Emil Prpić 30.06.09

Vaši mailovi postali su jednolični i dosadni? Komunikacija mailom gubi draž, ostavlja vas bez volje, energije i teka? Osvježite ih! Narežite ih, garnirajte i poslužite kao hladno predjelo! :)

No, ne može se reći da Mail Appetizer (iliti po balkanski: Meze od pošte :) ) služi isključivo ukrašavanju ili popravljanju privlačnosti i jestivosti primljene E-pošte. Naprotiv! On omogućava onu jednu jedinu zgodnu i korisnu osobinu koju svatko tko je iz poslovnih ili drugih razloga osuđen na Windowse i Microsoft Outlook mora priznati – floating new mail notification. To je onaj mali žuti oblačić što izroni dolje desno kad stigne nova E-poruka i prikaže ime pošiljatelja, temu i prvu rečenicu-dvije. Vrlo korisno. Osobi koja prima veliki broj poruka dnevno štedi dosta vremena samim tim što može u par sekundi bez prekidanja posla koji radi "baciti oko" na novopristiglu poruku i ocijeniti da li je bitno na nju reagirati odmah ili može pričekati. Ne radi se tu samo o vremenu utrošenom za pozivanje mail klijenta, otvaranje poruke i čitanje. Kudikamo je značajnije vrijeme utrošeno na vraćanje izgubljene koncentracije koje se kod svakog pojavljuje u većoj ili manjoj mjeri kad bude izbačen-a iz radnog ritma.

Naravno, siguran sam da postoje osobe koje ovakvo što smatraju nepotrebnim, beskorisnim, pa čak i nepoželjnim, iako ja takvu osobu još nisam upoznao. :) S druge strane, znam da je to jedna od prvih stvari za koju sam primjetio da nedostaje u Apple Mailu kad sam prešao na OS X i definitivno ona koja mi je najviše nedostajala. Neko sam vrijeme bezuspješno tražio nešto da to nadomjestim (očito nedovoljno temeljito i nedovoljno strpljivo) pa onda odustao, da bi gotovo dvije godine kasnije sasvim slučajno naletio na točno to što sam tražio i još k tome zaključio da je Mail Appetizer, "plugin" za Mail.app tu već dosta dugo vremena. No, eto, za one kojima on treba kao i meni, a nisu ga dosad našli kao ni ja, evo ovog kratkog osvrta.

Kako piše na www stranicama autora, službeno izdanje nije otišlo dalje od verzije 1.0 koja je napisana za OS 10.3.9 i ne radi u kasnijim izdanjima. Na prvi pogled čini se da je proizvod napušten, međutim postoje vrlo stabilne bete i za Tiger, i za Leopard. Iz čega se da zaključiti da napušten definitivno nije, tek možda stavljen u niži prioritet. U svakom slučaju, verzija za Leoparda nosi broj 1.3 beta 1 i nakon nekoliko dana korištenja u vrlo dinamičnom okruženju (nekoliko stotina pristiglih E-poruka na dan) nije pokazala nikakve nestabilnosti na Leu 10.5.7 i Mailu 3.6.

Postavke
Mail Appetizer postavke

Prethodno instalaciji treba potpuno zatvoriti (Quit) Mail.app koji će se automatski ponovno otvoriti na kraju instalacije. Otvorimo li Mail / Preferences vidjet ćemo da imamo još jedan, novi tab "Mail Notification". Kad ga odaberemo, osim opcija u Preferences prozoru pojavit će se i ogledni primjerak obavijesnog oblačića na kojem se reflektiraju sve promjene u našem odabiru. Također ga možemo dimenzionirati i pozicionirati po želji, onako kako želimo da nam se kasnije pravi oblačići pojavljuju. Meni je početna veličina i položaj dobro odgovarala (dakle isto onako kako sam navikao da to radi Outlook na PC-u u uredu), no nema zapreka da to bude bilo kako drugačije.

Postavke
Mail Appetizer notifikacija

Naravno, Mail Appetizer ne samo da radi ono što i Outlook na Windowsima, već i više. Osim što je moguće izabrati točno koje mape da prati (umjesto da prati samo Inbox) i točno koliko razina navoda ranijih mailova (ili samo novi tekst) da prikaže, također je moguće odabrati i da li da se prikazuje ime mape u koju je poruka pristigla, koliko dugo da se informativni oblačić zadržava i koji da mu bude stupanj prozirnosti. Zapravo, još jedino što za moj ukus nedostaje je izbor boje. U tom pogledu, Appetizer slijedi doktrinu Henryja Forda (koji je svojedobno rekao "Mogu imati koju god boju žele, dokle god je to crna.") :). S obzirom da imam osnovnu podlogu u kojoj prevladavaju sive nijanse, prozirno-crni oblačić nije pretjerano uočljiv pa mi se dogodi da ga zaista ne primjetim. Neka žuta ili bijela bi mi bolje odgovarala. Ali, što se mene tiče, to je sitna zamjerka. Osim u svemu onom što se da podesiti, zgodnih dodataka onom na što su korisnici Outlooka navikli ne nedostaje vidjeti niti kad nam počnu stizati mailovi. Ono što se najprije uoči je da nam informativni oblačić prikazuje i sliku pošiljatelja ako je imamo u Address Book aplikaciji. Osobno smatram to vrlo korisnim jer svatko znatno brže percipira sliku poznate osobe od njenog napisanog imena.

Opcije
Opcije unutar oblačića

Oblačić nam daje dovoljno informacija da procijenimo da li ćemo ga ignorirati i ostaviti čitanje nove poruke za kasnije ili ćemo odmah pogledati o čemu se radi. Zainteresiramo li se i priđemo pokazivačem miša do oblačića, postat će manje proziran i malo se povećati, toliko da na svom dnu prikaže red komandnih gumba. Slijeva na desno, oni nam omogućavaju:

  • da odmah zatvorimo oblačić u slučaju da nam je iskočio i pokrio upravo ono mjesto gdje nam se tog trenutka odvija nešto bitno (ovo isto se postiže i ako kliknemo bilo gdje unutar oblačića)
  • da obrišemo pristiglu poruku (npr. u slučaju da se radi o neprepoznatom spamu i sl.), da poruku otvorimo u Mail aplikaciji (o podešenju ovisi da li ćemo je dobiti u osnovnom prozoru Maila ili u novom, posebnom prozoru)
  • da je označimo pročitanom bez otvaranja

I opet, ako bi baš želio tražiti dlaku u jajetu, mogao bi reći da mi nedostaje gumb za slanje u Junk mapu. To, naravno, u efektu nije isto kao i obrisati spam poruku, jer na taj način Mail.app neće naučiti da je to spam pa će nam je prikazati i drugi put kad dobijemo takvu istu. No i to je također sitna zamjerka.

Ukoliko je odjednom pristiglo više novih poruka (što nije neobično ako koristimo POP3 protokol) u dnu oblačića po sredini vidjet ćemo koliko ih ukupno ima i koja je ovo po redu. Odaberemo li da ovu poruku obriše ili je označi pročitanom, u oblačiću će se odmah pokazati iduća pristigla i tako sve dok ih ne obradimo sve.

Što se mene osobno tiče, nemam što dodati nego – "To je to! A koliko košta?"

Košta ništa! Sasvim očekivano, s obzirom da je još uvijek beta. Hoće li nešto koštati kad više ne bude beta – autor nigdje ne navodi. Hoće li ikad prestati biti beta – ni to nije poznato. Na www stranici autora nije baš živo, zadnja promjena je od ožujka 2008, kad je i objavljena ova beta.

Ne obećava baš. Ali meni je i ovo dovoljno. :)

 

Komentari  

Teddy
30-06-2009 | 12:01
FYI Alternativa: GrowlMail Plugin

http://growl.info/files/Growl-0.7.6.dmg
dpasaric
30-06-2009 | 12:08
Fora! :-) Ja ću opet reći moje razmišljanje na tu temu - i inače zbog okruženja i gomile raznovrsnih inputa u isto vrijeme imam problem s koncentracijom i često "odlutam", pa mi se čini da bi ovo samo još pospješilo proces.

Nemam baš toliko životno-važne mailove koji traže trenutni odgovor, pa onda ritam maila reguliram na banalan način - podešavanjem fetch timea u samom maileru. Dok ga moji kolege imaju na 30 sekundi, ja sam ga godinama imao na 15 minuta, pa sam tek nakon kritika da sporo reagiram smanjio na 5 minuta.
ecvis17
30-06-2009 | 13:41
Growl ima taj mail notofier pored ostalih opcija ... no kako ne volim da me se de-koncentrira mailovima dok nesto drugo radim ... sam to iskljucio.
Jednostavno ja nemoram na mailove bas toliko promptno odgovoriti da bi mi ovo trebalo no siguran sam da takvih ima. E sad koliko je ovo bolje od growl opcije ... znati ce oni koji koriste growl opciju. Meni je onaj "ping" zvuk od maila dovoljan notifier da imam sto provjeriti kad budem imao vremena.
;-)
cao svima
Adam-Luka Turjak
30-06-2009 | 13:42
Meni Growl nikad nije sjeo, ovo se čini ok, ali mi je najbolje od svega kako si odmah reagirao kad ti je određena kazna.. :D
dpasaric
30-06-2009 | 17:11
Dijete, ja sam se samo šalio jer sam znao da je tekst već u pripremi, ali tako mu treba kada je zločest! :-)
Djipi
30-06-2009 | 20:31
Meni više paše Growl jer je system-wide, odnosno notifikacije nisu ograničene samo na Mail.
ecvis17
01-07-2009 | 06:27
oftpc ---kako na listu growla dodam mail ... sad sam htio ponovno probati kako ... i neda mi :/
ecvis17
01-07-2009 | 06:33
nasao:

Installing GrowlMail is simple:

1) Quit Apple Mail.
2) Install the GrowlMail.pkg package.
3) Now relaunch Apple Mail. Whenever a new mail arrives, Growl will display a notification.
4) Go to Preferences/Gro wlMail to configure GrowlMail.
smayoo
01-07-2009 | 08:00
Eto, dakle, svakom po ukusu. Meni ovakva obavijest nije potrebna ni poželjna ni za što osim za Mail. :-)

Upravo zbog one loše strane koju spominje Davor - odvlači pažnju. Za mailove mi to odgovara, jer ima mailova svaki dan na koje moram promptno reagirati. Takav je posao... :-( Ali za ostale stvari to ne želim. Svi oni koji su me pokušali kontaktirati na Skype u radno vrijeme znaju da njihove poruke ili pozivi redovito ostaju bez odgovora.
Anonimac
01-07-2009 | 12:33
ja sam noviji... bar tako mislim
kako doslovce ide Install the GrowlMail.pkg package.
gdje da instaliram i kako?
hvala i pozdav
Tomislav
01-07-2009 | 22:08
Anonimac, dablklik na instaler :-)
diplodocusIII
02-07-2009 | 12:40
imam folder nazvan Mail.appetizer. mailbundle i u njemu folder Contents
doubleclick na installer kužim ali nemam ga
hvala
smayoo
02-07-2009 | 19:42
Que? Gdje ti je taj folder? On se pojavi nakon instalacije, ali zakopan negdje. S neta skineš Mail.appetizer_ 1.3beta1.dmg, dvoklikneš ga, otvori se DMG image i u njemu Mail.appetizer Updater.app. Dvoklikneš njega (prije toga Quit Mail.app) i instalira ti se. Nakon toga ti je integriran u Mail.app (podešenja ćeš naći u Mail / Preferences / Mail Notification).
petros
03-07-2009 | 02:11
Fora vam je ovaj Jabučnjak, samo se moram naviknuti na zeleno. Ima svašta dobro za pročitati. Ovo ću probati isto.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 55 minuta
  • drlovric: Ako ima neko iz Osijeka molim da mi se privatno javi. Trebam uslugu. Hvala puno :)
  • JOHN: Počivao u miru Božjem :(
  • Borisone: U oglasniku mini Pro ako nekog zanima.
  • Gjuroo: Počivao u miru.
  • smayoo: Ode nam Papa Franjo, na Uskrsni ponedjeljak. Počinak je zaslužio, i više od toga. Neka se Crkvi primi barem nešto od njegovog nasljeđa.
  • VanjusOS: Sretan Uskrs!
  • Damirst: Srstan Uskrs!
  • smayoo: Sretan Uskrs svima! :)
  • Tomek: Sretan Uskrs !!
  • ping: Sretan Uskrs
  • dpasaric: Mira i ljubavi! :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs svima!
  • Zdravac: Sretan Uskrs!
  • drpongrac23: Sretan Uskrs svima koji slave!
  • Tomek: sad dok se ja ponovo uštekam u MACOS sustav, imat ću pitanja pa ću biti malo dosadniji :D
  • Tomek: Hvala svima... Kakav je stroj, računam s njime barem 10 godina...
  • dpasaric: Welcome back! :)
  • smayoo: Eeeej, Tomek! :)
  • Zdravac: Tomek, dobrodošao nazad! Nek te dobro i dugo služi! :)
  • Tomek: Eto nakon dugo godina, ponovo na Macu... Pozdrav svima
  • Borisone: Rekao političar i otišao krkati s generalima dok je vojska na paštetama i prekuhanim jajima.
  • Junuz: ko nehrani svoju vojsku hraniće tuđu
  • Yonkis: Apple Maps kamera naprtnjača: [link]
  • m@xym: ...nikakvu vojnu naobrazbu.
  • m@xym: Za dva mjeseca možeš naučiti rukovati pješačkim naoružanjem (od rastavljanja, sastavljana i čišćenja, do toga kako ga otkočiti, zakočiti, napuniti, sve do pucanja). Čovjek koji nema nikakvu vojnu naobrazbu, je glineni golub u slučaju rata, osoba koja je dva mjeseca nešto učila, i naučila, svakako nije. Zamisli koliko bi tek žrtava bilo da nitko od ljudi sa kojima si bio nije imao
  • Maxxy: Mi imamo malu aktivnu podobnu vojsku. A za 2 mjeseca će samo naučiti biti lijepa meta na ratištu. Proveo sam u ratu malo manje od 5 godina, i sve što ću još reći na ovu temu je da smo imali više žrtava od neznanja (igranje sa raznim zanimljivim spravicama i puškama) nego od neprijatelja! Srećom u ono vrijeme nije bilo dronova!
  • drlovric: Ja sam bio 10-11 mjeseci cini mi se. Pola vremena smo aktivno nesto ucili, pola smo ribali hodnike, kupili lisce i smarali se po vojarni. Ja sam bio 11107 (prepisali JNA VES oznaku) vojna policija, antiterosticke aktivnosti.
  • drlovric: Nekakav ustroj sa 3 mjeseca temeljne obuke da vojnik zna koirsititi pusku i kretati se unutar svoje formacije je bolje nego nista. I mozda neki modus za dodatna 2-3 mjeseca specijalisticke obuke tko to zeli. Kao neki vid nadgradnje znanja.
  • m@xym: Mi to (malu sposobnu aktivnu vojsku) već imamo. Ovih 2 mjeseca je sasvim dovoljno da mladići nauče osnove baratanja oružjem.
  • Maxxy: Vojnirok od 2 mjeseca je sprdnja. Ili lupite godinu dana, ili financirajte malu sposobnu aktivnu vojsku. Ovako se samo bacaju novci bez ikakve koristi
  • Yonkis: A što ne otvorite temu nego ovdje tipkate :)
  • Szguri: Ono što želim reći je da ljudi mogu živjeti nevjerojatno sigurne i udobne živote zato što je njihova država spremna za loše scenarije.
  • Szguri: nego zato što razumiju geografiju i povijest Rusija im je susjed, a povijest nije bila blaga. Isto sa Švicarskom: poznata po neutralnosti, ali izuzetno utvrđena i uvježbana. Država je doslovno dizajnirana tako da invazija bude noćna mora. Njihova neutralnost nije pasivna čuva je disciplina i spremnost.
  • Szguri: Osobno ne shvaćam naivnost toga da se ignorira činjenica da je rat i sukob odnosno mogućnost istog nešto što je ljudska slika i prilika od pamtivijeka. Možeš biti i spreman i miroljubiv, Švedska i Finska, primjerice, zadržale su ozbiljne obrambene kapacitete čak i tijekom mirnih vremena. Finska ima obvezni vojni rok i ogromne pričuvne snage, ne zato što su agresivne, nego zato što raz
  • Szguri: Pozdrav svima, čisto da se nadovežem na vruću temu. Kao netko tko je također bio u vojsci i imam raznog iskustva po tom pitanju.
  • drlovric: Bio sam u istoj misiji kao i profesionalni hrvatski vojnici. Nisam bio terorista niti neki placenik koji je isao da nanosi zlo ljudima tamo.
  • drlovric: Ja sam u pustinje isao po pare. Kao da je to neka tajna :) Nisam tamo bio iz uvjerenja ili nekih ideala, kao ni 95% ostalih ljudi.
  • JOHN: i odlučuje o tuđem mesu. Ja ako imam osjećaj braniti svoj dom i obitelj, to ću po inerciji napraviti, a ne da mi tamo neki kozojeb docira koji u backgroundu zgrče pare dok preslaguje pijune po karti a u pauzama vrti sa ratnim profiterstvom
  • JOHN: pustimo pojedince neka misle i idlučuju za sebe, a ne nekome da se hvali tuđim tijelom(mesom)
  • JOHN: Ako se granatiranje Zagreba ili recimo razvaljivanje Valpova smatra ulazak neprijatelja, onda jesam. I ne pričam drugačije od onoga što ti pričaš, nego samo kažem da netko okreće dobru lovu na tuđoj patnji. Ali kad me već potežeš za jezik…..daj me podsjeti kakve veze ima Afganistan i slične lokacije na kojima si radio s ulaskom u tvoj grad. Ponavljam, ja jedam za obuku i spremu, ali
  • drlovric: Da bi se ti u svojoj drzavi osjecao sigurno. Skupa sa svojom obitelji.
  • drlovric: Nisi srecom doziivo kako izgleda kada ti nepoznati naoruzani ljudi udju u grad/selo. Inace bi pricao drugacije i borio se za to da ti drzava ima najjacu mogucu vojsku.
  • drlovric: Vatrogasac treba alat za svoj posao. Ako ne ugasi pozar ljudi ginu. Vojnik treba alat za svoj posao. Ako vojnik ne odradi svoj posao, ljudi ginu. Jednostavno je.
  • JOHN: Vatrogasac neće nikoga ubiti brentačom ili recimo bocom kisika
  • JOHN: Pa uvijek je sporna kad je u pitanju ljudski život
  • drlovric: ne znam zasto je nenormalno to ocekivati. Nece ni vatrogasac gasiti pozar bez opreme, ali samo je za vojsku uvijek sporna svaka nabavka. Osim kad te napadnu pa kad radi guza od straha :)
  • drlovric: oni koji su spremni da riskiraju zivot, treba da imaju sve sto bi im u toj borbi pomoglo, da soase drzavu svih nas i ostanu zivi ako je moguce :)
  • drlovric: Ja sam kazem da sutra CG, SR, HU, IT napadne HR, ja bi za 3 dana bio na prvoj crti. Ako sam ja voljan braniti tu drzavu i riskirait svoj zivot, normalno je da ocekujem da ta drzava ima sanitet, ili helikopter da me spasi ako negdje krvarim. Ili da ima topnistvo, avione, obucene vojnike/ljekare/informaticare. A imati sve to je proces koji trazi vrijeme, pare i znanje. Ne treba svi ni da ratuju, ali
  • JOHN: :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

drlovric, MacSlavko, vuzem, Anonimci (1108)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.87 Seconds

Provided by iJoomla SEO