13.04.2012 | 19:42
Nisam vidio temu obzirom da sam zadnje vrijeme malo zapustio Jabučnjak, al bolje ikada nego nikada. No da odgovorim Lakiju i dam osvrt na neke napisane stvari ovdje.
@Laki: PDF Presets i Export su praktički jedna te ista stvar, jedino što kod Exporta imaš i drugih formata izuzev PDF-a za export. Tako da je potpuno svejedno.
A po pitanju konkretnih savjeta.
1) Traži upute od tiskare u kojoj ćeš raditi tisak, a ne po forumima. Tiskara točno zna postavke za svoj radni proces, za razliku od formuaša.
2) Po pitanju uključivanja reznih linija, pasera i ostalih oznaka, pogledati savjet broj 1. Većina tiskara danas koristi moderne RIP-ove koji će sami staviti potrebne oznake. Oznake je potrebno stavljati mahom kod tiskara koje a) imaju zastarjelu opremu b) uopće nemaju adekvatnu opremu već montažu rade u InDesignu, Corelu itd.
3) Izrada PostScripta danas nema smisla, točnije, nikada od uvođenja PDF-a više nema smisla. Postoje dva razloga zašto tiskare traže da se fajl prvo printa u PostScript fajl pa kasnije dobiveni PostScript fajl distilirati u PDF. a) Strah od neukih korisnika koji su slali razno razne PDF-ove iz Worda koje su napravili pomoću svakakvih PDF prntera b) neukost ljudi u tiskari koji kupe novu opremu ali im je teško pročitati upute zato jer se obično radi o opsežnim uputama od minimalno 500 stranica. Da rezimiram, distiliranjem PostScript fajla u PDF ćeš napraviti više štete nego koristi, a o šanse da nešto napraviš krivo su otprilike deset puta veće no kada radiš export to PDF.
4) Fotke neka budu u CMYK kolor modu.
5) ponovo savjet br:1, nazovi tiskaru i pitaj.
Par savjeta šta pitati tiskaru:
1) Koju verziju PDF-a očekuju, 1.3, 1.4 ili višu?
2) Da li treba uključiti oznake u PDF-u (rezne cajhne, klinove itd.), ako da, koje.
3) Predati knjigu kao jedan PDF dokument ili kao nekoliko PDF dokumenata (jedan dokument jedna stranica)
4) Pitati tiskaru koji profil koriste. Ovdje ne pričam o tome da neka od tiskara ima stroja sa spektrofotometrom na izlazu pa da sam korigira bojanike vlaženje puffer itd, već isključivo radi TAC-a koji je sadržan u profilu. Vrlo vjerojatno se radi o nekom ISO ili FOGRA profilu.
Par savjeta za izradu materijala:
1) Prvo podesiti aplikacije. RGB working profile u aplikacijama neka bude Adobe RGB (za "normalni" tisak ti ne treba ništa bolje od ovoga), kao CMYK working profile postavi profil koji ti preporuči tiskara. Rendering intent (odnosno na hrvatskom "mapiranje gamuta") u većini slučajeva staviti "perceptual". Snimiti te postavke u PhotoShopu i tada otići u Bridge i reći mu "Creative Suite Color Settings" i tamo sinhronizirati kolor postavke za cijeli CS paket.
2) Kada obrađuješ fotografije, obrađuj ih u RGB modu, ali uključi Proof Colors (kratica na tastaturi jabuka + Y), s time da ti je proof kolor prostor working CMYK kolor prostor. Tek kada si gotov sa obradom fotografija, pretvori fotografiju u CMYK. Fotografije pokušaj što je više moguće u samom PhotoShopu svesti na pravu veličinu, preporučena razlučivost u većini slučajeva je 300 ppi. No ne moraš se tih 300 piksela po inču držati kao pijan plota.
3) Ukoliko imaš teksta koji ide preko neke slike, pripazi na overprint (pretiskivanje) teksta. Na ofsetnom tisku iz arka koji je poprilično precizan to nije neki problem, ali bolje spriječiti potencijalne probleme.
4) kada biraš boje u vektorski elementima, znači u InDesignu ili Illustratoru, nemoj birati boje pickerom već "zamiješaj" boje i probaj reducirati broj komponenti.
P.S.
Znam da sam ti sada vjetojatno zadao glavobolju. Ima tu još puno stvari koje nisu ni dotaknute, no ovo nije ni mjesto ni način da bi se kvalitetno obradila takva tema. No korektna priprema za tisak nije trivijalan posao. Kao i drugi poslovi, kada se gleda sa strane, izgleda da ga kvalitetno može odratiti i "od susjeda Pere mali". Ali to nije tako.