22.02.2016 | 20:05
Je li komplicirano napraviti originalni font, koji bi mogao biti primjenjiv i za web i za dokumente za offset tisak?
Definitivno je kompliciranije nego što bi se reklo na prvi pogled.
Što se mora imati od aplikacija za takav posao, a koja su alternativna, jednako dobra ali možda jeftinija softwerska pomagala?
Neki font editor. Ovaj kojeg je Žabac naveo, Fontographer ($399) je nekadašnji "standard". Naslijedio ga je FontLab Studio (istog proizvođača; $649), ali ako ti ne treba neki njihov specifičan feature, postoje i novija, komfornija i, ne manje bitno, cjenovno povoljnija rješenja. Neka od takvih su
Glyphs (€249.90, na webu proizvođača) odnosno njegov manji brat, Glyphs Mini ($56.24, u HR App Storeu).
Pogledaj i
Robofont (€400).
Imaju 30-dnevne triale pa možeš odabrati favorita. Ako nemaš posebne zahtjeve (a čini se da nemaš), definitivno preporučam Glyphs Mini.
Također, koje znanje se mora imati da bi se taj posao dobro započelo i sretno privelo kraju?
Font editor je najmanji problem zahvaljujući dokumentaciji i raspoloživim tutorialima.
No, da bi svi parametri u njemu biti "ispravno" postavljeni, potrebno je poznavati tehnologiju samih fontova (uključno s formatima) - to je ujedno i razlog zašto se tipografija
studira - pogledaj pojmove koji se spominju pod "sažetak predmeta" - što ti ih je više nepoznato, napraviti originalni font bit će "kompliciranije".
Na vrhu piramide potrebnog znanja je sam izgled fonta (u artističkom smislu). S obzirom da je svatko od nas već "napravio" jedan "font" (vlastiti rukopis), neko iskustvo ipak imamo u startu. E, sad... bez obzira na originalnost, da li je taj naš "font" primjenjiv za web i dokumente - vjerojatno nije. Primjenjivi uglavnom traže da prethodnu stavku (tipografija) imaš u malom prstu.
Ali neka te to ne obeshrabri - skini trial Glyphs Mini, prouči tutoriale i kreni. Za početak možeš editirati neki postojeći font, nemoj odmah na ligature.