06.11.2014 | 23:48
[quote="Air" post=135878]
iMo kaže:
Air kaže:
1. Originalni crtež je veličine 297 x 210 mm.
2. Skenirani crtež želim imati na računalu za daljnju obradu u rasterskom formatu.
3. Da bi originalni crtež bio upotrebljiv moram ga razvući na 594 x 480 mm.
1. Sve što vidiš okom to će se i vidjeti na skenu (to je i minimum dobrog skeniranja, + nešto više:). Znači ako želiš da se nešto ne vidi to podrazumijeva naknadnu obradu. Ovisno o željama razlikuje se i intenzitet obrade.
2. Željeni format 594x480 načelno (jer nisi nam rekao, a nismo ni pitali da li je to veličina potrebna za tisak, ispis na nekom printeru ili nešto treće) podrazumijeva povećanje te slike. To podrazumijeva povećanje i onih detalja koji se ne vide najbolje okom. Ako njih želiš izbjeći - opet smo došli do naknadne obrade.
Što od original crteža želiš zadržati, što spada u osnovnu informaciju osim priče tog crteža (shvatio sam da je tekstura papira nepoželjna), da li je tehnika bitna: prepoznatljivost linije olovke?
2. Željeni format je određen veličinom podloge za ispis - u ovom slučaju majice na kojoj bi crtež bio otisnut.
Želio bih da nakon skeniranja bude što manje digitalne obrade crteža, ne zbog lijenosti nego zato da sken bude što autentičniji a ilustracija "toplija", da se vidi da je ljudskih ruku djelo.
Očito je da sam izabrao pogrešan papir za rad s olovkom jer spomenute "pjege", koje su neizbježne zbog teksture papira, odvlače pažnju s ilustracija (cvjetića).
Do sada sam skenirao nebrojeno puta, a uglavnom se radilo o crno-bijelim crtežima s linijama izvučenim crnim flomasterom ili rapidografom. Kod tih ilustracija nisam imao problema s podlogom jer sam uglavnom koristio obični bijeli papir za kopiranje. Međuprostor između crteža "čistio" bih bez poteškoća s dva-tri zahvata u Photoshopu.
Hvala svima na odgovorima i, da Vas više ne gnjavim, zaključio sam da više ne bih trebao koristiti ovaj papir za crteže olovkom ukoliko ih u toj tehnici želim skenirati.
No, zapelo mi je za oko što neki spominju skeniranje na 150 dpi. To me zbunjuje. Jedna od prvih poduka iz skeniranja bila je da
za tisak trebam postaviti rezoluciju minimalno na 200 dpi (u to vrijeme skenirao sam fotografije jer nije bilo digitalnih foto-aparata, a nešto kasnije i crno-bijele crteže), a
ako želim biti siguran da će sken ispasti dobro onda 300 dpi. Jesam li nešto pogrešno naučio?...