Ne jednom smo ovdje, na forumu Jabučnjaka, čitali očajničke postove korisnika koji su iz ovog ili onog razloga ostali bez svojih datoteka (a baš su jučer razmišljali o tome kako bi trebali napraviti backup). Najčešće se radilo o fotografijama (obiteljskim ili profesionalnim), ali bilo je suza prolivenih i za izgubljenom kolekcijom MP3-ca, kućnim video-uratcima...

Nažalost, redovito je odgovor bio da je izbrisane podatke nemoguće (ili gotovo nemoguće) vratiti. Srećom, jedna je SD kartica našeg obiteljskog digitalca "uginula" upravo na vrijeme da je ne stignemo prethodno isprazniti na disk. Možete li zamisliti tu obiteljsku tragediju, tu kozmičku kataklizmu gubitka čak 230 od ukupno par tisuća fotografija s ljetovanja...? :-)

I tako sam se dao u potragu za nečim što ne samo da može spasiti izgubljene datoteke, nego ih može spasiti s memorijske kartice i da, k tome, to radi na Macu. Srećom, Google mi je u dva-tri koraka pokazao prstom na Stellar Data Recovery, tvrtku s preko 15 godina iskustva u tehnikama rekonstrukcije izgubljenih podataka. Proizvode specijalizirani softver za velik broj platformi (osim Mac OS-a i Windowsa, tu su još i Linux, Novell i razni komercijalni Unixi). Za Mac OS nude paket za rekonstrukciju oštećenog sistemskog diska Mac OS-a, i to u verzijama pomoću drugog Maca, ali i pomoću Windows stroja, zatim za rekonstrukciju izgubljenih podataka s iPoda i konačno za rekonstrukciju fotografija (ali i drugih multimedijskih sadržaja) s diskova, ali i s izmjenjivih medija (USB stickova, memorijskih kartica, itd.).

Srećom, onaj prvi mi nije trebao, a iPod koristim samo prerijetko da bi imao ovakav problem. No zato se, radi već opisanog problema pružila prilika testirati Stellar Phoenix Photo Recovery.

I? Kako radi? Radi super! Appleovski jednostavno. Korak 1: app iz dmg odvučemo u Applications. Korak 2: priključimo USB čitač memorijske kartice i memorijsku karticu umetnemo u čitač. Korak 3: pokrenemo aplikaciju i unesemo administratorsku lozinku.

Stellar Phoenix
Korak 4

Korak 4: Uklikamo veliku plavu "play" ikonu ispod koje piše "Start Scan". :-)

Stellar Phoenix
Korak 5

Korak 5: Program je sam pronašao našu memorijsku karticu. Samo uklikamo istu ikonu (ovaj put još veću :-) )još jednom.

Stellar Phoenix
Korak 6

Korak 6: Bavimo se nečim drugim (skuhamo ručak, odemo u shopping, odigramo dvije partije šaha...) dok program preskenira cijelu karticu. Proces je doista spor. Za 256 MB karticu treba mu petnaestak minuta. Koliko mu treba za 10 GB nekog (polu)profesionalnog digitalca, strah me i pomisliti... :-)

Stellar Phoenix
Korak 7

Korak 7: Kad je završio, sve što se spasiti da uredno je sortirano po tipovima datoteka koje program prepoznaje. Kvačicama odaberemo ono što nas zanima (imamo i ugrađen prikaz svake pronađene datoteke). Zanimljivo je to da je program od svake fotografije pronašao po dvije datoteke – po jednu pune veličine i po jednu minijaturnu (koju vjerojatno koristi sam fotoaparat za prikaz na LCD-u). Možemo za svaki slučaj snimiti scan tako da ne moramo više ponavljati onaj najdugotrajniji korak (npr. za slučaj da želimo sutradan nastaviti i sl.). Na kraju uklikamo veliku okruglu plavu ikonicu zupčanika ispod koje piše "Recover".

Stellar Phoenix
Korak 8

Korak 8: Zadamo odredišnu mapu kamo će se pohraniti sve odabrane datoteke i pričekamo dok se sve tamo i zapišu...

I to je to? Da, to je to. Tako jednostavno? Da. Tako jednostavno. Ne treba ništa podešavati? Ne treba? Pa to je sjajno! Apsolutno! To je zaista sjajno. U životu nisam vidio jednostavniji i učinkovitiji alat za rekonstrukciju izgubljenih podataka!

A... je li to sve? O, ne! Apsolutno ne? Ono što je meni trebalo bilo je vrlo jednostavna primjena ovog alata, no on je puno, puno moćniji, kao što to pokazuje ilustracija iz helpa same aplikacije.

Stellar Phoenix
Primjer složenije situacije prilikom rekonstrukcije

Dakle, program prepoznaje velik broj različitih multimedijskih formata i nakon završenog skeniranja sve pronađeno se razvrstava po tipu pa se na isti način može i pregledati i probrati. Moj je zaključak kako se sam program bazira na direktnom prekapanju po sirovom sadržaju sektora diska i prepoznavanju velikog broja različitih formata datoteka, radije nego samo po pokušaju spašavanja na temelju neobrisanih zapisa u direktorijima (što je bila donekle efikasna metoda do FAT32 formata, ali sve je manje učinkovita na složenijim sustavima kao što su HFS+ ili NTFS). Ovo se definitivno vidi i po mogućnostima naprednog podešavanja koje nam program nudi.

Stellar Phoenix
Napredna podešenja – odabir zanimljivih tipova

Jamačno je proces skeniranja moguće znatno ubrzati tako da se od svih mogućih formata koje program prepoznaje odaberu samo oni koje očekujemo naći. Lista navodi ukupno 42 različita formata, što fotografija, što filmova, što glazbe. Osim toga, moguće je ograničiti i raspon na disku ili memorijskoj kartici unutar kojeg se skeniranje provodi.

Stellar Phoenix
Napredna podešenja – ograničenje područja skeniranja

Ja se osobno nisam baš mogao domisliti kad bi mi ovo moglo biti korisno, ali pretpostavljam da u kombinaciji s nekim drugim alatima za analizu sadržaja diska može biti upotrebljivo, da li u kakvoj računalnoj forenzici ili takvoj nekoj aktivnosti... U svakom slučaju, korisniku koji zaista može suvislo ograničiti pretragu na konkretan raspon fizičkih sektora nekog vrlo velikog tvrdog diska sigurno ovakva funkcija može uštedjeti beskrajne sate čekanja...

Vau. Stvarno sjajno! Na temelju probanog, softver zaslužuje čistu peticu! Naravno, program bi trebalo testirati na nekom izazovnijem slučaju gubitka podataka. Ako netko želi dati svoj vanjski disk od 500 GB fotki, glazbe i filmova da ga nasilno reparticioniramo, formatiramo i instaliramo na njega Windows 98 četrnaest puta pa onda provjerimo koliko toga Stellar Phoenix može spasiti, neka nam se slobodno javi. Mi koprive imamo, samo tražimo nečiji... hm... :o)

Postoji li neka mana? Jedina koju ja mogu uočiti je – program nije besplatan. Košta 31 EUR ili 39 USD (ovisi koju karticu vam tereti PayPal). Međutim, autori su vrlo fair. Neregistriran program je potpuno funkcionalan po pitanju skeniranja i pregledavanja pronađenih datoteka. Čak se može snimiti i provedeni scan. Za samu rekonstrukciju potrebno je, naravno, platiti. Ali na ovaj način svatko može, kad mu se dogodi gubitak podataka, besplatno provjeriti što i koliko se može spasiti pa onda odlučiti da li mu to vrijedi spomenutog novca (koji većini vjerojatno i nije toliko velik stavi li se na vagu emotivna veza s izgubljenim fotografijama, glazbom ili kolekcijom filmova...).

Sve u svemu – svaka čast, Stellar, sjajan posao!

 

Komentari  

dpasaric
09-01-2010 | 21:09
Istina, svako toliko me netko pita mogu li mu spastiti izgubljene fotke s kakve SD kartice... zadnji put sam to napravio na PC-iju jer nisam imao soluciju za Mac pri ruci! Odlično! :-)
Performita
10-01-2010 | 00:05
Svaki data rescue program je neizmjerno vrijedan u onom paničnom trenutku koji makar jednom mora doći svakome tko intenzivno koristi računala, a ovaj mi se čini jednim od jednostavnijih za koristiti. Hvala na preporuci Smayoo :-)
Adam-Luka Turjak
10-01-2010 | 11:28
haha, ja pomislio da si prosvikao cekajuci fotke sa jpartija.. :-) neprocijenjivo!
ecvis17
10-01-2010 | 17:28
odlično ... idem sad neku glupost izvest na hardu da imam razloga za probati ovaj alat. :-)

Eh da sam za ovo znao kad sam izgubio particiju od 250GB sa finalcut related datotekama ... izvrsno.
smayoo
10-01-2010 | 22:16
@Dijete: :-D LOL

@ecvis17: Ako se ne možeš domisliti nekoj konkretnoj gluposti, daj ga meni. Ja sam uvijek pun kreativnih ideja u tom smislu! ;-)
Anonimac
13-01-2010 | 19:18
Super, idem baš probati da vidim hoće li pronaći meni važnu fotografiju. Dva programa na PC-u nisu uspjela.
smayoo
13-01-2010 | 20:01
Sretno! :-)
BigMac
13-01-2010 | 22:46
Hvala, kratko izvješće. Čini mi se će do ujutro "češljati" naime kartica je od 16 GB :-)
smayoo
13-01-2010 | 23:59
Argh... Možda bi pomoglo da si u advanced poisključivao sve formate koje ne očekuješ?
zabac
26-01-2010 | 13:46
RascuePro (koji dolazi uz Sandisk memorije) je kao takav isto pogodan, a radi na OSX-u. Posto fotografi vrlo cesto koriste njihove kartice(najcesc e SD ili CF) osigurani su od takvih nevolja. Naravno da mu je sucelje ocajno, ali obavlja posao korektno. Ovo sam napisal cisto informacije radi. Mozda kome i pomogne. Sretno s "cupanjem" izgubljenih fotki.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 18 sati, 40 minuta
  • drlovric: Ako ima neko iz Osijeka molim da mi se privatno javi. Trebam uslugu. Hvala puno :)
  • JOHN: Počivao u miru Božjem :(
  • Borisone: U oglasniku mini Pro ako nekog zanima.
  • Gjuroo: Počivao u miru.
  • smayoo: Ode nam Papa Franjo, na Uskrsni ponedjeljak. Počinak je zaslužio, i više od toga. Neka se Crkvi primi barem nešto od njegovog nasljeđa.
  • VanjusOS: Sretan Uskrs!
  • Damirst: Srstan Uskrs!
  • smayoo: Sretan Uskrs svima! :)
  • Tomek: Sretan Uskrs !!
  • ping: Sretan Uskrs
  • dpasaric: Mira i ljubavi! :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs svima!
  • Zdravac: Sretan Uskrs!
  • drpongrac23: Sretan Uskrs svima koji slave!
  • Tomek: sad dok se ja ponovo uštekam u MACOS sustav, imat ću pitanja pa ću biti malo dosadniji :D
  • Tomek: Hvala svima... Kakav je stroj, računam s njime barem 10 godina...
  • dpasaric: Welcome back! :)
  • smayoo: Eeeej, Tomek! :)
  • Zdravac: Tomek, dobrodošao nazad! Nek te dobro i dugo služi! :)
  • Tomek: Eto nakon dugo godina, ponovo na Macu... Pozdrav svima
  • Borisone: Rekao političar i otišao krkati s generalima dok je vojska na paštetama i prekuhanim jajima.
  • Junuz: ko nehrani svoju vojsku hraniće tuđu
  • Yonkis: Apple Maps kamera naprtnjača: [link]
  • m@xym: ...nikakvu vojnu naobrazbu.
  • m@xym: Za dva mjeseca možeš naučiti rukovati pješačkim naoružanjem (od rastavljanja, sastavljana i čišćenja, do toga kako ga otkočiti, zakočiti, napuniti, sve do pucanja). Čovjek koji nema nikakvu vojnu naobrazbu, je glineni golub u slučaju rata, osoba koja je dva mjeseca nešto učila, i naučila, svakako nije. Zamisli koliko bi tek žrtava bilo da nitko od ljudi sa kojima si bio nije imao
  • Maxxy: Mi imamo malu aktivnu podobnu vojsku. A za 2 mjeseca će samo naučiti biti lijepa meta na ratištu. Proveo sam u ratu malo manje od 5 godina, i sve što ću još reći na ovu temu je da smo imali više žrtava od neznanja (igranje sa raznim zanimljivim spravicama i puškama) nego od neprijatelja! Srećom u ono vrijeme nije bilo dronova!
  • drlovric: Ja sam bio 10-11 mjeseci cini mi se. Pola vremena smo aktivno nesto ucili, pola smo ribali hodnike, kupili lisce i smarali se po vojarni. Ja sam bio 11107 (prepisali JNA VES oznaku) vojna policija, antiterosticke aktivnosti.
  • drlovric: Nekakav ustroj sa 3 mjeseca temeljne obuke da vojnik zna koirsititi pusku i kretati se unutar svoje formacije je bolje nego nista. I mozda neki modus za dodatna 2-3 mjeseca specijalisticke obuke tko to zeli. Kao neki vid nadgradnje znanja.
  • m@xym: Mi to (malu sposobnu aktivnu vojsku) već imamo. Ovih 2 mjeseca je sasvim dovoljno da mladići nauče osnove baratanja oružjem.
  • Maxxy: Vojnirok od 2 mjeseca je sprdnja. Ili lupite godinu dana, ili financirajte malu sposobnu aktivnu vojsku. Ovako se samo bacaju novci bez ikakve koristi
  • Yonkis: A što ne otvorite temu nego ovdje tipkate :)
  • Szguri: Ono što želim reći je da ljudi mogu živjeti nevjerojatno sigurne i udobne živote zato što je njihova država spremna za loše scenarije.
  • Szguri: nego zato što razumiju geografiju i povijest Rusija im je susjed, a povijest nije bila blaga. Isto sa Švicarskom: poznata po neutralnosti, ali izuzetno utvrđena i uvježbana. Država je doslovno dizajnirana tako da invazija bude noćna mora. Njihova neutralnost nije pasivna čuva je disciplina i spremnost.
  • Szguri: Osobno ne shvaćam naivnost toga da se ignorira činjenica da je rat i sukob odnosno mogućnost istog nešto što je ljudska slika i prilika od pamtivijeka. Možeš biti i spreman i miroljubiv, Švedska i Finska, primjerice, zadržale su ozbiljne obrambene kapacitete čak i tijekom mirnih vremena. Finska ima obvezni vojni rok i ogromne pričuvne snage, ne zato što su agresivne, nego zato što raz
  • Szguri: Pozdrav svima, čisto da se nadovežem na vruću temu. Kao netko tko je također bio u vojsci i imam raznog iskustva po tom pitanju.
  • drlovric: Bio sam u istoj misiji kao i profesionalni hrvatski vojnici. Nisam bio terorista niti neki placenik koji je isao da nanosi zlo ljudima tamo.
  • drlovric: Ja sam u pustinje isao po pare. Kao da je to neka tajna :) Nisam tamo bio iz uvjerenja ili nekih ideala, kao ni 95% ostalih ljudi.
  • JOHN: i odlučuje o tuđem mesu. Ja ako imam osjećaj braniti svoj dom i obitelj, to ću po inerciji napraviti, a ne da mi tamo neki kozojeb docira koji u backgroundu zgrče pare dok preslaguje pijune po karti a u pauzama vrti sa ratnim profiterstvom
  • JOHN: pustimo pojedince neka misle i idlučuju za sebe, a ne nekome da se hvali tuđim tijelom(mesom)
  • JOHN: Ako se granatiranje Zagreba ili recimo razvaljivanje Valpova smatra ulazak neprijatelja, onda jesam. I ne pričam drugačije od onoga što ti pričaš, nego samo kažem da netko okreće dobru lovu na tuđoj patnji. Ali kad me već potežeš za jezik…..daj me podsjeti kakve veze ima Afganistan i slične lokacije na kojima si radio s ulaskom u tvoj grad. Ponavljam, ja jedam za obuku i spremu, ali
  • drlovric: Da bi se ti u svojoj drzavi osjecao sigurno. Skupa sa svojom obitelji.
  • drlovric: Nisi srecom doziivo kako izgleda kada ti nepoznati naoruzani ljudi udju u grad/selo. Inace bi pricao drugacije i borio se za to da ti drzava ima najjacu mogucu vojsku.
  • drlovric: Vatrogasac treba alat za svoj posao. Ako ne ugasi pozar ljudi ginu. Vojnik treba alat za svoj posao. Ako vojnik ne odradi svoj posao, ljudi ginu. Jednostavno je.
  • JOHN: Vatrogasac neće nikoga ubiti brentačom ili recimo bocom kisika
  • JOHN: Pa uvijek je sporna kad je u pitanju ljudski život
  • drlovric: ne znam zasto je nenormalno to ocekivati. Nece ni vatrogasac gasiti pozar bez opreme, ali samo je za vojsku uvijek sporna svaka nabavka. Osim kad te napadnu pa kad radi guza od straha :)
  • drlovric: oni koji su spremni da riskiraju zivot, treba da imaju sve sto bi im u toj borbi pomoglo, da soase drzavu svih nas i ostanu zivi ako je moguce :)
  • drlovric: Ja sam kazem da sutra CG, SR, HU, IT napadne HR, ja bi za 3 dana bio na prvoj crti. Ako sam ja voljan braniti tu drzavu i riskirait svoj zivot, normalno je da ocekujem da ta drzava ima sanitet, ili helikopter da me spasi ako negdje krvarim. Ili da ima topnistvo, avione, obucene vojnike/ljekare/informaticare. A imati sve to je proces koji trazi vrijeme, pare i znanje. Ne treba svi ni da ratuju, ali
  • JOHN: :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

drlovric, Ender, MacSlavko, Anonimci (928)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.86 Seconds

Provided by iJoomla SEO