Steve Jobs bi danas bio ponosan na svoj tim. Appleova ekipa inženjera, programera i dizajnera opet je oduševila. Ovogodišnji WWDC (Worldwide Developers Conference) jedan je od boljih zadnjih godina i to prije svega po broju i značaju objavljenih novosti. Istina da svi ti ljudi zajedno nemaju razinu karizme jednog Jobsa, ali zato sada vidimo i drugu stranu priče; sve te inovacije moguće su samo kao timski sport kvalitetne i organizirane ekipe najboljih stručnjaka. Pogledajmo novosti redom…
Novi Mac Pro - profesionalci mogu odahnuti
Objava dolaska novog profesionalnog Macintosha nije bila centralni događaj, to mjesto je bilo rezervirano za novi iOS 7, ali mišljenja sam da je upravo to bila najznačajnija objava danas. Zašto? Zato jer novi Mac Pro znači da se Apple sada jasno izjasnio da i dalje želi igrati u dijelu tržišta koje je relativno usko i niskoprofitno, ali zato izuzetno važno; svi oni koji rade kreativne poslove, koji računalo koriste za stvaranje, svi oni koji razvijaju programe za iOS i OS X, svi oni su ovisni o snažnoj osobnoj radnoj stanici kao što je Mac Pro. Povući se s tog tržišta značilo bi da se programeri i stvaralačka elita prepuštaju drugim proizvođačima hardvera, a to u konačnici znači i napuštanje platforme, a time onda često i razvoja za nju, a to bi dugoročno bio loš potez.
|
Nije monolit, ali je valjak! Nova Mac Pro radna stanica svojim je dizajnom osigurala mjesto u povijesti računala.
|
Je li novi Mac Pro ispunio očekivanja profesionalaca? Moje je mišljenje da jest, a i po prvim reakcijama na Mac forumima reklo bi se da su korisnici zadovoljni. Najviše pozornosti privuklo je novo, gotovo pa pasivno, hlađenje putem jedne centralne termalne jezgre uz jedan jedini veliki ventilator! Apple je opet izveo čaroliju koju zavidni komentiraju s "trivijalno, pa možemo i mi tako hladiti stroj", "nije to ništa novo, postoje uređaji koji se tako hlade" i slično, ali činjenica je da su gotovo sve Appleove inovacije tijekom godina uvijek dočekane na isti način - kao nešto očigledno, ali istovremeno nešto što nitko prije nije uspio pretvoriti u komercijalno uspješan proizvod.
|
Priključaka za proširenje ne nedostaje! Senzor pokreta uključuje osvjetljenje I/O panela u mraku!
|
Je li to baš tako? Ne u potpunosti! Naime, vrijedi spomenuti da je sam Apple već imao slično konstrukcijsko rješenje hlađenja računala na svom modelu G4 Cube iz 2000-te godine. Appleova G4 kocka postala je dizajnerska ikona, ali zbog previsoke cijene nikada nije bila komercijalno uspješna. Tome je doprinijelo i to što je bila čudno pozicionirana u sredini matrice proizvoda; nije bila niti "consumer" stroj, a niti prava "pro" radna stanica. S novim Mac Pro to nije slučaj, njegova pozicija je sasvim jasna i vjerujem da tržišni uspjeh uopće nije upitan.
|
Jedinstvena termalna jezgra hladi 12-jezgreni Xeon procesor i dvije high-end grafičke kartice
|
Kada oduševljenje samom konstrukcijom računala prođe, dolaze na red ozbiljna pitanja iz domene upotrebljivosti. Novi Mac Pro tu donosi potpuno novu filozofiju proširenja koja je dočekana bipolarno; jedan tabor je oduševljen novim super-brzim Thunderbolt 2 standardom i gomilom priključaka, a drugi tabor kritizira što više nije moguće gurati diskove u samo računalo. Rekao bih da je odluka da se veliki i vrući diskovi izmjeste iz samog računala dobra, a ujedno i jedini način da se napravi radna stanica ove forme. Sa slika se vidi da je predviđen jedan utor za SSD "golog" tipa, ali i to da ima prostora za drugi, pa je vrlo vjerojatno da će biti moguće kao CTO (Configure To Order) odabrati konfiguraciju s dva SSD-a. Tračevi kažu da Apple priprema SSD memorije kapaciteta i do 1 TB. Uz teoretski sekundarni SSD koji bi se koristio za Time Machine to bi značilo ukupno 2 TB, a to je za većinu korisnika dovoljno za internu pohranu. Sve više od toga bi se spajalo eksterno kao NAS putem mreže ili kao polje diskova putem direktne Thunderbolt, FireWire ili USB veze. Na takav način ograničenja u vanjskom kapacitetu nema, a sama radna stanica ima optimalno hlađenje i može u potpunosti biti fokusirana na performanse.
|
Darth Vader bi bio zadovoljan ovakvom Sith tehnologijom! ;)
|
Naglasak kod novog Mac Pro stroja je na sirovoj snazi obrade. Konfiguracija koja nam je prikazana koristi samo jedan Xeon procesor, ali s 12 jezgri! Reklo bi se da nema mjesta za dva takva procesora u ovom kućištu, ali to ne znači da nećemo jednog dana vidjeti nešto veći "Tube" u kojem bi bilo prostora za dual sustav. No, možda CPU više i nije kritična komponenta kada je u pitanju sirova snaga! Naime, danas kada snaga specijaliziranih grafičkih procesora daleko nadilazi snagu univerzalnih centralnih procesora, mnogo se polaže na standarde poput OpenCL-a koji omogućavaju da programeri jednostavno iskoriste skrivenu snagu grafičkih procesora. OpenCL (Open Computing Language) tehnologija koristi ogromni GPU potencijal za razne druge korisne kalkulacije koje ne moraju imati veze s generiranjem grafike.
|
Jedna od prvih fotografija izloženog Mac Pro prototipa
|
Jedan od odličnih primjera je Appleova poznata aplikacija za video obradu Final Cut Pro koja velik dio svojih izračuna usmjerava na procesor grafičke kartice (ili više njih!). Mnogi vlasnici postojećih Mac Pro strojeva išli su toliko daleko da su kupovali više grafičkih kartica za stroj, ali ne radi prikaza na više monitora, već jednostavno kao OpenCL module kako bi se ubrzao render video projekata. Kod buduće Mac Pro serije dva grafička procesora postaju standard, a onda takav stroj brzinom obrade doseže čak sedam teraflopsa!
iOS 7 - jednostavno i pregledno
Ljubitelje iPhonea i iPada će oduševiti novi iOS u svom sedmom izdanju. Ovo je do sada najveća promjena u izgledu i funkcionalnosti operativnog sustava, a cijeli projekt je ovaj put vođen od strane Appleovog gurua za dizajn, Jonathana Ivea. Iako je do sada dizajnirao prije svega hardver, ovaj put je imao zadatak osmisliti što jednostavniji izgled softvera koji bi u potpunosti bio fokusiran na što preglednije i intuitivnije korištenje iOS uređaja. Nakon odgledane prezentacije rekao bih da je vrhunski odradio zadatak, a to i nije čudo s obzirom koliko je intimno vezan s Apple uređajima na svim razinama.
|
iOS 7 je očišćen od suvišnih detalja i kiča
|
Dežurni ljubomorni "trolovi" koji ne koriste iOS sada kritiziraju novi izgled kao nešto što je inspirirano konkurencijom, a zapravo propuštaju vidjeti da je ovo tek sasvim logičan slijed u razvoju i poliranju ovog operativnog sustava i da sigurno Appleovi dizajneri ne moraju tražiti inspiraciju "preko plota". U sjeni novog dizajna je gomila novih opcija, previše njih da bi ih se ovdje nabrajalo, ali može se ukratko reći da je Apple "adresirao" sve one nedostatke koje je konkurencija koristila u svojim anti-iPhone reklamama, a za mnoge korisnike će biti i sve manje i manje razloga da na svom uređaju izvode "jailbreak".
OS X 10.9 - mačke su "out", plaža je "in"
Planinski lav je bio službeno zadnja mačka koja se koristila za "kodni naziv" Macovog operativnog sustava. Novi OS X 10.9 nosit će naziv "Mavericks" po poznatoj plaži za surfere na sjeveru Kalifornije. Novosti koje 10.9 donosi nisu revolucionarne, ali su svakako evolucija operativnog sustava u dobrom smjeru. Vrijedi spomenuti Mac izdanje iBooks i Maps aplikacije (do sada samo za iOS), inteligentno rukovanje prozorima kod rada na više monitora istovremeno, tabove u Finderu (prije dostupni putem third-party dogradnje), tagiranje datoteka i niz unapređenja "ispod haube" za koja Apple tvrdi da će primjetno ubrzati rad OS-a.
|
Neke od novosti u idućem OS X izdanju
|
Cjelodnevni MacBook Air
Ne, ipak ne može raditi 24 sata, ali i malo koji čovjek može. No, ako ste radoholičar od sada možete uživati u prijenosniku koji je ne samo ultra-tanak i lagan, veći ima trajanje baterije duže čak i od iPada! Model od 13" može izdržati do 12 sati uporabe, a manji 11" model do 9 sati. Takav impresivan rezultat za toliko tanak prijenosnik moguć je zbog nove, četvrte, generacije Intelovih Core procesora i prateće HD Graphics serije 5000 koja je više nego prikladna za takav tip računala. Tu su i brža bežična mreža (802.11ac) i brža SSD memorija.
|
MacBook Air od sada brži i izdržljiviji
|
iTunes Radio - vaš osobni glazbeni urednik
Prije konferencije je bilo mnogo nagađanja o novoj iTunes Radio usluzi. Slušanje internetskih radio stanica je stara stvar u iTunesima, ali sada je Apple od toga napravio inteligentnu uslugu koja vremenom "uči" koju glazbu volite i postaje vaš osobni glazbeni urednik. Naravno, taj koncept nije nov - mnogi će se sjetiti sjajne usluge pod imenom "Pandora" koja je nažalost zbog pravnih problema prestala biti dostupna u mnogim zemljama svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Novi iTunes Radio "uči" vaš glazbeni ukus na svim Apple uređajima koje koristite, a koji su povezani iCloudom.
|
iTunes Radio "uči" što slušate na svim Apple uređajima i nastoji vam ugoditi!
|
Jesen je blizu, a tako daleko!
Može se zaključiti da je Apple ovaj put zaista odradio lavovski posao: novi OS za računala, novi OS za mobilne uređaje, nove Mac Pro radne stanice, novi MacBook Air i novu usluga inteligentnog iTunes Radija! Tko će sada dočekati jesen da sve to isprobamo? :) |
Komentari
Sada znamo da mi koji živimo od izrade multimedije ne moramo brinuti. Moja trenutna briga je kako spojiti staru (i za moj račun neprevaziđenu) Cinemu 30 na ovo novo čudo. Smrdi na neki skupi Thunderbolt na Dual-link DVI adapter.
napravili su dobar posao, ali naravno uvijek ce biti nezadovoljnih.
treba jedan period privikavanja sigurno, ali vec za par mjeseci zaboravit ce se na stari izgled.
ali treba priznati da su neki odabiri boja nesretni. recimo u notesima, linkovi su zuti. na bijeloj pozaditi "grize" oci. ako imate svijetli wallpaper, u lockscreenu se ne vidi bas najbolje sat... i tako par sitnica.
ali puno je tu bilo promjena da se bas sve pogodi. ove stvari se mogu ispraviti u hodu do sluzbenog predstavljanja.
airovi su nekako pali u drugi plan, ali 13ica mi je sada totalni want!
Imamo isti problem i par mjeseci da ga riješimo
Novi Airovi s ac mrežom, autonomijom od cca 10 sati rasturaju. Tu su i nove ac bazne stanice (airport extreme i time capsule), sve u svemu dosta noviteta i po tom pitanju, iako je ovo konferencija u biti posvećena developerima i softwareu.
Novi Mac OS je napredak u svim smjerovima, nadograđena funkcionalnost kod stvari koje su iritirale i stvarno falile + bolja optimizacija memorije i potrošnje resursa.
E sad iOS7, novotarije sve do jedne dobrodošla, većina toga inspirirana JB scenom, puno novih stvari ispod "haube". Dizajn je već druga priča, najveći problem je što je Ive zasjeo na čelo iOS dizajnerskog tima prije samo 7 mjeseci, a to je po svim kriterijima premalo vremena za napraviti dobar dizajn bez kompromisa. iOS dizajn za iPad nije ni u beti, a ovo što smo vidjeli je blago rečeno nedovršeno. Ako Ive i ekipa ne uspiju progutati nešto svog ega i ne puste konzistentniji dizajn do jeseni, bit će ovo jedno vrlo loše iskustvo za iOS uređaje koje će se sad boriti s bespotrebnim popravljanjem dizajna
Takodjer, steta sto nisu ponudili vise boja kao opciju, crna je nekako konzervativna, no vec vidim third party ekipu kako uskace...ako se ne varam dovoljno je samo vanjsku lusku promijeniti. Pitam se slijedi li crna tipkovnica koja ide uz ovo.
Slažem se i s time da bi jedan ovakav valjak s i7 procesorom i običnom grafičkom karticom više srednje klase bio hit na tržištu, ali to neće napraviti jer bi ubili iMac i Mac mini jednim potezom.
Cijena novih Mac Pro! Naime, proizvodno-tehn ički gledano, novi stroj je barem dvostruko jeftiniji za izradu, a možda i više. Nema dual procesore i dvostruke sabirnice, nema skupe daughterboarde s osam slotova za RAM, nema ogromno skupo napajanje za niz diskova i dva optička pogona, cijela skupa konstrukcija koja to podržava nestaje, samo kućište ono je kao rezervni dio koštalo mislim 700 eura! Vjerujem da bi mogao biti znatno jeftiniji da oni to žele. No, žele li? Jer kvaka je u tome što znam da će ga profesionalci kupiti i ako bude koštao u dolar jednako kao sadašnja "mrcina" koja ipak imaju opravdanja za "profesionalnu" cijenu, ako ništa drugo onda u kilogramima "žive vage".
Sve 5, OSX 10.9 vec sad u beta fazi djeluje i radi fantasticno. No novi iOS7 je odvratan. Mislim iskljucivo na dizajn. Ali bas odvratan. Ne znam kaj im je ovo trebalo, al ja se drzim i dalje sestice. Ne svidja mi se ovaj 'kid look' iOS-a nikako.
Pa ovo uopce ne lici na comp...
Ja nisam kupac za pro, zivim mobilno, ali ovo bi volio imati na stolu u svakom slucaju.
Inače mene bi isto zanimalo nešto između Minija i Proa.
The E5-2600 V2 family of CPUs will feature up to 12 cores with Hyperthreading, resulting in 24 threads. They will also carry 30 MB of L3 cache and have quad-channel DDR3-1866 memory support, per socket. Iako podrzavaju dual socket, tog vise nema.
The chips that carry 12 cores and are clocked higher would have TDPs between 115 W and 130 W, while the lower clocked 10-core versions would have a TDP of only 70 W.
Zgodno je ovo, 70W za 10 jezgri.
Sto se tice napajanja, 2x W9000 GPUa trose puno puno vise od diskova i optike, tak da nece tu puno ustedit. Jest da je napajanje u postojecem Prou bilo predimenzionira no, al ovo sigurno nece bit jeftinije.
A sto se tice cijene, Mac Pro je uvijek bio vrlo konkurentan ostalim radnim stanicama po cijeni, ipak su to xeoni i ploce i cipseti i memorije koje nisu bas consumer. Obicno su graficke jedino bile malo slabije, al svasta se unutra moglo stavit, pogotovo od NVIDIE.
Mislim da grafičke i neće biti tako lako zamjeniti.
Naime, kako mi se čini, grafičke i matična su preko CPU-a i GPU-ova uz malo termalne paste direktno "naljepljene" na ovaj trokutasti hladnjak.
Međutim, pravilan odabir grafičkih i kombinacije sa CPU-om u startu čini to da one zastare paralelno sa CPU-om i tada je najbolje promjeniti cijeli stroj.
Dalje, što se tiče cijene, mislim da će ona biti urnebesna i dosta veća od aktualnog Mac Pro-a.
Prije svega tu su SSD-ovi od minimalno 1TB, a tu su i dvije jake Fire Pro grafičke!
Ono što me naj-najviše veseli je pomak i odmak od mačaka i opsesije vrstama životinja. Njihovo vrijeme je prošlo. Apple je napravio korak dalje i kolikogod je iOS7 korak dalje i MAWERICK donosi pregršt noviteta, od kojih me neke od novih (uvijek nedostajućih) funkcija -oduševljavaju. Recimo da ću u istoj aplikaciji na svim prozorima imati alate na raspolaganju, a ne lutati preko 4 monitora a vraćati se više na prvi, taj i takav multitasking mi se - najviše sviđa.
Da ne govorim o prebcivanju prozora amo-tamo.
Puno očekujem i od Safari-a.
Čini mi se da je Apple napokon "prebolio" Stevea i da je krenuo. Nekima će se to činiti zaobilazni put, no sam iOS7 stvara pretpostavke za nešto kvalitetno i još kvalitetnije - sutra, za neki iPhone7-8, koji će opet sje..... Samsungovo kopiranje. Čim su se vratili korjenima - a to je dizajniranje i proizvodnja u USA, Samsung ostaje bez odgovora i stagnira.
Samo da se potpuno ne zatvore i nabiju cijene do bola...
Nekad se mini mogao dobiti sa 6630M grafickom, dok je 13'' MBP bio s integriranom danas si osudjen na integriranu na oba.
Moje iskustvo s CPU i GPU odnosom je 1:4, tj. da na jedan dobar CPU ja promjenim 4 grafičke. Tako sam u svom sadašnjem Mac Pro krenuo od 7300, pa 8800, pa 4870 i sada 5870. I uvijek su grafičke prve postale usko grlo, CPU snage Xeon i dalje ima u izobilju.
Radi se o tome da zastarijel procesor ne može "nahraniti" jaču grafičku novije generacije pa ona ne radi punim kapacitetom.
Kod starih Mac Pro računala očito je bilo moguće naručiti slabašnu grafičku i jak Xeon procesor pa je i bilo moguće efikasno nadograđivanje novim generacijama grafičkih. (pogotovo low ili middle end verzijama)
Međutim, kod novog Mac Pro-a jasno je sugerirano da uz koliko god snažan 12-core Xeon idu i _čak_dvije_snaž ne_ (high end) grafičke.
Kad zastare te grafičke, zastarit će i CPU, što će implicirati i promjenu kompletne stanice.
JAo, jao. Vec me boli novcanik.
Hvala
Xeon je danas i jedini mogući izbor: jer HASWELL nije još evoluirao do točke XWELL, pa da ugrade tako nešto (naravno, uz bolje performanse očekuje se i manja potrošnja struje).
nadam se, to će se skoro i promijeniti, te će novi PRO biti zaista na "nivou" i sa procesorom (ima).
Uz lijepi dizajn, ovo je u biti korak unazad za samodograditelj e, a korak unaprijed ka novim tehnologijama, jer je osnova smanjenja radne stanice - smanjenje cijene osnovnih modela i - više kupaca, dakako, a s druge strane "usmjeravanje" struje ka Thunderboltu II i vanjskim SSD-ima, gdje u polju diskova, ako ide preko T.II nije uopće važno gdje je fizički disk - vani ili unutra.
Imam osjećaj da PRO cijelo vrijeme ostaje zakočen u početku isporuke, ne zato što "nije spreman", već zato jer "pratioci" koji trebaju preći na T.II - to još nisu učinili.
Gotovo sam siguran da će PRO doživjeti još pokoju promjenu do finalne verzije, ili da će biti ponuđen u "dvije veličine".
Osim procesora, (koji će se u vrlo skoroj budunosti sigurno "update"-irati, mene brine i nemogućnost upgrade-a RAM-a.
Nešto se šuška o "dodanom" RAM-u, no to je za sada naučna fntastika, nešto kao RAM, koji ide uz, recimo disk.
Spoj sa matične na vanski RAM. Samo, ja to za sada ne vidim ni na matičnima, niti na "diskovima".
Stvar za razmišljanje... ...
Jer vise nema 2 procesora (zasad) nego ces imat samo jedan, sa svoja 4 kanala, a to ce znacit maksimalno 4 modula. Mozda nekad izdaju i Pro sa jednom grafickom i 2 procesora, sto ce omoguciti 8 utora, ali sumnjam da ce to bit jer sve vise se processing prebacuje na GPU.
@Anonimac - ne, novi MacBoo Air nema Retina ekran. Tko bi to hranio i hladio u toliko tankom kućištu?
@HardcoreMAC - Ma briga me za potrošnju, moj Mac Pro doma se doslovno ne gasi, ne vidim da uopće to ima neki veći utjecaj na račun. Slažem se da ovi koraci ne idu u prilog samograditelja, ali mislim da će njih uvijek biti. Stoji i ono da im se ne žuri jer TB2 periferije tek trebaju doći na tržište. Ne kužim ovo za RAM, što te tu muči? Pa gotovo je sigurno da će ovaj model biti proširiv do 128 GB kada se pojave 32 GB moduli (mada bi i 64 GB bilo sasvim ok), a moguće je i da bi neki budući dual model u većem kućištu mogao imati i još više zbog 8 slotova kao što imaju postojeće generacije.
A tko ga hrani i hladi u iPadu?
@Riba - velika je razlika između korištenja resursa kod OS X-a koji je zamišljen kao stolni OS i kasnije prilagođen da bude štedljiv zbog prijenosnika, i iOS-a koji je u startu bio spartanski koncipiran OS za mobitel. Nadalje, arhitektura je potpuno različita Intel VS Appleovi mobilni procesori. Softveri su drugačiji također... dakle, ne možemo poći od teze da bi hardver koji sada goni iPad Retinu mogao jednako ekonomično vrtiti postojeći OS X.
3G se i dalje ne može isključiti, jedina opcija je opet pali/gasi LTE.
A što se jailbreaka tiče to je dosta individualno tako da je upitno jel će ti trebat ili ne.
skraćena tipkovnica nije stvar škrtosti već filozofije "Less is more" koje Apple u zadnje vrijeme preozbiljno shvaća...
al dobro možda kupim još jednu cijelu žičnu dok ih još ima... za rezervu... :-)))
novi Mac Pro ne bi smio bit preskup jer će ga malo tko kupiti, ali ne smije bit ni prejeftin jer onda nećemo moć dobro prodat naše stare Mac Pro-ove :-)))
a za razliku od 500$ u cijeni između 13 i 15, planiram uzet ipad mini
Ono što mi nije jasno, kad je već najavljem Mac Pro, zašto onda nisu spomenuli Thunderbolt display.
Volio bih da sa strane stave par USB portova, a ne da se mora od iza svemu pristupati...
Sacekaj americku cijenu, procitaj tecaj dolara za taj dan, pa racunaj slobodno jos najmanje duplo
"This machine fascinates me not because it seems like it’ll make everything I currently do faster. It fascinates me because it’s fundamentally new. There’s only one CPU socket and it bets heavily on the bus and GPU performance. While this looks to software to be just another Mac it isn’t. It’s capabilities aren’t traditional. The CPU is a front end to a couple of very capable massively parallel processors at the end of a relatively fast bus. One of those GPUs isn’t even hooked up to do graphics. I think that’s a serious tell. If you leverage your massively parallel GPU to run a computation that runs even one second and in that time you can’t update your screen, that’s a problem. Have one GPU dedicated to rendering and a second available for serious computation and you’ve got an architecture that’ll feel incredible to work with."
Ostalo podsjeća na Lidlovu reklamu za veliku Subotu. iOS 7 ide ka prihvaćanju provjerenih rješenja, te za riječ "inovativno" ili ne daj bože konstrukciju "logični slijed u razvoju i poliranju" tu nikako nema mjesta.
Netko je gore spomenuo, mislim Campo, da je važnije isticati funkcionalna poboljšanja umjesto prepuštati se divljenju valjku. Potpuno se slažem sa takvim pristupom. (na stranu politička razilaženja, koja ovise o mnogim parametrima)
Biserna refleksija svjetlosti na crnom uglancanom valjku izaziva potpuno jednaku reakciju kao staklene perlice u ruci Christophera Colomba prilikom pokazivanja gologuzim indijancima. Auuu, ahh, ahh.
Indijanci su te staklene perlice plaćali zlatom, kožom, teritorijem (gle slučajnosti), da bi na koncu završili sa bocom vatrene vode u rezervatima. Ma dobro, vi niste takvi. Još.
Marketinški je stvar dobro odrađena, stvara se potreba po onom što nam ne treba.
Htjedoh nesto Ribu pitati i sjetih se da nisam nista komentirao na temu novog, za sada, sigurnije bih ga nazvao semi-Pro modela. Da ne bude zabune, izuzetno me veseli da uopce svjedocimo neki pomak od gotovo odumrlog stanja osvjezavanja Pro game.
Sjetim se onog dijela 90-tih i perioda kad su upravo top modeli odrzavali Apple na zivotu. Sjecam se i dolaska druge "renesanse" kad platforma vise nije bila vazna, odnosno, svake godine padajuci nize prioritetom. Tada su zabljesnule i-gracke i tata je vidio, po prvi put, polje dominacije koje nikad nije mogao ostvariti platformom. Od tada, sto je vise i-gracaka spustalo znacenje platfome, to je vise i vise u njegovom odnosu ista imala znacenje. Stoga mi je malo cudno kad procitam (ne samo ovdje) kako bi Steve bio ponosan zbog novog hardvera platformskog kalibra.
Mozda estetikom ili poimanjem nove kreature koja nosi znak jabuke. Tesko mi je u to povjerovati, nakon ne tako davne izjave prije odlaska iz ove domene, na tragu : Ako treba ici na nove velike stvari, ako treba prekinuti platformu/Pro, onda cemo to uciniti. Te "velike" stvari, nazalost, ostale su i dalje simboli najgoreg konzumerizma, okupane sramotnim svjedocanstvima nastanka i proizvodnje. Kritike koje se vec dugo pisu na racun platforme, mogle bi prerasti i jednu dekadu snagom postojanja.
Prije godinu i pol ostah bez teksta, kad mi je osoba iz MOTU-a rekla da ce moj najzdrazi Mac DP alat, tada, za nekoliko mjeseci biti najavaljen i za PC. Izuzetno elitisticnog i Jabuci kompaktnog pristupa developerima, nikad nisu ni razmatrali izdati verziju za PC. No, po prvi put (kako mi je pricao na jednom sajmu) osjetise nelagodu zbog buducnosti Apple platforme (2012 razgovor) i pocese raditi sigurnosnu strategiju. Toliko ozbiljno, da se ne sjecam softvera koji je nakon najave, vise od godinu dana cekao da dodje u prodaju. Nesto slicno sam iscitavao iz jos jednog imena koji je takodjer preko noci poceo siriti PC interes do tada hermeticno dedicirane aplikacije za Apple.
Nemam kristalnu kuglu, no rekao bih da ova masina nije elaborat duzeg nastanka, vec da je Apple vagao i razmisljao kako i dal uopce dalje po pitanju top platforme. Time ne mislim poentirati nekim rangiranjem na temu ispoliranog cilindra. Vjerujem da je jos uvijek prerano reci nesto pametno. Situacija me podsjeca na izlazak prvog 98' iMaca i nove mu USB komunikacije, u trenutku dok se tek oslikavao prvi vanjski floppy. Dobro se sjecam, ne vise od dva mjeseca nakon predstavljanja, MacUser oglasne stranice bile su prepune, sto one osnovne, pa do punokrvne radne USB perfirerije. Za koji mjesec, nitko vise nije pricao o neprakticnosti ili strahu od standarda koji nece zaziviti podrskom. Koliko god sam gegao SCSI i dalje jos dugom upotrebom, dobro se svi sjecamo skola/fakulteta i opcenito humanizacije prebacivanja, koju je USB nesumnjivo ubrzao na svim platformama. Sada esencijalni vanjski zivot arterijski treba ostvarivati suceljem koje, barem za sad, ne vidim da ce moci jednaki broj proizvodjaca odrzavati prijasnjom lakocom. Koliko god bio impozantan specifikacijama i nekim prednostima, Thunderbolt je sve samo ne pristupacan i otvoren nastupom. Od samog pocetka iz njedara Intelovih najavnih projekcija, dozivljavam ga kao neku megalomansku projekciju zarade na korisnicima.
Stoga je i prirodno bilo da ce zivot zapoceti na Apple proizvodu. Gledam hrpu profesionalnih uredjaja koji vezu ostvaruju PCI-e/FW i ciji vlasnici nemaju ni najmanju namjeru bacati svoju opremu, a da bi isao neku novu Magmu tegliti, samo da bih izmisljao pretvorbu u dvije strane i ponovo ubacivao PCI-e karte - ni pod razno!
Pretvorbe na ciste FW donglerije nisu problem. Revidirana postojeca oprema/sucelja na novu komunikaciju, takodjer nisu SF zanatski tesko odradjeni gledajuci poznatije ili radne uredjaje. Jesu li potrebne? Zapravo jesu, jer Apple i Intel mi$le da je$u, no to je ionako uobicajeni penal korisnicima, uz svaki novi ciklus pokretanja nove i "nove" generacije strojeva i periferije. Uz svu otvorenost novim idejama, nikako ne mogu negirati gotovo kriminalnu procjenu vrijednosti samog sucelja.
Gledajuci neke proizvode, vrijednost koja se reflektira kriminalno predimenzionira nim cijenama koje mi se vise cine kao isplacivanje razvoja, a gotovo neznatno realnom stranom njenog formiranja. Trpanje logike u cilindar i navodno "rasterecivanje " korisnika, ponovo ostaje upitna sudba. Ono sto sam preletio specifikacijom i izvorima, tesko dijelovima svjedoci konkurentne cijene. Ne znam, bez cijene, kompletna prica ostaje bez pune argumentacije na bilo koju stranu mlina. Dizajnerski mislim da cu ipak ostati razocaran i nakon objave. Gledati "eksplodiranu" topologiju unutar novog cilindra je svakako impresivno na prvim slikama, uz Cray-olike asocijacije na slicne kreature iz puno zanimljivijih tehnoloskih vremena. Ali finalni dojam da gledam nesto zbilja autenticno i posebno, ne mogu nikako potvrditi.
I uz iscekivanje kristalizacije pune podrske arterijskih dobavljaca, osjecam i dalje potrebu za ispunjavanjem praznine izmedju Minijature i Proa, jednom srednjom masinom, koja moze progutati barem dva prosirenja, sto smo protresli prije koju godine u jednoj od tema. Predojbom ustroja koju predstavlja Apple, vidno ju transformira u dediciranu video namjenu, kao (barem po njima) glavni ciljanu namjenu. Ako i kad, sto je razumljivo ocekivati, isti Pro dobije inkarniranje u vise modela, mozda formom drugacije pripitomljeno za malo siri prihvat cirkulacije, tada ce vjerojatno i kritika biti umanjenija.
I onda sumiram s jednim paradoksom blaze kategorije. S jedne strane kuka se godinama za novim pro masinama. Neki vise iz onog estetskog folklora trazenje nove reprezentativne forme Pro kucista, po IT mjerilima u prilicno zrelim godinama, pa do neke nove mitske snage koju bi krasila nova masina. Sad kad je dobiju, opet nisu zadovoljni? Dok ne cujemo cijenu i mogucu najavu game cilidarske ponude, mislim da nezadovoljstvo dijelom korisnika, konkretnih namjena i okruzenja, itekako ika opravdanje.
Iz moje perspektive (a mislim da sam s 5 Mac Pro strojeva "pod sobom" jako dobro kvalificiran da o tome pričam) oni su postupili super-racionaln o. Razmislite malo koje su premise i zadatke imali i kako su ih ostvarili:
1) Profesionalni stroj mora biti dovoljno snažan za heavy-duty video i foto obrade. Xeon sada nudi 12-jezgri i omogućuje single CPU arhitekturu koja je znatno jeftinija od dvostrukih sabirnica, a opet daleko jača od consumer-level procesora. Vjerojatno je ovo dovoljan kompromis za dosta vremena, a nije isključeno da se u jednom trenu neće pojaviti i dual arhitektura ako se pokaže potreba. Dobar odabir, što su mogli bolje napraviti?
2) Shvatili su da CPU postaje sva manje važan. Danas već najjeftiniji Mac mini ima toliko snage da vrti bez problema Adobe Creative Suite alate bez problema. Ono gdje ta klasa modernih procesora počinje zapinjati su teške video i render obrade, a to je pak područuje u koje je odlično uskočio OpenCL i gdje su snage GPU procesora potpuno neusporedive sa svestranim procesorima za generalnu uporabu. I što je Apple napravio? Odlučio je *standardno* isporučivati snažne dual GPU konfiguracije. Super stvar koja će i developere zainteresirati da što više koriste OpenCL mogućnosti koje su fantastične.
3) Kada pogledam CPU usage statistiku mog 6 godina starog 8-core stroja budem me sram! On u glavnom ne radi ništa! Sa svojih 8 jezgri u praksi sve se svodi na brzinu SSD-a i grafičke kartice. Vjerujem da uopće ne bih primjetio da radim s 4 jezgre manje, ali bih trenutačno primjetio da ostanem bez SSD-a i grafičke kartice. Apple je išao na najbrži mogući SSD interno i na najbrži mogući standard za vanjsku pohranu. Fair enough.
4) Trivijalizirate inovaciju u hlađenju, a ja smatram da je genijalna. Po prvi put da svi generatori topline mogu koristiti termalni kapacitet susjeda! Ne samo da je kompaktno, nego je tiše i štedljivije. Kako hladiti takav "dimnjak"? Najiskrenije je tako da se napravi jedan veliki "mlazni motor" - i to su upravo i napravili. Ne može jednostavnije, a jednostavno je uvijek dobro.
5) Očigledno im je praksa pokazala (a i moja iz prve ruke) da ne postoje "srednji" pro korisnici. Ili je ljudima s pro strojem dovoljno imati samo dva diska (jedan za rad i jedan za backup), a to su obično dizajneri, ilustratori, glazbenici i arhitekti - ili im pak nije dovoljno niti 10 diskova (fotografi i video montažeri). Da su napravili stroj s 4 interna slota kao do sada, bilo bi "zašto nisu s 8?", itd... Vjerujem da će postojati interna konfiguracija s dva SSD-a i to je dovoljno. Sve ostalo ionako u velikim količinama mora van.
Gospodo, dobili ste elegantan, brz i tih jedrenjak, a vi biste radije glasan i prljav parobrod!
Nema ni govora o foliranju, foliranje je indikacija slobode, a ovdje ne vidim puno slobode za mastanje.
1) Vecinu stvari koju komentiras,
sve ostaje na interpretaciji osobnog dojma. Dakle, predizborna analitika, koju govornik moze u zadnjoj minuti prije odlusanih rezultata, na brzaka promijeniti u vlastitu aniticipirajucu pronicljivost.
Dok se ne vidi formiranje cijena i ostatak cirkulacije stroja u vidu jabuke, a ne trecih proizvodjaca, sve sto mozemo pricati na temu glupe ili genijalne ideje ostaje nedovrsena misao.
2) U nekim prodrucjima to je vec odavno jasno. Logika (u mom slucaju) koja se vec godinama nalazi na DSP/akcelerator skim kartama + lagano rastuci FPGA koji je snagom u dediciranoj namjeni, pocesto mocniji od cpu dostupne snage, i to mislim na recentno dostupnu CPU snagu. Samo to nije tema nase price jer ne propitkujemo snagu, vec ustroj masine prema vani.
4) Hladjenje i buka? Kontrolna soba
Samo jedna Eventide ploca u efektu dok mi je stajao u istoj prostoriji, mogao je zagrijati pola metra oko sebe. Ako ne mozes izdvojiti barem malu prostoriju za masine u prostoru gdje radis, onda... Ne trebam preplacene kipove da bi se divio takvom hladjenju.
5) Godinama slusam kritike i zelje za srednjom masinom koja je itekako trazena. Samo, Cupertino vise ne voli sredinu platformske ponude. Oni ne vole da onaj koji moze kupiti Pro model, bude "uznemiren" spoznajom da bi mogao platiti manje, ako zeli prosirivost. Za audio ti mogu reci da nimalo nije primljen u velikom odobravanju, jer ostaje problem koji sam spomenuo u prijasnjem postu. To uostalom, lako mozes provjeriti, posjetom na bilo koju vecu zajednicu, ako ne vjerujes iz prve ruke.
Digidesignu se svake godine umanjuje broj Mac masina naspram PC-a. Novi Pro se ne bori samo s upitnicima svojih planova, vec i nastojanjem da umanji gubljenje specificnih dijelova trzista.
Imam dojam da su bas zato jasno pokazali karte na stol, primarnoj teznji prema domeni videa, gdje i dalje drze stabilnost.
Na temu PCI-e i inih prosirenja. Dobio sam, vidi tajminga, dojavu da su izbacili dva kucista :
http://www.magma.com/catalog/thunderbolt-pcie-expansion
ostaje pitanje, hoce li Apple ponuditi vlastito "prelazno" rjesenje ili ce kao i ostali, od Magme preuzeti i samo svoj logo nataknuti. Ili mozda kompletno ostavlja prazno u svojoj ponudi.
Gledajuci odluku koju su donjeli, itekako su svjesni da ovaj proizvod nosi i odredjeni rizik. Ovo ne mora obavezno biti sigurna plovidba u smislu uspjesnosti proizvoda. Istina, ima dovoljno sredstava da ga moze ispravljati, pozicionirati, no, vidjet cemo kako ce se stvari razvijati.
Da su mudri, prodavali bi ovo po najmajnjoj mogućoj cijeni i na taj način širili platformu među profesionalcima i developerima. Ionako profit od toliko male niše je za Appleovu globalnu financijsku sliku zanemariv, a sada kada imaju Samsung za vratom, bilo bi super da mnogi mladi programeri i kreativci mogu kupiti ovakav stroj i na njemu nešto stvarati. Vjerujem da bi se takva odluka isplatila višestruko na druge načine.
Toliko namjena nema nikakvu korist od ponudjene snage GPU-a, i doslovno bi imalo netakticnu iskoristivost u tim primjenama. Drugi bi mozda negdje drugdje trazili snagu viska, pa definiranje i objava svih modela, znatno ce procistiti vecinu dilema koje smo ovdje otvorili.
Ne bi bilo prvi put, i to ne za Apple, vec opcenito, da proizvodjac taktizira i zapravo osluskuje reakcije i promislja o cijeni koju ce odrediti. Balon je ipak pusten, a pozadina je nesto sramezljiva ostatkom informacija. Prirodno je i uobicajeno da se prvo pokaze top model.
Kad sam prvi put ugledao novi Pro, na slicnom tragu sam razmisljao o poslovnom modelu u kojem bi daleko bolje bilo prodavati po nizoj cijeni i atraktivizirati ponudu medju novim korisnicima. Kao sto i sam kazes, ne radi im se o kruhu, a dugorocno bi se moglo pokazati jako zahvalnim potezom. Posebno u prikazanom 'nudisticki modularnom' izdanju. Recimo da postoji pet modela i da cijena ide od 1499 do 3500, a moguce 5k za top konfigurirani model = sve zadnje dostupne specifikacije snage. Dalo bi lijepu lepezu pobude.
Prijatelj me je jucer posjetio sa svojim malim sinom i citajuci o Thundebolt/PCI- e prosirenju, pitao da mu pokazem cijenik i prospekt prve NuBus Magme, koju sam imao 91/92. Moram priznati da sam se i sam iznenadio kad sam vidio da je imala 12(!) prosirenja.
Spominjem jer sam se kasnije sjetio, da vec prvih mjeseci ove godine, postoje dva do tri proizvodjaca (doduse, ne punom velicinom kartice) koji su imali Thunderbolt/PCI -e kombinaciju. No Magma je de facto standard po pitanju testiranja, pa ako su sad izbacili, znaci da je sve super stabilno. Sto ce reci, zbog uske vezanosti za Apple proizvode, ako oni znaju najmanje godinu dana internih preporuka, za sto se trebaju pripremati, pitam se, koliko je jos malih imena dobilo saznanje?
Razmisljam na tragu sto nisam previse istrazivao, kakve tocno uvjete Intel postavlja po pitanju koristenja, proizvodjacima koji zele opsluzivati njihovim gromom? Naglasak na male igrace.
Ovo je vjerojatno vrlo blizu buduće istine ako Apple nema neki adut u rukavu! A možda ulete nezavisne strane i naprave razna "stack" tip kućišta, slično kao što toga ima mnogo za Mac mini...
Jos jedna vijest u kojoj standard u svojoj sferi, nema previse povjerenja u Apple novine i strateski pojacava PC podrsku. Za one mladje, molim procitati pazljivije, zbog konteksta koji nije na tragu Mac vs PC ili slicnih izleta u besmislene rasprave.
Obracanje koje previse ne taktizira uz donedavno jednim od najvecih platformskih partnera. Sam Digi se jos na svojim stranicama ne veze uz aktere, ali sam naziv platforme (registrirano ime) i brzinska objava govori dovoljno :
Jucer je izaslo izvjesce za novinare uz dva vanjska suradnika RainComp (www.raincomputers.co.uk/Default.asp)
i Carillon (www.carillonac1.com/carillon-audio-computers.html)
Spojili su suradnjom u : Pro Tools PC (www.pro-tools-pc.com/)
Posebno je zanimljiv dio citata iz sluzbene objave :
Neil Hester – “There are a lot of factors coming together right now that make this the perfect time for a dedicated Pro Tools PC platform. The newly-announced Apple Mac Pro's lack of internal card slots has got a lot of OSX users considering a move to PC. The enormous release of Pro Tools 11 finally gives access to the full potential of a 64-bit system.
Ali kad se netko ide ufati resursima u ovakvu ponudu, to bi znacilo da (sto sam spomenuo) da zeli i sam profitirati na sve vecem padu OSX korisnika. Pa zasto onda ne zaokruziti model i prodavati kompletnu instalaciju uz svoje proizvode. Da se desilo prije dvije godine, nista ne bih komentirao. Danasnji tajming, nazalost, govori nesto drugo.
Na papiru nista novo, uvijek je bilo dediciranih masina optimiziranih za sferu namjene, ne samo za PC vec i za Mac. Sve vise se cuje potvrda osjecaja kako je primarna namjena naseg novog kucista iskljucivo video domene!
Citat kojeg je popapalo slanje :
Neil Hester – “There are a lot of factors coming together right now that make this the perfect time for a dedicated Pro Tools PC platform. The newly-announced Apple Mac Pro's lack of internal card slots has got a lot of OSX users considering a move to PC. The enormous release of Pro Tools 11 finally gives access to the full potential of a 64-bit system.
Samo obzervacija, nije mi namjera bit bezobrazan, ako je tako ispalo ispričavam se...
Buduci da nesumljivo govoris u ime vecine, siguran sam da nije do tebe.
@Davor
Nacelno otvaras pitanje, kao da si njime podmirio nepoznavanje koliko je imena u industriji. Nemam ambiciju ipisivati stranicu popisom tek osnovnih aktera. Cemu, kad cu ionako cu biti nerazumljiv, pa cemu gnjavaza? Poput domacih radio stanica koje imaju 500 sadrzaja u playlisti 7/24, cemu zamarati ljude nerazumljivim temama kad imaju Antenu.
Uz postojanje voljnog proizvodjaca kojem ne predstavlja veliki zamah u resursima i logistici, svi se oni mogu prilagoditi novotarijama.
Ostaje samo na procjeni korisnika, zele li placati po 300 na vise dolara, da bi zgurali akceleratore/ka rte u dodatno kuciste, samo da bi dobili osnovnu funkcionalnost koju su prije "besplatno" ostvarivali uz osobno racunalo. Nije toliko problem pretvorbe, vec koliko je ona prihvatljiva, a to ce ponovo pokazati trend za nekoliiko mjeseci. Posebno kad se definira cijena i sto sve ide pod default uz karoseriju. Za sada, komentari su najvise negativni. Dijele zabrinutost i razocaranje.
Evo i komentara profesionalaca iz CAD i 3D domene, oni su pozitivni, ali svi se slažu da će cijena biti ta koja će odlučiti sudbinu ovog stroja...
http://www.iclarified.com/32866/updated-mac-pro-cpu-benchmarks-shows-impressive-results-geekbench-score-exceeds-30000-mark