Tomislav Ribičić 18.11.13

Znate li one sitnice koje često koristimo a ne razmišljamo o njima? One koje bi nam najviše nedostajale kada ih ne bi bilo? Mali sitni dragulji, ponekad besplatni ali uvijek vrijedni. :) Upravo takve sam potražio u svojem folderu s aplikacijama i izdvojio 10 koje ću podijeliti s vama.

EasyFind

Ne znam jesam li iznimka ili samo staromodan, ali meni Spotlight nikada nije "legao".  Često mu je trebalo i po nekoliko sekundi da počne prikazivati rezultate, a ponekad bi bez očiglednog razloga krenuo indeksirati disk (i pritom usporio čitav stroj). Povrh toga u novijim verzijama u drop-downu s rezultatima nije odmah vidljivo gdje se datoteka nalazi. Ukratko, izluđivao me. Not happy!

easyfind.png

Srećom tu je besplatni EasyFind koji radi točno onako kako očekujem. Kažem mu što tražim, na koji način da pretražuje, i gdje da traži. Uglavnom znam u kojem je direktoriju podatak koji tražim tako da nema potrebe pretraživati čitav Mac i okolne galaksije, da ne spominjem da ponekad imam kopije na više mjesta ali želim rezultate samo s određene lokacije. Nakon pretrage sve rezultate prikazuje u svojem prozoru, i to brže od Spotlighta.

Od zamjerki mogu istaknuti samo neobjašnjivu potrebu da na ikoni aplikacije merkata s lupom zamijene vjevericom. O, DEVONtechnologies, zašto!?

Uglavnom, ako imate običaj držati 800+ datoteka na Desktopu kao ja, ne napuštajte kuću bez EasyFinda.

Gdje: http://www.devontechnologies.com/products/freeware.html
Pošto: mukte

fseventer

Ovaj je zaslužan za razotkrivanje Spotlighta i njegovog zlog "mds" procesa koji se znao oteti kontroli i roštati nemilice po disku.

Ukratko, fseventer će vam pokazati koji proces/aplikacija pristupa kojoj datoteci na disku i to u realnom vremenu. Ponekad vam se stroj uspori a kako je neoprostivo na Mac staviti LE diodu koja bi pokazivala aktivnost diska, najčešće nismo ni svjesni da se nešto događa. Ja sam pribjegavao starom kaubojskom triku i prislonio bi uho na neugodno toplu površinu MacBooka Pro (pritom najčešće dobio iskrom po uhu) i čuo da disk luduje. Ta metoda je nažalost od slabe koristi sa SSD diskovima ali može proći kao izgovor ako vas šef uhvati kako drijemate na laptopu.

fseventer

Uglavnom ako vam se čini da imate pretjeranu aktivnost na disku ili jednostavno želite provjeriti što određena aplikacija čita/zapisuje na disku, fseventer će vam to pokazati u preglednom grafičkom obliku. Na taj način možete otkriti je li neka aplikacija poput Spotlighta poludjela, ima li problema s pristupom datoteci, gdje, tko, i koliko često zapisuje logove i u krajnjem slučaju pristupa li neka aplikacija nečemu čemu baš i ne bi smjela.

fseventer je donationware, i zaslužuje koji novčić jer je koliko sam upoznat jedini alat te vrste.

Gdje: http://www.fernlightning.com/doku.php?id=software:fseventer:start
Pošto: daj što daš

OmniDiskSweeper

Kad smo već na podacima i diskovima, OmniDiskSweeper se odlično nadovezuje.

OmniDiskSweeper je stariji i od samog OS X-a i portan je s NeXT operativnog sustava za kojeg je OmniGroup razvijao aplikacije prije nego je isti zajedno s povratnikom Jobsom stigao u Appleove skute.

OmniDiskSweeper

OmniDiskSweeper je poput starog pajsera, ružan ali efikasan alat koji će prebrojati sve podatke na vašem disku i sortirati foldere po veličini. Na taj način ćete vrlo jednostavno pronaći gdje vam je ispario prostor na disku, recimo davno zaboravljenih 120GB filmova koje ste 2010 iskopirali od prijatelja “negdje” ili višegigabajtni cache browsera koji nije počistio za sobom.

U App storeu naći ćete dosta sličnih novijih alata s prekrasnim sučeljem i grafičkim prikazima zauzeća, ali ako nemate suviše izražen fetiš na ljepotu OmniDiskSweeper će taj posao obaviti jednako kvalitetno za nula kuna.

Gdje: http://www.omnigroup.com/more
Pošto: mukte

kJams Lite

- Dobar dan, gospodin Ribičić?
- Na telefonu...
- Zovem vas iz MasterCarda, imali ste veći broj transakcija s manjim iznosima prošli mjesec pa smo željeli provjeriti jeste li ih vi autorizirali.
- Spominje li se na njima Tom Jones?
- ??
- Sve je u redu, hvala na brizi.*

(*stvaran razgovor)

kJams

Svjestan činjenice da ova aplikacija nije baš svakome nužna i rizika da će me neki ljudi gledati drugim očima na popisu je završio i kJams. Ukratko, kJams je poput iTunesa za Karaoke koji će u vaš stan donesti atmosferu iz japanskih birtija i uznemiriti susjede. Uz pojačalo, TV/projektor i mikrofon ili dva te nešto materijala u odgovarajućem formatu (ili iz nekoliko trgovina dostupnih iz same aplikacije) spremni ste za nastup. U ovaj se setup odlično uklapa Airport Express za olakšano dopremanje zvuka do pojačala, a izuzetno je važno napomenuti da aplikacija pokazuje svoju pravu moć tek iznad 1 promila.

Postoji i Pro verzija koja nudi svakakva čudesa za profesionalnu upotrebu poput iPhone aplikacije za posjetitelje, automatizirane playliste te vođenja klijenata i lokacija. Istaknuo bih nevjerojatnu podršku (jedinog) autora koji me nakon mojeg maila kontaktirao preko iChata i na licu mjesta analizirao problem i poslao mi patch idući dan. Postoji i Windows verzija.

Gdje: http://karaoke.kjams.com
Pošto: $40 Lite, $110 Pro

Mailings

Mailings se već spominjao u forumu, također se radi o prilično specijaliziranom alatu ali kome treba znat će ga cijeniti. Mailings služi za automatizirano slanje e-mail poruka na predefiniranu listu primatelja. Sadržaj maila je moguće jednostavno editirati i prilagoditi svakom primatelju, kao i način i učestalost slanja. Nije najljepša aplikacija na svijetu ali pouzdano radi svoj posao.

Napominjemo da mailove na ovaj način smijete slati samo primateljima koji su vam dali izričito dopuštenje za primanje istih. Ne spamajte!

Gdje: http://www.limit-point.com/products/mailings/
Pošto: $24.99

TextWrangler

Iako sam kupio licencu za vrhunski tekst editor TextMate , uvijek uz sebe imam i besplatni TextWrangler.

TextWrangler je duhovni nasljednik BBedita Lite; besplatne verzije BBedita, tekstualnog editora koji je bio "bog i batina" još u doba Systema 7. U jednom su trenutku Bare Bones Software napisali TextWrangler od nule i objavili ga besplatno.

Teško je pronaći što nedostaje TextWrangleru za prosječnog korisnika. Tu su alati za konverziju teksta, selekciju, pretragu, FTP/FTPS podrška a posebno bi istaknuo sjajnu "Find differences" funkciju - samo zbog nje vrijedi imati TextWrangler pri ruci. Unatoč tome što se radi o besplatnoj aplikaciji redovno izlaze nove verzije.

Gdje: http://www.barebones.com/products/textwrangler/
Pošto: mukte

Xee

Xee je jednostavan preglednik slika koji je kod mene zamijenio sistemski Preview. Xee otvara slike puno brže od Previewa, podržava više formata, ima koristan info bar u kojem odmah vidite bitne informacije poput rezolucije, datuma, formata i zooma, a najkorisnija opcija je što sa Page Up i Page Down možete pregledavati ostale slike koje se nalaze u istom direktoriju. Vrlo korisno za przi pregled slika ili kada tražite određenu sliku na istoj lokaciji.

Xee

Treba spomenuti ugrađenu lossless jpg rotate i crop funkciju, podršku za animirane GIFove s kontrolom frameova kao i mogućnost da sami odredite tipku za svaku moguću opciju koju Xee nudi.

Posljednja verzija Xee3 nažalost nije besplatna (čak bih rekao da je $3,99 dosta skupo), međutim starija besplatna verzija koja je i dalje dostupna radi bez problema.

Gdje: http://xee.c3.cx/old
Pošto: mukte / $3.99 za posljednju verziju

yEd

Probao sam i OmniGraffleDiagrammix , ali ako vam treba multiplatformska aplikacija za izradu dosadnih i funkcionalnih dijagrama, ne tražite dalje.

yEd radi na Macu, Windowsima i Linuxu, besplatan je, dolazi s hrpom predefiniranih elemenata i sprema vaš dijagram u nekoliko multiplatformskih formata ovisno o potrebi. Povrh svega radi brzo, intuitivan je i ne izgleda toliko jezivo za jednu Java aplikaciju. Nove verzije s poboljšanjima redovno izlaze.

Uz Rammstein, Kraftwerk i Ritter Sport Knusper Flakes još jedna prihvatljiva stvar od preciznih Nijemaca.

Gdje: http://www.yworks.com/en/products_yed_about.html
Pošto: mukte

Pinball Arcade

Ever since I was a young boy,
I've played the silver ball.
From Soho down to Brighton
I must have played them all.
But I ain't seen nothing like him
In any amusement hall...
That deaf dumb and blind kid
Sure plays a mean pinball!*

(*The Who: Pinball Wizard)

Obožavatelj sam igara u koje možeš brzo “uskočiti” (i jednako brzo izaći!), igrica koje nije problem pokrenuti kada imaš 10 minuta viška, a nemaš luksuz navući se na igru koja traži ozbiljno ulaganje vremena. Tu uglavnom ubrajam razne 2D i pseudo 3D shoot-em-ups poput Deluxe Galage ili platformere sa mozgalicama, ali na kraju dana zaglavio sam na simulaciji flipera koji do danas nisu izgubili svoju čaroliju iako ih je sve teže vidjeti uživo (ako se ne varam danas postoji još samo jedan aktivan proizvođač flipera).

Radi se zaista o vrlo detaljnoji i vjernoj simulaciji legendarnih Stern, Bally, Williams ili Gottlieb flipera. Ono što je Flight Simulator za avione to je Pinball Arcade za flipere. Izdavač je smislio uspješan poslovni model: pokrenu kampanju na Kickstarteru i crowdfindingom od zajednice skupe nemala sredstva potrebna za licenciranje svog materijala i prava potrebnih za izradu “virtualnog stola”. To uključuje originalne zvukove, grafiku i softver, a idu toliko daleko da su vjerno reproducirani i bugovi! Sama fizika, tj. ponašanje kuglice je besprijekorno. Svaki stol dolazi s kratkim tekstom u kojem možete saznati tko ga je dizajnirao, kada, i koliko je primjeraka proizvedeno, kao i još nekoliko zanimljivosti. Radi se zapravo o pravom malom muzeju uređaja koji će vrlo skoro potpuno izumrijeti. Trenutno ima preko 20 stolova čiji se broj redovno povećava i moguće ih je kupiti pojedinačno ili u kompletu preko App storea.

Od minusa treba spomenuti neobjašnjiv nedostatak mogućnosti da sami odredite kontrole kao i dosta sirov izgled aplikacije mimo samih stolova.

Pivot monitor i Display Rotation Menu su poželjna dodatna oprema.

Shoot again!

Gdje: http://www.pinballarcade.com
Pošto: mukte / dodatni stolovi se plaćaju

Koji su vaših 10?

 

Komentari  

smayoo
19-11-2013 | 11:12
Riba, dobra ideja za članak! :-)
Mojih 10? Hmmmm.... Uz neke od ovih koje si ti već spomenuo (OmniDiskSweepe r, TextWrangler, Mailings), mogu dodati još i
BetterTouchTool (napredne geste za multitouchpad)
BetterSnapTool (na Miniju gdje nemam touchpad, za pametno snapanje prozora, kao na win7),
ChronoSync (sinkronizacija s mrežnim folderima preko SMB, FTP...),
FreeMind (za crtanje mentalnih mapa),
GPG (asimetrična enkripcija),
SMS sender (ide u paru s iPhone aplikacijom),
TNEF's Enough (za otvaranje usranih MS Outlook attachmenta),
Riba
19-11-2013 | 11:25
Što se tiče FreeMinda ja koristim MindNode i razmišljao sam da li da ga ubacim ali sam ga stvarno davno koristio.
stefanjos
19-11-2013 | 12:16
Imo sam ideju i na mk napisati slicno, morat cu sada to odgoditi da ne ispada da plagijate radim hehe :D, salu na stranu, za vecinu nisam cuo, bas cu isprobatii neke od zanimljivih
Riba
19-11-2013 | 12:18
Dugo sam već ovo htio napisati jer svi imamo neke stvari koje koristimo i korisne su nam ali ih se sjetimo tak kada netko pita. Prekopajte diskove!
Anonimac
19-11-2013 | 14:01
Hrpa aplikacija koje su nekad bile free sad se plaćaju na AppStore-u, tako da sam zapeo na starijim verzijama. Mogu samo spomenuti da je TextMate postao open source.
Riba
19-11-2013 | 14:05
Na macromates.com nema nikakvih informacija o open sourcanju TextMatea. (?)
Anonimac
19-11-2013 | 14:08
http://blog.macromates.com/2012/textmate-2-at-github/
Riba
19-11-2013 | 14:23
Anonimac, ne mogu objaviti komentar jer sadrži samo link. Uglavnom svima za informaciju:
http://tinyurl.com/9s4d5ac

Tnx!
Anonimac
19-11-2013 | 17:56
Uff, imam stvarno hrpu sitnih programcica na svom macu. I ovisim o njima. Bez njih mac mi ne bi bio mac. Nikako. Neki su poznati, neki bas i ne. Ali evo neka kraca lista:

1) Breeze
Odlican 'snap' alat. Postavite prozor kako vam odgovara i sacuvajte poziciju bas za tu aplikaciju jednostavnim shortcutom. Ili napravite sami vlastiti grid kako cete aplikacije posloziti. Jako korisno ako imate veci monitor, ili pak vise monitora. Ova malena (nazalost nije free) aplikacija mi je od zivotnog znacaja. I dan danas ekipa u uredu me gleda cudno kad skuze da prozori/aplikac ije lete po monitoru kao lude, a mis/touchpad nisam ni dirnuo :-)

2) Spark
Posve jednostavna aplikacija da poslozite shortcutse kojima pokrecete aplikacije

3) Alfred
Mislim da ovdje ne treba previse objasnjavati. Odlicna zamjena za meni osobno beskorisni spotlight. Preko alfreda pokrecem i web stranice.

4) Dialogue
Odlicna aplikacija ako ste vlasnik iPhonea. Preko bluetootha povezete iPhone i mac, pa se javljate preko maca. Meni je iPhone uvijek negdje u kutu na punjacu dok radim, ovako vidim poziv i javim se direkt sa maca.

5) Flux
Automatski smanjuje brightness kako dan ide. Za heavy komp usere poput mene (ponekad i po 14h u komadu :sad: ) ovaj besplatni mini program spasava oci, ali i od glavobolje. Multiplatform je inace, koristim ga i kad sam na windowsima/linuxu

6) SelfControl
Mislim da ime ove aplikacije sve govori. Ukratko, sastavite si blacklistu stranica, i onda ako se vec ne mozete skinuti sa istih, podesite vrijeme na koliko dugo ne zelite da se iste pokrenu pa pokrenite selfcontrol. Necete biti u mogucnosti spojiti se na te stranice. Cesto mi misli odlutaju pa surfam po 20ak stranica koje posjecujem dosta dugo. I onda umjesto da obavljam posao, zezam se po netu. SelfControl mi pomaze ondje gdje sam sebi ocito ne mogu pomoci. Hvala mu na tome :-)

Ima tih sitnica jos hrpa, ali nemam trenutacno vremena. Mozda malo opseznije opisem sljedecih dana. Sad odoh upaliti SelfControl (jabucnjak je takodjer na blacklisti :P) i raditi do pocetka utakmice. Pozdrav ;-)
florijan
19-11-2013 | 18:12
moj fejvorit mići je FontExplorer. najzahebaniji problem ”zaš' mi stroj trokira” tipa, rješen je ovim biserom iz linotypea. ak ti pisma neš sudjeluju u biznisu, povijesno gledano, dat 90 dolara za tak neš nije puno.
dpasaric
20-11-2013 | 00:38
Da vidimo što se krije u mojoj kutiji s alatom… :-)

Od Ribnog izbora koristio sam OmniDiskSweeper i još uvijek koristim TextWrangler.

OmniDiskSweeper mi je ispao iz igre kada sam otkrio DaisyDisk (nije besplatan, ali bitna funkcionalnost radi ako vas ne smeta vremenski brojač) koji taj posao radi na razini Star Trek user interfacea, brzo, čisto, pregledno i funkcionalno.

Mnogo je tu third-party aplikacija koje vjerojatno svi koriste (Transmit itd..), pa neću nabrajati one popularne za koje svi znaju. Evo ih par koje nisu toliko česte, ali meni su zakon:

- TVMOBiLi je DLNA server koji je potpuno besplatan dok ne pređete kvotu od 1 GB mjesečno, a i nakon toga nije skup, pokazao se u praksi super pozudan i radi odlično!

- Compare Folders je odličan alat kada morate usporediti sadržaj neka dva super velika foldera!

- Disk Diet je simpatičan lagani alat za čišćenje diska od redovno ponavljajućeg smeća. Vrijedi ga imati ako imate relativno malen SSD kao glavni disk sa sistemom.

- Hardware Monitor mi je super alat da vidim stanje senzora u Macu. Za consumer strojeve možda i nije toliko fora, ali na Mac Pro koji ima preko 80(!) senzora ovaj util je pravi luna-park! :-)

- Quick File Renamer Lite je prava stvar ako morate raditi batch rename svega i svačega s nekakvim kompliciranim pravilima.

- MPFreaker je super util kada morate očistiti MP3 zbirku od covera ili nešto slično (npr. ako imate kakav stariji autoradio koji podržava MP3, ali ima problem kada mu uleti cover i slično).

- smcFanControl radi bypass sistemske termalne kontrole i možete sami kontrolirati mikroklimu unutar računala. Opet, super stvar na Mac Pro stroju iako vidim da ga koriste i mnogi drugi (pogotovo igrači na prijenosnicima).

- eDrawings je AutoCAD viewer, zgodno kada morate pregledati nacrte od klijenta, a ne plaća vam se paket od pet znamenki...

- Sunrise je webkit baziran browser, ali sa super snapshot funkcijom ako imate web veći od ekrana. Danas to nude i mnogi drugi preglednici, ali on to radi najbolje, držim ga samo zbog te funkcije.

- Burn je besplatni "Toast", a zapravo za većinu korisnika sasvim dovoljan. Danas se CD-i i DVD-i gotovo više i ne prže, ali nije loše imati ga pri ruci ako baš zatreba.

Ispucao sam 10! To je to! :-)
Ady
20-11-2013 | 13:41
Neke od ...
1. Cog - najbolji OS X audio player.
2. Wunderlist - to do list / task management .
3. Sip - color picker.
4. JPEGmini - brza i jednostavna kompresija slika bez (pre)očitog gubitka kvalitete.
5. jDownloader - svima znan download manager radi 24h.
6. XnConvert - odlična tool za konverziju i brzu doradu veće količine fotografija / grafičkih fajlova.
7. Airmail - odbacio sam Sparrow zbog ovog mališana, vjerujem da su na dobrom putu za dobru mail aplikaciju.
8. LittleIpsum - jedan klik do lorem ipsum teksta sa stilom, nezamenljivo.
9. Bambo Paper - nije OS X već iOS ali u ovoj aplikaciji skiciram najviše stvari jer ima najprecizni i najbrži odaziv pri radu sa penovima.
10. Logic remote - u zadnje vrijeme postao je neizostavan dio u audio avanturama.
Riba
20-11-2013 | 14:41
SJećam se Coga...ovaj XnConvert izgleda jako dobro, još je i besplatan.Sparr ow i Airmail su igračke za moje potrebe, uskoro ide recenzija jednog pravog email klijenta. :-)
dpasaric
20-11-2013 | 15:23
Baš gledam taj Cog, nikad čuo... zgodno je što vrti sve živo i vjerojatno je "light", ali ne nalazim neki razlog da se mičem od iTunesa - i tamo mi sve lijepo radi i uredno je složeno. Hvala na drugim prijedlozima, malo ću prošnjufati, neki bi mi dobro došli...
Ady
20-11-2013 | 16:37
Pored robusnog iTunesa tu je Songbird (po meni nepotrebno natrpan), Play, Clementine, Ecoute, Vox, G-Ear, Decibel itd. ali svi oni ili su uvezani sa iTunesom pa su također "teški" ili su neka verzijica kompaktnih playera. Cog je open source, pomalo jeste spor u smislu izbacivanja novih verzija ali je stabilan, vrlo lagan po pitanju sistemskih resursa i što je najbolje ekstremno jednostavan, posebno ako imate lijepo sortirane muzičke foldere. Ne bi bilo loše da neko kupi ili podrži taj projekat. Meni je sličan odličnom Foobar2000 koji se vrti na prozorima.
Renzo
20-11-2013 | 17:57
Evo i par mojih:
CURB - Brisanje smeća sa USB-a.
CLIPMENU - Clipboard manager.
CAFFEINE - Spriječava sistem da ide u sleep.
DAYONE - Vođenje dnevnika.
FLUID - Pretvara svaku web stranicu u samostalni app.
PRINTLAB STUDIO - Otvaranje CorelDraw fileova i export u .pdf ili .swg
SHADE - Sakrivanje neurednog desktopa.
SOULVER - Malo kompleksniji kalkulator.
NAME CHANGER - Izmjena naziva većoj količini fileova.
POPCLIP - Vrijedi zbog ekstenzija
smayoo
21-11-2013 | 12:47
Vidiš, ovo za Corel je zanimljivo. Kome treba često, $10 zaista nije puno. Reci, radi li to OK? Jer, recimo, ima softvera koji deklarativno otvara neki drugi format, ali to u 90% slučajeva bude barem malo poremećeno, ako ne i sasvim rasuto. Osobito su problemi s fontovima...
tomislav.c
21-11-2013 | 13:06
Dobar je OmniDiskSweeper , sad barem ne trebam kemijati sa find naredbom više. :/
Renzo
21-11-2013 | 15:08
PrintLab Studio uglavnom koristim za tlocrte koji su napravljeni u Corelu a na kojima je bila potrebna dorada koju sam naknadno radio u Illustratoru.
smayoo
21-11-2013 | 19:25
I zadovoljan si? Ne događa se da je Corel crtež raspadnut kad ga otvoriš u Print Labu?
Renzo
21-11-2013 | 20:19
PrintLab Studio je zamišljen kao međustanica između Corela i drugog programa za obradu, u mom slučaju Illustratora. U PrintLabu nisu moguće nikakve intervencije, ima samo funkciju exporta u .pdf ili .svg
Evo dva screenshota, jedan iz PrintLaba i isti file u Illustratoru.
http://d.pr/i/lYmj
http://d.pr/i/XTdy
Fontovi su u klincu, ali za moje potrebe su bitne mjere i nacrt.
NITROS
24-11-2013 | 21:40
Što se tiče samih dijagrama, baš neki dan koristio ovo https://www.draw.io/

Znači web, exporta u svim formatima koji bi vam mogli zatrebati, jednostavan i radi baš sve što mi je trebalo.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 1 sat
  • smayoo: Ali zašto je to takav stress? Ako su potpuno ukinuli stari layout, posložiš si kako ti paše pomoću Ukelele
  • smayoo: QWERTZ je uvijek i oduvijek hrvatski standard tipkovnice, a ovaj apple QWERTY hibrid je izmišljotina iz nekadašnjeg "zastupnika" PEL Velebit.
  • IgorD: Prvo su prebacili @ pa sad stalno stišćem ™ a od zadnjeg sistema ni € nije gdje je bio
  • IgorD: Ja na iOSu ionako uvijek imam EN tipkovnicu, samo kad mi treba đ prebacim na hr. Frka je što su i s Macovima krenule qwertz tipkovnice
  • zvone: Ako se vrati u postavkama automatski se vraca na qwertz. Iritantno do bola.
  • zvone: Kupio novu tipkovnicu za m4 ipad pro. Hrvatska je ali vise nije qwerty nego qwertz. Razocaran.
  • drlovric: Ja nemam dres Osijeka :)
  • VanjusOS: ako ćeš obući dres Osijeka, ja ti nabavim kartu bez problema
  • VanjusOS: drlovric, nema više karata za Hajduka
  • drlovric: Ako ima neko iz Osijeka molim da mi se privatno javi. Trebam uslugu. Hvala puno :)
  • JOHN: Počivao u miru Božjem :(
  • Borisone: U oglasniku mini Pro ako nekog zanima.
  • Gjuroo: Počivao u miru.
  • smayoo: Ode nam Papa Franjo, na Uskrsni ponedjeljak. Počinak je zaslužio, i više od toga. Neka se Crkvi primi barem nešto od njegovog nasljeđa.
  • VanjusOS: Sretan Uskrs!
  • Damirst: Srstan Uskrs!
  • smayoo: Sretan Uskrs svima! :)
  • Tomek: Sretan Uskrs !!
  • ping: Sretan Uskrs
  • dpasaric: Mira i ljubavi! :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs svima!
  • Zdravac: Sretan Uskrs!
  • drpongrac23: Sretan Uskrs svima koji slave!
  • Tomek: sad dok se ja ponovo uštekam u MACOS sustav, imat ću pitanja pa ću biti malo dosadniji :D
  • Tomek: Hvala svima... Kakav je stroj, računam s njime barem 10 godina...
  • dpasaric: Welcome back! :)
  • smayoo: Eeeej, Tomek! :)
  • Zdravac: Tomek, dobrodošao nazad! Nek te dobro i dugo služi! :)
  • Tomek: Eto nakon dugo godina, ponovo na Macu... Pozdrav svima
  • Borisone: Rekao političar i otišao krkati s generalima dok je vojska na paštetama i prekuhanim jajima.
  • Junuz: ko nehrani svoju vojsku hraniće tuđu
  • Yonkis: Apple Maps kamera naprtnjača: [link]
  • m@xym: ...nikakvu vojnu naobrazbu.
  • m@xym: Za dva mjeseca možeš naučiti rukovati pješačkim naoružanjem (od rastavljanja, sastavljana i čišćenja, do toga kako ga otkočiti, zakočiti, napuniti, sve do pucanja). Čovjek koji nema nikakvu vojnu naobrazbu, je glineni golub u slučaju rata, osoba koja je dva mjeseca nešto učila, i naučila, svakako nije. Zamisli koliko bi tek žrtava bilo da nitko od ljudi sa kojima si bio nije imao
  • Maxxy: Mi imamo malu aktivnu podobnu vojsku. A za 2 mjeseca će samo naučiti biti lijepa meta na ratištu. Proveo sam u ratu malo manje od 5 godina, i sve što ću još reći na ovu temu je da smo imali više žrtava od neznanja (igranje sa raznim zanimljivim spravicama i puškama) nego od neprijatelja! Srećom u ono vrijeme nije bilo dronova!
  • drlovric: Ja sam bio 10-11 mjeseci cini mi se. Pola vremena smo aktivno nesto ucili, pola smo ribali hodnike, kupili lisce i smarali se po vojarni. Ja sam bio 11107 (prepisali JNA VES oznaku) vojna policija, antiterosticke aktivnosti.
  • drlovric: Nekakav ustroj sa 3 mjeseca temeljne obuke da vojnik zna koirsititi pusku i kretati se unutar svoje formacije je bolje nego nista. I mozda neki modus za dodatna 2-3 mjeseca specijalisticke obuke tko to zeli. Kao neki vid nadgradnje znanja.
  • m@xym: Mi to (malu sposobnu aktivnu vojsku) već imamo. Ovih 2 mjeseca je sasvim dovoljno da mladići nauče osnove baratanja oružjem.
  • Maxxy: Vojnirok od 2 mjeseca je sprdnja. Ili lupite godinu dana, ili financirajte malu sposobnu aktivnu vojsku. Ovako se samo bacaju novci bez ikakve koristi
  • Yonkis: A što ne otvorite temu nego ovdje tipkate :)
  • Szguri: Ono što želim reći je da ljudi mogu živjeti nevjerojatno sigurne i udobne živote zato što je njihova država spremna za loše scenarije.
  • Szguri: nego zato što razumiju geografiju i povijest Rusija im je susjed, a povijest nije bila blaga. Isto sa Švicarskom: poznata po neutralnosti, ali izuzetno utvrđena i uvježbana. Država je doslovno dizajnirana tako da invazija bude noćna mora. Njihova neutralnost nije pasivna čuva je disciplina i spremnost.
  • Szguri: Osobno ne shvaćam naivnost toga da se ignorira činjenica da je rat i sukob odnosno mogućnost istog nešto što je ljudska slika i prilika od pamtivijeka. Možeš biti i spreman i miroljubiv, Švedska i Finska, primjerice, zadržale su ozbiljne obrambene kapacitete čak i tijekom mirnih vremena. Finska ima obvezni vojni rok i ogromne pričuvne snage, ne zato što su agresivne, nego zato što raz
  • Szguri: Pozdrav svima, čisto da se nadovežem na vruću temu. Kao netko tko je također bio u vojsci i imam raznog iskustva po tom pitanju.
  • drlovric: Bio sam u istoj misiji kao i profesionalni hrvatski vojnici. Nisam bio terorista niti neki placenik koji je isao da nanosi zlo ljudima tamo.
  • drlovric: Ja sam u pustinje isao po pare. Kao da je to neka tajna :) Nisam tamo bio iz uvjerenja ili nekih ideala, kao ni 95% ostalih ljudi.
  • JOHN: i odlučuje o tuđem mesu. Ja ako imam osjećaj braniti svoj dom i obitelj, to ću po inerciji napraviti, a ne da mi tamo neki kozojeb docira koji u backgroundu zgrče pare dok preslaguje pijune po karti a u pauzama vrti sa ratnim profiterstvom
  • JOHN: pustimo pojedince neka misle i idlučuju za sebe, a ne nekome da se hvali tuđim tijelom(mesom)
  • JOHN: Ako se granatiranje Zagreba ili recimo razvaljivanje Valpova smatra ulazak neprijatelja, onda jesam. I ne pričam drugačije od onoga što ti pričaš, nego samo kažem da netko okreće dobru lovu na tuđoj patnji. Ali kad me već potežeš za jezik…..daj me podsjeti kakve veze ima Afganistan i slične lokacije na kojima si radio s ulaskom u tvoj grad. Ponavljam, ja jedam za obuku i spremu, ali

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Bertone, dpasaric, m@xym, Riba, robee, rusty, smayoo, tino1, Anonimci (1156)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.06 Seconds

Provided by iJoomla SEO