U našem Jabučnjaku volimo zeleno i zdravo! Ugodno je iznenađenje kada jedna udruga sudjeluje u razvoju dvije igre s temom zdrave prehrane i održive i ekološki prihvatljive proizvodnje hrane. Udruga Žmergo iz Opatije mnogima je poznata po nacionalnoj ekološkoj kampanji "Zelena čistka", a fokusirani su na zaštitu okoliša i prirode, održivi razvoj, zdrav život, ljudska prava i razvoj lokalne zajednice. Kako ne spomenuti na našem zelenom Jabučnjaku igru koja ovako izgleda? :)
Uz pomoć Europske komisije i uz slogan “Eat local, think global - Jedi lokalno, misli globalno”, Žmergo sudjeluje u širokom europskom projektu “EAThink2015” koji ima za cilj podići razinu kritičkog razmišljanja i aktivnog učenja kroz fokus na održivost prehrambenih sustava, mala poljoprivredna gospodarstva i sigurnost hrane. To je svakako hvalevrijedna ideja - približiti se djeci kroz računalne igre. Takav način razmišljanja usvaja se od malih nogu i rezultati takve rane edukacije uvijek su kvalitetniji nego li kasnije ulagati u "damage control" građana koji su navikli nezdravo se hraniti. EAThink je paneuropska inicijativa koja sveobuhvatno educira o zdravoj hrani, a igre za djecu su dio priče
Kada sam čuo da će Žmergo sudjelovati u izradi ne jedne, već dvije igre, bio sam skeptičan prema takvom planu jer znam koliko je komplicirano izraditi čak i jednostavnu igru, a pogotovo danas u doba kada se očekuje da sve funkcionira višeplatformski. EAThink plan bio je ambiciozan: izraditi iOS i Android izdanje, a isto tako verziju za Windowse. Izdanje za macOS je izostalo u skučenom proračunu, ali s obzirom na udio naše platforme u Hrvatskoj, rekao bih da je to bila razumna i opravdana odluka - ionako većina Mac korisnika ima barem jedan iOS uređaj, pa igre može pokrenuti na njemu. Lokalni uzgajivač zdrave hrane savjetuje igrače
Jesu li uspjeli? Jesu! :) Naravno, nemojte priželjkivati gaming čudesa i "ljetni hit", to je nemoguće očekivati od projekta jedne udruge, danas se AAA produkcija igara izvodi u milijunskim proračunima, a korisnici su razmaženiji no ikada. Izdvojio sam ovu inicijativu jer je pozitivna, a ne jer se radi o velikoj inovaciji ili igrama koje će se igrati danima, to i nije bitno. Instalirajte ove igre svojim klincima, objasnite im priču iza njih, bit će dovoljno da ih jednom odigraju; dovoljno je da im negdje u pamćenju ostane sjeme ideje o tome da je prehrana nešto o čemu treba proaktivno razmišljati i da je zdrava hrana osnova zdravog života, ali i pozitivne životne filozofije u kojoj se prema majci Zemlji odnosimo s poštovanjem i nastojimo živjeti i razvijati se kao civilizacija na samoodržive i nedestruktivne načine. Svatko u lancu zdrave hrane ima svoju ulogu
“Bornina pita” je igra osmišljena za osnovnoškolce, ali vjerujem da je uz malu pomoć roditelja mogu zaigrati i klinci predškolskog uzrasta. Radi se o jednostavnoj interaktivnoj bajci koja prati avanture dječaka ili djevojčice u Njamnjamgradu, u kojem naš glavni lik ide u potragu za svim potrebnim sastojcima za najbolju pitu od jabuka: zdrave, održive namirnice iz poštene trgovine. Na svom putu, Borna upoznaje poljoprivrednika s organske farme i trgovca iz prodavaonice proizvoda iz poštene trgovine. Nakon što su svi sastojci sakupljeni, Borna, uz bakinu pomoć, može ispeći najbolju pitu od jabuka i uživati s obitelji i prijateljima. Ništa bez bakine pomoći! :)
Pravilan odabir i omjer namirnica je presudan za dobar obrok
Grafika je ukusno i dopadljivo izvedena, a sam gameplay je jednostavan. Iako nema pravih igračkih izazova, to kod ovakve edukativne igre i nije presudno, važno je da dijete nauči nešto novo na interaktivan način - koji je uvijek poticajniji i zapamtljiviji. Igru se za iOS može preuzeti ovdje, a ovo je izdanje za Android ekipu. Iz udruge Žmergo su me zamolili da prenesem uputu da prije skidanja aplikacija provjerite je li vam uređaj postavljen na hrvatski kako bi se skinulo domaće izdanje. To nije važno samo zbog lokaliziranih tekstova u igri, već i radi praćenja uspješnosti ove inicijative u Hrvatskoj. Klik-klik i igra je u trenu na vašem iPadu ili iPhoneu!
Druga igra je "EAThink game" i zamišljena je kao interaktivna „povuci i ispusti“ (tap and drag) igra koja se sastoji od ukupno tri poglavlja, od kojih svako predstavlja jednu ključnu fazu u hranidbenom lancu: proizvodnja, distribucija i kupovina. Igrač može sijati na organski i održiv način, izbjegavati i izbacivati GMO iz svog polja, odabrati svježe namirnice, proizvode po principu „nula kilometara“ te one iz poštene trgovine u vlastitoj prodavaonici, kupovati na temelju informirane odluke, odabirući održive, visoko nutritivne namirnice. Tko osvoji mnogo bodova, omogućit će EAThink balonu na vrući zrak da leti visoko! Kako siješ, tako ćeš žnjeti! Svako sjeme na pravo mjesto - i to bez otezanja! :)
Igra je, kao i prethodna, vrlo jednostavna i laka za igru; sigurno nećete biti frustrirani težinom zadataka ;), ali to znači i relativno brz gubitak izazova i želje za ponovnom igrom. Srećom, kod edukativnih igara to nije presudno ako igra uspješno prenese poruku i pomogne da dijete usvoji nešto novo, a vjerujem da to obje igre čine uspješno. Igru u iOS izdanju možete preuzeti ovdje, a ovdje je Android izdanje. Saznajte više o hrani i putu od polja do tanjura putem EAThink igre!
Obje igre postoje i u Windows izdanju, a mi na Macu ih bez problema možemo isprobati u nekom PC emulatoru poput VirtualBoxa, dovoljno su jednostavne da nije potrebno koristiti native Boot Camp PC okolinu. Iako su ove igre zamišljene da educiraju najmlađe, možda i stariji izvuku kakvu pouku i pokušaju se hraniti zdravije i odnositi se odgovornije prema našem planetu. I zato - jedite lokalno, a mislite globalno! :) |
Komentari
Jedan i jedini... B)
Stvarno bih stavio fotku, ali nemam pojma kako. :(
Treba definirati koje i kakve namirnice i prerađevine su zdrave a koje nisu (koje u sebi sadrže neprihvatljivu količinu štetnih / otrovnih sastojaka).
Bez te definicije se sve svodi na osobne "procjene" koje najčešće nemaju veze sa realnošću - u ovom slučaju istinom.
Kloba, slika koju sam ja stavio je Kempston Competition Pro. Jedan i jedini. :)
Pohvale autoru na ideji.