Jeste li ikad poželjeli koristiti svoje Mac računalo kao bluetooth ekstenziju svog mobitela? Ili svog VoIP telefona? Ako jeste, vjerojatno ste ustanovili da izbor softvera za Mac koji to omogućava nije baš velik. Osim razvikanog Dialectic-a od kojeg sam odustao nakon dva dana (nije htio raditi normalno s mojim mobitelom, a autor se nije udostojao niti javiti na moj mail), a koji iskače iza svakog ćoška, pa čak i iz paštete :-), nakon malo upornijeg traženja uspio sam pronaći samo još Phone Amego male nezavisne softverske kuće Sustainable Softworks iz Rhode Islanda, SAD-a, koja kako ističu na svojoj web stranici, "ponosno služi Mac zajednici već 14 godina".
Prije nego se upustim u prikaz, da zadovoljim znatiželju onih koji bi mogli upitati "a što će mi to"? Meni je trebao kao ekstenzija mog mobitela, a, koliko se čini, autor je nešto više pažnje poklonio (pa se iz toga može zaključiti da većina korisnika to traži) integraciji s IP telefonima i s Google Voice uslugom. Neću se zadržavati na tome, već samo na primjeni koja je meni trebala jer o ovoj drugoj mogu samo nagađati. Dakle, prvenstveno, u načelu izbjegavam razgovarati držeći mobitel na uhu ako sam u situaciji da to mogu izbjeći bez suvišnih komplikacija jer vjerujem da ćemo tek otkriti kakva je štetnost učestalog i dugotrajnog izlaganja glave neposredno bliskom izvoru mikrovalnog zračenja. To znači da u autu koristim ugrađeni bluetooth handsfree, u hodu, na ulici, kod kuće, na sastancima i sl. koristim mobitel za nužne i kratke razgovore, a za ured sam tražio upravo ovakvo rješenje. Osim toga, nakon što sam nedavno promijenio posao, našao sam se u novom uredu gdje je na mjestu mog stola signal mobilne mreže jako loš i nestabilan, radi čega sam prisiljen mobitel ostavljati na drugom kraju ureda, kod kolegice koja ima stol do prozora. Kako me relativno često zovu, idući logičan korak je bio pribaviti nešto na bluetooth kako bi se mogao javljati na telefon bez ustajanja i šetnje svaki čas (što mi čak i ne bi škodilo, ali eto... :-) ). Naravno, mogao sam to napraviti i jednostavnije, običnom bluetooth slušalicom za na uho ili tako nečim, ali to bi bilo (a) skuplje i (b) lošije rješenje. Pošavši od toga da moj MacBook Pro ionako ima ugrađen Bluetooth zaključio sam da mora biti dovoljan komad dobro napisanog softvera pa da svoj MBP mogu koristiti ne samo kao handsfree zvučnik i mikrofon, nego i za prikaz broja pozivatelja, upućivanje poziva, itd.
I to je u osnovi – to. Nakon što je mobitel jednom uparen s Macom, u podešenjima Phone Amega se može taj mobitel odabrati i dodati kao korišteni uređaj (odnosno, kao jedan od korištenih uređaja, jer ih se može koristiti više istodobno – bilo da se radi o više mobitela ili o kombinaciji mobitela i IP telefona) te se nakon toga može primati pozive pristigle na njega, nazivati brojeve preko tog telefona koristeći pri tom Mac OS X-ov Address Book, a, naravno, i razgovarati. :-) Ovo posljednje je ipak potrebno naglasiti s obzirom da je autor u prvi mah funkciju razgovaranja očito zamislio kao "nice to have" dodatak pa joj čak i nije posvetio previše pažnje, s obzirom da u kombinaciji s IP telefonom taj dio nije moguć (razgovara se korištenjem samog telefona). Sam program "sjedi" u menu baru, uvijek na oku i pri ruci, a najavni oblačići se pojavljuju tamo gdje korisnik odabere da mu odgovara.
Detalji koji život znače
Naravno, detalji su oni koji čine razliku. A detalji koji su se meni osobito svidjeli su:
- Reakcija na dolazni poziv je iznimno brza, oblačić s brojem te (ako je broj pronađen u imeniku) imenom i slikom osobe iz adresara, kao i imenom telefona koji prima poziv se u pravilu pojavljuje prije nego telefon zazvoni. Ovo naglašavam jer ta osobina inače, nažalost, nije normalna. Koristio sam neke bluetooth uređaje koji bi najavili dolazni poziv tek nakon što bi telefon već zvonio 10 ili 15 sekundi. Nije to ništa užasno, ali smetalo mi je da sam ja već reagirao na poziv, čak i pogledao tko zove, a još se ne mogu javiti.
|
Oblačić dolaznog poziva
|
|
Oblačić odlaznog poziva
|
- Upućivanje odlaznih poziva je brzo i jednostavno, na dva načina. Mišem možemo iz kaskadnog padajućeg izbornika odabrati neki broj iz liste nedavno primljenih ili nedavno upućenih poziva, ili možemo utipkati prvih par slova imena ili prezimena, baš kao u Spotlightu ili u Address Booku, pa s padajuće liste odabrati željenu osobu pomoću strelica i ENTER tipke. U oba slučaja možemo odabrati i telefon za uspostavu odlaznog poziva.
|
Dijalog za pozivanje iz imenika
|
|
Pozivanje iz liste nedavnih poziva
|
- Kvaliteta bluetooth veze (jednom kad se uspostavi) je dobra i stabilna, a zvuk se u oba smjera prenosi bez izobličenja, prekida, pucketanja i smetnji. No ovo, nažalost ne vrijedi za sve bluetooth uređaje koje sam probao, a trebalo bi vrijediti.
- Telefonski brojevi prikazuju se sukladno formatima definiranim u AdressBook aplikaciji. Dakle, iako je broj zapisan bez razmaka, crtica i sličnog, prikazuje se formatiran, da bi bio čitkiji, upravo onako kako smo sami definirali da želimo. Mali minus je taj da, ako smo bili prelijeni da definiramo ove formate u adresaru, Phone Amego ne prikazuje brojeve neformatirano, nego podrazumijeva da želimo broj formatiran kao da se radi o američkom broju, što naše brojeve uglavnom čini još više nečitkima nego da su neformatirani. Ali definirati sve željene formate u adresaru doslovce je 5 minuta posla.
- Postoji mogućnost bilježenja svih razgovora, ili u posebnu log-datoteku, ili (što je mene oduševilo) u iCal, i to u poseban kalendar za dolazne, a poseban za odlazne pozive. Svatko kome se značajan dio posla svodi na telefoniranje, jako dobro zna što ovo znači. Imati automatski iCal zapis o telefonskom razgovoru, uz koji se može pridodati i kratka bilješka o sadržaju razgovora, izvrstan je alat za efikasan odnos s klijentima, partnerima, podizvoditeljima, suradnicima... Prije razgovora s određenom osobom jednostavnim utipkavanjem imena u spotlight rubriku iCala dobijem isfiltrirane sve zapise o dotadašnjim telefonskim razgovorima skupa sa zapisima o sastancima. Direktan i pregledan podsjetnik spreman u djeliću sekunde, za što mi je prije trebalo 10-20 minuta listanja po stolnoj mapi, rokovniku i mailovima te čitanja bilješki.
|
Automatski iCal zapisi o pozivima
|
- Ako nekom ovo gornje nije dovoljno, program nudi mogućnost definiranja apple skripti koje poziva kad se jave događaji: dolazni poziv, odlazni poziv (prije uspostave), odlazni poziv (nakon uspostave), korisnik se javio na poziv, korisnik je odbio poziv, telefon je otišao izvan BT dometa, telefon se vratio u BT domet...
Osim ovog, valja svakako istaknuti kako program pruža mogućnost rada u korporativnom okruženju (a postoji i takav licencni paket) što može predstavljati sjajno rješenje za call centre, ali i neke "niže" oblike telefonski orijentiranih organizacijskih jedinica (razne tehničke podrške, prodajne administratore i sl.). Podaci i akcije mogu se pohranjivati na zajednički poslužitelj (pa je tako moguća objedinjena analitika, ali i sljedivost svakog pojedinog slučaja, neovisno o tome koliko je ljudi bilo uključeno u to), a također je (u slučaju korištenja s IP telefonom) moguće plasiranje odlaznih poziva putem udaljenog telefona (pod pretpostavkom da tamo postoji netko tko će razgovor odraditi). Osobno mi nije jasno baš na koji to način može u praksi poslužiti, ali siguran sam da ne bi bilo u programu da netko to nije tražio. :-)
Nakon prvih nekoliko dana korištenja zaključio sam da mi ne odgovara koristiti obične iPhone ili iPod slušalice. Prvo zato što mi stalno ispadaju iz ušiju, drugo zato što mi smeta žica što mi visi iz ušiju, treće zato što mi je petljavo stavljati ih u uši kad me netko zove, itd. Pomislio sam kako bi bilo dobro da program podržava neku Skype USB slušalicu pa sam ubo jednu polovnu IPEVO povoljno na Locusto aukcijama :-). Međutim, Phone Amego je podržavao isključivo audio ulaz i izlaz odabran kao default u System Preferences. No, to me nije obeshrabrilo. Pisao sam autoru i objasnio mu svoju ideju. Čovjek je priznao da mu uopće nije pao na pamet takav način korištenja i pokazao se više nego susretljiv. Nova verzija je bila spremna u 2 (dva!) dana!! Tako da trenutno aktualna verzija omogućava slobodan izbor bilo kojeg audio ulaza i izlaza koji su prijavljeni u Mac OS X i vidljivi iz System Preferences. Radi super! I ne samo to! Imao sam još nekoliko zamjerki, a skrenuo sam pažnju i na dva-tri buga. Sve je bilo uvaženo i otklonjeno u nekoliko dana, osim jednog problema s bluetoothom (o čemu ima više riječi dalje u tekstu) za kojeg me autor informirao da je kontaktirao Apple i tražio podršku od njih jer je (citiram) "sve napravio by the book, a stvar ne radi kako je opisano". Zaista rijetko angažiran autor!
Što ne valja?
Nažalost, ima stvari s kojima nisam zadovoljan, odnosno za koje smatram da su trebale, odnosno da trebaju biti bolje riješene. Međutim, sve osim jedne su zaista neznačajne, a uzdam se u to da će i ove primjedbe (koje šaljem njemu prevedene na engleski istom kad se i ovaj članak objavljuje) autor u kratkom roku otkloniti.
- Program koristi tzv. "dialling rules" te prema njima modificira broj iz imenika prije biranja. To je vrlo korisno za traljave i aljkave korisnike koji u imenik upisuju nekompletne brojeve jer na taj način program može razabrati za koji broj mora dodati međunarodni prefiks, za koji mora dodati, a za koji skinuti pozivni prefiks drugog mrežnog područja, i sl. U mom su imeniku, međutim, svi brojevi uneseni u punom međunarodnom formatu (npr +38551654321) jer je taj imenik sinkroniziran s mojim mobitelom, a jedino ovakav unos brojeva jamči da će mi odlazni pozivi, kad sam u roamingu, uvijek raditi korektno bez prtljanja. Nažalost, ne postoji jednostavna kvačica koja bi rekla "Ne koristi dialling rules, nego jednostavno nazovi broj iz imenika točno tako kako tamo piše i ne pravi se pametan.". Tako da je nužno ispodešavati sve što se tiče "dialling rules" kako bi svi odlazni pozivi odlazili nesmetano. To i nije baš tako trivijalno i prosječnom korisniku bi se moglo učiniti komplicirano i nerazumljivo. Srećom, to je nešto što se mora napraviti samo jednom i nikad više.
|
Pravila za formiranje broja za pozivanje
|
- Prilikom uspostave samo odlaznog poziva audio kanal na samom početku ima kašnjenje do jedne sekunde (nekad i manje). Posljedica je da osoba s druge strane kaže "Halo", ja kažem "Dobar dan, ovdje ja", ali moj sugovornik to ne čuje odmah pa ponekad refleksno ponovi još jednom "Halo". Treba se naviknuti da se na taj drugi "Halo" odšuti jer isti čas kad on to kaže, čuje onaj moj prvi odgovor. Dalje razgovor teče normalno i kašnjenja više nema (ili je toliko maleno da ga ja nisam uspio primjetiti). Vjerojatno se isto kašnjenje javlja i kod dolaznih poziva, ali tamo problema nema jer pozivatelj s druge strane ionako čeka da čuje "Halo" od mene.
- Nažalost, ne postoji mogućnost da se dodijeli keyboard shortcut za javljanje na dolazni poziv. Za odbijanje dolaznog poziva ili za njegov završetak postoji workaround – ima kvačica koja kaže da zatvaranje oblačića prekida razgovor, a oblačić se zatvara na uobičajeni cmd+W (naravno, ako je u fokusu, što nije nužno uvijek, jer je "always on top" pa nije izravno jasno kad jest, a kad nije u fokusu).
- Ne postoji mogućnost isključiti to da oblačići koji se javljaju prilikom dolaznih i odlaznih poziva budu "always on top". Tako da ispada problem ignorirati dolazni poziv (a ne ga aktivno odbiti) ako je istodobno podešeno da zatvaranje oblačića odbija poziv.
- Nedostaje "Ignore" komanda (uz "Accept" i "Reject") koja bi i mobitelu poslala komandu da nastavi "zvoniti" ali da isključi zvonjavu.
- Slanje SMSova je podržano, nažalost (zasad?) samo preko Google Voice.
- Primanje SMSova nije podržano uopće. To bi stvarno bilo (skupa s ovim gore) "nice to have", iako definitivno ne "must have", barem za mene.
- Jedini ozbiljan problem, onaj već spomenut, u vezi kojeg je autor zatražio pomoć od Applea, je problem ponovne uspostave bluetooth veze nakon što ju je neka druga aplikacija preuzela. Dakle, ako se ja s mobitelom udaljim iz dometa BT i kasnije se ponovno vratim, BT veza će se ponovno uspostaviti automatski, sama. Međutim, ako (koristeći widget sa http://algoritmer.dk) pošaljem SMS, povučem fotografiju ili nešto slično s mobitela na Mac ili obratno, ili pak pokrenem sinkronizaciju (iSync), Phone Amego nakon toga više ne može ostvariti vezu. On vidi da je mobitel tu i dostupan, ali ne uspijeva se spojiti te ostane tako zablesiran. Restart programa ne pomaže, kao ni bilo kakvo drugo klikanje po njemu. Nakon što se s mobitela ručno pokuša inicirati handsfree veza na Mac, Mac javi grešku "bluetooth audio unavailable" i ponudi jedino gumb "stop audio". Klikom na njega i prekidom pokušaja na mobitelu stvar se vraća u normalu i Phone Amego se opet uspješno spaja. Čudno. Naš (moj i autora programa) je da je problem vjerojatno u samom programu, odnosno načinu kako on koristi Macov BT stack. Pretpostavljam da problem nije u mobitelu, jer se on inače sasvim uspješno spaja automatski na običnu BT slušalicu bez obzira što ga maltretiram drugim BT vezama (iSync, OBEX push, SMS...), ali nisam bio u prilici poigrati se nekim drugim mobitelom pa nisam siguran. Ako netko ima volje probati s nekim drugim modelom, svakako me zanima rezultat. Također, pretpostavljam da problem nije ni u samom Mac OS X-u jer inače je BT na Macu jedini za kojeg stvarno mogu reći da je uvijek radio sve što mi je trebalo, i to od prve i bez "paljenja na guranje". Dakle, vrlo stabilan. Također, koristio sam drugi BT softver koji je otvarao audio u suprotnom smjeru (da mobitel služi kao skype slušalica za razgovor preko Maca na Skypeu) i nikad nije bilo ovakvih problema. Bilo je raznih drugih, radi čega sam od tog programa i odustao. :-)
Međutim, kao što sam rekao, niti jedan od ovih problema meni osobno nije značajan i sveukupno se radi o, za mene, iznimno upotrebljivoj i korisnoj aplikaciji.
Koliko stoji?
Nakon 21 dan testnog perioda valja za osnovnu licencu (do 2 računala u vlasništvu iste osobe) izdvojiti 30 USD minus jedan cent. Za family pack (do 5 računala u istom kućanstvu) 50 USD minus jedan dolar. Korporativne licence su znatno skuplje. 800 USD za do 250 korisnika, a 3200 USD za neograničen broj korisnika (sumnjam da će tu netko u Hrvatskoj trebati :-) ).
Meni se, samo na bazi ušteđenog vremena zbog brzog pretraživanja zapisa u iCalu, već isplatilo. :-) |
Komentari
Smayoo, ako budem trebao još nešto oko toga, šaljem email.
"Connect to Network" nije uparivanje, nego spajanje na bluetooth PAN (Personal Area Network) od mobitela. Koliko znam, iPhone to uopće ne podržava, njemu bluetooth služi samo razgovaranje. Uparivanje se radi pomoću assistanta koji se pokreće sa Setup Bluetooth Device.
Onda, taj drugi BT bi morao stajati dovoljno daleko od onog ugrađenog da jedan drugom ne smetaju. Vjerojatno bi metar, metar i pol produžnog USB kabela bilo dovoljno.
Treće, trebalo bi se nadati da bi se oba BT uređaja znala međusobno dogovoriti oko frekvencije (jer mogućnosti ručnog podešavanja nema).
Dakle, valjalo bi probati...