Jeste li ikada otišli na put ili na posao da bi vam onda zatrebao neki dokument, slika ili informacija koja se u tom trenutku nalazila na desktopu kod kuće? Ja više puta. Mogući spas je korištenje nekog od rješenja za udaljenu administraciju i pristup računalu preko Interneta, no većina njih se svodi na konfiguriranje VPN gatewaya, firewalla, portova na routeru, dinamičkog DNS servisa i koječega ostalog kako bi sve skupa eventualno proradilo. Da sam se želio time baviti imao bih doma složenac sa Linuxom, a ne Mac. Čitav projekt je završio na čekanju do daljnjeg dok jednog dana sasvim slučajno nisam naletio na Hamachi. Hamachi je "zero configuration virtual private networking" rješenje, ili normalnim jezikom, rješenje koje nam omogućuje da pristupimo udaljenom računalu bez opasnosti da nam pritom izrastu pepeljarke. Kako to izgleda u praksi? Prvi je korak posjetiti stranicu www.logmein.com (tvrtka LogMeIn je prije nekoliko godina kupila Hamachi i rebrandala ga u LogMeIn Free) i registrirati se. Registracija je potrebna (i besplatna) jer LogMeIn server služi kao posrednik pri uspostavi veze između vas i udaljenog računala. Idući korak jest da instalirate LogMeIn Free na svaki stroj na koji želite imati pristup. Posebno je zgodno što LogMeIn Free postoji za OS X, Windows i Linux platformu, tako da ga možete koristiti za pristup računalima koji koriste različite operativne sustave. Za vrijeme instalacije trebat ćete upisati svoje korisničko ime i lozinku kojom ste se registrirali na LogMeIn stranice, nakon čega će se računalo pojaviti na popisu računala na koje se moguće spojiti na vašim LogMeIn korisničkim stranicama. U slučaju OS X-a, pojavit će se LogMeIn ikonica na meniju sa nekoliko nebitnih opcija.
LogMeIn izbornik Nakon prijave, klikom na računalo s popisa na koji se želite spojiti pojavit će se sljedeći ekran: Nakon odabira opcije "Remote Control" LogMeIn plugin će zatražiti da upišete valjano korisničko ime i lozinku za tu mašinu. Nakon toga, za nekoliko trenutaka pred vašim očima će se pojaviti sadržaj ekrana odabrane mašine, a ako netko u tom trenutku pred njom sjedi, pred njegovim zaprepaštenim očima pojavit će se prozorčić sličan ovome: Popup prozor koji se pojavi na klijentu dok ste spojeni Za spajanje je najbolje koristiti Safari jer LogMeIn instalira plugin za Safari koji se pokreće kod otvaranja konekcije. Na ostalim browserima koristi se (bolje rečeno pokušava se koristiti) spajanje korištenjem java klijenta. Nakon spajanja imat ćete na raspolaganju nekoliko opcija (full screen prikaz, broj boja, zoom...) a treba napomenuti da radi copy&paste između lokalne i udaljene mašine. Brzina osvježavanja nije najbajnija, tako da LogMeIn meni uglavnom služi za kratke i nužne intervencije. Naravno na boljoj vezi od standardnog DSL-a bi rezultati sigurno bili puno bolji. Neki ljudi su potegli i pitanje sigurnosti ovakve veze i podataka koji se pritom prenose. Tvrtka LogMeIn tvrdi da je veza potpuno sigurna od neželjenih upada, dok mene to posebno ne brine jer je valjda jedina stvar bezvrijednija od mojih podataka osoba koju ti podaci zanimaju. P.S. Ovo je prvi u nizu tekstova koje ću napisati u obliku kratkih prikaza raznih alata koje redovno koristim što znači da to neće ići unedogled. Shvatite ovo kao poziv da i vi napišete nešto slične forme što možemo međusobno podijeliti. Materijali se mogu poslati putem korisničkog izbornika, ili još bolje mailom zajedno sa slikama. |
Komentari
Ja na svom kućnom računalu ne držim nikakve supertajne špijunske podatke, ali bi se po kojekakvim cookiesima, cacheovima i bookmarkovima mogle u najmanju ruku skupiti pristupne lozinke za moj PayPal, Amex, i tekući račun. Da ne govorim da je za krađu identiteta danas dovoljno doznati nečiji username i password za pristup mailu.
Hvala!
Ja si file posaljem mailom.
Ali najnesigurnije u cijeloj priči je to što sve skupa ide preko nekog bjelosvjetskog servera, a ti im vjeruješ zato što su oni rekli "majke mi" da će ti čuvati tajnost podataka. A ti njihovu uslugu koristiš besplatno. A oni se financiraju od čega?
Da si posjetio njihove stranice vidio bi od cega se financiraju.
Ja i dalje pokusavam sebi predociti sto bi mi se uopce tako strasno moglo dogoditi da ovog trena netko ima sve moje passworde (sto je i moguce). Jedino sto je bitno je banka, a tamo i tako nema passworda. Znam da je popularno biti paranoican no pocino od multinacionalne firme u kojoj se trenutno nalazim gdje su root paswordi od sistema vrijednih milione eura na papiricima po stolu Uostalom i mene su pustili unutra! :-D
https://secure.logmein.com/welcome/IgnitionPreview/