23.09.2020 | 19:36
Pa onda, kad smo već zagazili u temu, a iz iskustva znam koliko sranja i fuša ima po kućnim električnim instalacijama, i koliko nerazumijevanja i neznanja među ljudima koji se ljudima prodaju kao "stručnjaci" za tu temu, da napišem još koju bitnu o tome.
OSIGURAČI (automatski ili rastalni) štite od kratkog spoja. Dakle prvenstveno služe zaštiti kabela (onog pod žbukom, u zidu, prvenstveno). Uz to, nekad se smatralo kako osigurač može poslužiti i kao zaštita od tzv. napona dodira. Instalacija se izvodila tzv. "nulovanjem" (kao na onoj horror slici, takav sustav zaštite se zove TN-C i danas nije dozvoljen za nove izvedbe u kućnim električnim instalacijama, kao ni u uredskim, trgovačkim prostorima, školama, bolnicama i sl.) tako da je metalno kućište nekog električnog aparata (u utičnici, ili tek na samoj razvodnoj ploči, ovisno o izvedbi) također spojeno na nulu strujnog kruga. Na primjer, neka je to štednjak (štednjak i vešmašina su najčešći načini stradavanja ljudi od električnog udara u kućnim uvjetima). Mama je ostavila kuhati juhu na štednjaku, juha je iskipila i jedno 2-3 dl je iscurilo pod ploču u unutrašnjost aparata. Isti dan ili koji dan kasnije se mama počela žaliti da je štednjak "trese" kad ga takne. Tata u potkošulji sjedi u fotelji i pojača TV, odmahne rukom i kaže malom Perici "pusti je, luda baba". I tako, mamu trese struja svaki put kad takne štednjak, a takne ga 42 puta dnevno, sve dok ga jednog dana ne dotakne, a da je dotrčala bosa mokrih nogu na kuhinjske pločice (npr. opet nešto kipi pa je dotrčala u panici iz kupaone). Ovaj puta je, međutim, otpor između njenih bosih stopala i keramičkog poda jedno 30x manja nego inače kad je u npr. plastičnim Scholl klompama i - tnjau - dva dana kasnije Perica uplakan u novom crnom odjelcu stoji kraj maminog lijesa i pita se kako se to dogodilo, a tata uplakan u odijelu od vjenčanja ponavlja "Sve su krivi oni iz Gorenja, jeboimpas mater, sve ću ih pobit.".
A zašto je mama poginula? Zato što se sustav nulovanja oslanja na to da će u slučaju kad faza probije na kućište (a) proboj biti potpun i (b) da će otpor uzemljenja kućne instalacije biti manji od 2Ω, jer u tom slučaju će, čim dođe do takvog proboja na masu, osigurač (automatski ili rastalni) odmah izbiti krug van. Međutim, otpor uzemljenja manji od 2Ω možda je takav u kontinentalnim krajevima, osobito u Zagorju, Moslavini, Prigorju, Zagrebu ponegdje, gdje su glinena tla, ali u primorskim dijelovima Hrvatske niti 10 Ω nije baš lako postići. A upravo u tom najčešćem slučaju (iskipila juha po štednjaku) proboj na masu nije potpun, tj. postoji određeni značajniji otpor kvara, jer se strujni krug na kućište zatvara preko ostataka masne slane juhe, a ne preko tvrdog metala. I onda struja kvara nije dovoljno velika da izbije osigurač, pa kućište trajno ostaje pod naponom. Ne punim naponom od 230 V (btw, 220 V više nije mrežni napon u Hrvatskoj još od 1996. godine i uključenja Hrvatske elektroenergetske mreže u europski UCPT), nego nekim djelomičnim, npr. 70 ili 80, možda 100 V prema zemlji.
E, sad, tih 70 ili 80 V, dok mama nosi Scholl plastične klompe, ne stvara dovoljnu struju da je usmrti ili ozlijedi, jer se značajan dio napona izgubi na izolaciji samih papuča. Međutim, kad jednom dođe bosa, pa još mokrih nogu, 70 ili 80 V je više nego dovoljno da je kvalitetno ubije. Zauvijek. I tako Perica ostaje siroče jer je tata mislio kako mu je žena "luda baba" i "pusti je, fantazira", a i samoj mami je bilo važnije promijeniti pločice u kupaoni, nego imati sigurnu električnu instalaciju.
Iz tih se razloga danas ne dozvoljava električne instalacije izvoditi na takav način,
a osobito se ne dozvoljava električarima "brikati" (onesposobiti) FID sklopku koja "kurac samo uvijek nešto zajebava i što će ti to".
A FID sklopka (ona koju je Kloba nazvao "T" sklopka jer ima na sebi tipku označenu s "T" kao "test", da svatko može sam provjeriti radi li mu ispravno) ne služi da štiti od preopterećenja, nego upravo da štiti od djelomičnog proboja na kućište, takvog koji ne okida osigurač, ali je opasan za ljude.
Ona radi sasvim drugačije, uopće nije bitna da štiti instalaciju, nego upravo i jedino i samo ljude. Tadi tako da konstantno provjerava je li struja faze jednaka struji nule (a morala bi biti jednaka, zato se i zove strujni krug) i, ako se javi razlika koja je veća od one koja bi mogla biti opasna (a to je, po aktualnoj normi, za normalne kućne prostore - 0,03 ampera), izbacuje taj dio instalacije kojeg štiti. Dakle, FID sklopka (FID je btw uvriježeno, ali zastarjelo ime, danas se naziva ZUDS na hrvatskom - zaštitni uređaj diferencijalne struje - ili RCD na engleskom - residual current device) reagira na struju od 0,03 A, a osigurač kakav tipično štiti utičnice i slične priključke - 16 A. Razlika je, dakle, veća od 500 puta.
Ovisno o tome kako je izvedena instalacija, negdje je (kao u primjeru s početka teme) moguće jednostavnom zamjenom razvodne ploče i ugradnjom diferencijalne zaštite unaprijediti svoje instalacije sa zastarjelog TN-C na današnji TN-S sustav. Negdje, nažalost, to nije moguće izvesti bez štemanja i razvlačenja nove instalacije jer su se u vrlo starim objektima instalacije razvodile sa samo dva, umjesto s tri vodiča, tako da nema tog trećeg zaštitnog vodiča (tzv. žutozelene žice iliti uzemljenja).
Prije 20+ godina, kad su se počele ugrađivati, FID sklopke su bile jako skupe pa se obično na svaku razvodnu ploču stavljala samo jedna, koja bi, u slučaju prorade, izbila sve što se napaja s te ploče (npr. cijeli stan, cijeli kat kuće i sl.). Ja danas popi*dim kad mi škriljac od investitora unjka da što sam mu nacrtao "tolike FIDovke" kad to "ne treba" i "skupo je", a nije mu skupo bljunuti 500+ kuna za kvadrat pločica i da ne povlačim druge usporedbe. A btw govorimo o cca 100 kn po komadu FIDovke. A još više popi*dim kad investitor nema problema s tim, a onda električar počne mudrovati i srati da šta kome to treba itd.
Uglavnom, moj je pristup da na kućnim instalacijama (pametnim ili klasičnim) imam na svakoj razvodnoj ploči minimalno 4 ZUDS: 1 za utičnice i priključke u suhim prostorima, 1 za utičnice i priključke u kupaonicama i na terasama i sl, 1 za rasvjetu u suhim prostorima, 1 za rasvjetu u kupaonicama i vanjskim prostorima. Glavni razlog je taj što je poželjno, kad ti izbije FIDovka zbog neispravnog aparata, da ne ostaneš u potpunom mraku, jer taj kvar može biti povezan i s nečim drugim, pa bi bilo dobro ostaviti mogućnost sigurne evakuacije iz prostora. Zato je rasvjeta na posebnim FIDovkama. A "mokri" su krugovi na posebnima jer su rizičniji pa je opet dobro da kvar na "mokrim" krugovima ne izazove ispad svih utičnica ili rasvjete u kući, tako da život u kući funkcionira dok se čeka majstora. Po mom sudu, to vrijedi dodatnog troška od 300-400 kn, jbg...