Recenzija Adobe CS5 paketa? Neee, samo klik do kupovine i instalacije "mini Photoshopa"! Iako se od mene uglavnom očekuje da pokrivam teme vezane uz 2D grafiku i tisak, postoji nekoliko razloga zašto ne napisah recenziju Adobeove perjanice. Već duže vremena nisam Adobeov beta tester koji dobiva softver na recenziju prije no što osvane u prodaji, nema se vremena, i stvar više nije zabavna. Da da, znam, CS paket svaki puta donosi više ili manje novosti i poboljšanja. No, dosadno je nakon svakog testiranja pisati, a bome i pročitati, rezime koji otprilike svaki puta glasi: "Paket donosi pregršt novosti i predstavlja značajan napredak u odnosu na prethodnu inačicu te i opet postavlja standarde koje konkurencija tek treba dostići". Ovom prilikom sam napisao osvrt na nešto, iako očekivano, poprilično revolucionarno u svijetu osobnih računala. Na nešto zaista novo u svijetu aplikacija.
Mreža je sve
Jeste li se ikada zapitali zbog čega je Microsoft zauzeo vodeću poziciju na tržištu osobnih računala, a ne Macintosh ili neki drugi operativni sistem? Ne, nije to zato jer su DOS i kasnije Windowsi bili bolji od Macintosha, a nije to niti zato jer je PC s Windowsima bio jeftiniji od Macintosha. Razlog je trgovina, odnosno distributivni kanali. Apple je, kao i Microsoft, u kasnim sedamdesetim i ranim osamdesetim godinama 20. stoljeća, bio mala tvrtka koja je tek tražila svoje mjesto pod suncem. Kad si mali teško se probiti među velike. Apple je u IBM-u vidio zlo i htio je biti drugačiji. To je bila unaprijed izgubljena bitka. Microsoft je s druge strane išao drugačijom taktikom. Držao se stare poslovice: "Ako nekoga ne možeš pobijediti, pridruži mu se!". IBM je na samom početku 20. stoljeća imao razgranatu mrežu predstavništava diljem svijeta, pa je tako još za vrijeme drugog svjetskog rata zagrebačka poslovnica IBM-a , tada pod imenom Dehomag, npr. vodila statistiku u koncentracijskim logorima. Upravo je taj razgranati lanac poslovnica i velik broj postojećih IBM-ovih korisnika omogućio Microsoftu da dođe do tih istih korisnika. S druge strane je bio Apple, mala tvrtka nikla iz garaže, koji je tek trebao doprijeti do korisnika.
Korisnici, developeri, gdje ste?
Danas, 30 godina kasnije, Apple ima ogroman broj korisnika, doduše, više korisnika "iOvoga" i "iOnoga" no vlasnika Macintosh računala, ali baza korisnika je svejedno ogromna. Ukoliko je netko od vas koji ovo čitate imao kakav "pametan mobitel" baziran na Symbian operativnom sistemu, pokušajte se sjetiti koliko je aplikacija za njega bilo, kako ste do njih dolazili i koliko ste ih plaćali. Aplikacija je bio popriličan broj, bile su razasute diljem interneta, i prosječna cijena je bila kudikamo veća od 1$. Tada na scenu stupa iPhone. Uz postojeću infrastrukturu te već veliki broj korisnika iTunes storea Appleu nije bio problem napraviti App store za iPhone aplikacije. Time su profitirali svi, a posebno razvijatelji softvera koji su dobili distributivni kanal - upravo ono što je Appleu prije 30 godina nedostajalo. Osim toga, razvijatelji su dobili i solidan besplatan marketing. Ukoliko je aplikacija dobra i ima dobre recenzije korisnika, prije ili kasnije se pojavi na nekakvoj listi tipa, "the best of", "most popular", "most dowloaded" itd. Ne valja smetnuti s uma da se mahom radi o jako malim tvrtkama, iza kojih često stoji samo jedna osoba, kojima je jako teško klasičnim kanalima doprijeti do korisnika. Oslobođeni dijela troška za marketing, i pritisnuti konkurencijom, razvijatelji softvera nude svoje aplikacije po, do nema dugo, neshvatljivo niskim cijenama. S druge strane, na tržištu iPhone, a sada već i iPad aplikacija je, upravo zahvaljujući niskim cijenama, najmanji postotak piratiziranog softvera. Sada Apple isti kocept misli preslikati na tržište desktop aplikacija.
|
App Store distribucija softvera probila je led u razvoju jeftinih aplikacija. Prvo iPhone, pa iPad i sada povratak na Mac!
|
U radu je spas, u trgovini je novac
Što možemo očekivati? Promjene, velike promjene! Koliko puta ste tražili neku aplikaciju koja bi vas zadovoljila i naprosto je niste mogli naći, ili kad ste našli, tada vas šokira cjena od primjerice 35$ iako je aplikacija poprilično tivijalna. Neki imaju sreće, poput mene, pa poznaju Tomislava Ribičića, osobu koja je ekspert za pronalaženje jeftinih, često i besplatnih aplikacija koje su pravi mali biseri, a 99,99% pučanstva niti ne zna da ta aplikacija postoji. No nisu svi te sreće. Otvaranjem App Storea za OS X možemo očekivati navalu novih razvijatelja shareware softvera. Cijene softvera će ići dolje. I postojeći softver će pod pritiskom novoga pojeftiniti. No što je s "velikim", odnosno komercijalnim softverom? Dugoročno, pojeftinit će i on. Zašto? Zbog niskih cijena. Tipično razmišljanje mnogih korisnika je sljedeće:
"Trebam softver za obradu slika! Photoshop mi je preskup i ne trebam sve njegove mogućnosti."
"Alternativa je Graphic Converter. No, i GraphicConverter mi je preskupih 200 kn, neću ga kupiti…"
"Downloadat ću s torrenta, no kad već downloadam, zašto ne skinuti Photoshop? Kršim zakon i kradem jednako u oba slučaja, zašte ne imati najbolje što se nudi, iako mi objektivno ne treba?"
Isti obrazac se može primjeniti za bilo koji softver, bio to supstitut za MS Word, za AutoCAD, Dreamweaver. I sve te aplikacije koštaju od 20 do 200 dolara. Većini je, ne samo kod nas, puno dati 250 kn za Wordov supstitut. No što kad bi taj supstitut imao cijenu od 5-15$? Još kad tome pridodate trivijalnu instalaciju jednaku za sve aplikacije, te da je plaćanje povjereno velikoj i pouzdanoj tvrtci (Appleu) i da neovisno o tome koliko aplikacija i od koga kupuje, korisnik broj svoje kreditne kartice ne ostavlja svugdje po internetu već samo jednoj tvrtci, Appleu, puno je veća šansa da korisnik softver kupi umjesto da ga ukrade. Time veliki igrači neće izgubiti dio tržišta, jer ukradeni softver baš i nije neko tržište, no neće niti osvojiti nova tržišta. Ugrabiće mali proizvođači softvera. A veliki igrači na to sigurno neće ostati imuni već će adekvatno reagirati. Doduše, ne očekujte da ćete PhotoShop sutra kupiti za 50$, ali sasvim je realno očekivati da će ga za 3-4 godine biti moguće kupiti za 300-400$ umjesto preko 600$.
Gdje je u cijeloj priči Apple? Kako podnaslov kaže, u radu je spas, u trgovini je novac. Normalno da Apple u svemu gleda svoju korist te da će od svake prodane aplikacije uzeti određeni postotak. Da li je cijela priča idealna, ne, nije. Apple je poprilično restiktivan prema aplikacjiama koje se pojavljuju u App Storeu, odnosno, aplikacije moraju zadovoljiti stroge uvjete koje Apple postavlja. Procedura za odobravanje neke aplikacije zna biti poprilično dugoročna. No ukupno gledajući, za krajnjeg korisnika App Store predstavlja kvantni skok u smislu kvalitete, cijene i ponude u odnosu na sadašnje stanje.
P.S.
Razvijatelji softvera, počnite pisati aplikacije, uskočite u vlak koji vozi u budućnost. Nemojte propustiti da ovaj vlak prođe pored vas ili da u njega uskočite među zadnjima. Tko rano rani, dvije sreće grabi.
|
Komentari
Ima li ovdje netko tko bi kupio Urban Jungle za Mac za recimo 4.99$?
1. dobro im ide i ovako i ne treba im posebno reklamiranje (usmena predaja je dosta jaka, ali bi nam pasalo jer je cijena manja)
2. tehnicka podrska bi gotovo nestala (mozda nama i nije bitna, ali ocito je vazna kad je imaju)
3. otpustili bi se zaposleni (sto nas i nije bas briga)
4. na kraju bi i kvaliteta pocela opadati (e tu bi pocceli jamrati)
5. mozda bi isplivali kakvi programi koji su kvalitetniji ali tesko prihvatljivi zbog vremena privikavanja
Za neke malene programcice tipa BMP u JPG i ima smisla za male razvijatelje, ali za velike igrace bas i ne.
Budemo vidli kak se bude stvar odvijala. Koliko puta sam bio u prilici kupiti neki programcic za par dolara, ali jednostavno nisam zelio ostavljati podatke karice na upitnoj web stranici. Ovo bude raj za kucnog i malog poslovnog korisnika.
OT: Meni ja HAL9000 bio Cool (navodno je to asocijacija na IBM jer slova koja dolaze iza H, A i L su bas I, B i M, slucajno ili namjerno!?)
Ako Adobe i slični ne ponude svoje aplikacije na taj način ljudi će početi otkrivati zgodne alternative za svoje (često skromne) potrebe i sve to za malo para. Mnogi koji kupe Photoshop koriste možda 5% onoga što on može i radi. Takvi recimo možda kupe Graphic Converter za koji prije možda nisu čuli itd... mislim da će biti zanimljivo pratiti razvoj situacije na tom tržištu nakon što krene App Store!
Naravno, oni ciljaju na vojsku torrent korisnika koji budu ipak potrošili koji kunu/dolar/euro na programčić od 200kn.