kompjutera, a kad imas kompjuter onda imas gore i wordprocesor i tablicni kalkulator i photo... neki program za obradu fotki, jel kako bi inace koristio kompjuter u nekoj prip... gdje mozda niti struje nema, a kamoli interneta...
Ponekad niti blog ne pisem on-line vec ga nakuckam prvo u notepadu i onda copy/paste, a kad smo vec kod blogova, pogledajte http://kompjuterana.blog.hr za jos zanimljivih google featurea.
MAK
10-01-2009 | 00:38
Imaš sve to na kompjuteru?
Ne mora biti da u svakom trenutku i na svakom mjestu imaš svoj kompjuter. Odnosno, svaki je kompjuter tvoj s tvojim programom... ako ima pristup internetu.
dpohl
11-01-2009 | 18:25
Interesantan podatak - jedan nas hrvatski telekom Google Docse koristi za dijeljenje radnih naloga i pripadajucih dokumenata sa svojim terenskim partnerima. :-)
dpasaric
11-01-2009 | 19:23
Odlično, znači kada neki budući Palpatine kaže: "Code 66" - sve će mu biti pod prstima... ;-)
MAK
11-01-2009 | 20:16
Ako nisam bio dobro shvaćen: mislio sam prvenstveno da su Docsi za ljude, pojedince, i njihovo ne baš najvažnije u životu...
dpohl
11-01-2009 | 21:09
Stari dobri Palpatine... ;-)

@MAK
Je, namijenjen je prvenstveno pojedincima, ali kad nemas pravo in-house rjesenje za collaboration, Google Docs je sasvim pristojan. Osobito ako se ne radi o "mission critical" dijelu poslovanja.
smayoo
11-01-2009 | 23:55
Pa, očito je da T-comu privatni podaci njihovih pretplatnika nisu najvažniji u životu. Ali nije to previše čudno, ako znamo da supertajni novi Osobni identifikacijsk i broj možemo doznati za koju god osobu hoćemo, samo ako znamo njeno ime, prezime i JMBG, na http://www.oib.hr . To znači da ih npr. moja osobna bankarica može doznati stotinjak. A bilo koja šalterašica iz MUP-a na stotine tisuća. Kreteni...
NenadX
12-01-2009 | 12:15
Ma bitno je da je neciji rodjak pokupio silnu lovu za pretvaranje suvislog u nesuvisli broj.
Boškardin
12-01-2009 | 16:29
Postoji i alat Google Sites koji se nadovezuje na Google Docs, a može se pogledati kao kratki opis na http://public.carnet.hr/~vskocili/Clanci10.html#49
drlunanai
13-01-2009 | 11:38
Kašljuc, kašljuc..

"Adobe od 1. lipnja ima www.acrobat.com, online verzije svojih programa. Eh da je te, kakve, Adobe Photoshop Elementse povezao sa servisom kao što je Flickr, gdje bi im bio kraj! Sada se oko svega toga ne čuje baš preveliko uzbuđenja korisnika..."

Check this out.. :-) -> https://www.photoshop.com/express/index.html?wf=testdrive
Melina
13-01-2009 | 21:18
Otkako sam pročitala ovaj članak, počela sam raditi s Google-docsima i sad su mi toliko praktični da sve pišem tamo i dijelim s kolegama! Eto, dakle, mene si preobratio. Hvala!
Boškardin
18-01-2009 | 18:20
Obvezatno posjetite Google alate http://www.google.com/mac/. Posebno Picasa Web Albums Uploader pomoću kojeg možete direktno s desktopa ili pomoću iPhoto fotografije slati na Google foto albume. Ima toliko mogućnosti, a rad je intuitivan i jednostavan.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 7 sati
  • Yonkis: Hoćemo li sljedeći iParty organizirati putem Invites app-a? ;)
  • Yonkis: Apple will bring its next-generation M5 chip to the MacBook Pro in the fall, followed by the iPad Pro in the first half of 2026, according to Bloomberg’s Mark Gurman. - Wow, M5 na iPadu. M4 je već overkill ali ok. :D
  • miomika: @Zdravac...vjeruj mi, nebi ga prepoznao razliku, ni da te za guzicu ugrize. Nije to google translate.
  • miomika: Naravno Zdravac, pišeš na pamet i provjerio si, jelda?
  • Zdravac: Možda malo "old fashion", ali eto! :)
  • Zdravac: Vjeruj mi, skuži se odmah AI, ali kod ovih mlađih to prolazi jer je to, kao "kul"
  • Zdravac: Poslovna komunikacija zahtijeva poslovno znanje. Dakle, ili znaš što trebaš pisati, ili ne znaš. Ako ne znaš, zaposliti ću onoga tko zna - sigurno ne AI!
  • Zdravac: Ma kakav crni AI za poslovne mailove!! Kod mene ti to sigurno nebi prošlo!
  • drlovric: Mi saljemo stotine mailova na engleskom i da to ista valja, vec bi bilo u nasem workflow :) Ali eto, uzivaj ako te veseli. Ja it tvrdim da je beskorisno, sporo, trapavo, nedovrseno...
  • miomika: pa dok vidim full feature, nemogu sve reč. Upravo gledam na vijestima, završila je konferencija koja nama brani korištenje AI-a na uređajima. Što je zaključak, naravno, 10 mb texta ničega. Kako vidim u OS:_u, izgleda da će potiho ući na mala vrata. @dlovric možda je do ljudi koji je neznaju koristiti. Ipak je u pozadini chatGPT. Meni se ova opcija u mailu jako sviđa, da napravi poslovni
  • Soffoklo: @drlovric ne dozivljava nas Apple kao neko africko pleme vec mi sami sebe tako dozivljavamo i predstavljamo, a onda tvrtke poput Apple sukladno tome djeluju. Zato i Slovenija ima titlove, kao sto je imala i Apple Music davno prije nas i to uz potpunu uslugu, a ne djelomicnu, pa se premijer javno hvali kako eto imamo Apple Music. Do nas je.
  • drlovric: Apple AI je potpuno beskoristan. Dugo nisu vecu blamazu napravili. Svaki dan radim sa Amerima i niti jedan covjek mi nije rekao da ima jedan koristan feature. Svi cekaju bolju Siri koje nema pa nema. A ljudi kupovali iPhone 16 Pro radi "inteligencije" :D
  • miomika: ...i proofreading i onaj AI radi u mailu. Doduše, samo na engleskom, ali radi. Točno se kuži da lagano ovo preregulirano govno iz EU nema proslka i da AI lagano kuca na vrata.
  • miomika: ajde neke dobre vijesti. AKo je laptop/comp settiran na eng. radit će vam image playground s najnovijim update-om 15.3.1
  • drlovric: Apple nas dozivljava kao neko africko pleme i nema tu razumnog objasnjenja ni opravdanja.
  • drlovric: Da jadni, kako bi to mogli priustiti. Bitno bi im utjecalo na poslovanje a pokrili bi desetke miluja ljudi (HR, BIH, SRB, CG). Sve isti jezik :) Iz istog razloga nemamo titlove na Apple TV. A Slovenija ima. Valjda su veci od ostatka ex. YU :)
  • dpasaric: Nema Hrvatske jer bi to značilo da moraju zaposliti osobu koja čita komentare na našem jeziku, a za to smo premaleno tržište. Ostavi komentar na ENG na US/UK zemlji i ciao.
  • dpasaric: MacBook Pro M4 16" prikaz je na naslovnici! :)
  • Yonkis: Zašto nema Hrvatske kada se želi dati feedback na nešto Appleovo? [link]
  • Yonkis: iCloud (plus). Ne prikazuje znak “plus”. Hellou, 21st ovdje :))))
  • Yonkis: Ako imate iCloud onda možete koristiti [link] čak i sa Android korisnicima.
  • m@xym: @Zdravac, naravno da hoće.
  • Zdravac: Hoće li nam to Apple proizvodi drastično poskupiti?
  • jura22: Na danasnji da Steve Jobs je predstavio prvi komercijalni Macintosh.
  • Riba: Ja sam davno narucio sa UK Amazona ali vidim da tamo vise nije available.
  • Riba: Haha, je, evo nasao ga u order history, trebao bih nabaviti novi.
  • Yonkis: A kako to nabaviti jer vidim da je made in Scotland? Toga nema u RH ili..?
  • Vanjuška: Našao... Deo-go.com To buraz!
  • Vanjuška: Riba, nemrem naći tvoj post na forumu o onom čudesnom pripravku s Amazona koji je rješavao skorene mrlje od znoja na majicama... Sjećaš se toga? Imaš link? B>io sam kupio onomad i super je poslužilo, sad mi opet treba, a nemrem iskopati jer ne znam koji skup riječi bih koristio.
  • smayoo: Poslao sam ti nešto, ne znam je li to - to što trebaš?
  • Riba: Pogledat cu jos ali ne mogu reproducirati, posalji mi na mail developer console output u browseru, pretpostavljem da ne ucitava javascript ali ne znam zasto kod mene onda radi.
  • smayoo: Nije pomoglo
  • Riba: stefanjos i smayoo - kod mene je sve u redu na oba browsera, pokusajte ocistiti browser cache
  • jura22: Mozda postoji neka intimna povezanost. Tada se isplati.
  • kupus: Ne isplati se. Ispravan vrijedi par sto eura max, i to si sretan ako ga prodaš.
  • Damirst: Vidio sam da su nove po cca 100€. Isplati li se to s obzirom na starost uređaja?
  • Damirst: Koje grafičke mogu u taj model?
  • pbreaker: *5670 sam ja kupovao s 512mb za 2010...
  • pbreaker: Kupovao sam ja radeon 6770 za imac2010 preko aliexpressa i radi sve vec nekih godinu dana. 6970 je u 2011 modelima koliko znam, grafa s 2gb ne crkava ona je na aliju oko 80Eura. tako da bolje staviti nju nego od 1gb koja je nešto jeftinija.
  • drlovric: Imamo li nekog kolegu Jabucara iz Benkovca ili Zadra? :)
  • dpasaric: Teško ćeš to naći, to je jedino što može krepati u tim strojevima.
  • Damirst: Ekipa, ima li netko za prodati grafičku Radeon HD 6970M za iMac 27 mid 2010?
  • smayoo: I na ffox isto
  • stefanjos: oglasnik opet u banani, bar na chromeu
  • ZeljkoB: Ako netko trazi iPad Pro 11" ili iPhone 12 Pro Max, u oglasniku su, slike detaljne na zahtjev, sve kao novo
  • Lihto: Može :)
  • dpasaric: Ili ga stavi negdje sa strane. pa da ga baš ne frkneš donesi u muzej kada budeš prolazio nekom prilikom, baš ću ovih tjedana slagati novi Apple postav, pa ću vidjeti treba li mi još koji, znam da 2-3 imam sigurno u skladištu...
  • Lihto: Hvala Davore, znači ide u reciklažu..
  • dpasaric: Više ne vrijedi, njegovo vrijeme je davno prošlo, to je muzejska stvar, a i muzeju ih imamo hrpu...
  • Lihto: Jel vrijedi šta orginal Apple dock sa 30pin kablom za iPhone 4/4s? Ako netko želi kupiti može na pm..

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.13 Seconds

Provided by iJoomla SEO