Ne jednom smo ovdje, na forumu Jabučnjaka, čitali očajničke postove korisnika koji su iz ovog ili onog razloga ostali bez svojih datoteka (a baš su jučer razmišljali o tome kako bi trebali napraviti backup). Najčešće se radilo o fotografijama (obiteljskim ili profesionalnim), ali bilo je suza prolivenih i za izgubljenom kolekcijom MP3-ca, kućnim video-uratcima...

Nažalost, redovito je odgovor bio da je izbrisane podatke nemoguće (ili gotovo nemoguće) vratiti. Srećom, jedna je SD kartica našeg obiteljskog digitalca "uginula" upravo na vrijeme da je ne stignemo prethodno isprazniti na disk. Možete li zamisliti tu obiteljsku tragediju, tu kozmičku kataklizmu gubitka čak 230 od ukupno par tisuća fotografija s ljetovanja...? :-)

I tako sam se dao u potragu za nečim što ne samo da može spasiti izgubljene datoteke, nego ih može spasiti s memorijske kartice i da, k tome, to radi na Macu. Srećom, Google mi je u dva-tri koraka pokazao prstom na Stellar Data Recovery, tvrtku s preko 15 godina iskustva u tehnikama rekonstrukcije izgubljenih podataka. Proizvode specijalizirani softver za velik broj platformi (osim Mac OS-a i Windowsa, tu su još i Linux, Novell i razni komercijalni Unixi). Za Mac OS nude paket za rekonstrukciju oštećenog sistemskog diska Mac OS-a, i to u verzijama pomoću drugog Maca, ali i pomoću Windows stroja, zatim za rekonstrukciju izgubljenih podataka s iPoda i konačno za rekonstrukciju fotografija (ali i drugih multimedijskih sadržaja) s diskova, ali i s izmjenjivih medija (USB stickova, memorijskih kartica, itd.).

Srećom, onaj prvi mi nije trebao, a iPod koristim samo prerijetko da bi imao ovakav problem. No zato se, radi već opisanog problema pružila prilika testirati Stellar Phoenix Photo Recovery.

I? Kako radi? Radi super! Appleovski jednostavno. Korak 1: app iz dmg odvučemo u Applications. Korak 2: priključimo USB čitač memorijske kartice i memorijsku karticu umetnemo u čitač. Korak 3: pokrenemo aplikaciju i unesemo administratorsku lozinku.

Stellar Phoenix
Korak 4

Korak 4: Uklikamo veliku plavu "play" ikonu ispod koje piše "Start Scan". :-)

Stellar Phoenix
Korak 5

Korak 5: Program je sam pronašao našu memorijsku karticu. Samo uklikamo istu ikonu (ovaj put još veću :-) )još jednom.

Stellar Phoenix
Korak 6

Korak 6: Bavimo se nečim drugim (skuhamo ručak, odemo u shopping, odigramo dvije partije šaha...) dok program preskenira cijelu karticu. Proces je doista spor. Za 256 MB karticu treba mu petnaestak minuta. Koliko mu treba za 10 GB nekog (polu)profesionalnog digitalca, strah me i pomisliti... :-)

Stellar Phoenix
Korak 7

Korak 7: Kad je završio, sve što se spasiti da uredno je sortirano po tipovima datoteka koje program prepoznaje. Kvačicama odaberemo ono što nas zanima (imamo i ugrađen prikaz svake pronađene datoteke). Zanimljivo je to da je program od svake fotografije pronašao po dvije datoteke – po jednu pune veličine i po jednu minijaturnu (koju vjerojatno koristi sam fotoaparat za prikaz na LCD-u). Možemo za svaki slučaj snimiti scan tako da ne moramo više ponavljati onaj najdugotrajniji korak (npr. za slučaj da želimo sutradan nastaviti i sl.). Na kraju uklikamo veliku okruglu plavu ikonicu zupčanika ispod koje piše "Recover".

Stellar Phoenix
Korak 8

Korak 8: Zadamo odredišnu mapu kamo će se pohraniti sve odabrane datoteke i pričekamo dok se sve tamo i zapišu...

I to je to? Da, to je to. Tako jednostavno? Da. Tako jednostavno. Ne treba ništa podešavati? Ne treba? Pa to je sjajno! Apsolutno! To je zaista sjajno. U životu nisam vidio jednostavniji i učinkovitiji alat za rekonstrukciju izgubljenih podataka!

A... je li to sve? O, ne! Apsolutno ne? Ono što je meni trebalo bilo je vrlo jednostavna primjena ovog alata, no on je puno, puno moćniji, kao što to pokazuje ilustracija iz helpa same aplikacije.

Stellar Phoenix
Primjer složenije situacije prilikom rekonstrukcije

Dakle, program prepoznaje velik broj različitih multimedijskih formata i nakon završenog skeniranja sve pronađeno se razvrstava po tipu pa se na isti način može i pregledati i probrati. Moj je zaključak kako se sam program bazira na direktnom prekapanju po sirovom sadržaju sektora diska i prepoznavanju velikog broja različitih formata datoteka, radije nego samo po pokušaju spašavanja na temelju neobrisanih zapisa u direktorijima (što je bila donekle efikasna metoda do FAT32 formata, ali sve je manje učinkovita na složenijim sustavima kao što su HFS+ ili NTFS). Ovo se definitivno vidi i po mogućnostima naprednog podešavanja koje nam program nudi.

Stellar Phoenix
Napredna podešenja – odabir zanimljivih tipova

Jamačno je proces skeniranja moguće znatno ubrzati tako da se od svih mogućih formata koje program prepoznaje odaberu samo oni koje očekujemo naći. Lista navodi ukupno 42 različita formata, što fotografija, što filmova, što glazbe. Osim toga, moguće je ograničiti i raspon na disku ili memorijskoj kartici unutar kojeg se skeniranje provodi.

Stellar Phoenix
Napredna podešenja – ograničenje područja skeniranja

Ja se osobno nisam baš mogao domisliti kad bi mi ovo moglo biti korisno, ali pretpostavljam da u kombinaciji s nekim drugim alatima za analizu sadržaja diska može biti upotrebljivo, da li u kakvoj računalnoj forenzici ili takvoj nekoj aktivnosti... U svakom slučaju, korisniku koji zaista može suvislo ograničiti pretragu na konkretan raspon fizičkih sektora nekog vrlo velikog tvrdog diska sigurno ovakva funkcija može uštedjeti beskrajne sate čekanja...

Vau. Stvarno sjajno! Na temelju probanog, softver zaslužuje čistu peticu! Naravno, program bi trebalo testirati na nekom izazovnijem slučaju gubitka podataka. Ako netko želi dati svoj vanjski disk od 500 GB fotki, glazbe i filmova da ga nasilno reparticioniramo, formatiramo i instaliramo na njega Windows 98 četrnaest puta pa onda provjerimo koliko toga Stellar Phoenix može spasiti, neka nam se slobodno javi. Mi koprive imamo, samo tražimo nečiji... hm... :o)

Postoji li neka mana? Jedina koju ja mogu uočiti je – program nije besplatan. Košta 31 EUR ili 39 USD (ovisi koju karticu vam tereti PayPal). Međutim, autori su vrlo fair. Neregistriran program je potpuno funkcionalan po pitanju skeniranja i pregledavanja pronađenih datoteka. Čak se može snimiti i provedeni scan. Za samu rekonstrukciju potrebno je, naravno, platiti. Ali na ovaj način svatko može, kad mu se dogodi gubitak podataka, besplatno provjeriti što i koliko se može spasiti pa onda odlučiti da li mu to vrijedi spomenutog novca (koji većini vjerojatno i nije toliko velik stavi li se na vagu emotivna veza s izgubljenim fotografijama, glazbom ili kolekcijom filmova...).

Sve u svemu – svaka čast, Stellar, sjajan posao!

 

Komentari  

dpasaric
09-01-2010 | 21:09
Istina, svako toliko me netko pita mogu li mu spastiti izgubljene fotke s kakve SD kartice... zadnji put sam to napravio na PC-iju jer nisam imao soluciju za Mac pri ruci! Odlično! :-)
Performita
10-01-2010 | 00:05
Svaki data rescue program je neizmjerno vrijedan u onom paničnom trenutku koji makar jednom mora doći svakome tko intenzivno koristi računala, a ovaj mi se čini jednim od jednostavnijih za koristiti. Hvala na preporuci Smayoo :-)
Adam-Luka Turjak
10-01-2010 | 11:28
haha, ja pomislio da si prosvikao cekajuci fotke sa jpartija.. :-) neprocijenjivo!
ecvis17
10-01-2010 | 17:28
odlično ... idem sad neku glupost izvest na hardu da imam razloga za probati ovaj alat. :-)

Eh da sam za ovo znao kad sam izgubio particiju od 250GB sa finalcut related datotekama ... izvrsno.
smayoo
10-01-2010 | 22:16
@Dijete: :-D LOL

@ecvis17: Ako se ne možeš domisliti nekoj konkretnoj gluposti, daj ga meni. Ja sam uvijek pun kreativnih ideja u tom smislu! ;-)
Anonimac
13-01-2010 | 19:18
Super, idem baš probati da vidim hoće li pronaći meni važnu fotografiju. Dva programa na PC-u nisu uspjela.
smayoo
13-01-2010 | 20:01
Sretno! :-)
BigMac
13-01-2010 | 22:46
Hvala, kratko izvješće. Čini mi se će do ujutro "češljati" naime kartica je od 16 GB :-)
smayoo
13-01-2010 | 23:59
Argh... Možda bi pomoglo da si u advanced poisključivao sve formate koje ne očekuješ?
zabac
26-01-2010 | 13:46
RascuePro (koji dolazi uz Sandisk memorije) je kao takav isto pogodan, a radi na OSX-u. Posto fotografi vrlo cesto koriste njihove kartice(najcesc e SD ili CF) osigurani su od takvih nevolja. Naravno da mu je sucelje ocajno, ali obavlja posao korektno. Ovo sam napisal cisto informacije radi. Mozda kome i pomogne. Sretno s "cupanjem" izgubljenih fotki.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 7 minuta
  • Matija klc: Hvala Zdravac, pokusam sa njime
  • Zdravac: Ili si mislio na besplatnu "verziju" Microsoft Office paketa? :)
  • Zdravac: Imaš u App storeu besplatni Collabora Office. On je zasnovan na Libre Office-u kojega svi hvale kao free zamjena za Microsoft
  • Matija klc: Ekipa, trebam office paket za Ipad 10. Ima li kakva besplatna mogucnost ili mi preostaje platiti paket? Hvala
  • zvone: plaćali istu nominalnu sumu u eurima za apple priouzvode a sad kad su euro i dolar isti opet digli.
  • zvone: A i primjetih da prije dok je dolar bio slab smo
  • zvone: Dobra ideja o bojkotu američke robe.
  • rusty: Ja je koristim sa svoje Studio ekrane
  • Yonkis: Koristi li netko (Appleovu) polishing cloth [link]
  • jura22: na Opera for iOS ne radi Vikalica. Sto god se upise ne prikazuje.
  • jura22: Abc
  • petros: Ne bih bojkotirao ni Temu niti AliExpress! :)
  • Zdravac: Samo ubaciš Samsung u ponudu, i svi smo mi opet kod tebe trgujemo!
  • Zdravac: Davore, a Temu bi odmah bojkotirao, jel? :)
  • Zdravac: EU, GB i Canada i još ako bi nekako mogli pridobiti Tursku, mislim da bi mogli jako učinkovito pokazati zube. Kad bih tu vidio zajedništvo, ja bih određeno vrijeme bojkotirao.
  • JOHN: ovakve reakcije tog nasnifanog čobana samo potvrđuju moje sumnje da bolesnici vladaju svijetim a još veći imbecili daju glas takvima što je onaj smrad na zapadu i onaj još smrdljiviji na istoku
  • dpasaric: Nismo spremni! :)
  • JOHN: Ako će se bojkotirati kao ovo s dućanima……nebumo daleko stigli.
  • Zdravac: Jeste li spremni, kao Europljanin, bojkotirati američke proizvode dok je Trump predsjednik i ako EU zaključi da na taj način možemo izboriti / vratiti poštovanje europskog ugleda u novom globalnom poretku ?
  • Borisone: Tresla se brda, umro je iPhone SE. R.I.P.
  • Borisone: Da ima "live" event, bilo bi tjedan dana ranije objava na Apple stranicama.
  • Zdravac: e jbg
  • Zdravac: Jel ima live prijenos?
  • Borisone: Ne. Najvjerojatnije samo ažuriran Apple site i objave za medije o novim uređajima.
  • Zdravac: Jel Apple event danas u 19:00h?
  • Yonkis: Hoćemo li sljedeći iParty organizirati putem Invites app-a? ;)
  • Yonkis: Apple will bring its next-generation M5 chip to the MacBook Pro in the fall, followed by the iPad Pro in the first half of 2026, according to Bloomberg’s Mark Gurman. - Wow, M5 na iPadu. M4 je već overkill ali ok. :D
  • miomika: @Zdravac...vjeruj mi, nebi ga prepoznao razliku, ni da te za guzicu ugrize. Nije to google translate.
  • miomika: Naravno Zdravac, pišeš na pamet i provjerio si, jelda?
  • Zdravac: Možda malo "old fashion", ali eto! :)
  • Zdravac: Vjeruj mi, skuži se odmah AI, ali kod ovih mlađih to prolazi jer je to, kao "kul"
  • Zdravac: Poslovna komunikacija zahtijeva poslovno znanje. Dakle, ili znaš što trebaš pisati, ili ne znaš. Ako ne znaš, zaposliti ću onoga tko zna - sigurno ne AI!
  • Zdravac: Ma kakav crni AI za poslovne mailove!! Kod mene ti to sigurno nebi prošlo!
  • drlovric: Mi saljemo stotine mailova na engleskom i da to ista valja, vec bi bilo u nasem workflow :) Ali eto, uzivaj ako te veseli. Ja it tvrdim da je beskorisno, sporo, trapavo, nedovrseno...
  • miomika: pa dok vidim full feature, nemogu sve reč. Upravo gledam na vijestima, završila je konferencija koja nama brani korištenje AI-a na uređajima. Što je zaključak, naravno, 10 mb texta ničega. Kako vidim u OS:_u, izgleda da će potiho ući na mala vrata. @dlovric možda je do ljudi koji je neznaju koristiti. Ipak je u pozadini chatGPT. Meni se ova opcija u mailu jako sviđa, da napravi poslovni
  • Soffoklo: @drlovric ne dozivljava nas Apple kao neko africko pleme vec mi sami sebe tako dozivljavamo i predstavljamo, a onda tvrtke poput Apple sukladno tome djeluju. Zato i Slovenija ima titlove, kao sto je imala i Apple Music davno prije nas i to uz potpunu uslugu, a ne djelomicnu, pa se premijer javno hvali kako eto imamo Apple Music. Do nas je.
  • drlovric: Apple AI je potpuno beskoristan. Dugo nisu vecu blamazu napravili. Svaki dan radim sa Amerima i niti jedan covjek mi nije rekao da ima jedan koristan feature. Svi cekaju bolju Siri koje nema pa nema. A ljudi kupovali iPhone 16 Pro radi "inteligencije" :D
  • miomika: ...i proofreading i onaj AI radi u mailu. Doduše, samo na engleskom, ali radi. Točno se kuži da lagano ovo preregulirano govno iz EU nema proslka i da AI lagano kuca na vrata.
  • miomika: ajde neke dobre vijesti. AKo je laptop/comp settiran na eng. radit će vam image playground s najnovijim update-om 15.3.1
  • drlovric: Apple nas dozivljava kao neko africko pleme i nema tu razumnog objasnjenja ni opravdanja.
  • drlovric: Da jadni, kako bi to mogli priustiti. Bitno bi im utjecalo na poslovanje a pokrili bi desetke miluja ljudi (HR, BIH, SRB, CG). Sve isti jezik :) Iz istog razloga nemamo titlove na Apple TV. A Slovenija ima. Valjda su veci od ostatka ex. YU :)
  • dpasaric: Nema Hrvatske jer bi to značilo da moraju zaposliti osobu koja čita komentare na našem jeziku, a za to smo premaleno tržište. Ostavi komentar na ENG na US/UK zemlji i ciao.
  • dpasaric: MacBook Pro M4 16" prikaz je na naslovnici! :)
  • Yonkis: Zašto nema Hrvatske kada se želi dati feedback na nešto Appleovo? [link]
  • Yonkis: iCloud (plus). Ne prikazuje znak “plus”. Hellou, 21st ovdje :))))
  • Yonkis: Ako imate iCloud onda možete koristiti [link] čak i sa Android korisnicima.
  • m@xym: @Zdravac, naravno da hoće.
  • Zdravac: Hoće li nam to Apple proizvodi drastično poskupiti?
  • jura22: Na danasnji da Steve Jobs je predstavio prvi komercijalni Macintosh.
  • Riba: Ja sam davno narucio sa UK Amazona ali vidim da tamo vise nije available.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.93 Seconds

Provided by iJoomla SEO