Uvijek nas veseli kada domaći programeri izrade nešto zanimljivo i to ponude na zapadnom tržištu. Ovaj put to je dječja edukacijska aplikacija za iPad naziva "Nature's Friends". Potpisuju je naši programeri pod imenom BumbleBeembie interactive studio. "Prijatelji prirode" je priča i bojanka. Ideja je da i djeca od najmanjih nogu (od 4 godine i starija) usvoje razmišljanje kako našu okolinu treba čuvati i održavati čistom. Na pedesetak radnih listova uče se slova, brojke, oblici i suprotnosti, a sadrži i tri mini-igre. Po cijeni od svega desetak kuna ova interaktivna slikovnica pristupačna je čak i po našim siromašnim hrvatskim kriterijima. Naravno, za sada uopće nema ekonomskog opravdanja izdavati ovake naslove na našem jeziku jer je tržište zanemarivo maleno. Stoga poželimo domaćim iPad snagama mnogo sreće na međunarodnom tržištu i držimo i palčeve da uprihode dovoljno da mogu osigurati dalji razvoj novih sličnih naslova! Na kraju, kao poklon korisnicima Jabučnjaka, imamo dva "redeem" koda za besplatan download. Lijepo molimo da se ne javljaju oni koji nemaju iPad i koji nemaju malu djecu! :)
|
Komentari
Još jedan molim!
Žao mi je što smo dobili svega dva koda, programeri kažu da su ih mnogo podjelili vani.
Vanji kod stiže na email! Dobra zabava!
Moja mala od 6mj već lupa po iPadu, mada ni sama ne zna što radi, a vjerujem da će se i starija od 10g poigrati koji put...
Ja još uvijek vjerujem da je moguć svijet budućnosti u kojem je znanje (dakle i knjige) besplatno i dostupno svakom. Ali sada to ne ide u tom smjeru. Iako je puno jeftinije, nije toliko jeftino koliko bi moglo biti, a uporno se iz petnih žila trude da nametnu kojekakva ograničenja koja nemaju nikakav stvarni razlog, niti ikakvu drugu svrhu osim maksimizacije profita.
To mora postati posve otvoren standard. Svi tableti čitaju jedan te isti, usuglašen i prihvaćen royalty-free format. A kupce neka privlače stvarnom kvalitetom i kompetitivnim prednostima, a ne marketinškim govnarijama najniže vrste.
Zamisli da u knjižari ne možeš kupiti knjigu koju možeš čitati kad hoćeš, gdje hoćeš i kako hoćeš, nego ti u Profilu kažu "naše knjige smijete čitati samo u hotelima lanca Hilton, inače kršite licencu truć bla", a u Ljevaku ti kažu "naše knjige smijete čitati samo s naočalama iz Ghetaldusa jer inače kršite...".
Ja po drumu, ti po šumi... :-/
Samo umišljena budala ne shvaća značenje poslovice "dvije glave i magarac znaju više nego dvije glave".
Napisao si: "Nitko ti ne brani da znanje i knjige objavljuješ besplatno nekim drugim putem i da budu čitljive na baš svakom tabletu."
Vrtimo se u krug. Već sam napisao: "Nijedan način koji se trenutno nudi nije prihvatljiv, osim da svatko svoje knjige sam objavljuje u PDFu na svom vlastitom webu (ili na nekom koji je posvećen slobodnom izdavaštvu). A taj način nije efikasan. To je kao da knjige kupuješ idući od vrata do vrata i pitajući "imate li knjigu za prodati"?"
To je kao kada Kinezi naprave onu pomalo jadnu repliku Mercedesa. Što Mercedes može od njih naučiti? Samo to da je za 1/4 cijene moguće napraviti nešto što iz daljine izgleda slično, a na NCAP testu ima 1 zvjezdicu za sigurnost. Za velike tehnološke projekte potreban je skup R&D, za globalnu distribuciju i potrebne su gigantske plantaže servera i data centara - koji papreno koštaju. Sve to je financirano kroz prihod kompanije i bez nje se to ne bi dogodilo. Apple korisnicima sada nudi jednu opciju koja je sasvim fer i koju prije nisu imali. Da je to "samo tako" već bi i netko drugi ponudio nešto slično ili bolje.
Cak su i "turisticki radnici" "progovorili" ruski.
Uostalom moguće da će autori vremenom, čisto iz domoljubnih razloga ili čiste znatiželje, objaviti i domaće izdanje. Objektivno pak gledano bolje je da to vrijeme utroše u pisanje iduće aplikacije na engleskom jeziku za globalno tržište.
Možda prije naprave na srpskoim i na čirilici. :-(