28.12.2019 | 10:04
Smayoo,
Znamo se, iznimno te cijenim, ali ponekad zapiliš u svojem stavu i ne želiš pročitati što piše ili kakvo je stvarni stanje stvari.
Ja sam postavio pitanje cijene takvog sustava. Sama činjenica da se on koristi na mjestima koja su iznimno opterećena i u principu nisu ograničena mjestom za ugradnju, a donekle, ni cijenom, govori nešto o takvim sustavima, ne?
Vjerujem da se možemo složiti da je nuklearni reaktor najefikasniji, ajmo reći CO2 neutralan, izvor energije koji je nemjerljivo pouzdaniji od bilo čega (kad se u omjer stave MWh struje koji su dobiveni na taj način i broj nesreća), pa ipak nije pogodan za ugradnju u auto, ne?
Ne mudrujem svisoka, nego postavljam konkretno pitanje dimenzija i cijene jednog sustava nazivne snage 50-ak kW što je dovoljno da se neki auto taljiga cestama do brzine od nekih 140-150 km/h. Za svaki dan, dovoljno (cinici će reći da je ograničenje ionako niže od te vrijednosti).
ABS tj. ESP modul su danas JEDNO te ISTO. Radi se, doslovce, o kutiji obujma manjeg od jedne litre u koju ulaze dva hidraulična voda promjera 6 mm i iz njega izlazi 4 hidraulična voda promjera 5 mm koji idu do svakog kotača. Svaki kotač ima svoj senzor brzine vrtnje čija se težina mjeri u gramima. Signali se vode u glavnu jedinicu (ovu od litre) u kojoj je integrirana i upravljačka elektronika. Recimo da je masa tog modula 5 kg (možda koji gram gore, koji gram dolje, ovisno o veličini sustava tj. tlaka koji treba za kočnice a koji ovisi o veličini auta u koji je sustav ugrađen). To je dovoljno za ABS. Ako želiš dodatnu ESP funkcionalnost (zakon ju propisuje kao obavezu u EU), trebaš još senzor kuta zakreta upravljača, i dva senzora ubrzanja vozila; uzdužni i oko okomite osi (polarni).
Potegnuo sam ABS/ESP modul ne iz želje da tvoje rješenje prikažem kao nepraktično ili neprikladno ili neefikasno, nego kao postojeći standard što se tiče ugradnje i cijene.
Pored ovog, za kočenje ti treba servobubanj i glavni kočioni cilindar gdje se ulje tlači na dodir pedale kočnice i taj tlak se prenosi do čeljusti koje onda stišću obloge na disk. Servobubanj i GKC mogu biti teški još par kila (ovisno o veličini auta tj. kočionog sustava). Na svakom kotaču imaš čeljust i disk (ili bubanj za manje zahtjevne primjene na stražnjoj osovini). Masa kombinacije čeljust/disk ovisi o materijalu (gus ili aluminij za čeljust) i dimenziji diska. Recimo da je to u prosjeku još 5 kg po kotaču.
Ono o čemu sam ja govorio je utjecaj na rad ovjesa. Kotač udari u neravninu na cesti, guma opružno djeluje i odbacuje ga u zrak. Što je veća masa sustava kotača i kočnica veća je sila (inercija) kojom sve želi poletjeti u zrak (F=m x a). Tu ne pomaže nikakva regulacija rada kočnica ni bilo čega, ovo je fizikalno svojstvo koje vrijedi uvijek (Newtonov zakon). O tome sam govorio. Ako tu sad metneš EM umjesto diska i čeljusti, onda si tu masu povećao nekoliko puta, vjerujem. I onda imaš probleme. Protiv ovog odbijanja kotača bori se amortizer koji prigušuje vibracije (djeluje na prvu derivaciju pomaka, tj. brzinu). Ako ti je ova sila velika, onda prigušenje amortizera mora biti veliko, a to znači da ti je auto u svakodnevnoj upotrebi kolokvijalno 'tvrd' tj. blizu je sportskog ovjesa koji teži da auto umiri što je prije moguće.
Ovog problema u toj mjeri nema u vlakovima (pruga nema udarnih rupa, iako može biti neravna), brodovima (more može biti nemirno, ali nema rupa u vodi, a i kad imaš 100000 tona, nije ih lako izbaciti iz neke ravnoteže), a ni u dostavnim linijama ili dizalicama i portalnim granicima koje pokreću EM pogoni (tamo je ograničenje maksimalni kut njihanja tereta od ravnotežnog položaja).
Dakle, da sumiram: uopće ne sumnjam da se generatorskim kočenjem može iznimno efikasno zaustavljati auto (naposlijetku KERS u F1 je točno to i snaga sustava je 120 kW, ali to je F1 u kojoj cijena nije pitanje i to je prikvačeno na mjenjač, a ne izravno na kotač iz gore nevedenih razloga) samo velim da to nije baš deus ex machina tj. da za primjenu u autu ipak traži dorade i da, činjenica je, nema redundacije ako sustav otkaže iz bilo kojeg razloga.
I to što nije dosad, ne znači da neće nikad, već naprotiv, da je vjerojatnost da se to dogodi, koliko god mala bila, sve veća da se to dogodi.
Ti si inženjer i znaš jako dobro da suma parcijalnih optimuma nikad nije konačni optimum.
Nisam prešutio tvoj upit o prijenosnom sustavu i njegovoj dimenziji, kompleksnosti, jer smo o tome već govorili i iz perspektive električnih vozila je to pi_in dim. Ručni mjenjač ima masu od 30-ak do 100 kila, ovisno o veličini auta. Motor ima od 100-200 kila. U usporedbi s baterijama koje se trenutno ugrađuju, ovo je, i kad dodaš puni spremnik goriva, barem upola lakše od baterijskog sklopa samog.
Ali, i opet ističem, ne pljujem po električnom pogonu, nego samo ističem da u postojećem obliku elektromotorno kočenje samo po sebi ne može biti jedini način zaustavljanja automobila. A, ponavljam pitanje, da bi bilo pogodno za ugradnju u auto, očito je, traži neke dorade i, zbog zakona koji je na snazi oduvijek i dodatni back-up sustav