Apple je jučer objavio beta verziju (4.0) Safari preglednika za sve korisnike avanturističkog duha koji žele isprobati buduću verziju i prijaviti moguće probleme u radu. Kako zbog rada na Jabučnjaku (i određenog interesa prema web tehnologijama) imam uvijek instalirane sve preglednike, instalirao sam i Safari 4 da vidim što je novoga, naročito zato što sam davno napustio Safari kojim nisam bio zadovoljan u korist Opere. Instalacija Safari bete dolazi u obliku .pkg filea kojeg pokrenete i koji instalira sve što je potrebno. Pritom će tekuća verzija Safarija biti zamijenjena ovom beta vezijom. Bez straha - unutar disk imagea nalazi se i Uninstall paket čijim pokretanjem možete sve vratiti u prvobitno stanje. Već pri prvom pokretanju Safarija jasno je da je većina novih mogućnosti izravno inspirirana konkurencijom, u pozitivnom smislu. Npr. Opera je već dugo nudi tzv. “Speed Dial”, početnu stranicu na koju možete postaviti 9 stranice po izboru koje su vam uvijek pri ruci jednim klikom. Nedavno objavljeni Google Chrome pretraživač na sličan način omogućava brzi pristup do najčešće posjećenih stranica. Apple je pokupio najbolje od obje ideje i iskombinirao ih u Safari “Top Sites”. Top Sites također prikazuje najposjećenije stranice, ali za razliku od Chromea određene stranice je moguće “fiksirati” tako da stalno budu pri ruci neovisno o tome posjećujemo li ih često ili ne. Pritom je moguće odrediti koliko će stranica biti prikazano odjednom. Najbolje od oba svijeta! Kao bonus tu je i pokazivač koji označava da li je neka stranica izmjenjena od posljednje posjete.
Nisam siguran da Top Sites ne pati od pomalo napadnog i nepotrebnog eye candyja koji stranice prikazuje u 3D prostoru. Ovaj način prikaza zahtjeva grafičku karticu koja podržava Quartz Extreme, ali bilo bi zgodno da se po želji može isključiti u konačnoj verziji. Iduća mogućnost koja je već viđena drugdje i opet odlično implementirana su tabovi. I Opera i Chrome prikazuju tabove na vrhu prozora iznad adresnog polja što su korisnici izvanredno primili. Safari 4 također prikazuje tabove u samom vrhu prozora štedeći dragocjen prostor na ekranu. Srećom ovo ne ometa pomicanje prozora, klikom i pomicanjem prozora na aktiviraju se tabovi iznak kojeg je strelica osim u slučaju da se ne radi o kratkom kliku. Klikom i povlačenjem na trokutić s desne strane taba moguće je promijeniti raspored tabova, ili čak odvajanje sadržaja taba u poseban prozor ako ga izvučemo izvan trake sa tabovima. Vrijedi i obratno - već otvorni prozor je moguće ugurati među postojeće tabove. Nisam našao opciju kako natjerati baš sve prozore da se otvaraju u tabovima, to je jedna od mogućnosti koja mi je nedostaje u Safariju.
Nažalost favicon (mala ikona stranice) se ne prikazuje u tabu pa ih je teško razlikovati kada ih je veći broj otvoren. Upisivanje pojma u adresno polje više neće izlistati samo imena stranica koje ste posjetili, već i sve stranice u čijem je sadržaju pronašen upisani pojam. Korisno, i također već viđen drugdje. Safari naravno rezultate pretraživanja pokazuje na svoj specifičan način - već poznati “coverflow” prikaz iz iTunesa i Findera. Polje za pretraživanje Interneta je također poboljšano i sada sugerira moguće pojmove čim počnete unositi tekst u njega. Jedna od novih opcija je konačno propisno napavljena mogućnost zumiranja sadržaja stranice koju je do sada kako treba imala jedino Opera. Pri zumiranju se sada proprocionalno povećevaju i smanjuju svi elementi stranice (slike i slično) a ne samo tekst. Još jedan plus iako ne radi savršeno - pokušajte smanjiti zoom na Jabučnjaku. Gore navedene novosti su one koje će prosječni korisnici odmah primjetiti, no postoje i brojne novosti “ispod haube”. WebKit engine je naravno osvježen, na raspolaganju je novi Web Inspector za analiziranje elemenata stranice i dijagnostiku problema, kao i podška za najnovije CSS3 mogućnosti i HTML5 i možda najbitnije danas kada se se sve veći broj stranica oslanja velike količine Javascripta - brzina izvršavanja Javascript koda je dramatično ubrzana. Beta Safarija 4 raditi će na 10.4.11 i 10.5 sistemima uz najnoviji security update. Za vrijeme kratkog korištenja nisam primjetio nestabilnosti u radu, ali pripazite ako koristite neke od Safari pluginova - navodno isti mogu biti uzroci rušenja aplikacije ako ih ne uklonite priej upgradea. Za više detalja pogledajte Apple knowledge base gdje se u zadnjih nekoliko dana moe pronaći dosta odgovora na probleme sa Safari betom. Zaključak? Osobno sam vrlo zadovoljan viđenim. Očigledno je Safari tim promatrao što radi konkurencija i većina stvari koja mi je nedostajala u Safarija je implementirana. Ako se nastavi u ovom smjeru i ako konačna verzija Safarija 4 ne bude trošila osjetno više resursa od Opere, postoji ozbiljna mogućnost da ponovno postane moj svakodnevni preglednik! |
Komentari