Kako imam sreću da je tvrtka u kojoj zarađujem za kruh ujedno i Apple Developer, imao sam privilegiju među prvima isprobati Mac OS X 10.7 Lion. Naime, developeri su tzv. "golden master" dobili tjednima prije kako bi mogli na vrijeme ispraviti eventualne bubice u svojim aplikacijama. Koristim ga sada već preko 60 dana i vjerujem da je to dovoljno da napišem kratak osvrt. Apple tvrdi da novi OS sadrži preko 250 novih mogućnosti. Vrijedi li Lion novca i trebate li žuriti u ovu dogradnju ili ne?
|
Mac OS X 10.7 Lion spaja snagu punokrvnog desktop operativnog sustava i trikove mobilnog iOS-a
|
Žurite?
Nestrpljivi ste? Nemate živaca čitati prikaz i samo vas zanima jednostavno "da" ili "ne"? Najkraće moguće: ako imate barem 4 GB RAM-a, ako ne koristite PowerPC aplikacije i ako možete živjeti s najgorim Address Bookom od kada postoji Mac OS X, onda je odgovor - da! Napravite upgrade i velika je vjerojatnost da ćete biti jako zadovoljni. A sada za one s malo više strpljenja idemo u detalje...
|
Jabučnjak korisnici sele na Lion
|
Instalacija
Mac OS X Lion instalirao sam istog dana kada je postao dostupan za developere. Sama instalacija je brza i jednostavna, ali traži da imate Mac OS X 10.6 Snow Leopard i Mac App Store. Problem je ako ste još uvijek na 10.5 Leopardu jer bez Snow Leoparda nemate Mac App Store, a bez njega ne možete kupiti Lion. Kako je Snow Leopard bio zaista jeftin (ispod 200 kn) to i nije financijski problem, ali kvaka je što se on danas vrlo teško može pronaći kod domaćih Apple trgovaca. Slijepa ulica? Nabaviti ga na neki način iz inozemstva? Možda je u blizini Mac susjed sa 10.6 DVD-om koji bi zažmirio i pomogao vam preskočiti tu među-stepenicu? Torrent? Snađite se prema svojim mogućnostima i u skladu sa svojim moralnim principima.
|
Novi Finder prozori fokusirani su na sadržaj, sve ostalo pokušava se minimizirati
|
Hrabro sam ga "puknuo" na sve svoje Macove, pa čak i na moj radni stroj na poslu koji je "mission critical". To je svakako bio određeni rizik, ali čitajući što su pisali drugi developeri koji su imali instalirana razna ranija beta izdanja dobio sam dovoljnu količinu povjerenja da to učinim. Na svim mojim Macovima sve je prošlo glatko. Tek na jednom MacBooku Pro susreo sam problem u kojem je kanta za smeće dobila krive privilegije, pa se za svako pražnjenje morala upisivati administratorova lozinka. Rješenje je trivijalno, samo je bilo potrebno vratiti Trash folderu korisničke privilegije (u Terminal upisati: "sudo chown vašusername .Trash ") i problem nestaje. Navodno se to rijetko događa i ovisi o stanju privilegija prije dogradnje na Lion. Mogu reći da do sada nisam imao niti jedan pad, usporenje ili bilo koji sličan problem. Dakle, cijeli sistem, što se mene tiče, ima čisti 10/10 po pitanju stabilnosti već u svom prvom izdanju.
|
Estetski dorađen i pregledniji "About This Mac". Prva instalacija išla je na ovaj Mac Pro.
|
Isprobao sam ga na tri generacije Mac Pro (Clovertown, Harpertown i Nehalem), na dva Mac minija (late 2009 i mid 2010) i na dvije zadnje generacije Mac Book Pro prijenosnika. U međuvremenu je izašla i prva "zakrpa", izdanje 10.7.1, ali bez većih novosti.
Prvi dojmovi
Gledajući namjerno površno, kako se sve to skupa ponaša? Mislim na onaj osjećaj kada instalirate novi OS i nemate volje i vremena pregledavati sve novosti, samo biste željeli neometano nastaviti raditi svoj posao, a znate da ćete vremenom uhvatiti štosove. Može li se u Lionu neometano nastaviti raditi? Naravno, odgovor ovisi o tome što radite, ali iz moje perspektive bi bio više "ne" nego li "da". Lion ipak traži barem dvadesetak minuta inicijalnog podešavanja da nastavite s "business as usual".
|
Pregledan prikaz svih spojenih monitora. Ako je hardver Appleov, odmah se nudi i korisnički priručnik!
|
|
Ako još uvijek ne razumijete kako proširiti memoriju na Macu, problem je u vama! ;)
|
|
Štreberski uredno, jasno i pregledno - svi uređaji za pohranu podataka na dlanu!
|
Rosetta - zadnji pozdrav :(
Rozetin kamen napisan je na tri drevna jezika i bio je ključ razumijevanja egipatskih hijeroglifa. Omogućio je prijevode zahvaljujući kojima danas bolje poznajemo povijest. Rosetta u Mac OS X-u je imala sličnu ulogu - služila je kao prevoditelj između PowerPC i Intel koda. Nažalost, za one koji u svom radnom procesu i danas koriste PowerPC aplikacije igra je gotova! Apple je ubio Rosetta emulaciju.
|
Rosetta - najbolji softver koji nikada niste vidjeli! :)
|
Mnogi kažu da je to bio jedan od najbolje napisanih komada softvera ikada. Bio je toliko brz i transparentan da većina korisnika uopće nije bila svjesna da ga koristi. Ja jesam za to da se "otkače vagoni prošlosti", ali mislim da je Apple mogao ostaviti Rosettu na životu još jednu generaciju operativnog sustava, pa da se eutanazira tek u 10.8 budućnosti. Osobno sam našao preko pedeset PowerPC aplikacija koje sam još uvijek imao instalirane i ponekad ih koristio. Zato sam na drugoj particiji ostavio instaliran jedan Snow Leopard ako mi zatreba neki stariji program ili poželim odigrati kakvu stariju igru.
Finder u suradnji s prirodom
Prva stvar koja će vas zaskočiti je obrnuta vertikalna os miša! To se sada zove "natural scrolling". Čemu sada to? Priča ima logike, ali ja sam je odmah isključio jer koristim stari Mighty Mouse koji ima kuglicu. Dakle, stvar je zamišljena za korisnike Magic Trackpada i možda Magic Mousea, a temelji se na iPhone i iPad logici (a u budućnosti vjerojatno i na Macovima) u kojoj prstom sadržaj pomičemo gore-dolje jednako kao i fizičku stranicu papira. I zaista, kada si naviknut tako pomicati sadržaj, onda je to nekako prirodnije, ali ipak to ima najviše smisla na trackpadima. Iduća stvar koju mnogi odmah žele uključiti je "Show Status Bar" u dnu svakog Finder prozora. To je onaj dio u kojem se pojavljuje broj selektiranih datoteka i količina slobodnog prostora.
|
Ovdje možete isključiti invertiranu vertikalnu os miša
|
Finderov side bar je drugačije raspoređen, ali samo dio možemo presložiti na stari raspored na koji smo bili naviknuti godinama. Rekao bih da se sve više ide na ruku onih koji su tek površni korisnici i koji žele sve što jednostavnije i bez mnogo opcija. Naravno, to profesionalcima ne ide na ruku, ali srećom za sada se većina takvih stvari može podesiti. Meni iritantna novost je i "zaštita od glupana", tj. po novom skriveni Library folder u User direktoriju! Navodno je korisnička podrška prijavila da je nevjerojatno velik broj neodgovornih korisnika koji iz Library foldera greškom pobrišu nešto bitno. To i ne bi bio neki problem da nije običaj kod mnogih nezavisnih aplikacija da baš tamo ostave neke svoje postavke i dodatne datoteke, pa je logično da korisnik tamo ima pristup. Na sreću, to se u trenu vrati na staro stanje - ako želite da je vaš Library folder opet vidljiv, samo u Terminalu utipkajte: "chflags nohidden ~/Library".
Finder je sada izbrušeniji, estetski je još dorađeniji, a dodane su i neke mogućnosti koje smo godinama morali dodavati kroz male alate treće strane. Npr. takva je nova kontekstualna opcija "New Folder with Selection" koja je zapravo "Gather" funkcija, tj. okupljanje gomile selektiranih datoteka u novostvorenu mapu. Cijela akcija je i lijepo animirana tako da korisnik shvati što se dogodilo ako je slučajno "okinuo" tu opciju. Koristan detalj pri drag&drop akcijama je brojka u crvenom kružiću koja predstavlja broj datoteka s kojima rukujemo, a prozore je sada moguće povećavati i smanjivati sa sve četiri strane. Takvih sitnica koje su poboljšane ima doslovno preko dvije stotine. Npr. tko ima 27" ili 30" monitor može povećati veličinu kursora, ali tako da on zadrži punu rezoluciju, a tu je i unaprijeđeni zoom koji sada ima "picture in picture" opciju, itd.
Geste za korisnike trackpada sada su dorađene do kraja i oni koji koriste neki od MacBooka ili Magic Trackpad biti će jako zadovoljni novostima. I Magic Mouse može koristiti većinu toga, ali ne s toliko elegancije kao što se to čini na trackpadu. Ako imate bilo koji MacBook novije generacije vrijedno je ući na teritoriju lava samo zbog toga!
|
Neke od novih gesti, kada se naviknete više nema nazad!
|
Korisna sitnica je i iPhone/iPad štos pri pisanju teksta sa zadržavanjem tipke - naime, umjesto autorepeat funkcije sada je moguće odabrati da dugi pritisak na tipku prikaže sve srodne karaktere! Npr. pritisnete "c", a Mac u oblačiću iznad pokaže "č", "ć" i "ç" označene brojevima. Pritisnete željeni broj i slovo je na mjestu! Zgodno, ha?
iPhone na Macu
Launchpad je nov način pokretanja aplikacija prilagođen iPhone/iPad populaciji i trackpadu. Za moj račun potpuno je inferioran Docku, ali može biti koristan kada tražite neku rijetko korištenu aplikaciju koju ne pamtite po imenu, pa je ne možete brzo naći putem Spotlighta. Mana mu je i što izlistava doslovno sve što je aplikacija, pa se tako u izboru mogu naći razne installeri i slične servisne aplikacije.
|
Ma predivno! Tko ne bi poželio 30" iPhone? ;)
|
Srećom, ako vam se ne sviđa, Launchpad ne morate koristiti. Ostavio sam ga na Docku tek da znam da sam u Lionu, a može poslužiti i kada nekom potencijalnom Mac korisniku demonstrirate da je "sve to isto" kao njegov iPhone. ;)
Kontrolni toranj
Mission Control je dobra zamisao u vrlo solidnoj realizaciji - pogled s visine na sve s čime radite. Još uvijek postoji par bubica u nekim kompliciranijim slučajevima, ali načelno radi odlično. Radi se o objedinjenom mjestu kontrole koje spaja Exposé, Dashboard, Spaces i full-screen aplikacije. Jednom gestom na trackpadu (tri prsta prema gore) ili funkcijskom tipkom ulazite u novi kontrolni centar i sve je na dlanu!
|
Mission Control može u trenu prikazati sve što se događa na vašem Macu
|
Ako koristite dva monitora, koriste se oba, a ako koristite Spaces, sada svaki može imati i svoj vlastiti Dock, a pojednostavljeno je i njihovo kreiranje. Sve u svemu odlična ideja i dobar razlog za prelazak na Lion.
Stolčiću, prostri se!
Full-screen aplikacije su mi se činile kao potpuna banalnost, ali zapravo su odličan štos! Zašto? Zato jer je stvar inteligentno napravljena. Samo novonapisane aplikacije mogu koristiti tu mogućnost, a ako je aplikacija tako zamišljena to znači i da će svoje širenje na cijelu radnu površinu inteligentno odraditi i rasporediti radne plohe baš kako treba! Zgodno je i to što se jednostavno ulazi (CMD+CTRL+F ili ikona u kutu) i izlazi (ESC ili opet CMD+CTRL+F ili ikona u kutu) iz takvog načina rada, a ako koristite više takvih aplikacija s troprstom gestom lijevo-desno s lakoćom se prebacujete s jedne u drugu. Tko ima MacBook i navikne se na takve sitnice, teško ide nazad. Kada takva mogućnost postane standard u svim aplikacijama mislim da smo dobili novu kvalitativnu razinu uporabe softvera, pogotovo za korisnike s prijenosnicima koji vole iskoristiti svaki djelić svojih malih ekrana.
Lokalna butiga softvera
Mac App Store uveden u Snow Leopardu je "here to stay", tj. "ovdje da ostane". Neki su izražavali zabrinutost da je to možda skriven način da Apple kontrolira što korisnik ima instalirano na svojem Macu (slično kao što se na iPhone ne može instalirati neautorizirana aplikacija), ali ti strahovi pokazali su se potpuno neopravdanima. Kod iPhonea se inzistira na autorizaciji kako bi se zadržao integritet samog uređaja koji ipak na kraju krajeva mora pouzdano funkcionirati kao telefon. Na Macu to nije slučaj, a Mac App Storea se ne moraju bojati čak niti zli pirati. Aplikacija je nezavisna, "miroljubiva" i samo pomaže pri nabavci legalnog softvera. Ako ste i dalje paranoični, jednostavno je bacite u smeće.
|
Mac App Store je praktičan i koristan uz mnoštvo kvalitetnih besplatnih aplikacija
|
Osobno mi se pokazala vrlo korisna - putem nje s lakoćom držim ažurnim niz sitnih alata, a isto tako otkrio sam mnogo novih korisnih programčića koje inače vjerojatno nikada ne bih susreo. Koncept App Storea se pokazao toliko uspješan da je i Microsoft uključio svoje fotokopirke. O koristi za male developere i da ne pričamo, a može se primijetiti i kako je zajednica Mac programera odmah živnula nakon uvođenja ovakvog načina distribucije. Palac gore za Mac App Store!
Zovem se Daniel
Glasovi, tj. text to speech mogućnosti su znatno proširene. Izbor je sada odličan, a mudra odluka je da glasovi ne dolaze s instalacijom i tako se štedi prostor kod onih koji ne koriste tu opciju. Kada odaberete neki od novih glasova Mac će ga jednostavno preuzeti s Appleovog servera i pohraniti kod vas na disk.
|
Zavidan izbor visokokvalitetnih glasova. Ako nemate mjesta na disku, preuzmite samo bitne.
|
Moj osobni favorit je gospodin Daniel - "A British English voice". Njegova intonacija na rubu prepotencije me oduševila! :) Hrvatski još ne postoji, ali zato može poslužiti gospođica Laura, ona je Slovakinja koja se solidno snalazi s našim jezikom. Tu su i razni glasovi na rubu zezancije, kao npr. Indijac koji govori engleski baš kao kada nazovete tehničku podršku neke velike korporacije koja je taj posao outsourceala u Indiju! ;)
NNNI
Na ovim je prostorima u vrijeme druga Tita postojala praksa stalnog održavanja spremnosti građana za slučaj nenadane prirodne katastrofe ili napada na zajednicu i društvena dobra. To se zvalo "NNNI", akronim od "Ništa nas ne smije iznenaditi". Preventivno znanje sigurnosnih procedura uvijek je dobra stvar, a Apple se sada potrudio da taj dio pojednostavi i poboljša. Naravno, onaj minimum za Macov NNNI ipak morate zapamtiti, a to je da u slučaju problema s pokretanjem računala ili opasnih grešaka na sistemskom disku, možete pokrenuti Recovery Disk. To se čini tako da pri startu držite tipku Alt (Option) i onda među ponuđenim opcijama za pokretanje odaberete Lion Recovery Disk.
|
Recovery Disk je od sada ugrađen u svaku Lion instalaciju!
|
To je novost koja je pun pogodak! Lion pri instalaciji na disku napravi još jednu malu skrivenu particiju i na nju stavi sve što je potrebno za spašavanje glavnog diska ako dođe do nekakve katastrofe. Isprobao sam stvar i radi fantastično! Najveća korist je što više nije potrebno imati DVD da bi se popravio boot disk, vratilo Time Machine backup i slične sitnice koje su do sada bile na optičkom mediju - koji se obično baš za inat nije mogao pronaći kada je došlo do nevolje. Kapa dolje za ovo!
|
Instalacija operativnog sustava putem interneta u slučaju potpune havarije diska
|
A što ako dođe do potpune katastrofe, npr. fizičkog kvara hard diska? Apple je tu napravio još jednu hrabru novinu! Novi Macovi sada imaju mogućnost da se inicijaliziraju "od nule" putem interneta! Dakle uzmete Mac s potpuno praznim diskom, spojite ga na internet i on instalira Lion na takav način! Ha!
Gdje smo ono stali?
Resume je nova opcija koja omogućuje da se i nakon shut-downa aplikacije i dokumenti otvoreni u vrijeme isključivanja računala ponovo otvore baš tamo gdje ste stali s poslom. Ponekad je to jako korisno, a ponekad može biti i gnjavaža. Pitanje se postavlja pri samom shut-downu, a u sistemskim postavkama je moguće uključiti ili isključiti tu opciju pod stavkom "General". Osobno sam to isključio.
|
Versions - Time Machine logika, ali trenutno i na razini konkretnog dokumenta
|
Autosave i Versions pokušava još jednu odliku s iPhone/iPad uređaja prenijeti u desktop operativni sustav. Na mobilnim uređajima dokumenti se ne snimaju na klasičan način, jednostavno "ostaju" zapamćeni. Aplikacije moraju biti napisane tako da koriste ovu mogućnost. Ponekad je to jako zgodno, a ponekad može smetati. S lakoćom se može vraćati u prijašnje verzije nekog dokumenta, a cijela ta tehnologija radi u pozadini. Osobno nisam primijetio nikakva usporenja zbog toga. Dokumenti se mogu zaključati ako ima potrebe, a u nekim aplikacijama je uklonjena opcija "Save As" - npr. u meni odličnom Pages tekst procesoru kojeg svakodnevno koristim. Umjesto toga sada se prvo mora u izborniku odabrati "Duplicate", pa tek onda je moguće snimiti novi dokument na disk. Ako ste rob navika, to može biti prilično iritantno, ali istovremeno tako možete sačuvati dokument koji biste inače greškom "pregazili". Meni se dogodilo, i to ne jednom, da pišući ponudu ili račun temeljem starog dokumenta greškom to ne snimim kao novi. Naravno, tada bi mi u pomoć uskočio Time Machine i stvar sređena, ali ovim novim načinom rada šanse da se to dogodi su ravne nuli. Ipak, žao mi je da se takav način forsira u Apple aplikacijama, volio bih da su ostavili mogućnost izbora i da oni koji vole "Save As" i dalje imaju takvu mogućnost.
Kraljevski email!
Mogu se definirati kao "heavy-user" Appleovog emailera. S jednostavnim nazivom "Mail" on od prvog dana OS X-a nudi vrhunsku uslugu svojim korisnicima. Rekao bih da je program odličan i jedna od uspješnijih Appleovih aplikacija. Nikada nisam imao potrebu tražiti bilo što sa strane, pa me uvijek iznova iznenade oni koji na Macu koriste npr. Thunderbird. Izuzev kolege koji to čini zato da može dijeliti email bazu s Windows okolinom, nisam uhvatio druge razloge zašto, ali vjerojatno postoje, pa neka bude svakome prema potrebama. Moj prvi susret s Thunderbirdom bio je potpuni fijasko - prva stvar koju sam rutinski pokušao napraviti nije bila moguća! Naime, želio sam ležerno odvući sliku na ikonu mailera kako bi se otvorila nova poruka s danim prilogom, a Thunderbird je ostao "mrtav 'ladan"! Nisam mogao vjerovati! Kolega mi je rekao: "Kako to misliš? Zašto bi vukao sliku na ikonu mailera, valjda ćeš prije otvoriti poruku, pa onda odvući sliku u poruku?!" O ljudi moji, kao da sam se vratio u MS DOS. U tom trenu sam bio dvostruko sretan što koristim originalni Appleov Mail.
|
Povezano, pregledno i uredno - mnogi će se složiti da je Lion Mail najbolji email program do sada!
|
Novi Mail će za mnoge biti vjerojatno najbitnija stvar u Lionu. Osobno, to bih bez razmišljanja stavio kao No. 1 razlog ZA upgrade na Lion. Zaista su složili dobar i efikasan mailer. Iskreno, na prvi pogled bio sam zatečen i samo sam tražio kako isključiti sve te "novotarije" i raditi ugodno po starom. Ipak, kada sam našao kako se isključuju bio sam mirniji i onda sam odlučio ostaviti novi izgled s "Conversations" opcijom o kojoj se toliko pričalo. Nakon desetak dana sve mi je "leglo" i sada mogu reći da je koncept odličan - sve dobro i pametno funkcionira, ali traži neko vrijeme da uhvatite novu logiku. Pregledavanje povezanih poruka, tj. "konverzacija" je toliko preglednije da povećavate produktivnost u dopisci barem dvostruko! Netko kome Mail koristi za posao, ovo je velika stvar.
I njegova dvorska luda…
I taman kada sam pomislio kako je Apple dao sve od sebe da poslovnim korisnicima unaprijedi rad, dolazi nam veliko razočaranje u "de luxe" pakiranju! Da, novi Address Book izgleda jako "šminka", ali se u upotrebljivosti vratio u kameno doba! Ozbiljni korisnici su uznemireni, razočarani i prozivaju Apple za "ludilo" na službenom formu za podršku. Adresar je sada zamišljen kao kopija stvarne papirnate knjižice. To možda ima smisla na iPadu, ali na računalu nikako. Slično su napravili i s iCalom koji sada izgleda kao fizički stolni planer, ali kod njega na sreću nisu zadirali u funkcionalnost. Novi Address Book je složen tako da se mora klikati na ikonu na vrhu da bi se prebacilo u pogled za grupe, a prije je sve bilo na jednom ekranu. To znači da ne postoji pogled u dva stupca po kojem možeš brzo pregledavati grupe i kontakte zajedno. Ako želiš doći do neke grupe, a ti si u drugoj, prvo moraš kliknuti da bi okrenuo stranicu, tj. pogled! Suludo! Je li to "deal breaker" po pitanju Liona? Nije, previše je drugoga što je odlično, ali da je ozbiljan problem - jest.
|
Novi Address Book je "šminka", ali upotrebljivost je ozbiljno narušena. Najveći minus za produktivnost Liona!
|
Ako Apple to uskoro ne sredi, sigurno će se pojaviti third-party adresar koji ima normalnu upotrebljivost - poput starog iz Snow Leoparda. Stanimo! Zašto ne bismo jednostavno koristili stari koji je odličan? Zato jer je Apple nešto polomio i Snow Leopardov Address Book ne radi pod Lionom! :( Po mojem mišljenju novi Lion Address Book je bez konkurencije najveći minus novog operativnog sustava. Mnogima koji Mac ozbiljno koriste za posao i moraju voditi računa o tisućama poslovnih kontakata ovo je velik problem. Nadajmo se da će razum prevladati i da će poslušati tisuće nezadovoljnih korisnika. Dovoljno je da u postavke vrate opciju "Classic Look" i svi bi bili sretni i zadovoljni.
Zračni desant
AirDrop je brz način slanja i preuzimanja datoteka od kolege ili prijatelja bez ikakvih podešavanja. Kliknete na ikonu u sidebaru, Mac sam pogleda tko je u vašoj blizini (radijus od oko 10 metara) i jednostavno odvučete datoteku na njegovo ime! I to je to! Nema filozofije i podešavanja. Slanje je enkriptirano i završava u Download mapi tog korisnika.
|
AirDrop - razmjena datoteka nikada nije bila lakša!
|
Stvar koju Apple nije rekao na sav glas je da AirDrop nije kompatibilan s mnogim starijim Macovima zbog bežičnih protokola. Modeli koji sigurno rade su svi MacBook Pro (od kasne 2008. i nadalje), MacBook Air (od kasne 2010. i nadalje), MacBook (kasna 2008. i nadalje),
iMac (rana 2009. i nadalje), Mac Mini (sredina 2010. i nadalje) i Mac Pro (rana 2009. i nadalje). Sve u svemu pokriveno je manje-više sve od relativno novijeg hardvera.
Safari
Novi Macov Safari uči trikove od iOS Safarija, pa tako sada radi "tap to zoom", "pinch to zoom", a posebno je fora "swipe to navigate". Nekada je Opera bila web preglednik bez konkurencije po korištenju gesti, ali sada i Safari ima mnogo toga za ponuditi i radi baš lijepo. Tu je i niz tehničkih poboljšanja "ispod haube", a brzina je zavidna. I dalje mi Safari ostaje najdraži web preglednik. Ako ću tražiti zamjerku, ne sviđa mi se što su uklonili zasebni "Downloads" prozor i sada se transferi prate unificirano u gornjem desnom kutu, a to onda onemogućuje drag&drop transfere kao nekada, tj. morate imati barem jedan aktivan, da biste mogli nešto odvući u tu zonu. No, dobro, slažem se da je to već "power-user" domena, pa nećemo sitničariti.
Lav u areni
I kako je prošao naš Mac OS X Lion u areni? Vrijedi li novca? Trebate li žuriti u ovu dogradnju ili ne? Je li cijeli ovaj OS samo tranzicijski operativni sustav koji će uskoro nestati pred novom Star Trek generacijom Macova koji će funkcionirati kao ogromni iPadi?
Loša vijest
Loša vijest je da Apple s Mac OS X Lionom nije stvorio savršen operativni sustav. Moja najveća zamjerka i dalje je sam Finder koji nikako da slože onako kako znamo da znaju, ali nikako da to učine. Da li nemaju vremena, nije ih briga ili jednostavno imaju drugi fokus - teško je reći. Sve konkretne zamjerke su sitnice, ali kada se nakupi desetine sitnica, onda to pravi razliku. Uzmimo za primjer kako već godinama nisu u stanju napraviti real-time pretraživanje datoteka u iTunes stilu koje bi radilo logično i ugodno. Prije je radilo grozno, a sada u Lionu radi podnošljivo, no još uvijek uz par "ali". A da ne spominjem sve one korisne mogućnosti koje nude third-party programi poput TotalFindera kao što su tabovi, dual-mode prozora i razne opcije za konfiguriranje okoline. Svatko koristi Finder na različit način i bilo bi dobro da postoje načini da se konfigurira onako kako to najviše odgovara korisniku.
Dobra vijest
Dobra vijest je da ne postoji bolji desktop operativni sustav od Liona. Da, mora se priznati da su i Windowsi u međuvremenu napredovali i da je razlika znatno manja nego nekada, ali još uvijek Mac OS X nema pravu konkurenciju u jednostavnosti uporabe, inovativnosti, pouzdanosti i lakoći održavanja. Pogotovo je mnogo učinio za korisnike prijenosnika koji sada postaju većinska skupina. Velik dio novosti u Lionu su osmišljene za korisnike MacBooka i oni će najviše osjetiti razliku u odnosu na prošla Mac OS X izdanja. U informatičkoj industriji obično vrijedi i pravilo da svaki novi operativni sustav traži sve veće hardverske resurse i da je zapravo apsolutno gledano sve sporiji i sporiji. Radio sam testove brzine i mogu reći da je Lion jednako brz kao i Snow Leopard. Razlike su bile +/- 2%, ali uvjet je da imate računalo s 4 GB RAM-a. To je danas standard i za ulazne Mac modele, pa problema nema, ali oni s 2 GB mogu osjetiti usporenje. Dakle, prvo u trgovinu po RAM, a tek onda po Lava! :) Cijenom je pak toliko pristupačan da i najmrzovoljnije njurgalo mora priznati da sve to vrijedi 200 kn. To je ispod jedne kune po inovaciji! Živio novi kralj informatičke džungle! :)
Mac OS X 10.7 Lion pro et contra
Za:
- fantastična Mail aplikacija
- odlična podrška za trackpad i nove geste
- gomila unapređenja u Finderu
- zadržao je brzinu Snow Leoparda
- odličan Recovery alat
- nevjerojatno niska cijena
Protiv:
- degradacija Address Book aplikacije
- ukidanje Rosetta PowerPC emulacije
- ukidanje ili skrivanje nekih starih mogućnosti
- traži 4 GB RAM-a za ugodan rad
- traži Snow Leopard da bi se kupio
|
Komentari
Ne znam tocno kako su spaces funkcionirali na SLu na dva monitora, ali tu nije bas intuitivno. Ne mozes posebno skrolati kroz povrsine na jednom ekranu, da drugi ostane gdje je.
Desava mi se i da prilikom budjenja iz spavanja prvo vidim lopticu u bojama jedno minutu, pa se onda pojavi prozor sa lozinkom. Ne kontam zasto, jer imam 8GB radne memorije. Launchpad je i meni nepotreban, tako da ga do sad nisam ni koristio. Za mene je to samo sminka.
AirDrop je dobra stvar, posebno ako neko ima dva pa i vise mac-ova u kuci ili na poslu.
I jos sam nesto primjetio, da mi se rijedje pojavljuje puna korpa sa smecem prilikom restarta. Da li se manje prlja pa nema sta obrisati, ili je lijeniji sto se toga tice. SL mi je barem jednom sedmicno prilikom paljenja pokazivao punu kantu za smece. Lion do sad ni jednom.
OS je odličan, brzina Safarija (meni bitno)fenomenal na (osim Jabučnjaka koji je uvijek bio spor site, al to smo već navikli)
8 GB Rama u iMacu i 4 GB u Macbooku smatram optimalnim.
COD4 na Macbooku radi OK na preporučenim postavkama, na iMac sve leti....a nisam primjetio da ikada koristi više od 5-6% snage procesora
izgleda da postoji problem u kod disk utility-ja da ne pokazuje pravilno RAID diskove napravljene u Apple Soft RAID-u. jel netko to isprobao?
http://macperformanceguide.com/blog/2011/20110723_2_OSXLion--RAID.html
SL mi se "diže" puno brže, a gasi u sekundi, što ne mogu reći za Lion. Čekam sljedeću zakrpu, da vidim hoće li se pronaći kakvo rješenje za ovaj problem, ali sad mi je stvarno glupo kad sam se navikao na natural scroll i sve one gestures, te novi Mail, na ovom SL je kao da sam se vratio 2 koraka natrag
@petros - grafički driveri jesu novi, ali razlike su minimalne. Ako su igre glavna stvar, onda ne postoji neki posebno važan razlog za upgrade na Lion, sve sasvim lijepo radi i na SL-u.
@Jeremy - da, slažem se, nisam spomenuo foldere, tj. podgrupe u Launchpadu, a to nije loše. Mislim da se uz malo truda on može dosta lijepo složiti, ali nemam volje to raditi, da koristim trackapad, vjerojatno bih.
@Anonimac - nemam niti jedan Mac pri ruci sa soft-RAID-om, pa da probam, ako saznaš nešto više - javi nam!
@Wiseguy - instalirao sam ga na MBP 17" Core2Duo (8 GB RAM) i na novi 15" i7 (4 GB RAM) i nisam primjetio niti veće grijanje niti kraće trajanje baterije. Koliko RAM-a imaš?
4 Raptora u raidu, about this mac prikazuje 5 diskova, jer vadi podatke iz disk utilitya gdje ih je stvarno 4 Ali u disk utilityu mozes lijepo vidjet kako je slozen raid (druga slika)
http://img580.imageshack.us/img580/5433/screenshot20110905at114.png
http://imageshack.us/photo/my-images/842/screenshot20110905at114.png/
Meni osobno je jaaaaako zasmetalo sto spominjes torrente kao nacin dolaska do softvera, jer znam da je pojedinicima sada krv udarila u glavu i najradije bi cijeli ovaj tekst pobrisali.
Ali ne mogu!! loooooooool
Da li si napravio backup prije instalacije Liona i da li je bilo potrebno vracati nesto?
@Wiseguy - ne znam gdje je kvaka kod tebe i odakle bi došla tolika razlika u grijanju i trajanju bateriju. To bi se svakako nekako moralo vidjeti kroz Activity Monitor, a meni na svim Lion strojevima sve izgleda ok - "stanje mirno" i CPU ugodno na idle ne radi ništa novo i neobično što bi prouzročilo potrošnju ili grijanje. Pogledaj procese, možda imaš nešto što radi problem?
@drlovric - hvala na pohvali! No, ja ne zagovaram ništa ilegalno, samo objektivno na glas razmišljam koje opcije postoje. Nije li blesavo da npr. srednjoškolac koji je jedva namuljao djeda da mu karticom plati Lion shvati da ga zapravo ne može kupiti jer nema Snow Leopard. Onda uzme 200 kn od marende za taj mjesec i ode ga kupiti - ali eto iznenađenja! Nema ga gdje kupiti jer više nije fizički nabavljiv kod nas. I što sada da naš srednjoškolac učini da bi mogao legalno kupiti Lion?
@Anonimac2 - da, napravio sam backup, ali ništa neobično, samo standardni svakodnevni Time Machine kao i inače. Koliko se sjećam nisam ništa vraćao. Naravno, pokušao sam vratiti stari Address Book, ali ne radi.
Ja sam prešao i sto puta sam se pokajao do sad.
Wi-Fi ne radi kako treba, mislio sam da će to riješiti sa 10.7.1 ali ništa.
Temperatura je za 10-15% veća nego na SL. Mobilni Backup mi blokira više od 100% CPU-a. itd.itd.
Facit, sranje i gotovo.
Tako da ostajem još neko vrijeme na SL
@Renzo - da, Stickies uporno koristim iako nisu ništa doradili, a čak nisu u stanju ispraviti bug sa stalnim ponovnim uključenjem spell-checkinga na njima. Dakle, sve isto kao prije 10 godina!
@BigMac - slažem se, ništa od tih novosti nije kritično niti traži da se upgrade radi čim prije. Snow Leopard je odličan sistem, pa tko nije tehnološki pionir može sasvim lijepo živjeti s njim još dugo vremena.
Blockira mtmd, koji sam već jedanput isključijo, i sam se uključijo možda kod stavljanja 10.7.1 neznam.
Ali Lion je barem za sad S....E, bar kod mene. Kad čujem da kod drugih radi poludim od frustracije.
@tino1 - čudno mi je to jer su to previše očigledne i važne stvari da bi ne radile. Možda bi se isplatilo napraviti USB boot Liona, sve počistiti i napraviti urednu instalaciju od nule bez nekih "zaostataka iz prošlosti"?
Cestitke na recenziji Liona
Evo ovako treba bit kad se priča o Mac proizvodima a ne tamo neke nebuloze o sadašnjem, prošlom i pretprošlom sistemu (JBT, i dr)
Ja mislim napravit upgrade i sve me kopka da ne pravim backup, vjerojatno neću požaliti
Što se tiče Win office paketa, za razliku od iWork,keynote i numbers, reka je frend da ima opcija "save as" za Win Office.
veliki pozdrav
Promatrao sam Activity Monitor, zauzeće procesora 3% u Idle-u. Ništa posebno ne radi, a CPU ne ide ispod 50 stupnjeva C, (ventilator se vrti na 2000) a i pod dlanovima osjetim na kućištu da se grije. Ali to i nije toliko problem koliko mi ide na živce to što ne mogu izvući iz baterije ni 5 sati, a dok na SL ide 6-7 sati. Uz sve to pročitao sam od nekih korisnika na Apple forumu da im je došlo i do degradacije baterije za nekoliko postotaka (Health).
Ne znam, kad uhvatim vremena, možda još jednom napravim čistu instalaciju Liona, resetiram NVRAM i PRAM, i kalibriram bateriju, možda i nadođe.
Sad kad sam se vratio na SL stvarno mi nedostaju feature-i iz Liona.
Meni se baš i nije svidio, previše mi je to iOS-a na desktop računalu, bez obzira što koristim i iPhone i iPad. Od kada sam ga instalirao WiFi mi barem jednom dnevno prestane raditi pa ga moram resetirati, ne sviđa mi se što za AirDrop moraš biti na Finderu i u tom AirDrop prozoru kada želiš biti vidljiv drugom računalu (nemožeš nešto raditi npr u InDesigneu i da ti netko nešto pošalje) i jedna stvar koja me neki dan rasp.zdila (!) - kopiram hrpu fajlova sa diska na lokalni disk i pukne prijenos. Ok, to nije problem. Stavim ponovno sve kopirati jer ne znam što se iskopiralo a što ne i on više ne nudi opciju Don't replace nego ima samo Replace, Keep both ili cancel!! Znači ne postoji mogućnost da zadrži već kopirane fajlove i samo nastavi!! Pliz, ako griješim reci, da si ne počupam kosu
I također mi se dešavaju čudne stvari na desku sa grafikom... iMac 27", i3... ako imam dosta ikonica na desku i npr kopiram nekoliko fajlova u neki folder na desk - slika deska se kao refresha ali totalno se ispixelizira i ima neki glitch! Čuo sam da je Apple izdao zakrpu za grafiku na nekim iMacovima ali meni Softver update nije ponudio nikakav download.
Uglavnom, nisam oduševljen...
Pozdrav svima!
hmm.. pa ima logike ako imaš dva mirror-a svaki po dva 150 GB to i je 300 GB... samo je prikaz malo bedast jer nije logično grafički raspoređeno.
thnx
Ja odnedavno koristim Liona na alu 20" iMacu 7.1 , i radi ok i fluidno, premda se privikavam. Trackpad mi puno pomaže u tome, na moje iznenađenje, jer sam ortodoksni korisnik mišonje (bio dosad). Mislim da će i smayoo popustiti, samo mu treba vremena !
Na početku sam sporost i loš odziv pripisivao Spotlightu koji je naveliko indeksirao (valjda) sve ispočetka. Ali prošlo je i to a stroj je na očigled bitno sporiji nego pod SL-om. Grafika je trzava, raspada se čak i na Genie efektu. Mission Control se zna zblesiti na način da na samo jedan klik miša krene u prikaz i vrati se u do tada foreground aplikaciju. Zbilja sam razočaran...
Da, i mene je odmah prvi dan zbunio nedostatak Frontrowa, pa sam iskopao na netu info kako ga vratiti. Što je Mac bez njega?
@dpasaric
Pa iskreno ne znam. Gledao sam što je u startupu, i zbilja nema nikakvih big time servisa. Ok, ako izuzmemo moj PC-paranoja-sta v pa imam instaliran i Esetov Cyber Security. Ali kako je i on up-to-date upravo za Liona, čak niti nakon njegovog isključivanja nisam primijetio apsolutno nikakve razlike. Jednostavno, cijela priča s grafikom je na razini kakvog 1st gen netbooka kojeg bi natjerao na Win7 sa full Aero opcijama. Jednostavnim riječnikom rečeno - guši se. Općenito su reakcije OS-a vrlo, vrlo usporene i trzave.
http://macitbetter.com/BetterZip-Quick-Look-Generator
Skinite Lion Tweaks, pa isključite/uklj učite neke stvari koje vam smetaju ili vam nedostaju.
@dpohl, boo, ja sam valjda onda to testirao sve na nekim novijim strojevima koji imaju jači GPU. Ako se ne varam taj tvoj iMac ima Radeon HD 2400 XT? Ako je to slučaj, onda je kvaka u VRAM-u jer ima samo 128 MB, pa kada GUI naslaže sve OpenGL teksture unutra nije čudo da se uguši. Očigledno su stvar posložili za strojeve s 512 ili više VRAM-a. Kao workaround mogu predložiti da pogasiš one neke nove GUI animacije s Lion Tweaksom, možda to malo pomogne.
inače rađen samo upgrade od 10.5.5. do 10.7.1. .....nikad clean install
QLStephen - http://www.quicklookplugins.com/2011/08/22/qlstephen/ - za pregled text dokumenata bez ekstenzije (npr. README, INSTALL, CHANGELOG, Makefile, Rakefile, CapFile)
qlcolorcode - http://code.google.com/p/qlcolorcode/ - za pregled izvorne kode sa "syntax-highlig hting" (html, css, php, js itd.)
Ako napravim čistu instalaciju Liona, što sve mogu vratiti na njega uz pomoć Time Machine-a, dokumente, programe, mailove, postavke???
Želim napraviti clean install Liona i provjeriti trajanje baterije (onak seljački), da vidim jel kraće ili jednako kao na SL.
Ukoliko ne budem zadovoljan rezultatom, mogu li uz pomoć Time Machine-a vratiti natrag SL ili moram napraviti opet install?
Pretpostavljam da se može, ali bih htio potvrdu od stručnjaka, prije nego nešto zaje*em, a sklon sam tome
Slažem se s Ribom. VRAM nikako ne bi smio biti problem obzirom da stvarno ništa više i ništa novoga u Lionu u tom smislu nema. Poanta je samo da se cijeli vizualni experience jako usporio, štoo mi je neobjašnjivo.
Što se diska tiče, interni je 250GB, ali kako ja sve držim na eksternom FW800 disku, na sistemskom imam zauzetih cca 100GB. Fragmentacija? Hm, ne znam - mogu probati iako bi me to prilično začudilo da ima ikakve veze s grafikom.
Jedino što mi pada na pamet je zbilja napraviti clean instalaciju pa povući onda na nju aplikacije i podatke iz Time Machine backupa? Ima li smisla to učiniti? Nisam to nikada radio do sada, pa bih volio čuti druga mišljenja, isksutva i prijedloge?
p.s. Ok, razumijem da polako zalazim u opasnu zonu gdje bi mi netko mogao reći - imaš forum pa pitaj.
@dpohl - iz mojeg iskustva reinstalacija na Macu ne pravi neku razliku. Ako imaš 100 slobodno, onda nije fragmentacija jer je imao dovoljno mjesta da se sam defragmentira. Imaš li kakve rezidentne programe? Što ti je u Login itemima? Što kaže Activity Monitor? Javlja li Consola neke masovne greške? Povlačenje svega nazad s backupa bi mogućno vratilo i problem, pa mi se to ne čini kao neka solucija. Da imam sličnu situaciju, vjerojatno bih ručno spasio svoj user folder, napravio clean install, vratio bitne podatke iz usera i to je to.
JEBENO!
Ja medjutim imam jedan problem ili brigu da se bolje izrazim, pa te molim za komentar ili savjet.
U svibnju sam kupio novi SB iMac. Standardni 27 inch-ni, koji sam potom upgrade-ao na 12 GB RAM-a (i5 3.1, 12 GB RAM, 1 GB ATI, 1 TB HDD). Nakon instalacije Liona, primjetio sam odredjenu zadrsku prilikom boot-anja. Racunalo se boot-a za cca 50-tak sekundi dok je to na SL bilo ipak osjetno krace (oko 30-tak).
Aplikacije koje se startaju prilikom boot-anja su (i na jednom i na drugom OS-u): Air Video Server, Mail, Twitter, uTorrent, Plex Media Server, MS Database Daemon, Dropbox, Remote Buddy). Instalacija Lion-a je bila upgrade, a ne cista instalacija.
Mozda zbog skepticnosti, sada mi se cini da se i pojedine aplikacije kod "first run"-a aktiviraju sporije. Da li je to moguce? Da li si imao do sada reakcije od nekih drugih korisnika na jednak ili slican problem?
Hvala unaprijed na odgovoru.
Ok, maknuo sam ESET, isključio čak i startup VMware Fusionovog utilitya (iako minorno troši resurse). Pogasio sve "suvišne" servise (tipa SMART monitora diskova) i svejedno umire.
Ali kako redovnom pratim Appleov forum s ovom problematikom, neki su nezadovoljni korisnici stupili u kontakt s njihovim inženjerima, koji su upoznati s problemom i rade na rješavanju istog. Očekujem u jednom od sljedećih service packova da će i ovo biti riješeno.
Kreirao sam temp account i situacija je ostala nepromijenjena. A onda sasvim slučajno ugasim "onaj browser kojeg pravi jabučari nikad neće koristiti" (FF, naravno) i sve radi sasvim lijepo. Ne idealno, ali svakako lijepo. I što shvatim? FF beta. Vratim ga na release verziju 6.0.2 i sve radi bez greške!
Sad mi jedino preostaje nada da je to zbilja bila samo njegova krivnja. Ako jest, barem znam za ubuduće.
Sada sam primjetio da Preview otvara .ppt fileove. Odlično.
Nema druge nego čekati neki update i raditi na Chromeu koji nevjerojatno, al sigurno mi je brži od Safarija i to po par puta. Ne mogu ne priznati da mi ne fale geste koje postoje u Safariju, a nema ih u Chromeu...